فصل های مهم و پرکاربرد زیست در کنکور ۱۴۰۱-مباحث تست خیز زیست

فصل های مهم زیست در کنکور نظام جدید

فصل های مهم و پرکاربرد زیست در کنکور نظام جدید در کنکور ۱۴۰۱؟

فصل های مهم و پرکاربرد زیست در کنکور نظام جدید ، سلام به همه ­ی مکتبستانی های عزیز, به ویژه داوطلبین عزیز  کنکور ۱۴۰۱ در رشته های مختلف. تو این مقاله قصد داریم فصل های مهم زیست در کنکور نظام جدید رو بهتون معرفی کنیم. بهتره که اولویتتون تو درس زیست روی این مباحث باشه, چرا که هم سوالای بیشتری طبق بودجه بندی از این قسمت ها مطرح میشه, هم تمرکز روی این مباحث بهتون کمک میکنه که بتونین سوالای شمارشی و ترکیبی رو هم راحت تر جواب بدین.

 

کدوم فصل های زیست رو با هم بخونیم؟

درصد قابل توجهی از سوالای زیست شناسی به صورت ترکیبی میاد پس باید مباحث مختلف رو بشناسی و براشون یه برنامه ویژه داشته باشی بریم ببینیم کدوم فصل ها رو باید با هم بخونیم. همیشه موقع شروع مطالعه زیست یا تو بازه های مطالعاتی مهم و چالشی باید تمرکزت رو بذاری رو مباحث مهم تر و پر سوال تر بریم سراغ زیست ببینیم کدوم فصل ها باید تو اولویتمون باشه. خلاصه که اگر هر درسی رو کامل بشناسی و بدونی چطور باید مطالعش کنی میتونی راحت اون درس رو بالای ۸۰ درصد بزنی. بریم پس زیست شناسی رو براتون ریز ریز کنیم و کلی اطلاعات مفید و خفن کنکوری بهتون بدیم.

۱ – زیست انسانی و جانوری: از این قسمت حدود ۲۵ سوال تو کنکور داریم, میانگین پاسخگویی در کنکور ۹۹ تقریبا معادل  ۴۲ ٪ بوده و کلا فصل آسونی به حساب نمیاد ولی سوالای خوبی ازش مطرح میشه که جواب دادن بهشون زیاد سخت نیست. زیست جانوری تقسیم میشه تو زیست دهم : فصل های ۲ تا ۵ و زیست یازدهم : فصل های ۱ تا ۵ و فصل ۷

۲ – زیست سلولی مولکولی : این قسمت هم هر سال قابل توجه بوده بچه ها. از این قسمت حدود ۱۰ سوال تو کنکور داریم

که میانگین پاسخگویی در کنکور ۹۹ هم دقیقا معادل  ۵۰ ٪ بوده. بچه ها مطالعه این قسمت خیلی تو سوالای ترکیبی و شمارشی نقش داره و بهتون پیشنهاد میکنم حتما رو این مباحث ویژه وقت بذارین. زیست مولکولی تقسیم میشه تو زیست دوازدهم : فصل های ۱و ۲ و البته همچنین فصل های ۵ تا ۷٫

۳ – زیست گیاهی : از این قسمت حدود ۸ سوال تو کنکور داریم . خیلیا این مبحث رو سخت ترین قسمت زیست شناسی میدونن ولی خب به عقیده شخصی من که اینجوری نیست. به هر حال میانگین پاسخگویی در کنکور ۹۹ تقریبا معادل  ۳۲ ٪ بود که این مقدار تقسیم بندی میشه تو زیست دهم : فصل های  ۶ و ۷ و البته زیست یازدهم : فصل های ۸ و ۹٫

ظرفیت رشته های علوم پزشکی امسال کمتر از سال گذشته نیست

۴ – مبحث ژنتیک : از این قسمت حدود ۵ سوال تو کنکور داریم, میانگین پاسخگویی در کنکور ۹۹ تقریبا معادل  ۴۰ ٪ هست و سوالای این قسمت معمولا به صورت محاسباتی مطرح میشن. این قسمت رو باید تو زیست یازدهم : فصل ۶ و همینطور زیست دوازدهم : فصل های ۳ و ۴ مطالعه کنین.

۵ – مبحث حیات و جمعیت جانوری : از این قسمت حدود ۲ سوال تو کنکور داریم, میانگین پاسخگویی در کنکور ۹۹ معادل  ۴۰ ٪ بود و خیلی مبحث مختصری هست که البته بچه ها معمولا جدی نمیگیرن اون رو و اکثر سوالاتش رو اشتباه میزنن که البته از درصدی که اون اول گفتم هم مشخصه دیگه. این قسمت هم خلاصه میشه تو زیست دهم : فصل ۱ و زیست دوازدهم : فصل ۸٫

 

حالا این فصلا رو چجوری بخونیم؟

یک توضیح مختصر در رابطه با روش خواندن زیست میخواهم بدهم. یادمه زیاد بودن دانش آموزان هم دوره خودم که اکثرا داعی بالا زدن زیست را میکردند. اما معمولا نمیتوانستند بزنند. واقعا گره کار کجاست؟ آیا برای این درس حتما باید از کلاس های آنچنانی استفاده کرد یا میشود که به کلاس کنکور نرفت و در زیست نتیجه گرفت؟ به مطالبی که میگویم به طور کامل دقت کنید: کلا برای روش خواندن زیست کنکور شما باید سه اصل را رعایت کنید.

 

عمیق و مفهومی درس بخونین

خیلی ها و حتی آنهایی که ادعا میکنند بهترین مشاور هستند تفاوت بین “مفهومی خواندن” و “عمیق خواندن” را بلد نیستند. بگذارید با یک مثال از کتاب درسی موضوع را برایتان روش کنم.

مثلا در فصل ۵ سال دوم در مورد حشرات میخوانیم که«سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد». خب بیایید با هم این قسمت از کتاب درسی را از لحاظ عمین خواندن بررسی کنیم. ببنید بچه ها دانش آموزان تجربی باید وقتی با چنین متن های پر ملاطی در کتاب درسی مواجه میشند باید خیلی عمین آن را مطالعه کنند.

حالا اینکه گفتم یعنی چه؟ ببنید در متن کتاب اشاره شده “تعدادی لوله درونی” یعنی دانش آموز دقیقا باید با تفکر طراح سوال به متن کتاب درسی نگاه کند.ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “درونی” واژه “بیرونی” را قرار دهد بنابراین کسی که متن را به دقت نخوانده در چنین تله هایی خواهد افتاد.یا مثلا گفته لوله ها….دقت کنید حتی شما باید دقیقا به این “ها” نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح بیاید و به جای “لوله ها” بگوید “یک لوله درونی”. شاید در ابتدا برای شما این روند مسخره و یا حتی خسته کننده باشد.اما شما اگر میخواهید نتیجه بگیرید باید چنین دید را نسبت به درس زیست شناسی به یک روند تبدیل کنید. همچنین در عبارت بالا توجه به واژه های “نای” – “در سراسر بدن” – “به طور مستقیم” و نیز “بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد” بسیار بسیار مهم هست.

کنکور 98 فقط به صورت تستی برگزار میشود

 

شما میتوانید در هنگام مطالعه با استفاده از خودکار های رنگی گوناگونی آنها را مشخص کنید. مثلا برای قید ها رنگ قرمز برای شکل ها و زیر نویس های آنها رنگ سبز و برای متن کتاب درسی و توجه به واژه های اینچنینی نیز رنگ صورتی را انتخاب کرده و هایلایت نمایید. حال شما با انجام این مرحه اصل اول را رعایت کرده اید. اصل دوم مفهومی خواندن.

فصل های مهم زیست در کنکور نظام جدید-مکتبستان

مفهومی خواندن زیست یعنی چی دقیق؟

شاید طراح سوال بیاید و در رابطه با این مطلب تستی طراحی کند که یکی از گزینه های آن این با شد: در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه های عقبی میرساند. کسی که عمیقا درس را خوانده باشد متوجه میشود که این گزینه غلطی است. چرا که گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل میکند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد بنابراین…. شما با اجرای این مرحه اصل دوم را نیز پشت سر گذاشته اید.

 

حواست به اون فصل های ترکیبی باشه

شما که واژه “حشرات” را شنیده اید باید تمامی نکات ترکیبی آن را هم کار کنید اععم از:داشتن گردش خون باز +فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین+دفع اوریک اسید و…..با رعایت این سه اصل و البته مرور های متوالی میتوان یک صدر فوق العاده بالا کسب کرد. مثال خودم که زیست ۹۲ را ۸۰ درصد زدم. و این یک درصد خیلی خوب برای دانش آموز تجربی است.شما هم میتوانید.و دیگر اینکه اصلا و ابدا در مطالعه زیست زیاده روی نکنید.یعنی کم نیستند دانش آموزانی که وقت ریاضی و فیزیک و عربیشون را میذارند روی زیست و این یک اشتباه محض است.

چگونه در کنکور 1401 در رشته پزشکی قبول شویم ؟ چند نکته طلایی برای قبولی در رشته پزشکی و دندانپزشکی

 

مهمترین نکته برای درس زیست شناسی

نباید خودتون رو درگیر کتاب های کمک درسی یا جزوه های مختلف بکنین. سوالات دقیقا از متن کتاب درسی شما و تصاویر اون طرح میشن پس روی متن کتاب درسی تمرکز کنین و بیش تر از اینکه به فکر تست زنی باشین وقتتون رو برای تثبیت مفاهیم بذارین. سعی کنید هر روز تو برنامه خودتون ۲ ساعت مطالعه و ۱ ساعت تست زنی زیست شناسی رو قرار بدین برای هر ۲ ساعت مطالعه هم میتونی ۴۰ تست در نظر بگیرین. بنابرین میتونین سه روز زیست دوازدهم و سه روز زیست پایه رو مطالعه کنین و یک روز هم برای مرور کلی و تست زنی آزمونی از مباحثی که خوندین ( به صورت ترکیبی پایه و دوازدهم) قرار بدین.

 

و اما کلام آخر

بزرگترین اشتباه ما تو درس زیست اینه که بخوایم با تست زنی، نکات زیست رو یاد بگیریم. حفط کردن نکات مختلف بدون توجه به این که اون نکته از کجا اومده و چه ارتباطی با باقی قسمت ها داره بزرگترین اشتباهه. بنابرین باید تست بزنید که با نظرات طراحان کنکور و دام های آموزشی که طراحی میکنن آشنا بشین. به صورت کلی، نکاتی که از تست ها یاد میگیرین وقتی به کمک شما میان که از کتاب درسی باشن، بنابرین تست های کنکور خیلی بیشتر کمکتون میکنن. ناگفته نمونه خیلی از جمله های کتاب دوپهلو هستن و باید نظر طراح کنکور برای شما مهم باشه نه نظر مولفان کتاب های کمک درسی

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود