ضرایب دروس اختصاصی و عمومی کنکور ۱۴۰۰|تجربی،ریاضی،انسانی و هنر

ضرایب دروس اختصاصی و عمومی کنکور

سلام. به همه دوستای عزیزم.. شاید خیلیاتون بدونین ضرایب دروس اختصاصی و عمومی کنکور ۱۴۰۰ واسه هر زیرگروه چقده … ولی خب واسه آشنایی بیشتر بعضیا که نمیدونن جدول ضرایب دروس اختصاصی و عمومی در کنکور ۱۴۰۰ رو واستون قرار میدم.

همینجا گفتم زیر گروه درسته؟ با زیرگروه در کنکور سراسری که آشنایی دارین؟

ضرایب دروس اختصاصی و عمومی کنکور 1400

زیرگروه آزمون سراسری کنکور ۱۴۰۰ چیست؟

در آزمون سراسری کنکور ۱۴۰۰، مجموعه رشته های تحصیلی را که ضریب دروس امتحان آن ها یکسان است، تحت یک زیرگروه دسته بندی می ‌ کنند.در کنکور سراسری، گروه ریاضی ۳، گروه تجربی ۵، گروه علوم انسانی ۵، گروه هنر ۵ و زبان های خارجی ۴ زیرگروه دارند.

مثلا تو رشته تجربی رشته های پزشکی و دندان پزشکی زیرگروه یک هستن. توی زیرگروه یک هم دروس ضرایب خاصی دارن. مثلا همونطور که میدونین ضریب درس زمین شناسی واسه زیر گروه یک صفر هستش. این یعنی چی؟ یعنی اینکه اگه کسی واسه کنکور ۱۴۰۰ هدفش پزشکی باشه اگه زمین شناسی رو ۱۰۰ هم بزنه هیچ تاثیری در قبولیش نداره !و از طرفی دیگه باید رو درسایی که ضریب بالاتری دارن خیلی بیشتر وقت بذاره و تسلط بیشتری پیدا کنه.

 

اهمیت زیرگروه‌ ها در برنامه ریزی ویژه کنکور ۱۴۰۰

اول باید مشخص کنی که برای کنکور ۱۴۰۰ چه هدفی دارین و به چه رشته ای علاقه دارین و این رشته مربوط به چه زیرگروهی است. سپس براساس ضرایب دروس در آن زیرگروه، متوجه اهمیت و ارزش آن درس خواهید شد و در برنامه ریزی بیشتر بر آن تأکید خواهید کرد.

در گروه های آزمایشی هنر و علوم انسانی که ضرایب زیرگروه ها تفاوت زیادی دارند, اهمیت زیرگروه ها در برنامه ریزی بیشتر است به طوری که یک داوطلب کنکور هنر نمی تواند بدون انتخاب رشته و زیرگروه خود هیچ نوع برنامه ریزی صحیحی داشته باشد. یا در گروه علوم انسانی اگر مثلاً به دنبال رشته حقوق باشید، این رشته جزو زیرگروه (۱) است.

کنکور از چه کتاب هایی می آید | فهرست منابع کنکور 1400-نظام جدید و قدیم

ادبیات فارسی و عربی به عنوان مهم ‌ترین دروس آن، هریک ضریب (۴) دارند. ریاضی ضریب (۲)، اقتصاد ضریب (۱)، روان ‌شناسی و علوم اجتماعی هم ضریب (۱) دارند.

 

اهمیت زیرگروه ‌ها در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰

بر اساس کارنامه کنکور به شما چند رتبه از جمله رتبه کشوری (بدون اعمال سهمیه)، رتبه کل در سهمیه و رتبه در زیرگروه ‌ها که به دو صورت رتبه کشوری بدون اعمال سهمیه و رتبه در سهمیه محاسبه شده است، ‌داده می ‌شود.

دو مورد اول یعنی رتبه کشوری و رتبه کل در سهمیه، عملاً تأثیری در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ ندارند و صرفاً جهت اطلاع از وضعیتتان نسبت به کل داوطلبان ارائه می ‌شود.

اما دو رتبه ارائه شده برای هر زیرگروه اهمیت زیادی در انتخاب رشته دارد. به عنوان مثال اگر رتبه شما در زیرگروه (۱)، ۹۰۰ و در زیرگروه (۳)، ۶۰۰ شده باشد و رشته مطلوب شما در زیرگروه (۱) باشد، باید با توجه به رتبه زیرگروه (۱) یعنی همان ۹۰۰ انتخاب رشته خود را انجام دهید.(در مورد انتخاب رشته و مسایل مربوط به آن در مرداد ماه سال بعد مفصل بحث خواهیم کرد)

اما اگر به رشته روان شناسی علاقه دارید، این رشته در زیرگروه (۵) قرار دارد. در این زیرگروه درس ‌های روان ‌شناسـی، ریاضـی وعلوم اجتماعی به عنوان مهم ‌ترین دروس، ضریب (۳) دارند ولی ادبیات فارسی ضریب (۲) دارد و …می ‌بینید که ضرایب و نقش دروس در زیرگروه ها متفاوت است و این مسئله روی برنامه ریزی شما تأثیرگذار است.

 

جدول ضرایب دروس اختصاصی و عمومی کنکور ۱۴۰۰

ضرایب دروس اختصاصی در هر یک از گروه های آزمایشی مختلف در کنکور ۱۴۰۰

عنوان گروه آزمایشیمواد امتحانیضرایب دروس به تفکیک زیر گروه های آزمایشی
زیرگروه ۱زیرگروه ۲زیرگروه ۳زیرگروه ۴زیرگروه ۵
علوم ریاضی وفنیریاضیات۴۴۳
فیزیک۳۳۲
شیمی۲۳۳
علوم تجربیزمین شناسی۰۱۴۱۱
ریاضیات۲۳۳۴۳
زیست شناسی۴۴۲۲۲
فیزیک۲۲۲۳۲
شیمی۳۴۲۲۲
انسانیریاضیات۲۴۴۳۳
اقتصاد۱۲۳۲۲
زبان وادبیات فارسی۴۲۲۲۲
زبان عربی۴۱۱۱۱
تاریخ و جغرافیا۱۱۱۳۱
علوم اجتماعی۱۳۲۲۳
فلسفه و منطق۳۱۱۲۲
روانشناسی۱۲۱۳۳
هنردرک عمومی هنر۴۳۳۳۳
درک عمومی ریاضی – فیزیک۱۳۱۱۱
ترسیم فنی۱۲۲۱۱
خلاقیت تصویری و تجسمی۴۴۲۲۱
خلاقیت نمایشی۱۱۱۴۱
خلاقیت موسیقی۱۱۱۱۴
خواص مواد۱۱۱۱۱
زبان های خارجیزبان تخصصی انگلیسی۴
کنکور از چه کتاب هایی می آید | فهرست منابع کنکور 1400-نظام جدید و قدیم

 

ضرایب دروس عمومی در کلیه گروه های آزمایشی ویژه کنکور ۱۴۰۰

آزمونضریب
زبان و ادبیات فارسی۴
فرهنگ و معارف اسلامی۳
زبان عربی۲
زبان انگلیسی۲

 

اگر میخواهید همه چیز را درباره کنکور تجربی بدانید اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود