روش مطالعه درس ریاضی در کنکور

روش مطالعه درس ریاضی در کنکور

روش مطالعه درس ریاضی در کنکور

ریاضی چون تقریبا مانع بزرگی برای کنکوری های تجربی است درصد بالا در این درس و سرمایه گذاری در آن می تواند یک سکوی پرواز برای موفقیت شما در کنکور باشد.این درس در کنکور ۳۰سوال دارد که میتوانید با زدن درصد بالایی در آن موفق شوید.اما می خواهیم با هم بررسی کنیم چگونه می توان به درصد بالایی در این درس رسید و چه راهکارهایی لازم است.

در سال ۱۹۴۵ جورج پولیا با نوشتن کتاب (How to solve it) برای اولین بار مدل یا چارچوبی برای حل مسئله ارائه داد. او الگویی چهار مرحله ای را مطرح کرده است. در فرایند حل مسأله این چهار مرحله چهار گام طی می شوند تا یک مسأله ریاضی به طور کامل حل شود. مدل چهار مرحله ای او به این مشکل است:

 1. فهم سؤال ۲. تهیه طرح یا نقشه    ۳. اجرای طرح    ۴. بازنگری

که به طور خلاصه یک مرور کوچولو به آنها می اندازیم:

✳️ فهمیدن مسئله

برای رسیدن به درک درستی از مساله داوطلب باید بتواند به سوالات زیر پاسخ دهد:  مجهول چیست؟ داده ها کدام است؟ شرط چیست؟ آیا تحقق یافتن شرط مسئله امکان پذیر است؟ آیا شرط مسئله برای تعیین مجهول کفایت می کند؟ یا این که شرط مسئله کافی است؟ آیا شرط مسئله زائد است؟

✳️ تهیه طرحی مناسب برای مسئله

داوطلب باید سعی کند ارتباط میان داده ها و مجهول را پیدا کند و در صورت نیافتن ارتباط مستقیمی میان داده ها و مجهول مسئله های کمکی را در نظر بگیرد تا بتواند برای حل مسئله نقشه ای طرح کند .

✳️ اجرای طرح (نقشه)

پس از آنکه طرح مناسب برای حل مساله تهیه شد باید آن را به مورد اجرا گذاشت. شخص باید نظارت کامل به پیشرفت اجرای طرح داشته باشد تا اگر زمانی احساس کند که طرح به حل مساله منجر نمی شود بتواند طرح جدیدی را تهیه و اجرا بکند.

 بازنگری

امتحان کردن جوابی که بدست آمده است پس از پایان اجرا، حل کننده مساله باید بازنگری بر تمامی مراحل اجرای طرح داشته باشد.

اما حال می خواهیم به تفصیل در مورد نحوه خواندن ریاضی به سبک کنکور صحبت کنیم:

 • در درس ریاضی اولین قدم داوطلب یادگیری عمیق مطالب است که این امر نیازمند گوش کردن و یادگیری کامل مطلب مورد نظر در سر کلاس درس است. حتما در سر کلاس درس از تدریس استاد نت بردارید و مثال هایی را که مورد بررسی قرار می دهد را یادداشت کنید. پس از یادگیری مطلب در سر کلاس درس در منزل در همان روز نت هایی را که سر کلاس درس برداشته اید را مرور کنید و تمرین هایی را که استاد به عنوان نمونه برایتان حل کرد را مجددا حل کنید
 • بعد از جزوه استاد ودرسنامه بهتر است تست هایی را در غالب تست های آموزشی برای یادگیری هر چه بیشتر مطالب و آشنایی با ریزه کاری های آن ها حل کنید قابل ذکر است در زدن تست های آموزشی زمان برای ما اهمیت ندارد و فقط هدف یادگیری است.

در صورت حل کردن تست پاسخ تشریحی تست را نیز نگاه کنید چون ممکن است راه حل ساده تری برای حل تست مورد نظر وجود داشته باشد هم چنین تست هایی را که موفق به حل آن ها نشدید و یا اشتباه پاسخ داده اید را علامت دار کنید تا در نوبت های بعدی تست زنی مجددا به سراغ تست های مذکور بروید. پس از تست زنی حتما در دفتری به خلاصه نویسی مطلبی که آموخته اید بپردازید در خلاصه نویسی حتما تمامی نکات و فرمول ها را یادداشت کنید چرا که از این پس فقط با خلاصه هایتان کار خواهید داشت پس باید تمامی نکات مطلب مورد نظر را در خلاصه هایتان بیاورید.

 • بعد از یادگیری و زدن تست آموزشی و خلاصه نویسی نوبت به تست زنی از نوع آزمونی می شود در تست آزمونی زمان برای ما اهمیت دارد چرا که هدف افزایش سرعت العمل و کاهش بی دقتی داوطلب است. توجه به این نکته ضروری است که حتما تست هایی را که موفق به پاسخ گویی آن ها نشدید را علامت دار کنید تا در نوبت های بعدی مجددا آن ها را حل کنید.

 • مرور: در درس ریاضی به علت زیادی مباحث ممکن است بعد از مدتی مطالبی که قبلا یاد گرفته اید را فراموش کنید به همین خاطر میبایست در فواصل معین به مرور مطالب قبلی بپردازید برای این کار خلاصه هایتان را مرور کنید و سپس تست هایی را که نشان دار کرده اید را مجددا پاسخ دهید قابل ذکر است که هرچه تعداد دفعاتی که مباحث ریاضی را مرور می کنید و هم چنین هر چه قدر تعداد تست هایی که می زنید بیشتر باشد تسلط شما بر روی مباحث مختلف این درس بیشتر خواهد بود.

اما می خوام چندتا تذکر و نکته رو یادآورتون بشم :

 • بچه ها در درس ریاضی مهم ترین اصل تمرین و تکراره…با این تمرین و تکراره که شما ذهنتون باز میشه و خلاقیت پیدا می کنید پس تا جایی که میتونید تست بزنید و تمرین کنید و پاسخ آنها نکات رو یادداشت کنید و در مسائل دیگر استفاده کنید.
 • بهترین و موثرترین راه برای افزایش سرعت تست زنی در ریاضی هم تمرین و تکراره…پس ذهنتنونو با این کار پرورش بدید و بیشتر اوقات خودتونو در درس ریاضی به تست زدن بپردازید.
 • سر کلاس خوب گوش بده تا همان جا درس را یاد بگیری.
 • مباحث ریاضی را کاملا بشناسید و متناسب با آن و تعداد سوالاتی که در کنکور میاد روی آن مبحث وقت بذارید و تست بزنید مثلا یکی از مباحث اارزشمند در ریاضی کنکور مبحث احتماله که به راحتی میتوانید با زدن تست های بیشتر و وقت گذاشتن به تمامی آنها جواب دهید.
 • پرسش‌های ریاضی را هرگز ذهنی حل نکن و حتماً همه‌ی قسمت‌های جواب را روی کاغذ بنویس تا احتمال بی‌دقتی و اشتباه کم‌تر شود.

رضا ایزدفر

دانشجوی پزشکی

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. Sareh می گوید

  من همه مطالب وب مکتبستان رو بررسی کردم ولی مطلبی واسه انسانیا نبود…!
  و البته از اینکه مطالبتون عالی بودن هم نمی شه چشم پوشی کرد…

 2. احسان می گوید

  به نظر من یادگیری روش‌های سریع خیلی مهمه

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟