راه‌حل نهایی برای موفقیت در کنکور و امتحان نهایی زبان انگلیسی

راه‌حل نهایی برای موفقیت در کنکور و امتحان نهایی زبان انگلیسی

در این مقاله روی سخنمان با دانش آموزان دوازدهمی است. 

 

مکتبستانی‌های عزیز،

شما در جریان هستید که تاثیر معدل در کنکور ۹۹ قطعی است. همچنین این را نیز می‌دانید که کسب درصد بالای ۵۰ در درس زبان انگلیسی اهمیت زیادی دارد. اما کمبود وقت و نداشتن برنامه ریزی درست برای این درس شما را ناکام می‌‎گذارد.

راه‌حل نهایی برای موفقیت در کنکور و امتحان نهایی زبان انگلیسی
راه‌حل نهایی برای موفقیت در کنکور و امتحان نهایی زبان انگلیسی

چه کنیم که هم نمره کتبی خوبی بگیریم و هم درصد بالایی تست بزنیم؟

ما شناخت شما را نسب به این درس بیشتر می‌کنیم. در این صورت بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. شما بعد از مطالعه این درس با یک دیدگاه انتقادی از نگاه سطحی گذر می‌کنید و در یک لایه‌ی فکری جدید، زبان انگلیسی را به صورت واقعی یاد می‌گیرید.

برای درک بهتر، ما نکات لازم را در ۴ بخش خدمت شما توضیح می‌دهیم

 

۱- ریدینگ و درک مطلب

بخش ریدینگ هم در کنکور و هم در آزمون‌های نهایی وجود دارد. یک متنی را می‌نویسند و با طرح سوالات پاسخ کوتاه و چهارگزینه‌ای در آزمون نهایی و سوالات چهار گزینه‌ای در کنکور این قسمت همیشه برای دانش آموزان ارایه می‌شود. 

در آزمون نهایی امسال (خرداد ۹۸) دو متن ریدینگ داده بودند. که از ۴۰ نمره ۸ نمره آن مربوط به ریدینگ و درک مطلب بود. و در کنکور زبان ۹۸ نیز دو متن ریدینگ داده بودند. که حدود ۳۲ درصد سوالات کنکور زبان بود.

پس شما برای موفقیت و کسب نمره خوب در آزمون نهایی و درصد خوب در کنکور باید ۴ متن ریدینگ را بخوانید، متوجه بشوید و به سوالاتی که داده‌اند پاسخ دهید.

مکتبستانی‌های عزیز، شما با سایر داوطلبان فرق می‌کنید. باید برای موفقیت بجنگید. خصوصا در درس‌هایی مثل زبان انگلیسی که نمی‌توان زمان زیادی را به مطاله آن اختصاص داد.

از این رو، باید اشتباهات رایج خودمان را کنار بگذاریم و زبان انگلیسی را آن طور که باید، بخوانیم.

اشتباهات رایج در مطالعه برای ریدینگ

خیلی از دانش آموزان تصور می‌کنند که با یاد گرفتن لغات بیشتر می‌توانند در ریدینگ موفق شوند. برنامه ریزی می‌کنند و تمام لغت‌های کتاب درسی چند سال را یاد می‌گیرند. اما موفق نمی‌شود. یادگیری تمام لغت‌های متوسطه دوم لازم است ولی کافی نیست.

چند مهارت دیگر هستند که باید آن‌ها را در خودمان رشد دهیم.

اولین مهارت، خواندن با سرعتی نسبتا بیشتر است

یعنی شما در کنکور،  زمان آن را ندارید که کلمه به کلمه بخوانید و برای خودتان ترجمه کنید. بنابراین باید در طول سال تحصیلی و این چند ماهی که تا کنکور در اختیار دارید، درست درس بخوانید. با تمرین بیشتر و خواندن متن‌های متفاوت که در آزمون‌های نهایی و سوالات سال‌های قبل کنکور آمده‌اند، به یک سرعت ثابت در خواندن و درک مطلب برسید.

در روز‌ها و ماه‌های اول این کار مشکل است. ولی بعد از چند ماه به  صورت تضمینی به این مهارت می‌رسید. بعد از چند ماه شما به جای ترجمه کلمه به کلمه، وقتی یک عبارت را می‌خوانید، معانی آن در ذهن شما متجلی می‌شود و در ماه‌های آخر نزدیک به کنکور شما با خواندن جملات و پاراگراف‌ها، متوجه منظور نویسنده می‌شوید.

نهایتا، ۳۲ درصد کنکور زبان و ۸ نمره آزمون نهایی زبان را با موفقیت کسب می‌کنید.
یادداشت ۱: برای صرفه جویی در زمان و بالا بردن میزان درک مطلب در حین خواندن متن باید یک کاری را از قبل انجام دهید. شما باید قبل از اقدام به خواندن متن، سوالات ریدینگ را یکبار از رو بخوانید. سپس به سراغ متن بروید. در این صورت ذهن شما به چیزی که دنبال آن هستید متمرکز می‌شود.
یادداشت ۲: دو روش اسکیم کردن و اسکن کردن را نیز بیاموزید و آن‌ها را تمرین کنید. این دو روش هم در کتاب درسی شما آمده است و هم می‌توانید گوگل کنید.

۲- لغت

این قسمت هم در کنکور و هم در آزمون نهایی می‌آید. دانش آموزانی که لغت بیشتر می‌دانند، معمولا نمرات حداقلی را در آزمون نهایی و کنکور بدست می‌آورند.

در کنکور از ۱۲ سوال اول، حدود ۱۰ سوال مربوط به لغت‌های زبان انگلیسی است؛ یعنی حدود ۴۰ درصد.

منابع بسیار متنوعی وجود دارد، لازم نیست شما هزینه‌های اضافی کتاب‌های حجیم کنکوری خرج کنید. صرفا با مطالعه کتاب درسی و اگر مکتبستانی هستید؛ با مطالعه (بسته معلم خصوصی) این لغت‌ها را با تمام چالش‌هایش یاد می‌گیرید.

 

چگونه لغت‌ها را بهتر یاد بگیریم؟

دفتر یادداشت تهیه کنید. وقتی که لغت جدید را نوشتید، یک جمله‌ای پیدا کنید و زیر آن بنویسید که این جمله کاربرد واژه را نشان دهد. به همین سادگی واژه‌ها تا سال‌ها در ذهن شما می‌ماند.

اما اگر حفظ کنید، فورا فراموش می‌کنید. قطعا فراموش می‎‌کنید، شکی در آن نیست. پس به توصیه ما گوش دهید و واژه‌ها را با نوشتن جملات به صورت معنی دار یاد بگیرید.

تست‌های لغت بزنم؟

تست لغت بزنید ولی در آن زیاده روی نکنید. از وقتی که در اینجا می‌خرید روی ریدینگ خرج کنید.

 

۳- گرامر

گرامر یا دستور زبان انگلیسی مسئله‌ای هست که باید با خودتان مطرح کنید و به یک راه‌حل نهایی دست پیدا کنید. تعداد تستی که از گرامر در کنکور می‌آید خیلی کم است.

اما در آزمون نهایی نکاتی درباره گرامر مطرح می‌شود. در آزمون نهایی زبان (خرداد ۹۸) از ۴۰ نمره ۶ نمره آن مربوط به گرامر بود. که مطالب خیلی سطحی و در حد کتاب درسی بودند. لازم به ذکر است در کنکور هم از این مباحث سوال طرح می‌شود و خیلی ساده و راحت هستند.

 

۴-کلوز تست

در کنکور ۴ تا ۵  سوال از کلوز تست، سوال طرح می‌شود. در این نوع سوالات کلماتی را از یک یا دو پاراگراف جدا کرده‌اند و گزینه‌هایی را ارایه داده‌اند. کسانی که ریدینگ را خوب تمرین کرده‌اند در این قسمت هم موفق می‌شوند. البته یک یا دو سوال گرامری هم در این بخش مطرح می‌شود  که باز افراد که مفهوم پاراگراف را درک کنند، به راحتی پاسخ می‌دهند.

نوبت شما

اگر درباره این درس سوالاتی در ذهنتان است، لطفا در همین صفحه با ما در میان بگذارید، با کمال میل به این سوالات شما پاسخ می‌دهیم. یا اگر تجربه‌ بهتری دارید آن را با دوستان مکتبستانی خود شریک شوید.

 نوشته‌های خواندنی: 

بهترین منبع زبان کنکور برای داوطلبان کنکور ۹۹ – دانش آموزان نظام جدید

آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز

کنکور منحصرا زبان و رشته های خوب آن

کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

 

 

 

 

 

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود