روش تحلیل آزمون

روش تحلیل آزمون

روش تحلیل آزمون

روش تحلیل آزمون برای کنکور ی ها

روش تحلیل آزمون مهمترین بخش آزمونه و با یه بررسی خوب میشه از اشتباهات بعدی جلوگیری کرد و در آزمون های بعدی افزایش تراز داشت.

فلسفه روش تحلیل آزمون فقط به آزمون آزمایشی قلمچی مربوط نیست بلکه در تمامی آزمون های آزمایشی صدق میکنه، حتی بررسی امتحاناتی که شما در مدرسه میدین هم خیلی مهمه چون باعث میشه بدونین اشتباه کارتون کجا بوده که کم شدین یا کدوم بخش درس رو قوی تر بودین که باعث شده نمره خوبی بگیرین.

پس روش تحلیل آزمون باعث میشه به نقاط ضعف و همچنین توانایی هاتون در بخش های مختلف دروس پی ببرین تا بیشتر با توانایی هاتون آشنا بشین

روش تحلیل آزمون هم باید طبق اصول انجام بشه و در زمان خاصی.

بیشتر مشاورین به این معتقد هستن که بررسی آزمون باید در همون روز انجام بشه تا دانش آموز وقتی بعد آزمون به خونه میاد به تمام کارهایی که در طول آزمون انجام داده با خبر باشه و بتونه به راحتی به نقاط ضعفش پی ببره.

روش تحلیل آزمون زیاد پیچیده نیست و هر شخصی میتونه به راحتی برای خودش انجام بده و خودشو به طور کامل آنالیز کنه.

حالا میخوام براتون روش تحلیل آزمون رو توضیح بدم تا به طور کامل با این موضوع آشنا بشین.

روش تحلیل آزمون۱- اگر وقت ندارین دروس عمومی رو بررسی نکنین!

 

بررسی دروس عمومی زیاد واجب نیست چون معمولا اشتباهاتی که رخ میده در این بخش برمیگرده به حافظه شما و اشتباهاتی که ممکنه رخ بده در هنگام آزمون ، وگرنه بررسی دروس عمومی چیز خاصی نداره و هرکس میتونه به راحتی انجام بده ، البته اگه وقت و حوصله اش رو داشتین حتما انجام بدین.

پس سعی کنین بررسی دروس عمومی رو در بررسی آزمون اولویت قرار ندین!

روش تحلیل آزموناصولا سوالایی که توی آزمون پاسخ میدین به سه بخش تقسیم میشه:

 

  • سوالایی که درست پاسخ دادین
  • سوالایی که غلط جواب دادین
  • و سوالایی که اصلا پاسخ ندادین

حالا میخوام برای هرکدومشون براتون راه حل هایی ارائه بدم تا بررسی آزمون خوبی داشته باشین.

روش تحلیل آزمون۲- بررسی سوالایی که درست پاسخ دادین از روش تحلیل آزمون :

 

شاید براتون سوال پیش بیاد که مگه باید سوالایی که درست جواب دادین هم مگه نیاز به بررسی داره ؟؟!!

باید در جواب این سوال گفت نه تنها نیاز به بررسی داره بلکه مهمترین بخش بررسی آزمونه چون کسی زیاد به این موضوع اهمیت نمیده و کسایی که این کار رو انجام میدن میتونن رشد خیلی خوبی در ترازشون ایجاد کنن.

بررسی سوالایی که درست جواب دادین میتونه بهتون کمک کنه تو کدوم بخش درس تبحر دارین و نقاط مثبتتون رو براتون نمایان کنه؛ اگه شما به سوالایی که درست پاسخ دادین اهمیت بدین باعث میشه در حین  بررسی به راه حل های مختلفی برسین.

مثلا شما در درس ریاضی به یه سوالی که از نظرتون پر چالش بود جواب درستی دادین و وقت زیادی براش صرف کردین تا به جواب درست برسین.

ولی وقتی به جواب سوال نگاه میکنین میبینین از یه راه دیگه رفته و سوال رو در چند ثانیه حل کرده و این باعث میشه شما با یادگیری این راه وقت کمتری برای حل کردن سوال استفاده کنین.

باز هم ممکنه حتی از یه راه حل دیگه حل کرده باشه و یاد گیری راه حل جدید میتونه به پیشرفت شما کمک کنه.

اگه با چنین سوال هایی برخورد کردین حتما در دفتری جداگانه یادداشت کنین.

روش تحلیل آزمون۳-بررسی سوالایی که اشتباه جواب دادین از روش تحلیل آزمون :

 

سوال هایی که اشتباه پاسخ دادین نشانه ضعف شماست و نواقصی که دارین رو بهتون نشون میده و شما با یه بررسی آزمون ساده میتونین به اشتباهاتتون پی ببرین؛ خیلی از اشتباهات در اثر بی دقتی اتفاق میفتن پس این بررسی به شما کمک میکنه دلیل اشتباه کردنتون رو بفهمین تا دیگه اون اشتباهو توی آزمون های بعدی تکرار نکنین.

شما با بررسی سوالایی که اشتباه پاسخ دادین میتونین بفهمین دلیل اشتباهتون چه عواملی بودن و همچنین در چه بخشی نواقصی دارین یا در چه جاهایی مطلب رو به طور اشتباه یاد گرفتین.

پس بررسی سوالایی که اشتباه پاسخ دادین به شدت میتونه در پیشرفتتون کمک کنه تا در آزمون های بعدی این اشتباهات رو تکرار نکنین و بتونین تراز بهتری کسب کنین.

حالا این بررسی ها رو چگونه انجام بدیم؟؟!!

تک تک سوالایی که بررسی میکنین رو در دفتری یادداشت کنین و علت اشتباه کردنتون رو هم بنویسین به همراه تاریخ آزمون.

این کار فواید زیادی داره :

  1. اولش اینه که شما با نوشتنش توی دفتر در ذهنتون تثبیتش میکنین.
  2. دومش این که چون یادداشت دارین میتونین هر هفته تمرینشون کنین.
  3. سومش اینه که میتونه در آزمون های جامع کمکتون کنه چون وقتی آزمون جامع دارین میتونین فقط با بررسی سوالایی که از قبل اشتباه پاسخ دادین به آمادگی نسبتا خوبی در وقت کم به این آزمون ها برسین و تراز خوبی کسب کنین.

روش تحلیل آزمون۴-بررسی سوالایی که پاسخ ندادین از روش تحلیل آزمون :

 

سوالایی که پاسخ پاسخ ندادین میتونه شامل سه حالت باشه:

  1. اول اینکه وقت نکردین برسین تا حلش کنین.
  2. دوما اینکه اصلا بلد نبودین حل کنین.
  3. سوما اینکه قسمتی از فرمول یا بخشی از حل کردن سوال رو فراموش کرده باشین.

 

۱- اول کار به سراغ سوال هایی که وقت نکردین برسین برین و حلش کنین؛ اگه تونستین حلش کنین که عالیه اگرنه به جوابش نگاه کنین و به طور کامل اونو یاد بگیرین و توی دفتری که تعیین کردین یادداشت کنین.

 

۲- بعدش به سراغ سوالایی برین که جزو دسته سوم یعنی اونایی که یه قسمتی از حلش رو فراموش کردین برین  و با توجه به جواب سوال ببینید کجای کار رو مشکل داشتین و بعد پیدا کردن مشکل دوباره سوال رو حل کنین و سپس اون سوالو توی همون دفتر یادداشت کنین تا بعدا دوباره مطالعه کنین.

 

۳- بعد از همه ی اینا به سراغ سوالایی برین که اصلا توانایی حل کردنشون رو نداشتین.

 

از این سوالا میشه فهمید که کجای یه درسو نخوندین و اصلا بهش تسلط ندارین و بعد اون بیشتر به اون بخش از درس بپردازین؛ این سوال ها رو هم در دفتر مخصوص یادداشت کنین و بعد خوندن اون بخش از درس دوباره به مطالعه سوال ها بپردازین.

در کل بررسی آزمون از خود آزمون هم مهمتره پس بررسی آزمون رو جدی بگیرین.

 

برای اطلاع از شرایط تهیه محصولات و استفاده از خدمات مکتبستان کلمه ی “کنکور” را به شماره ۳۰۰۰۷۰۰۴۹۰ پیامک کنید تا مشاورین ارشد ما با شما تماس بگیرند و به طور کامل راهنماییتون کنند.
آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود