چجوری زیست رو ۱۰۰ بزنیم؟ | ۴ راهکار اصلی افزایش درصد زیست شناسی

 چجوری زیست رو 100 بزنیم

چجوری زیست رو ۱۰۰ بزنیم؟

سلام به همه­ی مکتبستانی های عزیز, به ویژه داوطلبین عزیز کنکور ۱۴۰۱ در رشته های مختلف. تو این مقاله قصد داریم راجع به این موضوع بحث کنیم که چطور میتونیم تو درس زیست شناسی به درصد های بالای ۸۰ برسیم. بنابرین به صورت ویژه درباره روش های ۱۰۰ درصدی شدن در درس زیست شناسی و تمرکز بر فصل های مهم این درس با شما صحبت میکنیم.

به صورت کلی اگر هر درسی رو کامل بشناسی و بدونی چطور باید مطالعش کنی. میتونی راحت اون درس رو بالای ۸۰ درصد بزنی, امروز میخوایم زیست شناسی رو براتون ریز ریز کنیم و کلی اطلاعات مفید و خفن کنکوری بهتون بدیم پس با ما همراه باشین.

 

تحلیل زیست شناسی کنکور ۹۹

بذارین اول بررسی کنیم ببینیم درس زیست تو کنکور ۹۹ چجوری بود، ۶۰ درصد سوالات دقیقا از متن کتاب درسی طراحی شده بودن و با دو سه بار خوندن دقیق کتاب به سادگی قابل پاسخگویی بودن ۲۵ درصد سوالات ترکیبی بودن، و نیاز به شناخت دقیقی از ارتباط بین مفاهیم داشت ۱۵ درصد سوالات هم سخت تر از حد انتظار و خارج از کتاب درسی بودن.

مهمترین نکته برای درس زیست شناسی تو کنکور ۹۹ این بود که نباید خودتون رو درگیر کتاب های کمک درسی یا جزوه های مختلف بکنین. سوالات دقیقا از متن کتاب درسی شما و تصاویر اون طرح میشن. پس روی متن کتاب درسی تمرکز کنین و بیش تر از اینکه به فکر تست زنی باشین وقتتون رو برای تثبیت مفاهیم بذارین.

 

بزرگترین اشتباه یه کنکوری تو درس زیست چیه؟

بزرگترین اشتباه یه کنکوری تو درس زیست!؟ بذار بهت بگم, بزرگترین اشتباه اینه که بخوایم با تست زنی، نکات زیست رو یاد بگیریم. حفط کردن نکات مختلف بدون توجه به این که اون نکته از کجا اومده و چه ارتباطی با باقی قسمت ها داره بزرگترین اشتباهه. بنابرین باید تست بزنید که با نظرات طراحان کنکور و دام های آموزشی که طراحی میکنن آشنا بشین.

 

تست های تالیفی یا تست های کنکوری؟

به صورت کلی، نکاتی که از تست ها یاد میگیرین وقتی به کمک شما میان که از کتاب درسی باشن، بنابرین تست های کنکور خیلی بیشتر کمکتون میکنن. ناگفته نمونه خیلی از جمله های کتاب دوپهلو هستن و باید نظر طراح کنکور برای شما مهم باشه نه نظر مولفان کتاب های کمک درسی.

بنابرین سعی کنید هر روز تو برنامه خودتون ۲ ساعت مطالعه و ۱ ساعت تست زنی زیست شناسی رو قرار بدین برای هر ۲ ساعت مطالعه هم میتونی ۴۰ تست در نظر بگیرین. اینجوری میتونین سه روز زیست دوازدهم و سه روز زیست پایه رو مطالعه کنین و یک روز هم برای مرور کلی و تست زنی آزمونی از مباحثی که خوندین ( به صورت ترکیبی پایه و دوازدهم) قرار بدین.

چگونه کنکوری‌های 1401 از پتانسیل آموزش غیرحضوری به نفع خود استفاده کنند؟

و یک نکته ی مهم درس زیست شناسی باید یکبار هم به صورت ترکیبی خونده بشه، بنابرین بعد از یک دور مطالعه کتاب هر مقطعی، حتما یکبار هم در سه قالب کلی زیست گیاهی، انسانی و جانوری مطالب رو مطالعه کنین و ارتباطشون رو برای خودتون تحلیل کنین.

 

کدوم فصل های زیست شناسی رو با هم بخونیم ؟؟

تو درس زیست شناسی خیلی مهمه که مباحث مختلف رو بشناسی و برای قسمت هایی که سوالای ترکیبی ازشون میاد برنامه ویژه بچینی. تو این پست اون فصل هایی که ترکیبی هستن و ازشون سوالای مرتبط میاد رو براتون معرفی میکنیم.

۱) بخش انسانی و جانوری

این قسمت حدود ۲۵ سوال کنکور سراسری رو به خودش اختصاص میده, میانگین پاسخگوییش تو کنکور ۹۸ حدود ۴۰ درصد بوده. از زیست شناسی دهم, فصل های ۲ تا فصل ۵ میشه برای این قسمت و از زیست شناسی یازدهم هم فصل۲
رو باید بخونین.

۲) زیست سلولی مولکولی

این قسمت حدود ۱۰ سوال کنکور سراسری رو به خودش اختصاص میده و میانگین پاسخگوییش تو کنکور ۹۸ حدود ۵۳ درصد بوده. از زیست شناسی دوازدهم باید فصل ۱ و فصل ۲ و فصل ۵ رو بخونین و البته فصل ۶ و فصل ۷ هم هست که باید خونده بشه.

۳) زیست گیاهی

این قسمت حدود ۸ سوال کنکور سراسری رو به خودش اختصاص میده میانگین پاسخگوییش تو کنکور ۹۸ حدود ۲۰ درصد بوده. پس از زیست شناسی دهم میشه فصل ۶ و فصل ۷ و از زیست شناسی یازدهم هم فصل ۸ و فصل ۹ رو بهتره که بخونی.

۴) بخش ژنتیک

این قسمت حدود ۵ سوال کنکور سراسری رو به خودش اختصاص میده میانگین پاسخگوییش تو کنکور ۹۸ حدود ۴۵  درصد بوده. از زیست شناسی یازدهم خیلی مهمه که فصل ۶ رو دقیق بخونی و از زیست شناسی دوازدهم هم فصل ۳ و فصل ۴ رو بهتره که بخونی.

۵) حیاط و جمعیت جانوری

این قسمت حدود ۲ سوال کنکور سراسری رو به خودش اختصاص میده. این قسمت میانگین پاسخگوییش تو کنکور ۹۸ حدود ۷۰  درصد بوده. از زیست شناسی دهم بهتره فصل ۱ رو بخونی و از زیست شناسی دوازدهم هم حتما حسابی روی فصل ۸ زمان بذار.

 

چگونه زیست بخوانیم تا فراموش نکنیم ؟

هرچقدر که طی یک هفته زیست میخونید، آخر هفته همه ‌ی مطالبی رو که طی اون یک هفته یاد گرفتید مرور کنید. بهترین روش مرورم اینه که برای خودتون توضیحش بدید؛ نه اینکه مطلب رو دوباره از روی جزوه بخونید. راه دیگه ایم برای مرور وجود داره اونم اینه که ۱۰ الی ۲۰ تست (از هر فصل) از تست‌ های دست‌نخورده و بکر مربوط به بخش ‌هایی که در طی یک هفته مطالعه کردین رو از کتاب تستتون به‌ صورت تصادفی انتخاب کنین، برای خودتون زمان تعیین کنید (با توجه به تعداد تستایی که قراره حل کنید) و در همون زمان مشخص، شروع کنید به تست ‌زنی. این‌جوری هم در تست ‌زنی مهارت و تسلط نسبی پیدا می‌ کنید و هم مطالب ذهنی در قالب تست در ذهنتون تثبیت میشن. بهتون پیشنهاد می کنیم ” نکات مهم تست زنی” را مطالعه کنید

مشاوره‌ کنکور تجربی برای کنکور 1401 |برنامه ریزی کنکور

چگونه زیست بخوانیم

چگونه زیست را در یک ماه بخوانیم ؟

اصلا زیست را نمیشه در ۳۰ روز خوند. درواقع زیست یکی از درس های بنیادی رشته تجربی است. درصورتی میشه زیست را در یک ماه خوند که شما در طی ۱۲ ماه، یک خلاصه نویسی جامع بنویسید و از آن استفاده کنید. باور کنید مهم ‌ترین قسمت مطالعه ‌ی درس زیست، خلاصه‌ برداری از تیترها و مطالبه. از هر فصل به اندازه‌ ی یک الی دو برگه‌ی a4 خلاصه‌ برداری کنید. موقع مرور متوجه میشید که خوندن هر فصل فقط نیم ساعت طول میکشه. کتاب رو بخونین، بعد برین سراغ کتابای کمک ‌درسی مثل خیلی سبز و آرامفر. یه دفترچه مخصوص نکات درس زیست تهیه کنید. بعد از اون هرچی نکته یاد گرفتید رو توی یه دفترچه‌ی مخصوص تون یادداشت کنید.

 

نکاتی ارزشمند برای رسیدن به درصد بالا در زیست شناسی

نکته اول:

در کنکور تجربی زیست مهم ترین و تاثیر گذارترین درس است. زیست شناسی بالاترین ضریب را در بین دروس اختصاصی گروه تجربی دارد و از همین رو حتی یک تست درست زیست شناسی در جابه جایی رتبه بسیار تاثیرگذار است. منابع درسی زیست شناسی کتاب های زیست شناسی دوم، سوم و چهارم دبیرستان است که کتاب چهارم دبیرستان مهم تر از دوتای دیگر است و تست های بیشتری را به خود اختصاص داده است.

نکته دوم:

با نگاهی به درصد زیست شناسی رتبه های برتر متوجه می شویم که تعداد محدودی از رتبه های برتر زیست را صد زده اند. شما باید توجه داشته باشید که کنکور یک آزمون رقابتی است. بدین معنی که یک سال برای رتبه برتر شدن حتما باید زیست را صد می زدیم اما سال دیگر با درصد ۸۰ هم میشده رتبه برتر شد.

فرض کنید داوطلبی با تسلط کامل و برای زدن همه تست های زیست شناسی سراغ این درس می رود اما با چند تا سوال سنگین مواجه می شود. این فرد باید مطمئن باشد که اگر سوالی برای او غیر قابل حل است، برای دیگران هم جواب دادن به آن سخت است. پس با حفظ آرامش خود به پاسخ دهی به درس های دیگر بپردازد.درنتیجه این طرز فکر غلط است که فکر کنیم هر کسی که رتبه برتر میشود حتما زیست را صد زده است و بسته به شرایط کنکور حتی با درصد ۶۰ هم می شود رتبه قابل قبولی برای پزشکی آورد البته به شرطی که درصد بقیه دروس هم مناسب باشد.

نکته سوم:

مهم ترین و اصلی ترین منبع کنکور کتاب درسی است. این مهم ترین نکته این مقاله است و تمامی رتبه های برتر  و مشاوران کنکور به آن اذعان دارند. پس اصل کتاب درسی است و بقیه کتب کمک آموزشی و کلاس کنکور و… همه باید با هدف کمک به حفظ و تفهیم کتاب درسی به کار گرفته شوند.

فصل های مهم و پرکاربرد زیست در کنکور 1401-مباحث تست خیز زیست

نکته چهارم:

اگر به سوالات کنکور یک نگاه اجمالی بیندازیم با چهار سری سوال در درس زیست شناسی مواجه می شویم.یکسری از سوالات بیشتر جنبه حفظی دارند و در این سوالات قیدهای جملات مورد توجه طراح سوال قرار می گیرد.یکسری از سوالات جنبه مفهومی دارند. پاسخ دهی به این سوالات به درک و استنباط شما از مطالب کتاب درسی ربط دارد. شما باید موقع مطالعه زیست شناسی در مورد مطالب درسی فکر کنید و سعی کنید فرآیند ذکر شده را در ذهن خود تجسم کنید. برای بالابردن درک و فهم خود از مطالب کتاب درسی می توانید از شکل های خود کتاب یا از مطالب و شکل های کتب کمک درسی و فیلم های آموزشی موجود در اینترنت استفاده کنید. مثلا در مبحث پروتئین سازی برای درک مراحل رونویسی و ترجمه می توان از ویدئوها و مطالب کمک آموزشی موجود استفاده کرد.یکسری از سوالات هم ترکیبی هستند که در اینجا داوطلب بایستی به تمام مطالب کتب زیست شناسی مسلط باشد.

و اما کلام آخر

یکی از اشتباهات رایج در پاسخ دهی به سوالات زیست، بی دقتی به متن سوال است. برای کسب درصد بالایی در زیست باید این اشتباهات را به حداقل رساند و به قید هایی که در متن سوال یا در گزینه ها می آید، توجه کرد.

در آخر برای کسب کسب درصد بالا در زیست شناسی، باید خط به خط کتاب را حفظ باشید. مطالب درسی را خوب فهمیده باشید. به نکات ترکیبی توجه ویژه داشته باشید. من در ابن مقاله سعی کردم تمام روش هایی که خودم برای مطالعه درس زیست شناسی استفاده کردم را با شما در میان بگذارم، برای همین یک مقدار حجم مقاله زیاد شد.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود