کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

 

کنکور زبان همه ساله برگزار می شود و دانشگاهای خوب کشورمان پذیرای علاقمندان مطالعه زبان  می شود. در کنکور زبان علاوه بر زبان انگلیسی که یکی از زبان‌های پرتکلم جهان است؛ می‌توان سایر زبان‌های دنیا را نیز به صورت آکادمیک یاد گرفت.

رشته زبان یکی از پردرآمدترین رشته‌های دنیاست. افرادی که از کم بودن درآمد رشته‌های زبان گلایه می‌کنند، حتماً این مقاله را بخوانند. البته ما غیر از دیدگاه پولی این رشته را از دیگر جنبه‌ها نیز بررسی می‌کنیم.

کنکور زبان و 4 نکته‌ای که باید دانست
کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

چرا رشته‌های زبان و شرکت در کنکور زبان یک تصمیم هوشمندانه است؟

 

۱- درآمد خوب

در ایام گذشته مردم وقتی می‌خواستند درباره مزایای رشته زبان صحبت کنند؛ به ترجمه و تدریس زبان اشاره می‌کردند و این یک دلیل منطقی برای ادامه تحصیل در این رشته می‌شد. اما الان با گذشت چند ده سال باز هم متخصصان زبان از این راه امرار معاش می‌کنند.

اما این‌ها فقط بخش کوچکی از درآمد یک متخصص زبان است. در محله و شهر شما بسیاری از افراد هستند که چون به یک زبان مسلط هستند درآمدهای میلیونی را تجربه می‌کنند. پدیده جهانی شدن، شاید یکی از علت‌های آن باشد و شاید پیشرفت تکنولوژی و وسیله‌های ارتباط جمعی باشد.

تولید محتوا به زبان انگلیسی؛ مترجم همزمان؛ سرپرستی تورهای مسافرتی، مکاتبه و نامه نگاری اسناد رسمی و غیر رسمی و فعالیت در شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سازمان‌ها از دیگر مزایای تحصیل در رشته زبان انگلیسی است.

 

۲- ادبیات، هنر و موسیقی

اقامت در کشوری دیگر، زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای یک متخصص زبان آسان است. دوستان و آشنایان شما از کتاب‌هایی که می‌خوانند، از فیلم‌هایی که می‌بینند و ده‌ها فعالیت دیگر تعریف می‌کنند. شما هم می‌توانید با انتخاب رشته زبان به جمع متخصص‌های زبان بپیوندید.

افرادی که در کنکور زبان شرکت می‌کنند و رشته‌ای مثل زبان انگلیسی را تحصیل می‌کنند، جهان بینی وسیعی نسبت به افرادی دارند که از ادبیات و دیدگاه جهانیان ناآگاهند.

کلید دستیابی به هنر و فلسفه جهان تسلط به زبان وابسته با آن است. اگر فردی عاشق و ادبیات دوست هستید، سعی کنید زبان بخوانید. فرقی نمی‌کند که این زبان فرانسوی باشد یا روسی. هر زبانی در دنیا دروازه ورود به یک فرهنگ خاص است.

 

۳- رقابت کمتر، آرامش بیشتر

با توجه به مطالب گفته شده اگر تصمیم دارید که در کنکور زبان شرکت کنید، این نکته را هم بدانید که برخلاف کنکور تجربی و کنکور ریاضی در کنکور زبان رقابت شدید وجود ندارد.

بسیاری از افراد انتظارات متفاوتی از تحصیل دارند. خیلی‌ها دوست دارند در رشته مثل پزشکی قبول شوند و برخی به تحصیلات فراتر از یک منبع درآمد نگاه می‌کنند. اگر شما هم دوستدار علم هستید ما توصیه می‌کنیم رشته زبان بخوانید. یکی از رشته‌هایی که در کنار کاربردی بودن، پرستیژ و اهمیت علمی زیادی دارد رشته زبان است.

 

۴- سیاست و تجارت خارجی

نلسون ماندل می‌گوید: اگر با شخصی در زبانی که متوجه می‌شود صحبت کنید، کلامتان به ذهن او نفوذ خواهد کرد، اگر با آن شخص به زبان مادریش صحبت کنید کلامتان به قلب او نفوذ خواهد کرد.

در حوزه سیاست بسیاری از افراد از دانش زبانی خود استفاده می‌کنند. اگر در آینده دوست دارید در سفارت خانه‌ها و سرکنسولگری‌ها فعالیت کنید حتماً رشته زبان بخونید. نوشتن نقدهای سیاسی و فعالیت در رسانه‌ها از دیگر مزایای این رشته است. متاسفانه در کشور ما رشته زبان به تدریس در آموزشگاه محدود شده است که در دنیای بیرون این رشته به دلایل دیگری مطالعه می‌شود.

گفتنی است که اگر دوست دارید در دانشگاه خوبی تحصیل کنید، باید خود را برای رقابت آماده کنید.

 

آمادگی برای کنکور زبان همراه با مکتبستان

گفتیم که رقابت کمی وجود دارد ولی باز هم این درصد کم ورود به دانشگاه‌های تاپ ایران را سخت می‌کند. همه شما دوست دارید که جزو رتبه‌های برتر کنکور زبان باشید ولی این دوست داشتن حس مشترک بین تمامی داوطلبان کنکور زبان است. اگر می‌خواهید از رقبای خود جلو بزنید، ما این خواست شما را به واقعیت تبدیل می‌کنیم. در زیر به مهارت‌هایی اشاره می‌کنیم که شما را به هدفتان یک گام نزدیک‌تر می‌کند.

 

۱- خواننده سریع باشید

معمولاً سوالات کنکور زبان به گونه‌ای است که وقت بیشتری از داوطلب می‌گیرد. اگر خواننده سریع باشید، مؤلفه زمان را شکست می‌دهید. با تمرین‌های لازم و مناسب در کمتر از ۳ ماه می‌توان این مهارت را  در خود رشد داد.

 

۲- درک مطلب همزمان

وقتی شما یک خواننده سریع هستید باید مطلب را نیز همزمان با خواندن درک کنید. در پاسخ دادن به تست‌های کنکور زبان ترجمه را کنار بگذارید و فقط به زبان انگلیسی و … فکر کنید.

 

۳- آشنایی با مهارت‌های اسکیم و اسکن

اسکیم کردن و اسکن کردن در تست زنی کنکور زبان خیلی لذت بخش و کارساز است. سعی کنید این مهارت‌ها را در خود پرورش دهید.

 

۴- استفاده از پکیج‌های آموزشی

بسیاری از اساتید زبان سال‌ها زحمت می‌کشند و تمام تجربه‌ها و درس‌های خود را در قالب یک پکیج آموزشی ارائه می‌دهند. برای موفقیت باید هزینه کرد. این پکیج ها را تهیه کنید و برای رسین به موفقیت نگران نباشید.

همه نگرانی‌ها و شکست‌های احتمالی در زندگی را نادیده بگیرید. راه را بپیمایید گرچه سخت و یا شیرین باشد.

ماروا کالینز می‌گوید: “موفقیت به سمت شما نمی‌آید شما باید به طرفش بروید”.

 

مقالات خواندنی: 

آیا میتونیم از اسفند به خودمون بیایم و تو کنکور ۹۸ نتیجه بگیریم ؟!

فهرست نهایی حذفیات کنکور ۹۸ – نظام جدید

رازهای موفقیت از زبان نفرات اول کنکور

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود