مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل

با سلام. بنا به درخواست بیشمار دوستان بخش ریاضی هم واسه داوطبین ریاضی شروع به کار کرد. سعی شده از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی در این بخش یاری گرفته بشه. واسه اولین پست مطلب یکی از دوستانمون راجع  به مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل رو واستون تو سایت قرار میدم.

به طور كلی، مطالعه‌ی درس دیفرانسیل را باید در سه مرحله انجام دهید:

  1. مرحله‌ی اول- یادگیری
  2. مرحله‌ی دوم- تمرین
  3. مرحله‌ی سوم- تثبیت

مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل

مرحله‌ی اول: یادگیری (مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل )

ابزارهایی كه برای یادگیری در اختیار دارید، كلاس درس، جزوه‌ی دبیر و كتاب درسی است. البته داوطلبینی كه در آزمون‌های آزمایشی گزینه‌ی دو شركت می‌كنند، ابزار‌dvd‌های آموزشی را هم دارند كه بایستی با چندین مرتبه دیدن آن‌ها و حل مثال‌هایی كه در جزوه و كتاب بیان شده، مفاهیم، تعاریف، قضایا و نكات را یاد گرفته و به خاطر بسپارند. توجه كنید! دیفرانسیل درسی است مفهومی و تا زمانی كه مفاهیم را به طور كامل نفهمیم، نمی‌توانیم آن‌ها را در حل مسائل، به كار ببریم؛ ولی مفهومی بودن، دلیلی بر آن نیست كه فرمول‌ها و نكات را حفظ نكنیم؛ چرا كه بدون فرمول، مسأله حل نمی‌شود. با توجه به اینكه امتحان این درس در ترم اول و دوم به صورت نهایی برگزار می‌شود، لازم است، اثبات قضایایی كه در كتاب، آن‌ها را اثبات كرده و نیز تمرین‌های كتاب را به طور كامل یاد بگیریم. دانستن بعضی نكات تستی در مباحثی از كتاب درسی، می‌تواند سرعت تست‌زنی را بالا ببرد؛ ولی این را بدانیم كه منبع اصلی طراحان سؤالات كنكور ، كتاب درسی است.

خلاصه برداري ، راهي براي يادگيري بهتر

بعد از مطالعه‌ی هر مبحث درسی، لازم است داوطلبین عزیز، آن مبحث را خلاصه‌نویسی كنند كه این كار هم قدرت یادگیری را بالا می برد و هم در مرحله‌ی تثبیت و جمع‌بندی، بسیار كاربرد دارد. بعد از خلاصه‌نویسی، نوبت به حل تست‌های آموزشی می‌رسد یعنی باید تعدادی تست آموزشی انتخاب و حل كنیم كه ترجیحاً بهتر است از تست‌های كنكوهای سال‌های گذشته باشد. در حل تست‌های آموزشی نباید تست‌ها را در زمان معین بزنند، بلكه باید با حوصله و دقت، آن‌ها را حل و تمام نكات سؤالی را استخراج و یاد بگیرند.

مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل
مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل

مرحله‌ی دوم: تمرین ( مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل )

با توجه به حجم بالای مطالب درس دیفرانسیل، لازم است داوطلبین با حل تست‌های بیش‌تر و متنوع تر در مباحث مطالعه شده، قدرت و سرعت حل مسأله را در خود افزایش دهند. در این مرحله بایستی تعدادی تست از مبحث مطالعه شده انتخاب كنیم، مثلاً ۲۰ تا تست و در زمانی معینی آن‌ها را حل كنیم. پس از تصحیح و درصد‌گیری، تست‌هایی را كه غلط و یا اصلاً حل نشده، علامت‌گذاری و با توجه به پاسخ‌نامه و جزوه‌ی درسی، آن‌ها را یاد بگیریم. توصیه می‌كنم تا مبحثی را به طور كامل یاد نگرفته‌اید، در آن مبحث، تست زمان‌دار نزنید؛ چرا كه اثر منفی در یادگیری دارد. در این مرحله، اگر علاوه بر تست‌های كنكورهای گذشته، سؤالات تألیفی هم حل شود، بهتر است. حل چند مثال به صورت تشریحی، باعث می‌شود كه هم مطالب درسی به طور كامل برای شما تفهمیم شود و هم آمادگی لازم جهت امتحان نهایی را به دست آورید.

ریاضی تجربی

مرحله‌ی سوم: تثبیت ( مراحل مطالعه حسابان و ديفرانسيل )

با توجه به اینكه هدف اصلی از مطالعه‌ی درس دیفرانسیل، امتحان كنكور در تیرماه ۱۳۹۰ می‌باشد و تا آن زمان، ممكن است مطالب درسی را كمی فراموش كنید و حضور ذهن لازم را نداشته باشید، بایستی برای تثبیت آن‌ها، مطالب درسی را دوره كنیم. در این مرحله از یادگیری كه كمی با فاصله‌تر از مرحله‌ی دوم است و در فواصل زمانی معین تكرار می‌شود، داوطلبین عزیز باید با خواندن خلاصه‌نویسی‌ها و نكات و فرمول‌های مهم و نیز حل تست‌هایی كه به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و نیز حل تست‌های علامت‌گذاری شده در مرحله‌ی دوم، مباحث درسی را در ذهن خود تثبیت كنند. شركت در آزمون‌های آزمایشی و مطالعه طبق برنامه‌ی آزمون‌ها برای تثبیت مطالب درسی و تنظیم وقت و نیز آشكار شدن اشكالات درسی، بسیار مؤثر است. توصیه‌ی اكید دارم كه حتماً هدف‌مند این درس را بخوانید و سعی كنید خود را به آزمون‌ها برسانید.

نكته‌ی مهم: در بعضی از بخش‌های كتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال باید پیش‌نیازهایی را بلد باشید، مثلاً برای شروع فصل دنباله و سری، اگر مبحث حد در بی‌نهایت را كه در سال سوم یاد گرفتید، مرور كنید و نكاتش را به خاطر داشته باشید، مطمئناً در یادگیری این فصل مطالب، مشكلی نخواهید داشت؛ چرا كه یكی از ویژگی‌های مهم دنباله‌ها، همگرایی است و همگرایی، همان حد در بی‌نهایت است. و یا در فصل سوم كه حد و پیوستگی است، اگر روش‌های حدگیری و رفع ابهام، را بلد نباشید، به راحتی نمی‌توانید مطالب این فصل را یاد بگیرید. توجه داشته باشید كه سؤالات مطرح شده در كنكور، مربوط به فصل سوم، نیاز به اطلاعات كتاب حسابان هم دارد.

بهترین مکان مطالعه کجاست؟

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود