قرابت معنایی چیست ؟ دانلود رایگان جزوه توضیح قرابت معنایی

قرابت معنایی چیست

قرابت معنایی چیست؟

در کنکور سراسری اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش ادبیات فارسی قرابت معنایی است که در حدود ۸ تا ۹ سؤال از ۲۵ سؤال ادبیات فارسی را در آزمون سراسری به خود اختصاص می‌دهد.

داوطلبان کنکور سراسری برای پاسخ دادن به سؤالات قسمت قرابت معنایی باید مهارت و تسلط کافی و قابل قبول بر روی تمام موضوعات ادبی از جمله معنی واژگان ادبیات فارسی، املاء واژگان، آرایه‌های ادبی، ساختار دستوری و … داشته باشند.

در این خصوص می‌توان گفت بهترین منابع کنکور ۱۴۰۰ که داوطلبان می‌توانند از آنها استفاده نمایند تا بتوانند به سؤالات بخش قرابت معنایی پاسخ دهند به صورت زیر است:

 •  توجه به اطلاعاتی که در قسمت بالای هر درس وجود دارد.

داوطلبان معمولاً به قسمت بالایی درس‌های کتاب ادبیات فارسی توجه ندارند و فکر می‌کنند که در بالای هر درس فقط تاریخ ادبیات ذکر شده است. در صورتی که این‌طور نیست و در بسیاری از درس‌های کتاب ادبیات فارسی در قسمت بالایی درس به موضوع درس، نویسنده، طرز تفکر شاعر و موارد دیگر پرداخته شده است.

علاوه بر این در مواردی هم به مفهوم درس به صورت مستقیم در بخش ابتدایی آن اشاره شده است.

 •  متن درس‌ها هم می‌تواند به درک مفهوم قرابت معنایی کمک کند.

شما به عنوان یک داوطلب کنکور سراسری باید متن درس‌های کتاب ادبیات فارسی را به طور کامل مطالعه نمایید بخصوص درس‌هایی که در آنها از مفاهیم عرفانی، تعلیمی یا حتی عاشقانه استفاده شده است.

 •  برای تسلط بر مفهوم قرابت معنایی بخش توضیحات کتاب ادبیات فارسی هم مهم است.

در قسمت توضیحات کتاب ادبیات فارسی علاوه بر اینکه معنی برخی از شعرهای موجود در کتاب بیان شده است، به مفهوم کلی عبارات نیز در این قسمت اشاره شده است. داوطلبان می‌توانند برای کسب مهارت و تسلط بر مفهوم قرابت معنایی از بخش توضیحات نیز استفاده نمایند.

 • بخش خودآزمایی هر درس از دیگر موارد برای تسلط بر توضیح قرابت معنایی است.

بعضی اوقات در بخش خودآزمایی پایان درس‌ها، عبارات و بیت‌هایی قرار گرفته است که به صورت برجسته‌تر مشخص شده‌اند و مفهوم آنها از دانش‌آموزان مورد سؤال قرار می‌گیرد. احتمال دارد چنین مواردی در کنکور به عنوان سؤال مطرح شود پس به آنها توجه نمایید.

 •  کتاب درسی زبان فارسی ۳ را دست کم نگیرید.

از منابع بسیار مهم در زمینه قرابت معنایی کتاب درسی زبان فارسی ۳ است که می‌تواند برای تسلط شما بر این بخش مؤثر باشد.

مهارت پاسخگویی به سؤالات قرابت معنایی چیست

مهارت پاسخگویی به سؤالات قرابت مفهومی

قرابت معنایی که به آن قرابت مفهومی نیز گفته می‌شود بنابراین برای اینکه داوطلب بتواند به سؤالات مربوط به قرابت معنایی در کنکور سراسری پاسخ درست و صحیح دهد، باید از مهارت فوق‌العاده و همچنین تخصص در این زمینه برخوردار باشد.

به‌طوری‌که بتواند مفهوم و منظور شاعر و نویسنده را در سؤال متوجه شود؛ لذا برای اینکه بتواند به این هدف برسد باید مراحل زیر را در نظر داشته باشد:

 1. بیت یا عبارات موجود در صورت سؤال را به درستی بخوانید.
 2.  تلاش کنید ساختار دستوری موجود در جمله‌های سؤال را بخصوص اگر شعر هستند مرتب کنید.
 3.  بیت یا عبارات موجود در صورت سؤال را به فارسی روان ترجمه کرده و برگردانید.
 4.  معنی واژه‌های موجود در سؤال و همچنین مفهوم نمادها، استعاره‌ها و تلمیحات را به خوبی درک کرده و بفهمید.
 5.  سعی کنید معنی بیت‌ها و مفهوم هر عبارت را در کوتاه‌ترین کلمات بیان کنید.
 6.  توجه به گزینه‌های سؤال نیز در برخی موارد می‌تواند به داوطلب جهت تشخیص مفهوم قرابت معنایی کمک نماید.

در زمینه قرابت معنایی لازم دانستیم به توضیح دو اصطلاح کاربردی در کنکور سراسری برای شما داوطلبان عزیز بپردازیم:

مفهوم مقابل چیست؟

در خصوص مفهوم مقابل باید گفت مفهوم مقابل در واقع به یکی از گزینه‌های سؤال اشاره دارد که به هیچ وجه با صورت سؤال قرابت مفهومی نداشته بلکه دقیقاً مخالف و متضاد آن است. از نام‌های دیگر مفهوم مقابل می‌توان به مفهوم متضاد، مفهوم مخالف، تضاد مفهومی و تقابل معنایی نیز اشاره نمود.

تناسب تصویری چیست؟

تناسب تصویری در واقع نوعی قرابت معنایی است که در بین گزینه‌های سؤال وجود دارد و بر پایه و اساس شباهت ظاهری است.

سؤالات رایج در کنکور سراسری از مفهوم قرابت معنایی

درباره مفهوم قرابت معنایی در آزمون سراسری تیپ سؤالات به صورت زیر است:

 • مفهوم کدام بیت با بیت‌های دیگر فرق دارد؟
 •  بیت … با کدام یک از بیت‌های زیر تناسب مفهومی دارد؟
 •  بیت … با کدام یک از بیت‌های زیر قرابت مفهومی ندارد؟
 •  مفهوم عبارت … با کدام یک از بیت‌های زیر تناسب ندارد؟
 •  مفهوم بیت … با همه بیت‌های زیر تناسب دارد به استثنای بیت …
 •  مفهوم همه بیت‌های زیر به جزء بیت … با یکدیگر تناسب دارد.
 •  متن زیر با کدام بیت قرابت مفهومی دارد؟
 • مفهوم بیت زیر کدام است؟

اینها نمونه سؤالاتی هستند که در کنکور سراسری درباره مفهوم قرابت معنایی بیان شده است که در این مقاله ما فقط به عنوان سؤال پرداختم. همچنین شما می توانید مقاله ای تحت عنوان تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۰ را مطالعه فرمائید.

دانلود رایگان جزوه قرابت معنایی کنکور

ادبیات فارسی کنکور بخش قرابت معنایی همیشه و همه دوره ها یکی از مهم ترین درس های عمومی برای رشته تجربی بوده و هست. این درس شامل مباحث گوناگونی می باشد که در پنج دسته مهم تقسیم بندی شده اند.

بر همین اساس بودجه بندی ادبیات کنکور ۱۴۰۰ مطابق با پنج مبحث واژگان و املا، آرایه های ادبی، قرابت معنایی، تاریخ ادبیات و دستور زبان فارسی زیر میباشد.

گروه آموزش مکتبستان برای شما در قالب فایل های جداگانه، کلیه جزوات کنکوری مطابق با بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ برای کلیه مقاطع را آماده کرده است. با استفاده از این جزوه میتونین مبحث قرابت معنایی کنکور رو به صورت کامل یاد بگیرین.

سؤالات رایج در کنکور سراسری از مفهوم قرابت معنایی چیست

تو داوطلب عزیز کنکور ۱۴۰۰ می تونی که می خواهی برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۰ رو داشته باشی در ادامه همین صفحه جزوه قرابت معنایی نظام جدید ویژه کنکور ۱۴۰۰ رو به صورت کاملا رایگان از باکس های دانلود دریافت کنی و برای تسلط بهتر به مبحث تاریخ ادبیات از این جزوه استفاده کنی.

در جزوه قرابت معنایی کنکور نظام جدید که برای شما قرار داده شده است، تمامی مفاهیم موجود در کتاب درسی به همراه کلیه ابیاتی که اشاره به این مفاهیم دارند به صورت طبقه بندی شده قرار گرفته است. این جزوه مطابق با کتاب ادبیات فارسی مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم ویژه دانش آموزان رشته تجربی و رشته ریاضی می باشد.

مفاهیم دسته بندی شده در جزوه قرابت معنایی کنکور به شرح زیر می باشد :

 1. مفاهیم مرتبط با مقولیه عشق
 2. مفاهیم مرتبط با مقوله اخلاق
 3. مفاهیم مرتبط با مقوله عرفان
 4. مفاهیم مرتبط با خداوند
 5. مفاهیم مرتبط با سخن گفتن و ارتباط با مردم
 6. مفاهیم کلی

برای یادگیری بهتر قرابت معنایی کنکور نظام جدید، یک روش کاربردی و مناسب استفاده از کلید واژه های گوناگون متناسب با هریک از مفاهیم می باشد. به عنوان مثال برای مفهوم تقابل عقل و عشق کلید واژه های مست و هشیار، عاقل و فرزانه و پخته و خام به شدت در ابیات گوناگون استفاده میشوند و همگی اشاره به مفهوم تقابل عقل و عشق دارند.

همانطور که می دانید اگه بخوایم یه نگاه اجمالی به درس ادبیات کنکور ۱۴۰۰ داشته باشیم، مثل بقیه دروس عمومی این درس هم شامل ۲۵ سوال هست که هر سوال تقریبا ۴ درصد ارزش داره. که سهم سوالات قرابت معنایی کنکور ، ۹ سوال هستش و یه چیزی حول و حوش ۳۶ درصد از ۱۰۰ درصد ادبیات کنکور رو قرابت معنایی تشکیل میده.

که با توجه به ارزش و اهمیت درس ادبیات میشه گفت در مجموع مبحث مهمی هستش که خیلی راحت هم میشه به هر ۹ تا پاسخ کامل داد. لذا شما با بررسی و مطالعه کامل این جزوه میتونین خیال خودتون از بابت این ۳۶ درصد رو راحت کنین.

حالا با ما یعنی تیم مکتبستان درس به درس پیش برید تا یک آرشیو کامل برای تمامی دروس کنکور برای خودتون جمع آوری کنین. براي دريافت جزوه قرابت معنایی نظام جدید به صورت کاملا رایگان فايل زير را دانلود کنيد.

همچنین به منظور افزایش مهارت شما در تست زنی قرابت معنایی کنکور یک جزوه تست قرابت معنایی کنکور شامل تست­های گزینشی از آزمون های کنکور سراسری سال های اخیر و سوالات آزمون های آزمایشی گوناگون قرار گرفته شده است.

سوالات در این جزوه به صورت طبقه بندی شده و منطبق با مفاهیم دسته بندی شده در جزوه قرابت معنایی کنکور می باشند و برای تمامی تست ها پاسخ کلیدی و تشریحی به صورت کامل تنظیم شده است.

لذا با توجه به تفکیک موضوعی مباحث، کلیه دانش آموزان مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم نیز می توانند از این جزوه استفاده کنند و پس از مطالعه هر قسمت از جزوه قرابت معنایی کنکور نظام جدید تست های مربوط به همان قسمت را از جزوه تست قرابت معنایی کنکور حل کنند.

جزوه این قسمت به صورت گزینشی از جزوات استاد حمیدرضا تاجیک می­باشد که برای شما تنظیم شده و آماده دانلود می باشد.

دسته بندی این جزوات مطابق با بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ می باشد.

مفاهیم قرابت معنایی

فرمت:PDF

حجم: ۸٫۳ مگابایت

دانلود

تست قرابت معنایی

فرمت:PDF

حجم: ۱٫۷ مگابایت

دانلود

16 دیدگاه برای “قرابت معنایی چیست ؟ دانلود رایگان جزوه توضیح قرابت معنایی

 1. حمید گفته:

  سلام…من واقعا بسیار. ضعیف هستم تو تست قرابت زدن یه دونه ام درست نمیزنم چیکار کنم برا کنکور؟؟؟
  ممنون از لطفتون

 2. mtinm گفته:

  سلام
  قرابت معنایی فقط برای رشته تجربیه ؟
  و اینکه کسی که الان کلاس هشتم هست میتونه از این مطالب استفاده کنه ؟

  • مشاور ارشد مکتبستان گفته:

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   برای رشته ریاضی و رشته تجربی هست.
   بله میتونین استفاده کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود