رتبه بندی دانشگاه ها ی جهان

رتبه بندی دانشگاه ها

سلام. تو این پست رتبه بندی دانشگاه ها رو واستون قرار دادم. امیدوارم که واستون مفید باشه.

رتبه بندی دانشگاه ها

رتبه بندی دانشگاه ها ی جهان

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: شانگهای یکی از معتبر ترین نظام های رتبه بندی بین المللی دانشگاهی، رتبه بندی دانشگاه ها ی جهان را برای سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر کرد که بر اساس آن در جمهوری اسلامی ایران دانشگاه تهران رتبه ای در دامنه ای بین ۳۰۱ تا ۴۰۰ دارد.

دکتر جعفر مهراد، افزود: این رتبه بندی که از سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز شده است ۵۰۰ دانشگاه تراز اول جهان را بر اساس معیار های روشن و داده های قابل اعتماد رتبه بندی می کند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی کشور گفت: این رتبه بندی اعتبار بین المللی دارد و دانشگاه های جهان از این رتبه بندی برای جذب دانشجویان برتر و بورسیه کردن دانشجویان ممتاز و نیز برای جذب اعضای هیات علمی برجسته استفاده می کنند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اظهار داشت: طبق رتبه بندی دانشگاه ها ، دانشگاه هاروارد رتبه اول جهان را به مدت ۱۲ سال به خود اختصاص داده است. سایر ۱۰ دانشگاه برتر این رتبه بندی عبارت است از: استنفورد،MIT، برکلی، کمبریج، پرینستون، کالتک، کلمبیا، شیکاگو و آکسفورد. به طوری که مشاهده می کنیم در بین ۱۰ دانشگاه ممتاز جهان تنها دو دانشگاه یعنی آکسفورد و کمبریج به انگلستان تعلق دارد.

وی افزود: در قاره اروپا ETH در زوریخ (سوئیس) نخستین دانشگاهی است که در بین ۵۰۰ دانشگاه جهان رتبه ۱۹ را به خود اختصاص داده است. بعد از آن، دانشگاه پیر و ماری کوری (رتبه ۳۵)، دانشگاه کپنهاک (رتبه ۳۹)، دانشگاه paris-sud (رتبه ۴۲) سه دانشگاه برتر جهان در قاره اروپا محسوب می شوند.

رتبه بندی دانشگاه های ایران

مهراد افزود: در بین ۲۰ دانشگاه ممتاز جهان، ایالات متحده ۱۶ دانشگاه، در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر ۵۲ دانشگاه و در بین ۵۰۰ دانشگاه ممتاز ۱۴۶ دانشگاه برتر دارد.

وی اظهار داشت: انگلستان در بین ۲۰ دانشگاه ممتاز ۳ دانشگاه را به خود اختصاص داده است: کمبریج رتبه ۵، آکسفورد رتبه ۹ و دانشگاه کالج لندن رتبه ۲۰٫ کشور انگلستان در مجموع ۳۸ دانشگاه ممتاز در بین ۵۰۰ دانشگاه جهان دارد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: چین با ۴۴ دانشگاه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان رشد قابل توجهی را از خود نشان داده است، این کشور در بین ۲۰۰ دانشگاه ممتاز دارای ۹ دانشگاه برجسته است.

وی خاطرنشان کرد: در آسیا دانشگاه توکیو دارای رتبه ۲۱ و کیوتو دارای رتبه ۲۶ است. در قاره  اقیانوسه دانشگاه ملبورن رتبه ۴۴ دانشگاه های ممتاز جهان را به خود اختصاص داده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: بر روی هم ۱۶ کشور حداقل دارای یک دانشگاه برتر در بین ۱۰۰ دانشگاه ممتاز جهان است در حالی که ۴۲ کشور نیز در مجموع ۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان حضور دارند. امسال با احتساب دانشگاه های کیپ تاون، ویت واترسند، کوازولو- ناتال و استلن بوش در آفریقای جنوبی و دانشگاه قاهره در مصر این دو کشور در رتبه بندی شانگهای قاره آفریقا را نمایندگی می کنند.

مسئول رتبه بندی دانشگاه های کشور و جهان اسلام ادامه داد: در خاورمیانه چنانچه دانشگاه قاهره را هم در نظر بگیریم با احتساب مصر دانشگاه های ۵ کشور جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند.

رتبه بندی دانشگاه های ایران در سال 93

وی افزود: در جمهوری اسلامی ایران دانشگاه تهران رتبه ای در دامنه ای بین ۳۰۱ تا ۴۰۰ دارد. همینطور از ترکیه تنها یک دانشگاه در این رتبه بندی حضور دارد و آن دانشگاه استانبول است که رتبه این دانشگاه در دامنه ای بین ۴۰۱ تا ۵۰۰ قرار دارد.

به گفته دکتر مهراد: به آسانی می توان مشاهده کرد که رتبه دانشگاه استانبول نسبت به دانشگاه تهران بسیار پایین تر است. اخیرا خبری را در مورد نویسندگان پر استناد عربستان سعودی ارائه کرده و نشان داده بودیم که عربستان از راه های ناصواب نسبت به ارتقاء علمی خود اقدام می کند و از آنجا که نظام های رتبه بندی داده های خود را عمدتا از نظام های استنادی دریافت می کنند. روی رتبه دانشگاه های عربستان نمی توان زیاد حساب باز کرد. این کشور دارای ۴ دانشگاه در رتبه بندی شانگهای است.

مهراد بیان کرد: از کشور هندوستان موسسه علوم هند با رتبه ای در دامنه ای بین ۳۰۱ تا ۴۰۰ تنها دانشگاه این کشور است که نام آن در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود