چگونه وسواس درسی و تستی رو حل کنیم؟

وسواس درسی یعنی چی؟

تو کنکور وقتی ما میگیم یه نفر وسواس داره منظور اینه که نمیتونه از تست ها یا مطالعه یه قسمت دست بکشه و باید همه تست ها رو دونه دونه حل کنه یا کتاب رو چندین و چند بار بخونه. چه تست سال ۵۳ باشه و چه اون تست هیچ نکته ای نداشته باشه! و یا حتی اگه کتاب رو کامل حفظ باشه بازم مرور می کنه. خیلی از کنکوریها به این درد مبتلا هستن. درد بزرگیه! معمولا سه گروه از بچه ها خیلی به وسواس درسی دچار میشن:
الف)رتبه های برتر و دانش آموزان سخت کوش= این دانش آموزان می ترسن که اگه همین یه دونه تست رو حل نکن رتبه خوب نمیشن و زحمتشون حیف میشه.
ب)کسانی که به طور کلی استرس کنکور دارن=مثلا فرد اگه امسال قبول نشه فکر می کنه خدایی نکرده بدبخت میشه
ج)کسایی که کلا وسواس دارن= یه سری از افراد کلا تو زندگی وسواس دارن اینا ممکنه وسواس درسی هم داشته باشند.

 

وسواس درسی
وسواس درسی

 

انواع وسواس درسی؟

الف)یه سری از بچه ها عادت کردن که همه تست هایی که یه کتاب داره رو حل کنن و وقتی یه تعدادی از تست ها بمونه احساس می کنن که اون مطلب رو نخوندن و هر چی هم بلد بودن به خاطر این استرس یادشون میره.
ب)یه سری از بچه ها عادت کردن که سر آزمون ها و حتی کنکور همه سوالات رو جواب بدن (بدون تعارف بگم که من خودم اولش اینجوری بودم ولی به کمک و سرزنش دوستم این کار رو کنار گذاشتم) این بچه ها فک می کنن که اگه همین یه سوال رو حتی شانسی جواب بدن خیلی رو رتبه شون تاثیر میذاره و اگه جواب ندن خیلی ضرر می کنند.
ج)یه سری از بچه ها کتاب درسی رو شونصد بار خوندن و خطوطش رو هم حفظن و تست هاش رو هم خوب جواب می دن ولی بعد از هر بار مرور احساس می کنن بلد نیستن و برا مرورش بازم وقت میذارن.
د)شاید انواع دیگه ای وسواس درسی وجود داشته باشه اگه هست بگید اضافه کنیم….

پروژه محاسبات بار گرمایش گلخانه

 

چرا وسواس بده؟

خب بده دیگه!!
الف)دستگاه تست زنی نشوید!!: لازم نیست همه تست های یه بانک تست رو حل کنید.یادتون باشه ارزش کار وقتی بالا میره که با تست های کمتری نکات بیشتری رو یاد بگیرید و مرور کنید. با ارزشترین چیزی که یه کنکوری داره وقته که با حل کردن تست های به درد نخور این وقت رو تلف می کنه و هیچ چیز اضافه هم یاد نمیگره.
ب)سر جلسه آزمون قهرمان نشوید! انصافا منطقیه که تو آزمون های طول سال یا خود کنکور همه سوالا رو بلد باشید؟ من خودم به این درد مبتلا بودم ولی بالاخره موفق شدم تو هر آزمون قلم چی چند تا تست رو که واقعا بلد نبودم نزده بذارم. دقت کنید که نفر یک کنکور یا آزمون هم همه درس ها رو صد نمی زنن. در ضمن حواستون باشه (مخصوصا دانش آموزای برتر) که رتبه یک کنکور ممکنه اصلا هیچ کدوم از درصدهاش ۱۰۰ نباشه.
ج)چقدر مرور؟!!: بعضی ها شور مرور رو در میارن و انقد کتاب رو می خونن که هم وقتشون تلف می شه و هم اذیت می شن.بعد از چند بار مرور کتاب درسی سعی کنید که بیشتر سراغ روش تست به کتاب برید(این روش تو همین سایت توضیح داده میشه)
د)هدف را مشخص کنید: یادم رفت اون بالا بگم هدف از تست زدن “تموم” کردن تست ها نیست و کتاب نیست. چون نمی خواییم که کلاس بذاریم! تازه اگه کلاس هم بذاریم با معلومات و اطلاعات میشه کلاس گذاشت نه با تعداد تست حل شده.پس یادتون باشه از هر تست نکته یادبگیرید و تست رو فقط برای “تموم” کردن حل نکنید.اتفاقا ابن کار بده و تو مرور تست کم میارید! (بعدا توضیح می دم)

ترجمه مقاله توسعه شبیه ساز پرواز با تخلیه پلاسما توکامک

 

چطوری درمان کنیم؟

بهترین روش درمان وسواس بی توجهی کردنه. اگه وسواس دارید از همین امروز شروع کنید و از هر ۳-۴ تستی که حل می کنید یکیش رو رد کنید و کنارش علامت بذارید. مطمئن باشید که بعدا حتما وقت میشه دوباره حلش کنید و اتفاقا تو مرور ها خوبه که سوال جدید و بکر داشته باشید. اگه هم وقت نشد قول می دم که ضرر نمی کنید.نگران نباشید.
اگه تو آزمون ها وسواس دارید و تعداد غلط هاتون زیاده به خودتون قول بدید که از این آزمون شروع به رها کردن سوالا کنید. مثلا به خودتون بگید که اجازه دارم تو این آزمون ۱۰ تا نزده داشته باشم. و کم کم تعداد غلط ها تون رو کم کنید.
اگه هم تو مرور وسواس داریدهمونطور که گفتم برید به سمت تست زدن. این طوری می بیند که خیلی از چیزایی که دارید می خونید رو بلدید و واقعا لازم نیست مرور کنید.

 

چند تا مثال:

وقتی همه تست های زیست خیلی سبز رو حل کردید و میرید که تست های گاج رو حل کنید خواهشا دیگه تست های مروری این کتاب(و هیچ کتاب دیگه) رو حل نکنید. چون بیش از ۹۰ درصد مطالبشون همپوشانی داره. اصلا نمی ارزه یه خاطر سه تا نکته که تو کتاب هم هست برید ۲۰۰ تا تست خط به خط حل کنید.

سر جلسه آزمون اگه ۹ تا ۱۰ سوال یه درس رو حل کردید خواهشا به امید ۱۰۰ زدن اون سوال دهم رو که بلد نیستید حل نکنید(من خودم تجربه داشتم که معمولا ضرر می کنیم)

پروژه بررسی سد اروک

کتاب دین و زندگی و زیست رو تا حد حفظ شدن صفحه ها نخونید. ولی تا حد حفظ شدن آیه ها اشکال نداره.

همه بانک تست ها برای حل کردن تالیف نشده اند!

به جای آنکه چندین هزار تست حل کنید هزار تست را خوب و با توجه کامل حل کنید.

 

موفق باشید بچه ها

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود