تک ماده چیست ؟ | شرایط استفاده و قبولی در امتحانات نهایی ۹۸-۹۹ متوسطه پایه اول،دوم (دبیرستان)

در این مقاله می خواهیم به سوال تک ماده چیست ؟ که یکی از چالش های دانش آموزان است بپردازیم. یک سری از دوستان راجع به شرايط قبولي و استفاده از تک ماده به خصوص شرایط تک ماده نهم در دبیرستان و راهکارهای جبران تجدید شدن در امتحانات نهایی سوال کرده بودند.

لازم دیدم این پست رو بخاطر این عزیزان بذارم و در مورد شرايط قبولي و استفاده از تک ماده و قانون تک ماده توضیح بدم.

تک ماده

تک ماده چیست؟ | آشنایی مختصر با تک ماده

تقریباً اغلب دانش‌آموزان با واژه تک ماده آشنا هستن و تا حدودی در این زمینه اطلاعات کافی دارن. قبل از ورود به شرایط استفاده از تک ماده، قصد دارم اطلاعات مختصری درباره تک ماده به شما بدم تا آگاهی شما در این خصوص بیشتر بشه.

تک ماده چیست؟ به طور کلی تک ماده برای آن دسته از دانش‌آموزانی در نظر گرفته میشه که بنا به دلایل مختلفی نمره قبولی در درس مورد نظر را کسب نمی‌کنن یا در آزمون مربوطه غیبت می‌کنن.

به عبارت بهتر دانش‌آموزانی که نتوانستند مجوز قبولی را در بعضی از دروس خود کسب کنن، از طریق تک ماده می‌توانن نمره قبولی را به دست آورن.

باید به این نکته توجه داشت که تک ماده شامل همه دروس نمیشه چرا که استفاده از این قانون در دروس نظری سقف مشخصی داره و تنها چند درس محدودی را پوشش میده.

در واقع تصور اغلب دانش‌آموزان اینه که قوانین تک ماده شامل همه دروس نظری میشه و با تصور اشتباه که میشه از این طریق حد نصاب نمره قبولی در همه آزمون‌ها را کسب کرد، در امتحان شرکت نمی‌کنن یا به دلیل عدم مطالعه کافی در دروس خود قبول نمیشن.

پس تمام دروس خود را با دقت مطالعه کنید و با هدف قبولی در تمام آزمون‌ها شرکت کنید و اگر تحت شرایط خاصی در امتحانات خود نمره قبولی را کسب نکردین، در انتها از این قانون بهره بگیرید.

هر چند که دانش‌آموزان مستعد به فکر استفاده از تک ماده و این شرایط نیستن و با قاطعیت در آزمون‌های خود موفق میشن و به قول گفتنی نیازی به این شرایط ندارن.

طی چند سال تجربه آموزشی نشان داده است که افراد تنبل و درس نخون از قوانین تک ماده استفاده می‌کنن و این شرایط مخصوص آنها است.

فرق تک ماده و تبصره چیست ؟

درواقع قانون تک ماده – تبصره همان شرایط خاصی است که برای دانش آموز در نظر گرفته می شود. بدین صورت که  درسی را که دانش آموز پاس نکرده یا در امتحان نهایی خرداد قبول نشده؛ بعد از تجدید شدن در امتحانات نهایی، با استفاده از قانون تک ماده آن درس را پاس کند و برای دانش آموز نمره قبولی لحاظ می گردد.

در کل تبصره چیزی جدا از قانون تک ماده نیست. ما در این مقاله قانون تک ماده و تمام تبصره های آنرا بررسی می کنیم.

شرايط قبولي و استفاده از تک ماده چیست ؟

تمام دانش‌آموزان پایه اول و دوم متوسطه می‌توانن از تک ماده استفاده کنن و هر دانش‌آموزی از این حق برخوردار است.

اما شرایط برخورداری از این قانون برای دانش‌آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان کمی با هم متفاوته و هر کدام اصول و شرایط مخصوص به خود را دارد.

مثلاً تک ماده در دوازدهم یکسری اصول و شرایط دارد که این شرایط در پایه یازدهم دیده نمیشه. لازم به ذکر است که قوانین مربوط به تک ماده هر چند سال یکبار تغییر می‌کند و شرایط تک ماده برای دانش‌آموزان هر ساله ثابت نیست.

سؤال اغلب دانش‌آموزان اینه که چند درس را میتوان تک ماده کرد؟

در جواب باید بگیم که ظرفیت استفاده از تک ماده برای دروس نظری سال به سال عوض میشه و به طور مثال در سال ۹۸- ۹۹ افراد با کسب حداقل نمره ۷ در ۴ درس مختلف از شرایط تک ماده استفاده می‌کردن.

اما در سال قبل از آن شرایط برخورداری از تک ماده حداقل نمره ۷ در ۵ درس بود. به طور کلی آیین نامه آموزشی هر ساله تغییر می‌کنه و موادی به قوانین تک ماده اضافه یا حذف میشه که هرساله شرایط برخورداری از تک ماده را برای دانش‌آموزان سخت‌تر می‌کنه.

22 راهکار برای راحت از خواب بیدار شدن ( مشاوره کنکور )

به همین جهت هدف اصلی دانش‌آموزان نباید قبولی در امتحانات از طریق تک ماده باشه و با توجه به شرایط سخت و محدود استفاده از تک ماده، به شما توصیه می‌کنیم که تمرکز خود را روی این مسائل نگذارید و حتی‌الامکان سعی کنید بدون بهره گیری از تک ماده در آزمون‌های خود نمره قبولی را کسب کنید.

تبصره ۱: دانش آموزاني كه در يك يا چند درس نيمسال اول نمره قبولي كسب نمي كنند، ضمن انتخاب و شركت در كلاس و امتحان دروس مربوط به نيمسال دوم بايد در امتحانات جبراني دروس مربوط كه در اسفند ماه برگزار مي شود شركت كنند و دانش آموزاني كه در امتحانات جبراني نيمسال اول نمره قبولي كسب نمي كنند، بايد در امتحانات جبراني درس يا دروس مربوط كه در تابستان( تيرماه ) همان سال تحصيلي برگزار مي شود شركت كنند.در ادامه به راهکارهای جبران تجدید شدن در امتحانات نهایی خواهیم پرداخت و تبصره در امتحانات نهایی را بررسی خواهیم کرد.

تبصره ۲: دانش آموزاني كه در يك يا چند درس نيمسال دوم نمره قبولي كسب نمي كنند بايد در امتحانات جبراني درس يا دروس مربوط كه در تابستان ( تير ماه) همان سال تحصيلي برگزار مي شود شركت كنند .

تبصره ۳: دانش آموزاني كه پس از پايان سال تحصيلي در يك يا چند درس نيمسال اول و يا نيمسال دوم ويا امتحانات جبراني نمره قبو لي كسب نمي كنند مي توانند در سال تحصيلي بعد باقيمانده دروس را در مراكز پيش دانشگاهي بزرگسالان و يا به شيوه داوطلب آزاد ( متفرقه ) انتخاب كرده و بگذارنند ودر صورت عدم موفقيت در تمام دروس مربوطه ادامه تحصيل آنان در سالهاي بعد صرفا بصورت داوطلب آزاد مجاز خواهد بود.
اين قبيل افراد از گذراندن دروسي كه نمره قبولي در سوالات امتحان نهایی كسب كرده اند معاف مي باشد.

تبصره ۴: معاونت آموزشي وزارت آمـوزش و پرورش از طريق اداره كل سنجش وارزشيابي ويا اداره كل آموزش وپرورش مي تواند در امتحانات نيمسال و جبراني در هر رشته يك يا دو ماده درسي را به صورت هماهنگ برگزار كند.

شرايط قبولي و استفاده از تک ماده

ماده های شرايط قبولي و استفاده از تک ماده

در این بخش قصد دارم به مهم‌ترین مواد قانون تک ماده و تبصره آن بپردازم تا در این زمینه آگاه‌تر شوید و اصول و مقررات تک ماده را بهتر بشناسید.

به شما توصیه می‌کنم تمامی مواد قانونی که در قسمت پایین به آن اشاره شده است را با دقت مطالعه کنید و گفتنی است که اجرای قوانین تک ماده پیرامون همین مواد است و خارج از این قوانین اجرا نمی‌شود.

ماده هيجده: در هر نيمسال ارزيابي پيشرفت تحصيلي در هر درس بر اساس ميزان حضور و فعاليت در كلاس انجام تكاليف درسي ونتايج امتحانات ميان نيمسال و پا يا ن نيمسال صورت مي گيرد و برگزاري امتحان پايان نيمسال براي هر درس الزامي است .(به ویژه پایه های نهم،دهم،یازدهم،دوازدهم)

نمره هر درس عبارت از مجموع نمره ميان نيمسال و پايان نيمسال است و سهم ارزشيابي هاي انجام شده در طول نيمسال ۲۵% كل نمره ( ۵ نمره از ۲۰ نمره) خواهدبود .

تبصره : سوال امتحان جبراني بر مبناي بيست نمره طرح مي شود و نمره ميان نيمسال نخواهد داشت .

ماده نوزده : امتحانات پايان نيمسال از تمام محتواي مواد درسي با سؤالاتي كه توسط مدرسين مربوط و زير نظر رئيس مركز تعيين مي شود با نظارت اداره آموزش و پرورش محل برگزار ميشود وبر اساس اين امتحانات براي هر درس يك نمره مستقل به عنوان نمره امتحان پايان نيمسال آن درس منظور مي شود.

اوراق امتحاني حداكثر تا يك هفته پس از انجام امتحان هر درس توسط مدرس مربوط و زير نظر رئيس مركز تصحيح وپس از ثبت نمره دانش آموزان در سيا هـه نمرات ( ليست نمرات ) و امضاء به دفتر مركز تحويل مي شود . رئيس مركز مي تواند با مسؤوليت خود اوراق امتحاني را جهت تصحيح در خارج از محل مركز، در اختيار مدرسين قرار دهد.

ماده بيست: صرفا دانش آموزاني كه كليه دروس دوره پيش دانشگاهي را در رشته مربوط با موفقيت مي گذرانند مي توانند متقاضي شركت در آزمون ورود به دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي انتخاب شوند.

برنامه ویــــــــــــــژه دوران طلایی نوروز !!!!!!!

ماده بيست ويك: مسئوليت حسن اجراي امتحانات و اعلام بموقع نتايج بعهده رئيس مركز است و اداره آموزش وپرورش محل و اداره كل آموزش و پرورش استان و اداره كل سنجش وارزشيابي تحصيلي در صورت لزوم مي توانند اوراق امتحاني تصحيح شده را مورد بازبيني قرار دهند درصورتي كه در بازبيني اوراق ، نمره دانش آ موزي تغيير يابد ملاك عمل آخرين نمره خواهد بود و موضوع بايد كتبا به اطلاع مدرس مربوط برسد.

ماده بيست ودو: نتيجه امتحانات پس از پايان هر نيمسال تعيين و كتبا به دانش آموز و يا ولي او اعلام ميشود

ماده بيست وسه: مهلت اعــتراض به نمرات امتحانـــي دروس كتبي حداكــثر سه روز پس از اعلام نتيجه امتحانات مي باشد رئيس مركز موظف است اوراق امتحاني مربوط را جهت تجديدنظر در وهله اول در اختيار مصحح مربوط ودر صورت اعتراض مجدد در وهله دوم در اختيار مصحح مربوط و يكنفر از مدرسان همان درس قرار دهد . چنانچه مدرس ديگري از همان درس در آن مركز نباشد از مراكز ديگري دعوت مي آيد(۱) نمره ورقه تجديد نظر شده زير نظر رئيس مركز وبا امضاي مدرسان مربوط ملاك ارزشيابي از آن درس بوده و احتساب آن در سياهه نمرات لازم الاجرا است.
رئيس مركز موظف است نتيجه اين بررسي ها را حداكثر ظرف مدت ۷ روز پس از پايان مهلت اعتراض به دانش آموز اعلام كند.

تبصره: نمرات دروس علمي وشفا هي قابل اعتراض و تجديد نظر نمي باشد و نمره اعلام شده قطعي است.

ماده بيست و چهار: نمونه سياهه نمرات ( ليست نمرات ) دفتر امتحانات، كارنامه تحصيلي و گواهينامه پايان دوره پيش دانشگاهي وساير مدارك تحصيلي توسط اداره كل سنجش وارزشيابي وبا هماهنگي دفتر آموزش هاي نظري و پيش دانشگاهي تهيه و به ادارات كل آموزش و پرورش استانها ابلاغ مي شود.

ماده بيست و پنچ: نمرات دانش آموزان مطابق با ليست ريزنمرات مدرسان به سيستم رايانه ا ي منتقل و دفتر امتحانات، كارنامه تحصيلي ، گوا هينا مه پايان دوره پيش دانشگاهي توسط سيستم رايانه اي صادر و با امضا رئيس ومهر مركز تائيد مي شود.

ماده بيست و شش: دفتر امتحانات و مجموعه سياهه نمرات به وسيله فرد يا افرادي كه از طرف اداره كل آموزش و پرورش استان تعيين مي شوند در موعد مقرر بررسي و دفتر امتحانات مسدود وبا امضاء و مهر تائيد مي شود.

ماده بيست و هفت: اوراق امتحاني پايان هر نيمسال دانش آ موز بمدت يك سال در مركز نگهداري و سپس برابر مقررات امحاء مي شود ولي سياهه نمرات دفتر امتحانات جزء اسناد و مدارك تحصيلي محسوب و بطور دائم در مركز نگهداري خواهد شد.

ماده بيست و هشت : در پايان هر نيمسال دوره پيش دانشگاهي به دانش آموزان بر اساس رفتار، اخلاق ورعايت موازين اسلامي و اصول بهداشت ، نظافت شخصي و ميزان مشاركت در فعاليتهاي پرورشي و مقررات مركز و كيفيت حضور و غياب و گزاش هاي رسيده از سوي مدرسان توسط رئيس و معاون يا معاونان مركز يك نمره انضباط داده مي شود واين نمره در سياهه مربوط ثبت وبا امضاء رئيس مركزيا معاون مربوط تسليم دفتر مركز مي شود.

تبصره : نمره انضباط در احتساب معدل كل منظور نمي شود ولي ميانگين نمرات انضباط در گواهينامه پايان دوره پيش دانشگاهي ثبت مي شود.

ماده بيست و نه : حداقل نمره قبولي در هر درس ۱۰ مي باشد و نمرات كليه دروس اعم از قبولي و مردودي در كارنامه دانش آموز ثبت مي شود و دانش آموزي كه كليه واحدهاي رشته مربوط را با موفقيت گذرانده باشد فارغ التحصيل محسوب مي شود .

تبصره: حداقل نمره قبولي دروس كارگاه هنر يك و كارگاه هنر دو رشته هنر دوازده مي باشد.

ماده سي: درپايان دوره براي محاسبه معدل كل نمرات هر دانش آ موز، تعداد واحد هاي هر درس در نمره قبولي آن درس ضرب و مجموع حاصل ضربهاي بدست آمده بر تعداد كل واحد هایي كه دانش آموز بايد در طول دوره طي نمايد تقسيم ميشود .

چرا انگیزه درس خواندن نداریم

ماده سي و يك: به دانش آموزاني كه موفق به گذراندن كليه واحد هاي درسي دوره پيش دانشگاهي در رشته مربوط شوند با رعايت ساير شرايط و ضوابط گواهينامه پايان دوره پيش دانشگاهي اعطاء مي شود

تبصره : چنانچه دانش آموز واحدهاي آموزشي ايثارگران از كليه درسهاي دوره پيش دانشگاهي رشته مربوط نمره قبولي كسب كرده باشد و دريك عنوان درسي آخرين نمره وي ۷و بيشتر و معدل كل وي حداقل ۱۰ باشد نيز فارغ التحصيل دوره پيش دانشگاهي شناخته خواهد شد. (۱)

ماده سي و دو: امتحانات دروس معارف اسلا مي(۱)و(۲) اقليتهاي ديني مندرج در قانون اساسي برابر دستور العملهاي خاص وزارت آموزش و پرورش انجام مي شود. اين قبيل دانش آموزان در صورت تمايل مي توانند بجاي امتحان دروس خاص دانش آموز اقليتها، همراه ساير دانش آموزان در امتحانات اين دروس شركت كنند.

تبصره : دانش آموزان اقليتهاي ديني مندرج در قانون اساسي از گذراندن آزمون روخواني قرآن در دوره پيش دانشگاهي(موضوع تبصره يك ماده دوازده) معاف مي باشند.

ماده سي وسه: براي دارندگان نقض عضو موثر در امتحان كتبي، شفاهي و عملي وهمچنين دانش آموزاني كه قبل يا در حين برگزاري امتحانات دچار سانحه مي شوند مدير مركز با اطلاع اداره كل آموزش وپرورش استان تسهيلاتي متناسب با وضع دانش آموز فراهم مي نمايد ودر صورت لزوم از امتحانات بخش عملي دروسي كه از نظر جسمي قادر به انجام آن نمي باشند، معاف مي شوند دراين صورت نمره بخش كتبي يا شفاهي ملاك عمل خواهد بود.
در اين حالت صورتجلسه اي با امضاء مدير و دو نفر از مدرسان مركز تنظيم مي شود و تسهيلات انجام شده مستند به اين ماده را توضيح مي دهند و موضوع بايد در ستون ملاحظات دفتر امتحانات و کارنامه تحصيلي اين قبيل دانش آموزان درج شود.

ماده سي و چهار : امتحان دانش آموزان و داوطلبان آزاد خارج از كشور وهمچنين داوطلبان آزاد داخل كشور نيز مطابق مفاد اين آيين نامه برگزار مي شود.

ماده سي وپنچ: نظارت بر حسن اجراي امتحانات داخل وخارج از كشور بر عهده اداره كل سنجش وارزشيابي تحصيلي مي باشد.

 

سوالات متداول (FAQ)

۱-دانش آموزانی که یک یا چند درس را در نیم سال اول قبول نشده اند چه باید کنند؟

با ضمن شرکت در کلاس و امتحان دروس مربوط به نیمسال دوم باید در امتحانات جبرانی دروس مربوطه که در اسفند ماه برگزار می شود شرکت کنند در صورت عدم قبولی مجدد میتوانند در امتحانات جبرانی تیرماه همان سال تحصیلی شرکت کنند.

۲-دانش آموزانی که یک یا چند درس را در نیم سال دوم قبول نشده اند چه باید کنند؟

در امتحانات جبرانی درس یا دروس مربوط که در تابستان  همان سال تحصیلی برگزار می شود شرکت کنند.

۳-دانش آموزانی که نتوانسته اند در پایان سال تحصیلی در دروس نیمسال اول،دوم یا جبرانی نمره قبولی کسب کنند چه باید کنند؟

در سال تحصیلی بعد باقیمانده دروس را در مراکز پیش دانشگاهی بزرگسالان و یا به شیوه داوطلب آزاد انتخاب کرده و بگذارنند.

۴-اوراق امتحانی پس از چه مدت و زیر نظر چه کسی تصحیح می شود؟

اوراق امتحانی حداکثر تا یک هفته بعد از برگزاری امتحانات توسط مدرس همان درس و زیر نظر رئیس مرکز تصحیح شده و پس از ثبت به دفتر مرکز تحویل داده می شود.

در این مقاله به سوال تک ماده چیست و همچنین راههای جبران تجدید شدن در امتحانات نهایی نهم دهم، یازدهم و همچنین تجدید شدن در امتحانات نهایی دوازدهم را بررسی کردیم؛ امیدوارم بتوانید به خوبی از این مقاله و اطلاعات آن استفاده کنید.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

88 دیدگاه برای “تک ماده چیست ؟ | شرایط استفاده و قبولی در امتحانات نهایی ۹۸-۹۹ متوسطه پایه اول،دوم (دبیرستان)

 1. محمدفاضلی گفته:

  سلام من در امتحانات نهایی درس هندسه ۲ غیبت موجه کردم میخواستم بدونم میتونم شهریور امتحان بدم یا باید حتما دو درس را غیبت کنم تا بتونم شهریور امتحان بدم

 2. رضا گفته:

  سلام ، نمره يكي از درس هاي نهايي من پيش دانشگاهي ميشه زير ٧ ميشه اما با نمرات ساليانه ١٠ ميشه ، قبولهم يا مردود ،
  ميگن براي پيش نمره ساليانه مهمه ؟ درسته ؟

 3. ندا گفته:

  سلام ببخشيد درسته كه اگه سه درس رو زير هفت بگيريم با توجه به شرايط سختي امتحاناي امسال واسمون ميزارن تبصره؟؟؟؟؟؟؟؟ بعد اينكه درسته كه امسال به همه درساي نهاييمون ۱٫۵ نمره اضافه ميكنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  توروخدا جواب بديد خيييلي واجبه

 4. سحر گفته:

  سلام ببخشید توروخدا زودجواب بدید.من سوم تجربیم. ریاضیم ۴/۵ونمره سالانم بالای ده.فیزیکم ۳/۵نمرهسالانمب بالای ده.اعتراض هم زدم.هردو شونمبعه ۱۰۰میرسن. بنظرتون میوفته شهریور یا نه؟
  توروخدا یکی جواب بده

  • صفری گفته:

   سلام با تبصره دو درس فوق قبول هستید و نیازی به امتحان شهریور نمی باشد) (از دروس داخلی هم می توان از ۲ تبصره استفاده کرد) – معاون اجرایی دبیرستان

 5. شادی گفته:

  من نمره نهایی یکی از درسام کمتر از ۷ شده ولی نمره سالیانم بیشتر از هفته . با تک ماده قبول میشم آیا!؟
  اگه نه ، اگه شهریور امتحان بدم ، امسال میتونم کنکور بدم یا نه !؟

 6. علی گفته:

  سلام من اگه نمره سالانه ریاضیم ۹٫۸۵ با تقسیم بر ۱۰ ایا مردودم میتونم از تک ماده استفاده کنم خواهششششششششششششششششششششششششششششششششش ج بدید دارم دیونه میشم ج بدید خواهش میکنم

 7. مرجان گفته:

  سلام خسته نباشید من در درس فیزیک وزیست نمره سالانه ۸ و۸ونیم در پیش دانشگاهی شدم می خواستم بدونم می توانم از تبصره برای ۲درس استفاده کنم ایا برای قبولی کنکور مشکلی نیست توروخدا جواب بدید خیلی نگرانم ممنون

 8. محسن قوامی گفته:

  سلام
  من امسال دوم تجربی (دوم دبیرستان) بودم و میخواهم بروم سوم تجربی و کارنامه نویت دوم را گرفته ام.
  من در نوبت اول همه ی درس هایم بالای ۱۰ بود ولی در نوبت دوم (خرداد) ، درس هندسه را ۸٫۵۰ شدم و بقیه درس های عمومی و تخصصی ام بالای ۱۰ است .
  الان میتوم تک ماده استفاده کنم و بدون امتحان در شهریور درس هندسه ام قبول بشه؟
  یا باید حتما در شهریور امتحان بدم؟
  یا میتونم از قانون با تبصره خاصی استفاده کنم؟
  لطفا راهنماییم کنید .
  ممنون
  دوم تجربی-۳۰ خرداد یا ۱۲ ماه رمضان ۱۳۹۵

 9. Asal گفته:

  سلام ببخشید دوم تجربی ریاضی تجدید بیارم میتونم تبصره بزنم؟!بعضیا میگن دوم تبصره نداره و یه سری هم میگن تبصره بزنی دوباره باید امتحان بدی چون از دروس پیش نیاز سال سوم…گیج شدم!!!!بعد با تجدید در ریاضی میتونم پایه سوم تجربی ادامه تحصیل بدم یا مجبور به تغییر میشم؟

 10. مهدی گفته:

  با سلام
  من سوم ریاضی هستم و درس فیزیک رو باید شهریور امتحان بدم
  آیا باید نمره برگه بالای ۱۰باشه؟؟؟
  درصورت ۷ گرفتن میشه از تک ماده استفاده کرد؟

 11. فاطمه گفته:

  سه درس تو پیش دانشگاهی افتادم ولی نمراتم ۷ و نیم و ۷ و ۸ نمرات سالانم ۹ و ۷۵ و ۹ و۲۵ و ۹ نیم تورو خدا بگین چکار کنم در طول تحصیلم از تک ماده استفاده نکردم نمیخوام کارم به شهریور بکشه

 12. محمد گفته:

  سلام من پیش تجربیم برگه فیزیکم روصفرتحویل دادم که شهریورامتحان بدم ونمره خوبی بگیرم
  اماصفربرگه بامستمرونمره نوبت اول جمع شده ونمره سالم۷/۵هستش حالامدیرمدرسه میگه که راهی نداره وقبول شدی وتک ماده اجباریه!!!!(وفقط همین یک درس رو افتادم)
  خواستم بدونم که آیاهمچین قانونی هست وتک ماده اجباریه؟؟ یامدیرمحترم داره از زیر کاردرمیره!!!
  ممنون میشم کمکم کنید

 13. farnoosh گفته:

  سلام ببخشید من پیش دانشگاهی هستم دیفرانسیل رو با ۷کتبی و ۹٫۲۵ سالانه افتادم و هندسه و شیمی داخلی رو هم با هندسه کتبی ۴ سالانه ۷٫۷۵ و شیمی کتبی ۳٫۷۵ پایانی ۶٫۵ افتادم
  با این شرایط برای دیفرانسیل میشه از تبصره استفاده کرد که پاس بشم؟ شیمی و هندسه چطور؟

 14. مرتضی گفته:

  سلام.خسته نباشید.
  سلام.
  من دانش آموز سال نهم هستم.
  من سه تا درس رو افتادم.
  ریاضی مستمر ۱۴ پایانی ۴ نوبت دوم ۱۸
  علوم مستمر ۱۳ پایانی ۵ نوبت دوم ۱۸
  مطالعات مستمر ۸ پایانی ۷ نوبت دوم زده ۱۶
  پارسال هشتم که بودم درس ریاضی رو افتادم،بعد یه دونه تبصره زدن.
  حالا میتونم دو تا از درسام رو تبصره بزنم؟
  لطفا جواب بدین خیلی برام مهمه.
  تورو خدا جواب بدین.
  ممنون.

 15. محمد گفته:

  سلام ، من درس فيزيك رو ٨ونيم شدم ، الانم ميخوام واسه شهريور امتحان بدم ، اگر كه نتونم بازم قبول بشم ، بايد ٧ باشه نمرم تا بتونم تك ماده كنم ؟! اصلا ميتونم بعد از امتحان شهريور تك ماده كنم ؟!

 16. مریم گفته:

  اگر درس ریاضی دوم دبیرستان رو افتاده باشیم و بعد دوسال بخوای امتحانشو بدی باید در مدارس شبانه امتحان بدیم؟و روی کارنامه درج میشه یا ن؟

 17. محبوبه گفته:

  باسلام
  پسرم در سال آخر فنی وحرفهای در امتحانات نهایی،شهریور یک درس دینی را ۵/۵ آورده هست آیا میتواند تک ماده کند با توجه به اینکه
  تا به حال تک ماده نکرده است.
  سپاسگزارم?

 18. هستی گفته:

  من یه درس پیش دانشگاهی افتادم میخوام برم کاردانی کارشناسی میخواستم بدونم میشه بعد از اینکه دی ماه امتحان دادم از ترم دوم دانشگاه ثبت نام کنم؟

 19. Ehsan گفته:

  سلام،با عرض خسته نباشید،ببخشید میتونیمداگر رویه برگه ۴بگیریم،بعد سه نمره مستمر در امتحانات دیناه بهمون تعلق بگیره ،بعد میتونیم از تک ماده استفاده کنیم

 20. کیاناز گفته:

  سلام
  من پیش تجربی هستم درس فیزیک نهایی پایین ۷ میگیرم ولی با مستمرم (نمره سالیانه) بالا هفت میگیرم معدلمم بالا ۱۰ میشه میتونم از تبصره یا تک ماده استفاده کنم؟
  خواهشن زود جواب بدین خیلی استرس دارم

 21. Sahar Ghasemi گفته:

  سلااام تروووخدا جواب بددددین خیلی استرس دارم ، من امروز امتحان دادم ولی زیر ۱۰ بالای ۷ میگیرم ، من میتونم به تبصره بذارم این درسمو؟امتانای دی به تبصره میرن؟
  تروجون مادرتون جواب بدین دارم میمیرم

 22. سینا گفته:

  سلام خسته نباشید من در امتحانات دی ماه شرکت کردم و از هفت تا درس دوتاشو تک ماده زدم و از پنج امتحان یکی شون رو زیر هفت شدم و اگر هفت میشدم قبول بودم در اون امتحان ۴٫۷۵ صدم شدم آیا در آموزش پرورش میتونند به ۷ برسوننش تو رو خدا جواب بدید

 23. baran گفته:

  سلام ؛ من اول تجربی ام، چند تا از درسای اصلی ترم اول رو افتادم.
  میخواستم بدونم طبق متنی که نوشتید (تبصره ۱) اسفندماه امتحان جبرانی ازم میگیرن؟ مدرسه چیزی اعلام نکرده.
  یک جواب قطعی میخواستم.

 24. yass گفته:

  سلام من ۱۱/۵ شدم برگه نهایی رو و مستمرم ۱۷ شد و ترم برگه رو ۱۸ شدم و مستر ترم اول ۱۸ آیا تو دین و زندگی قبول میشم
  چه طوری محاسبه رو انجام میدن؟من دانش آموز سال سومم خرداد ۹۶ امتحان نهایی رو میگم

 25. امیرحسین گفته:

  سلام من پیش دانشگاهی میخونم رشته ی انسانیم توو درسه ریاضی جمع نمراتم شده ۹۹ قبولم یا ن؟؟!! از مدرسه پرسیدم ک گفتن سیستم رند میکنه ب بالا یعنی میشه ۱۰۰ درسته؟؟؟؟

 26. Shabi گفته:

  سلام
  من سال چهارم هستم یک درس داخلی و یک درس نهایی رو تک شدم ولی بالای هفت هست . میتونم تک ماده کنم این ۲تا درس رو؟ بعد چجوری هست چه کاری باید انجام بدم و کی جواب درخواستم برای استفاده از تک ماده میاد ؟
  ممنون میشم پاسخم رو بدید

 27. اوا گفته:

  سلام من نمره نهایی دیفرانسیلم ۳،۵شده که اعتراض زدم چون بیشتر میشد نمرم اگر قبول نکنن حتما باید شهریور امتحان بدم؟

 28. matin گفته:

  سلام من سال هشتم هستم درس ریاضی را با نمره ۵ تجدید شدم میشه از تک ماده استفاده کرد اگه میشه چجوری ؟با چه کارکنم؟؟

 29. ارشیا گفته:

  سلام من سوم ریاضی هستم
  نمره سالانه ی درس فیزیک من بالای ۱۰۰ میشود ولی در امتهان نهایی خرداد ۹ میشوم میخواستم بدونم بدون تک ماده و تبصر قبول میشوم؟؟؟؟

 30. ارشیا گفته:

  سلام من سوم ریاضی هستم
  نمره سالانه ی من بالای ۱۰۰ میشود ولی نمره امتحان نهایی خرداد من ۹ میشود می خواستم بدونم که من بدون تک ماده و تبصره قبول میشوم ؟؟؟
  لطفا جواب بدید

 31. 074 گفته:

  سلام ميخواستم بدونم كه اگه من درس هاي افتادمو تو خونه بخونم
  براي شهريور
  نمره ي مستمر از كجا بهم ميدن
  آيا همون نمره ي مستمري رو كه در نوبت دوم گرفتن رو ميدن؟؟؟؟

 32. حامد گفته:

  سلام استاد خسته نباشید..ی سوالی داشتم واقعا خیلی مهمه برام نمیدونم از کی بپرسم میشه شما راهنماییم کنید..من دوبار کنکور دادم۹۵ و ۹۶ هردوشم انتخاب رشته نکردم..متولد ۷۷ هستم..من کنکوری ۹۵ بودم..من امتحان زیست پیش رو نداده بودم کلا..ثبتنام میکردم واس پاس کردنش امات نرفتم سر جلسه امتحان..چهارشنبه همین هفته امتحانشو دارم..میخام ببینم اگ پاسش نکردم مشکلی به وجود میاد؟(منظورم اگ پاسش نکردم سرباز میشم؟)من تا ۲۲فروردین ۹۷ هم معافیت تحصیلی دارم..
  من میخام واس ۹۷ کنکور بدم واس اینکه سرباز نشم قراره پیام نور ثبت نام کنم..
  میخام بدونم اگ این امتحانو پاس نشم تو شهریور مشکلاتی ک پیش میاد چیه
  خواهش میکنم راهنکماییم کنید بدجوری فکرمو مشغول کرده..ممنونم

 33. فاطمه گفته:

  سلام..یه سوال فوری داشتم…من داخل امتحان زیست خرداد(سوم دبیرستان)شرکت نکردم و گواهی پزشکی بردم و پایانیمو برام موجه زدن ولی جمع نمره های سالانم به ۸رسید ولی تک ماده نزدم و خواستم شهریور امتحان بدم و پس فردا هم امتحانمه…الان با این اوضاع هنوزم میتونم تک ماده بزنم یا باید حتما برم رو جلسه؟میترسم ۷نیارم و پاس نشم

 34. امیرحسین گفته:

  سلام من سال سوم هستم و حسابان رو تجدید شدم و رفتم شهریور و شهریور هم قبول نشدم رفتم دی ایا میشه تغییر رشته داد و دی ماه امتحان رشته دلخواهم رو بدم یا نه

 35. دل ارام گفته:

  سلام من دانش اموز سال سوم دبیرستان هستم من فیزیک ۳ رو توی خرداد وشهریور امتحان ندادم ودرس ریاضی روهم تک ماده زدم درس فیزیک رو دوروز پیش تو دی امتحان دادم میخواستم ببینم اگه نمره ام بالای ۷ نشه اما نمره سالانه بالای ۱۰ باشه اونوقت میتونم از تک ماده استفاده بکنم یانه ؟لطفا لطفا بهم جواب بدین به جوابش خیلی نیاز دارم چون شبا خوابم نمیبره از استرس
  ممنونتون میشم .لطفا جواب بدین

 36. ابراهیم گفته:

  سلام خشته نباشید یه سوال داشتم ببخشید من سوم دبیرستان فنی حرفه ای می خوندم حالا تموم کردم یه تک ماده مونده اونم قبول میشم معدلم ۱۲ هست آیا من میتونم همه امتحانات سوم دبیرستان رو از اول بدم تا معدل بره بالا؟

 37. محمدرضا گفته:

  سلام من پیش ریاضی هستم و واسه فردا امتحان دیفرانسیل دارم مستمر اول ۱۴ و ۱۲ هم کتبی اول هستش ميخوام بدونم با نمره چند تو ورق ميتونم تبصره بزارم یا محدودیتی به نمره نداره لطفااااا زود جواب بدین

 38. مهدی گفته:

  سلام من سال دهم انسانی ریاضی رو شدم۸ اگه بخواهم تکماده کنم فرصت سال دوازدهمم برای تکماده کم نمی شود و می تونم در سال دوازدهم دوباره تکماده کنم

 39. نهال گفته:

  سلام تروخدا جواب بدید من دانش اموز پایه دهم هستم و در یکی از درس هام تجرید شدم ترم اول۵ و ترم دوم۸ میخواستم ببینم امکان استفاده از تبصره و تک ماده دارم که قبول شم

 40. Erfan گفته:

  سلامببخشید یه سوال خیلی مهم داشتم
  من ریاضی ۱ سال دهم رو ۷ شدم امسال میرم دوازدهم میتونن اونو تک ماده بزنم دیپلم بگیرم کنکور ۹۸ شرکت کنم؟

 41. علی گفته:

  سلام ببخشید من دانش آموز سال دهم هستم و نمره ی خرداد فیزیک رو ۹ شدم ولی معدل سالم بالای ۱۰ میشه آیا باید شهریور امتحان بدم یا قبول خردادم؟

 42. شیرین گفته:

  سلام ببخشید ی سوال داشتم من دانش اموز دوازدهم تجربیم امسال توی خرداد ماه سه تا درسو افتادم تو شهریور که امتحان دادم به نظرم دوتا درسو قبول میشم یکیو قبول نمیشم ایا میتونه از تبصره و تک ماده توی شهریور ماه استفادع کنم بااینکه تاحالا از تک ماده اصلا استفاده نکردم

 43. شیرین گفته:

  سلام ببخشید ی سوال داشتم من دانش اموز دوازدهم تجربیم امسال توی خرداد ماه سه تا درسو افتادم تو شهریور که امتحان دادم به نظرم دوتا درسو قبول میشم یکیو قبول نمیشم ایا میتونه از تبصره و تک ماده توی شهریور ماه استفادع کنم بااینکه تاحالا از تک ماده اصلا استفاده نکردم

 44. شیرین گفته:

  سلام ببخشید ی سوال داشتم من توی خردادماه نتونستم سه تا درسو پاس کنم دانش اموز سال دوازدهمم الان که امتحان شهریور ماه رو دادم به نظرم دوتا امتحانو قبول میشم یکیو قبول نمیشم ایا می تونم واسه شهریور ماه از تبصره یا تک ماده استفاده کنم بااینکه تاالان اصلا از تک ماده استفادع نکردم میشه راهنمایم کنید

 45. هانا گفته:

  شرایط استفاده تک ماده دردهه۷۰ چگونه بود؟
  علت سوالم این است که دردوره ی پنجم ابتدای سال ۷۶ درخردادماه از تکماده برای درس مردودی استفاده میشد وبنده بعد ازاینکه نمرات خردادماه وکارنامه ها را داده بوند به یکی ازمسئولین کمک کردم تا نمرات را واردلیست دیگری کنند اما به اشتباه نمره یکی از دوستانم رایک نمره یانیم نمره کمتر گفتم حال فک می کنم نکند این نمره کم گفتن باعث شده باشدنمره قبولی اوبا تکماده درخردادماه منتفی شده باشد چون او ۹/۵شده بودکه من ۹خواندم ومسئول همان نمره راثبت نمود

 46. Shadi گفته:

  سلام
  من دو درس از درس های سال ۱۲ رو شهریور پاس نکردم و الان برای دی ماه میخوام امتحان بدم
  اما گفتن ک مستمر نمیدن این ۲ درس رو
  بدون مستمر باید چه نمره ای بگیرم تا قبول شم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک جلسه مشاوره رایگان

برای یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجوی پزشکی، فرم زیر را پر کنید
درخواست یک جلسه مشاوره رایگان
close-link
دریافت لینک دانلود