تخمین و محاسبه تراز بر اساس درصد با استفاده از فرمول نمره خام در آزمون های آزمایشی

معرفی روش تخمین و محاسبه تراز بر اساس درصد با استفاده از نمره خام در آزمون های آزمایشی و کنکور سراسری

در این مقاله به بررسی تخمین و محاسبه تراز ازمون ها بر اساس درصد می پردازیم بسیاری از داوطلبان کنکور ۹۹ در آزمون های آزمایشی شرکت می‌کنند اما در مورد مواد مندرج در کارنامه اطلاع دقیقی ندارند. از آنجا که درک صحیح اطلاعات موجود در کارنامه کمک زیادی به دانش آموزان و اولیاء آنها می‌کند در این مقاله به توضیح بعضی از این اطلاعات از جمله تخمین و محاسبه تراز ازمون ها  می‌پردازیم.روش محاسبه تراز در آزمون ها

۱. نمره خام:

نمره خام شما به صورت درصد بیان می‌شود. می‌دانید که در کنکور برای جواب های اشتباه نمره منفی منظور می‌گردد. نمره خام ممکن است منفی هم باشد. کمترین نمره خام ۳۳/۳۳- درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ اشتباه داده است. در کنکور سراسری چنین افرادی هم دیده شده اند! آنها کسانی هستند که توان علمی ضعیفی دارند ولی فکر می‌کنند درس را بلد هستند. این افراد به طور شانسی به تست‌ها جواب نمی دهند بلکه خود را قانع می‌کنند و به تمام سؤالها با یک توجیه و توضیح مشخص، پاسخ اشتباه می‌دهند. بیشترین نمره هم ۱۰۰ درصد است و مربوط به داوطلبی است که به تمام سؤالات پاسخ صحیح داده است. گر چه بسیاری از داوطلبان و اولیا به نمره خام توجه می‌کنند اما نمره تراز اهمیت بیشتری دارد.

 

 

۲. نمره تراز ( روش محاسبه تراز در آزمون ها ):

نمره تراز هر درس عددی است بین صفر و ده هزار ( البته چند سالی است که در کنکور سراسری به علت رتبه بندی راحت تر از مقیاس صفر تا سیزده هزار استفاده می‌شود). که البته در ماهیت نمره تراز تفاوتی ایجاد نمی کند. در حقیقت می‌توانید نمره تراز کنکور دانشگاه آزاد خود را در ۳/۱ ضرب کنید تا نمره تراز آزمون سراسری اتان را پیدا کنید. (البته به شرط اینکه در دو آزمون با یک سطح از معلومات شرکت کرده باشید) در نمره تراز نمره منفی وجود ندارد و داوطلبی که نمره خام او ۳۳/۳۳- شده است نمره ترازی حدود ۱۰۰۰ به دست می‌آورد. داوطلبانی که نمره تراز آنها بیش از ۵۰۰۰ باشد جزء نیمه قوی تر دانش آموزان هر درس می‌باشند.اگر به کارنامه خود به دقت نگاه کنید مواردی را خواهید دید که نمره خام شما در یک درس بیش از درس دیگر است ولی نمره ترازتان در آن درس کمتر شده است. اگر نمره خام شما در یک درس ۸۵ درصد باشد نباید فوراً خوشحال شوید شاید سؤالها ساده بوده و نمره اکثر داوطلبان در حد شما یا بهتر از شما باشد(راز افزایش تراز ازمون ها). همچنین اگر در یک درس نمره خام ۳۰ درصد به دست آوردید باز هم ناراحت نشوید. شاید سؤالات دشوار بوده و بیشتر داوطلبان هم مثل شما نمره پائینی به دست آورده باشند. بیشتر مواقع داوطلبانی را می‌بینیم که کارنامه کنکور خود را اشتباه بررسی می‌کنند.آنها وقتی متوجه می‌شوند که مثلاً در درس ادبیات نمره خام ۶۵ درصد به دست آورده اند و در درس ریاضیات نمره خام ۴۰ درصد کسب کرده اند تصور می‌نمایند که به درس ادبیات بهتر از ریاضی پاسخ داده اند. در صورتی که ممکن است نتیجه کاملاً برعکس باشد و باید به نمره تراز توجه نمایند. رتبه کل شما هم در کنکور سراسری و آزاد بر اساس نمره تراز شما به دست می‌آید، نه بر مبنای نمره خام! همانطور که قبلاً اشاره شد هر چه نمره تراز شما از ۵۰۰۰ بزرگ تر باشد شما در آن درس وضعیت بهتری دارید. ضمناً به کمک نمره تراز می‌توانید وضعیت خود را در آزمون های مختلف نیز مقایسه کنید. اگر می‌خواهید بدانید که به تدریج در درس هایتان پیشرفت می‌کنید یا خیر به نمره تراز توجه نمائید. نمره تراز معیار دقیق تری برای ارزیابی وضع آموزشی شماست و رتبه شما بر مبنای معدل نمرات تراز دروس مختلف ( تراز کل* ) مشخص می‌شود.

سؤال: نمره تراز فردی که نمره خام صفر و فردی که نمره خام ۱۰۰ کسب کرده چقدر است؟ جواب: البته جواب این سؤال بستگی به شرکت کنندگان دارد اما به ترتیب چیزی حدود ۴۰۰۰ و ۹۰۰۰ خواهد بود.

 

چرا تراز اهمیت دارد؟

ببینید، برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه‌بندی کنیم، شما چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

خوب، ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

خوب، با این حساب مثلاً شما نمره ۱۷ می‌گیرید و در جایگاه اول قرار می‌گیرید اما فردای همان روز یک آزمون دیگر گرفته می‌شود و شما در آن آزمون هم ۱۷ می‌گیرید اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرید. چرا؟ چون دیروز سؤالات آسان بوده و امروز سؤالات سخت.

متوجه می‌شوید مشکل چیست؟ نمره ۱۷ شما یک بار ارزش بالاترین را داشت و یک بار ارزش پایین‌ترین! یعنی بحث این است که مثلاً ممکن است من در کنکور امسال نمره‌ام ایکس بشود و نفر اول کنکور شوم. بعد کنکوری‌های سال‌های قبل بگویند چون آزمون آسان بوده ایشان نمره بالا گرفته و از این جور حرف‌ها…
یا مثلاً ممکن است شما ریاضی که درس با ضریب بالا است را خوب بزنید و نمره خوبی بگیرید اما در درس ادبیات هیچ دانشی نداشته باشید!

یک مشکل دیگر که تراز حل می‌کند این است: فرض کنید بخواهیم بر اساس «نمره خام» رتبه‌بندی کنیم. فرض کنید یک نفر در یک کلاس ۱۸ گرفته. آیا می‌شود گفت او نفر اول می‌شود؟ خیر! شاید آزمون آنقدر ساده بوده که همه افراد کلاس ۱۹ و ۲۰ گرفته‌اند و او آخرین نفر می‌شود! یعنی ۱۸ آن ارزشی که در آزمون‌های دیگر دارد را ندارد!

در بحث «تراز» (Balance) ما دنبال «یکسان‌سازی ارزش نمره» و «نرمال‌سازی» (Normalization) هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک سؤالات مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن سؤال، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزشش آن سؤال بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما موثر است.

تراز، معمولاً عددی است بین ۰ تا ۱۰۰۰۰ و ظاهراً گاهی اوقات روی ۱۵۰۰۰ هم تنظیم می‌کنند. (بسته به تعداد شرکت کنندگان)

برای مشاوره تلفنی کنکور و برنامه ریزی کنکور ۹۹ با ما همراه باشید 

*نحوه محاسبه نمره خام:

۱۰۰ ×= نمره خام

* نحوه محاسبه نمره تراز:

نمره خام : x، میانگین: x،انحراف استاندارد: S،تعداد شرکت کنندگان: N، نمره تراز:T

* نحوه محاسبه تراز کل:

… += تراز کل

 

یک مثال از نحوه محاسبه تراز:

برای به دست آوردن تراز کلی داوطلب ابتدا باید تراز او در هر درس را به دست آوریم.

تراز کاربر در هر درس طبق فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود:

روش محاسبه تراز در آزمون ها

این پست چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز ها: / ۵. تعداد رای ها:

آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

22 نظرات
 1. DonnieSip می گوید

  smooth skin remedies http://saxenda.forumcrea.com activated charcoal remedies

 2. DonnieSip می گوید

  fibromyalgia herbal treatment http://stesolid.iwopop.com remedies for period

 3. DonnieSip می گوید

  health care opportunities http://stesolid.iwopop.com mold remediation process

 4. علی می گوید

  عزیز من این چه محاسباتیه انجام دادی ، همه رو به اشتباه میندازی که

 5. حسن می گوید

  با سلام با توجه به فرمولی که ارائه کردید . نمره تراز برای نمره فرضی ۱۰۰ اشتباه محاسبه شده است. زیرا اگر ۱.۲۲- را در ۱۰۰۰ ضرب کنیم عدد ۱۲۲۰- بدست می آید و با جمع آن با عدد ۵۰۰۰ به نمره تراز ۳۷۸۰ می رسیم نه ۶۲۲۰

 6. زهرا می گوید

  سلام ببخشید تراز ۱۱۳۰۰سنجش معادل تراز چند قلمچیه؟لطفا جواب بدید?

 7. احمد می گوید

  بسیار ممنونم

 8. کوثر می گوید

  میگم آزمونهای آزمایشی گاج بهتره یا قلم چی؟
  چرا؟

  1. اشکان می گوید

   قلم چی .

 9. نسترن می گوید

  بالاترین تراز تو سنجش چنده؟؟؟

 10. ع.گ می گوید

  سلام بی زحمت میشه بگید تفاوت تراز گاج و قلم چی جندتاست یعنی چند گاج با چند قلم چی برابری می کنه

 11. شهرام قاسمی می گوید

  سلام .ممنون میشم اگه پاسخ بدید .تراز دانشگاه ازاد همان رتبه کل در کنکور سراسری می باشد ؟یا فرمول دیگری برای محاسبه دارد.

 12. امیر می گوید

  سلام من میخوام فیزیک پیش دینامیک رو بزارم کنار به نظر شما کارم چجوریه؟

 13. پارسا پرهیزگار می گوید

  تراز قلم چی و گاج چقدر تفاوت داره ؟مال کدامیک ارزشش بیشتره؟

  1. فاطمه می گوید

   سلام مال گاج مهم تره.

   1. سینا می گوید

    اتفاقا مال قلم چی مهمه

 14. جیران می گوید

  سلام یک سوال خیلی مهم داشتم
  تراز قلم چی با سنجش چقد فرق داره ؟
  خیلی ضروریه لطفا جواب بدین . ممنون

 15. حسین پاریزی می گوید

  سلام تراز قلم چی با گاج چقدر تفاوت دارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 16. سید هادی رضوی می گوید

  سلام.اطلاع دارید انحراف معیار بدست آمده از درس ریاضی تو کنکور ۹۳ تجربی حدودا چند بوده؟ممنون

 17. ز. رزمجویی می گوید

  سلام میشه بگید نسبت ترازقلمچی به گزینه دو چقدره یا حدودا چه ترازی تو گزینه دو با چه ترازی تو قلم چی یکیه?ممنون

  1. دکتر علی کاویانی می گوید

   سلام.. تراز قلمچی حدودا و گزینه ۲ حدودا ۲۰۰۰تایی با هم تفاوت دارن.

   1. Ftm.ski می گوید

    ترازم توی قلم چی ۵۰۸۵ هست،یعنی برابر میشه با چ ترازی توی کنکور؟؟خواهشا جواب بدین….داره ناامیدم میکنه

دریافت لینک دانلود