نحوه محاسبه تراز کنکور و آزمون | تخمین رتبه با استفاده از فرمول نمره خام

تخمین تراز کنکور

محاسبه تراز کنکور برای کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

این یه پست مفیده برای کنکوری­های ۱۴۰۰ و اونایی که دوس دارن از الان برای قبولی در رشته مورد علاقشون برنامه ریزی داشته باشن و نحوه محاسبه تراز کنکور رو بدونن.

برای اونایی که قبل از کنکور ۱۴۰۰ یا کنکور سراسری سال های بعد دوس دارن دربارن نحوه تاثیر درصدها در تراز نهائی و نمره خام کنکور خودشون اطلاعاتی داشته باشن.

و البته همه شماهایی که دارین با انگیزه بالا نهایت تلاش خودتون رو برای قبولی تو کنکور انجام میدین. ولی نمیدونین چقدر بهش علاقه مند هستین یا برای رسیدن بهش باید از چه مسیری پیش برین. پس اگر دوس دارین تو کنکور ۱۴۰۰ نتیجه خوبی بگیرین با دقت به صحبت هامون توجه کنین.

به این دلیل این مقاله خیلی مهمه که بسیاری از داوطلبان و اولیا به نمره خام توجه می‌کنند اما نمره تراز اهمیت بیشتری دارد و در واقع تراز شماست که مشخص میکنه چه میزان آمادگی تو هر درسی دارین.

خب اول قراره تو این مقاله به بررسی تخمین و محاسبه تراز آزمون ها بر اساس درصد بپردازیم. بسیاری از داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ در آزمون های آزمایشی شرکت می‌کنند اما در مورد مواد مندرج در کارنامه اطلاع دقیقی ندارن. از اونجا که درک صحیح اطلاعات موجود در کارنامه کمک زیادی به دانش آموزان و اولیاء آنها می‌کند در این مقاله به توضیح بعضی از این اطلاعات از جمله تخمین و محاسبه تراز آزمون ها می‌پردازیم.

۱) نمره خام:

نمره خام شما به صورت درصد بیان می‌شود. می‌دانید که در کنکور ۱۴۰۰ نیز مانند کنکور های گذشته برای جواب های اشتباه نمره منفی منظور می‌گردد. نمره خام ممکن است منفی هم باشد. کمترین نمره خام ۳۳/۳۳- درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ اشتباه داده است. مثلا به ۳۵ سوال در درس شیمی پاسخ اشتباه بدهیم یا به تمامی ۵۰ سوال زیست اشتباه پاسخ بدیم. در کنکور سراسری همیشه چنین افرادی هم دیده شده اند! آنها کسانی هستند که توان علمی ضعیفی دارند ولی فکر می‌کنند درس را بلد هستند. این افراد به طور شانسی به تست‌ها جواب نمی دهند بلکه خود را قانع می‌کنند و به تمام سؤالها با یک توجیه و توضیح مشخص، پاسخ اشتباه می‌دهند. بیشترین نمره هم ۱۰۰ درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ صحیح داده است. گر چه بسیاری از داوطلبان و اولیا به نمره خام توجه می‌کنند اما نمره تراز اهمیت بیشتری دارد.

۲) نمره تراز ( روش محاسبه تراز در آزمون ها ):

نمره تراز هر درس عددی است بین صفر و ده هزار ( البته چند سالی است که در کنکور سراسری به علت رتبه بندی راحت تر از مقیاس صفر تا سیزده هزار استفاده می‌شود). که البته در ماهیت نمره تراز تفاوتی ایجاد نمی کند. در حقیقت می‌توانید نمره تراز کنکور دانشگاه آزاد خود را در ۳/۱ ضرب کنید تا نمره تراز آزمون سراسری خودتان را پیدا کنید. (البته به شرط اینکه در دو آزمون با یک سطح از معلومات شرکت کرده باشید) در کنکور ۱۴۰۰ نیز نمره تراز نمره منفی وجود ندارد و داوطلبی که نمره خام او ۳۳/۳۳- شده است نمره ترازی حدود ۱۰۰۰ به دست می‌آورد. داوطلبانی که نمره تراز آنها بیش از ۵۰۰۰ باشد جزء نیمه قوی تر دانش آموزان هر درس می‌باشند.اگر به کارنامه کنکور خود به دقت نگاه کنید مواردی را خواهید دید که نمره خام شما در یک درس بیش از درس دیگر است ولی نمره ترازتان در آن درس کمتر شده است. اگر نمره خام شما در یک درس ۸۵ درصد باشد نباید فوراً خوشحال شوید شاید سؤالها ساده بوده و نمره اکثر داوطلبان در حد شما یا بهتر از شما بوده. همچنین اگر در یک درس نمره خام ۳۰ درصد به دست آوردید باز هم ناراحت نشوید. شاید سؤالات دشوار بوده و بیشتر داوطلبان هم مثل شما نمره پائینی به دست آورده باشند. بیشتر مواقع داوطلبانی را می‌بینیم که کارنامه کنکور خود را اشتباه بررسی می‌کنند. آنها وقتی متوجه می‌شوند که مثلاً در درس ادبیات نمره خام ۶۵ درصد به دست آورده اند و در درس ریاضیات نمره خام ۴۰ درصد کسب کرده اند تصور می‌نمایند که به درس ادبیات بهتر از ریاضی پاسخ داده اند. در صورتی که ممکن است نتیجه کاملاً برعکس باشد و باید به نمره تراز توجه نمایند. البته در کارنامه آزمون های آزمایشی بخشی به نام ارزیابی قرار گرفته که اختلاف شما از نفرات برتر و میانگین آزمون رو نمایش میده که در واقع جایگاه اصلی نمره شما رو مشخص میکنه. رتبه کل شما هم در کنکور سراسری و آزاد بر اساس نمره تراز شما به دست می‌آید، نه بر مبنای نمره خام! همانطور که قبلاً اشاره شد هر چه نمره تراز شما از ۵۰۰۰ بزرگ تر باشد شما در آن درس وضعیت بهتری دارید. ضمناً به کمک نمره تراز می‌توانید وضعیت خود را در آزمون های مختلف نیز مقایسه کنید. اگر پیش از کنکور ۱۴۰۰ می‌خواهید بدانید که به تدریج در درس هایتان پیشرفت می‌کنید یا خیر به نمره تراز توجه نمائید. نمره تراز معیار دقیق تری برای ارزیابی وضع آموزشی شماست و رتبه شما بر مبنای معدل نمرات تراز دروس مختلف ( تراز کل* ) مشخص می‌شود.

چرا تراز برای کنکور ۱۴۰۰ اهمیت دارد؟

نحوه محاسبه تراز

خوب، ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

خوب، با این حساب مثلاً شما نمره ۱۷ می‌گیرین و در جایگاه اول قرار می‌گیرین اما فردای همون روز یک آزمون دیگه گرفته می‌شوه و شما در اون آزمون هم ۱۷ می‌گیرین اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرین. چرا؟ چون دیروز سؤالات آسون بوده و امروز سؤالات سخت شده.

متوجه می‌شوید مشکل چیست؟ نمره ۱۷ شما یک بار بالاترین جایگاه رو داشت و یک بار ارزش پایین‌ترین! یعنی بحث این است که مثلاً ممکن است من در کنکور ۱۴۰۰ نمره‌ام ایکس بشود و نفر اول کنکور بشم. بعد کنکوری‌های سال‌های قبل بگویند چون آزمون آسان بوده ایشان نمره بالا گرفته و از این جور حرف‌ها…
یا مثلاً ممکن است شما ریاضی که درس با ضریب بالا است را خوب بزنید و نمره خوبی بگیرید اما در درس ادبیات هیچ دانشی نداشته باشید!

یک مشکل دیگر که تراز حل می‌کنه این است: فرض کنید بخواهیم بر اساس «نمره خام» رتبه‌بندی کنیم. فرض کنید یک نفر در یک کلاس ۱۸ گرفته. آیا می‌شود گفت او نفر اول می‌شود؟ خیر! شاید آزمون آنقدر ساده بوده که همه افراد کلاس ۱۹ و ۲۰ گرفته‌اند و او آخرین نفر می‌شود! یعنی ۱۸ آن ارزشی که در آزمون‌های دیگر دارد را ندارد!

در بحث «تراز» (Balance) ما دنبال «یکسان‌سازی ارزش نمره» و «نرمال‌سازی» (Normalization) هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک سؤالات مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن سؤال، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزشش آن سؤال بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما موثر است.

تراز، معمولاً عددی است بین ۰ تا ۱۰۰۰۰ و ظاهراً گاهی اوقات روی ۱۵۰۰۰ هم تنظیم می‌کنند. (بسته به تعداد شرکت کنندگان)

نحوه محاسبه نمره خام ( درصد گیری ) و تراز کل در کنکور ۱۴۰۰:

اگر شما هم داوطلب شرکت تو کنکور ۱۴۰۰ هستین, احتمالا با توجه به شرایط فعلی و آنلاین بودن آزمون ها ترجیح میدین که در منزل از خودتون تست یا آزمون بگیرید. برای همین فرمول محاسبه درصد با احتساب نمره منفی و تراز در هر درسی رو برای شما قرار دادیم که بتونین به ارزیابی دقیقی از خودتون بعد از هر تست یا آزمون برسین.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۰ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۰” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

22 دیدگاه برای “نحوه محاسبه تراز کنکور و آزمون | تخمین رتبه با استفاده از فرمول نمره خام

 1. ز. رزمجویی گفته:

  سلام میشه بگید نسبت ترازقلمچی به گزینه دو چقدره یا حدودا چه ترازی تو گزینه دو با چه ترازی تو قلم چی یکیه?ممنون

 2. سید هادی رضوی گفته:

  سلام.اطلاع دارید انحراف معیار بدست آمده از درس ریاضی تو کنکور ۹۳ تجربی حدودا چند بوده؟ممنون

 3. شهرام قاسمی گفته:

  سلام .ممنون میشم اگه پاسخ بدید .تراز دانشگاه ازاد همان رتبه کل در کنکور سراسری می باشد ؟یا فرمول دیگری برای محاسبه دارد.

 4. حسن گفته:

  با سلام با توجه به فرمولی که ارائه کردید . نمره تراز برای نمره فرضی ۱۰۰ اشتباه محاسبه شده است. زیرا اگر ۱٫۲۲- را در ۱۰۰۰ ضرب کنیم عدد ۱۲۲۰- بدست می آید و با جمع آن با عدد ۵۰۰۰ به نمره تراز ۳۷۸۰ می رسیم نه ۶۲۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود