یادداشت برداری یا یادداشت سازی

یادداشت برداری یا یادداشت سازی

یادداشت برداری یا یادداشت سازی

عادت کرده ایم که در کلاس های درس فیزیک و ریاضی و… جزوه بنویسیم و در فرصت های دیگر گفته های معلم را بخوانیم. پیش خود فکر می کنیم که می توانیم با این کار نسبت به یادگیری مفاهیم ریاضی و فیزیک توانا شویم ولی از یک نکته ی اصلی غافل شده ایم.

دست کم ۶۰ درصد محتوای گفته های معلم در کلاس پس از ۲۴ ساعت از ذهن دانش آموزان فراموش می شود مگر این که در این باده کاری کند. بهترین روش در این زمینه یادداشت سازی ( not taking ) است.

یادداشت سازی به معنی انتخاب و ثبت نکات مهم و کلیدی درس هنگام گوش دادن به سخننان معلم در کلاس است، به گونه ای که بعداً بتوان مطالب یادداشت شده را مرور و بازنگری کرد.

یادداشت سازی نقشه ای برای فهمیدن بهتر مطالب درسی است و این کار فراتر از گوش دادن محض به گفته های معلم است. در این صورت دانش آموز از حالت غیر فعال خارج شده و به شرکت در فعالیت کلاسی وادار می شود.

نکته ی کلیدی: لازم نیست تمام گفته های معلم را در کلاس یادداشت کنید. اگر کسی همه ی گفته ها معلم را یادداشت کند یا در اصطلاح جزوه نویسی کند، این کار مانع هماهنگی و سازماندهی مطالب قبلی با مطالب جدید می شود و او را از تفکر خلاق باز می دارد.

بهترین روش یادداشت سازی:

یادداشت سازی فرآیندی برای سازمان دهی مطالب آموخته شده است تا یادگیری بهتر صورت بگیرد و کم تر فراموش شود.

برای این کار حین یادداشت سازی از مداد رنگی، چهار خانه، پیکان، پرانتز، نمودار و جدول استفاده کنید و همه ی جوانب یک مفهوم را با این علائم به موضوعات مرتبط متصل کنید.

یادداشت سازی برای چه کسانی مفید است؟

این کار برای کسانی مفید است که حافظه ی کوتاه مدت قوی دارند. کسانی که حافظه ی کوتاه مدت ضعیفی دارند، بهتر است به سخنان معلم بیش تر توجه کنند تا مطالب درسی را بهتر بیاموزند.

دانش آموزان هر وقت لازم دانستند، می توانند از گفته های معلم یادداشت تهیه کنند.

نکات کاربردی یادداشت سازی:

۱-یادداشت های خود را با یادداشت های هم کلاسی های خود مطابقت دهید تا بتوانید نواقص را رفع کنید. در ضمن می توانید از نظرات دوستان خود نیز مطلع شوید.

راهکارهایی برای مدیریت زمان

۲-یادداشت های جدید را با یادداشت های قبلی خود مطابقت دهید تا روابط بین مطالب قبلی و مطالب جدید را پیدا کرده و در قسمت های مربوط به مطالب جدید یادداشت کنید. هم چنین به سازمان دهی مجدد مطالب درسی بپردازید و ارتباط بین مطالب را حفظ کنید.

۳-نکات اصلی، دلایل تأکید کننده، مثال ها و موارد را از هم جدا کرده و مطالب مرتبط را با فلش به هم وصل کنید.

۴-یادداشت های اولیه اغلب نا منظم و به هم ریخته هستند. بهتر است این یادداشت ها را برای استفاده ی بعدی منظم کنید.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود