۱۰ روش کلیدی برای برنامه ریزی روزانه جهت پیشرفت درسی و اخذ رتبه برتر کنکور

10 روش کلیدی برای برنامه ریزی بهتر روزانه

در این مقاله به ارائه ۱۰ روش کلیدی برای برنامه ریزی روزانه جهت پیشرفت درسی و اخذ رتبه برتر کنکور خواهیم پرداخت. یکی از دغدغه های انسان‌ها به ویژه دانش آموزان و داوطلبان کنکور زمان‌بندی و برنامه‌ریزی صحیح روزانه است. داوطلب کنکوری را در نظر بگیرید که به دلیل مشغله‌ی فراوان، مطالعه برنامه درسی روزانه و یا اهداف مطالعاتی خاصی را در برنامه روزانه خود دارد و همیشه اتفاقات غیر منتظره مثل یک امتحان کلاسی بدون برنامه قبلی یا یک واحد مطالعاتی عقب افتاده در کمین دانش آموزان و داوطلبان کنکور است. یک داوطلب کنکور برای آنکه بتواند جهت برنامه ریزی کنکور ۹۹ حرکت کند و موفقیت دست یابد می بایست برنامه‌ریزی دقیق روزانه برای امور به صورت هفتگی و حتی ماهانه خود داشته باشد تا خودش را در برابر بی‌ برنامگی ها در امان بدارد.

در این مقاله با استفاده از ۱۰ روش برنامه ریزی روزانه صحیح را بررسی می‌نماییم تا بتوانیم امور زندگی و درسی خود را با دقت و برنامه‌ی صحیح به سمت موفقیت میل دهیم.

 

۱- اهدافتان را واقعی و دست‌یافتنی انتخاب کنید و بر اهدافتان تمرکز کنید.

اهداف شما مانند چراغی است که مسیر تاریک روبرویتان را روشن میکند تا در رسیدن به آنچه میخواهید موفق گردید. اطمینان حاصل کنید که اهدافتان دست یافتنی و دور از دسترس نیست. همیشه  اهدافتان را در جلوی رویتان تصور کنید تا فراموششان نکنید و بر روی آنها تمرکز کنید.

 

۲-محیط مطالعه تان را مرتب کنید

مطمئنا در یک محیط نامرتب و کثیف نمیتوان به خوبی تمرکز کرد. نمود محیط مطالعه و حتی محتویات روی میز شما در ذهن شما اشکار خواهد شد. اگر همه چیز مرتب و سر جایش باشد، ذهن شما هم مرتب تر و راحت تر درگیر مسائل میشود تا اینکه دغدغه ذهن شما یافتن یک خودکار در بین انبوهی از کاغذهای روی میزتان باشد! در پایان هر روز محیط مطالعه خود را مرتب کنید تا روز بعد را با یک حس توام با پاکیزگی و انرژی مثبت آغاز کنید

 

مهمترین سوالی که از دکتر کاویانی پرسیدن !

۳-برنامه‌ ریزی روزانه خود را شب پیش بریزید

بهتر است از پیش برای روزتان برنامه ریزی کنید. اگر تجربه‌ای در برنامه ریزی روزانه ندارید، احتمالا مدتی طول می‌کشد تا از عهده‌ی یک برنامه ریزی خوب و بی‌نقص بربیایید. بهتر است یک برنامه‌ موقتی از ترتیب کارها و زمان لازم برای هر یک تهیه کنید و امکان جابه‌جایی و انعطاف‌پذیری را هم برای آن در نظر بگیرید

 

۴- یک تقویم داشته باشید و از آن نگهداری کنید، همیشه !

مهم نیست یک تقویم قدیمی رومیزی داشته باشید یا یه یک سر‌رسید ساده یا یک اپلیکیشن تقویم که با همه‌ی دیوایس‌های شما همگام (syncronize) شده باشد، مهم این است که از تقویم تان به طور مداوم استفاده کنید.

 

۵- وقت‌های آزادِ انعطاف‌پذیر را فراموش نکنید

پس از گنجاندن همه‌ی وظایف و کارهای ضروری در برنامه تان، زمان‌های خالی را که مختص به هیچ فعالیتی نیستند مشخص کنید. این زمان‌ها بخش‌های انعطاف‌پذیر برنامه‌ ریزی روزانه هستند. اهداف بلندمدت‌ خود را در نظر بگیرید و فعالیت‌هایی را که به شما در رسیدن به این اهداف کمک می‌کنند به این بخش‌ها تخصیص دهید.

 

همچنین وجود بخش‌های انعطاف‌پذیر امکان پوشش وظایف و کارهای پیش‌بینی نشده و دقیقه‌ي نودی را به شما می‌دهند.

۶- روزتان را به بخش‌های ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید

روزتان را به بخش‌های نیم‌ساعته تبدیل کنید و تخمین بزنید برای انجام هر کار چند بخش لازم است. با این روش ضرورتی ندارد با ساعت و دقیقه کارتان را پیچیده کنید

 

۷-اولویت هایتان را اولویت بندی کنید

کارهای با اولویت بالا را اول و کارهای با اولویت پایین تر را در انتها قرار دهید. شاید این کار کمی اضافی به نظر برسد. اما حقیقت آن است که انسان ها تمایل دارند کارهای راحت تر را در ابتدا انجام دهند و کارهای سخت را به بعدا موکول کنند. اما بعدا هیچ وقت وجود ندارد! بنابراین کارهایی که پر‌اهمیت‌تر و زمان‌بر‌تر هستند را ابتدا انجام دهید‍‍.  فراموش نکنید که انرژی اول وقت خیلی بیشتر از سایر اوقات است.

 

داستان معجزه!

۸- اولویت‌های خود را در ابتدای روز مشخص کنید

در ابتدای هر روز کاری ۲۰ دقیقه را به اولویت بندی کارهای خود اختصاص دهید. این زمان را فقط برای خودتان و تنها خودتان قرار دهید؛  به طور کلی تمام مشغله ها و برنامه ریزی روزانه خود را فراموش کنید. مهمترین برنامه‌ی شما در حال حاضر اولویت بندی است. اگر فکر میکنید این ۲۰ دقیقه را نمیتوانید برای خود در ابتدای صبح فراهم کنید، هر روز یک واحد مطالعاتی ۲۰ دقیقه ای در محل تقویمتان تنظیم کنید!

 

۹-در پایان هر روز کارهای نا‌تمام خود را به پایان برسانید

در پایان وقت درسی خود ۲۰ دقیقه را برای پایان دادن به واحد های مطالعاتی ناتمام جزئی مثل حفظ لغات حفظ تاریخ ادبیات یا مطالعه چند متن انگلیسی، اختصاص دهید. کارهای ناتمام و جزئی که اغلب تعدادشان زیاد است بیشتر از کارهای بزرگ ذهن ما را درگیر میکند. این تکنیک کمک میکند تا ذهنمان را از دغدغه های کارهای جزئی پاک کنیم و به کارهای بزرگ بهتر و بیشتر بیاندیشیم.

 

۱۰-در صورت نیاز برنامه تان را اصلاح کنید .

با پیروی از برنامه‌ روزانه تان امکان ارزیابی آن را هم خواهید داشت و مثلا می‌توانید زمان تخمینی تخصیص داده شده به فعالیت‌ها را اصلاح کنید و یا ترتیب کارها را تغییر دهید. حواستان به اهداف بلندمدت‌تان باشد و از آنها غافل نشوید.

 

برای مشاوره تلفنی کنکور و برنامه ریزی کنکور ۹۹ با ما همراه باشید

 

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

ویژگی های یک مشاور تحصیلی خوب

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود