free hit counter

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ جنجال به پا کرد

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹

تاثیر قطعی معدل در کنکور 99

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ جنجال به پا کرد!!!

چند سالی است که در پی حذف کنکور شاهد تصمیمات مختلفی از سوی مسئولان هستیم.

یکی از پر هیاهو ترین این تصمیمات تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ بوده است که گویی تصمیم قطعی و نهایی این مسئولان است و راهی گریزی هم ندارد.

از سال ۸۶ مجلس با هدف حذف کنکور یک طرح جدید کلید زد. مجلس با این استدلال که یک آزمون ۴ ساعته نباید تا این حد روی آینده دانش آموزان تاثیر بگذارد و استرس و فشار عصبی به همراه داشته باشد، سعی کرد راهی برای حذف کنکور و کاهش تنش های دانش آموزان در ورود به دانشگاه پیدا کند. این طرح البته در مرحله عملیاتی نتوانست راهی از پیش ببرد و متوقف شد.

در سال ۹۲ مسئولان در ادامه هدف قبلی خود طرح دیگری با عنوان سنجش و پذیرش دانشجو را آغاز کرد که هدفش پذیرش دانشجویان بر اساس نمرات امتحانات سالیانه آن ها بود.

سرفصل این طرح این بود که طی ۵ سال ۸۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور و صرفا با سابقه تحصیلی و نمرت امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان تکمیل شود.

برای اجرایی شدن این طرح هم قرار بر این شد که شورایی به نام شورای سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل شود تا تمام تصمیمات مربوطه را اخذ کرده و اجرایی کند.

تاثیر قطعی معدل در کنکور 99

در ادامه این طرح سازمان سنجش هر ساله تعدادی از دانشگاه ها را بدون کنکور اعلام کرد و در سال های بعد نیز تعداد آن ها را افزایش داد.

در همین خصوص شما به راحتی می توانید با داشتن مدرک دیپلم تان به دانشگاه مراجعه کنید و در رشته مورد نظرتان ثبت نام کنید. این طرح تا حدودی موفقت آمیز بود به طوری که طبق آمار در سال ۹۷ بیش از ۸۵ درصد از رشته ها و دانشگاه ها بدون کنکور به پذیرش دانشجو می پرداختند.

منتها با وجود این آمار ۸۵ درصدی هنوز برای قبولی در کمتر از ۱۵ درصد از رشته های پرمتقاضی و تاپ مانند پزشکی و دندان پزشکی مستلزم شرکت در کنکور هستید.
طراحان طرح سنجش و پذیرش دانشجو قصد دارند به شیوه ای کنکور را برای همین تعداد رشته هم حذف کنند. به خاطر ظرفیت محدود دانشگاه ها برای رشته های مذکور و تعداد بالای متقاضیان نمی توان کنکور را به طور کامل برای این رشته ها حذف کرد.

اما راهی که برای کاهش تنش و استرس کنکور پیش بینی کردند این بود که تاثیر معدل را افزایش دهند.

در سال ۹۲ تاثیر معدل در کنکور به صورت ۲۵ درصد مستقیم یا مثبت بود. به این صورت که معدل داوطلب در صورتی که تراز وی را بالا می برد لحاظ می شد و در صورتی که باعث افت تراز بود، نادیده گرفته می شد.

تا اینجا همه چیز خوب بود تا اینکه شورای پذیرش دانشجو ایده جدیدی برای حذف کامل کنکور عنوان کرد. و آن هم تاثیر قطعی معدل در کنکور بود.

این مورد به این معنی است که در صورتی که معدل تان تراز شما را بالا ببرد تغییرات لحاظ شوند و در صورتی که باعث افت تراز شود باز هم تغییرات لحاظ شود. این طرح مخالفت ها و اعتراضات زیادی در پی داشت. ناگفته نماند که این اعتراضات چندان هم بی پایه و اساس نبودند.

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ یا تاثیر مثبت؟

تا زمانی که ۸۵ درصد رشته ها بدون کنکور شدند همه از تصمیمات شورای سنجش و پذیرش دانشجو راضی بودند. اما با تصمیم آخرشان مبنی بر تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ عده زیادی دست به اعتراض برداشتند. تا اینجای کار هم همه راضی بودند و هیچ‌کس اعتراضی نداشت؛ اما از سال ۹۲ باز هم عده‌ای از مسئولین  موافق این طرح نبودند و می‌خواستند که تاثیر سوابق تحصیلی نه به‌صورت مستقیم که به‌صورت قطعی باشد.

یعنی چه به نفع داوطلب و چه به‌ضرر داوطلب، در نتیجه کنکورش تاثیر بگذارد. این طرح باعث شد که داوطلبان به دیوان عدالت اداری شکایت کنند و در نهایت دیوان رای داد که مصوبه تاثیر قطعی سوابق تحصیلی باطل شود.

مجلس نهم باز هم به این قضیه ورود کرد و قانون را به‌نحوی اصلاح کردند که بتواند رای دیوان عدالت را دور بزنند؛ اما باز برای اینکه جو آرام شود و به‌علت تعداد زیاد نارضایتی دانش‌آموزان در کنکورهای ۹۵، ۹۶ و ۹۷ تاثیر به شکل تاثیر مثبت بود تا اینکه مجددا شورای سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه دادند و تصویب کردند که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ به شکل تاثیر قطعی بازگردد.

و بعد از آن نیز تا اکنون به این نتیجه رسیده ایم که تاثیر معدل در کنکور ۹۸ نیز مثبت می باشد اما تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ اعلام شده است. این مشکلی است که داوطلبان کنکور سال ۹۹ با آن رو به رو هستند و از همین روزها شاهد اعتراضات و نارضایتی آن ها هستیم.

تاثیر معدل مثبت یا تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹

تاثیر مستقیم معدل بدان مفهوم می باشد که معدل های دیپلم و پیش دانشگاهی در قبولی کنکوری ها نقش مثبت و سازنده دارند و این نقش تنها به سود دانش آموز است و نه به ضرر او .

برای اینکه موضوع را آسان تر و قابل فهم تر توضیح دهیم باید با مفهوم تراز آشنایی پیدا کنید .

برای هر دانش آموز به واسطه پاسخ های صحیح ، غلط یا نزده ای که در هر یک از دروس کنکور سراسری دارد یک نمره یا تراز اعمال می شود .

این تراز نسبت مستقیمی با میانگین درصد های کلیه شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد . به همین شکل یک تراز هم برای نمره نهایی هر دانش آموز محاسبه خواهد شد. این تراز هم نسبت مستقیمی با میانگین نمرات نهایی شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد .

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم اگر تراز یا نمره دانش آموز بواسطه درصدی که در آن درس زده از تراز یا نمره دانش آموز بواسطه نمره امتحان نهایی اش کمتر شد پس نمره نهایی اش در آن درس تاثیر خوبی بر نمره کل او در آن درس خواهد گذاشت در نتیجه معدل شما تاثیر گذار می باشد ولی اگر نمره یا تراز داوطلب به واسطه درصدش در کنکور از نمره یا ترازش بواسطه نمره نهایی بیشتر باشد پس نمره نهایی این داوطلب نمی تواند تاثیر خوبی بر تراز کل این دانش آموز بگذارد در نتیجه معدل برای این داوطلب بی تاثیر خواهد بود ( محاسبه دقیق کمی پیچیده تر و با احتساب تاثیر کل دروس است ولی درکل به همین شکل است که توضیح داده شد ) .
تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ نیز به آن معناست که در هر دو حال ، یعنی در صورت بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز با تاثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی ، این معدل را در آمار قبولی ها در نظر می گیرند که در این صورت به ضرر دانش آموزان خواهد بود . خوشبختانه به احتمال خیلی زیاد شاهد تاثیر مثبت معدل در کنکور ۹۹ خواهیم بود.

دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که تاثیر معدل در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب مشخص می شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹ هیچ تاثیری نخواهد داشت.

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ چه عواقبی در پی دارد

در کنکور سراسری برای اینکه رتبه یک داوطلب مشخص شود از سیستمی استفاده می‌شود به اسم ترازبندی.

در امتحانات نهایی هم بازه نمرات حداکثر ۸۰ نمره است که بسیار کم‌تر از بازه درصدی نمرات کنکور است.

حالا این موضوع چه مشکلی ایجاد می‌کند؟ اگر داوطلبی درس زیست را ۱۰۰ درصد بزند و تراز اول را کسب کند، اگر نمره امتحان نهایی‌اش در این درس ۱۹ باشد، ترازی که این نمره امتحان نهایی می‌دهد، حدود ۸ هزار است. به‌علت تفاوت سطح و گستردگی داوطلبان و محدودیت بازه نمره‌ای که وجود دارد و اینکه اساسا امتحان نهایی و فلسفه امتحانات مدرسه ایجاد تفکیک بین داوطلبان نیست، تراز نمره امتحان نهایی حتی اگر داوطلبی ۲۰ بگیرد به مرتب پایین‌تر از تراز رتبه کنکور است.

حالا اگر سوابق تحصیلی تاثیر ۳۰ درصدی قطعی داشته باشد، چه اتفاقی برای داوطلب میفتد؟

به‌عنوان مثال داوطلب زیست را ۱۰۰ درصد زده و تراز ۱۴ هزار گرفته است، با ۳۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی و ۷۰ درصد کنکور، جمعشان می‌شود ۱۲ هزار و ۲۰۰. یعنی داوطلب با تراز ۱۴ هزار کنکور به‌خاطر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی حدودا ۲ هزار رتبه افت می‌کند.

حالا داوطلبی را در نظر بگیریم که سوابق تحصیلی برایش حساب نمی‌شود؛ مثلا داوطلب یا قبل از سال ۸۴ دیپلم گرفته که آن زمان امتحان نهایی نبوده و شامل سوابق تحصیلی نمی‌شود یا دیپلم غیرمرتبط دارد و حالا می‌خواهد کنکور تجربی بدهد.

این فرد حتی اگر معدلش ده باشد و زیست را ۱۰۰ بزند تراز ۱۴ هزار را می‌گیرد و از آنجایی که سوابق تحصیلی برایش لحاظ نمی‌شود، همان تراز ۱۴ هزار به او تعلق می‌گیرد.

پس با تاثیر سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی اگر فردی دیپلم انسانی داشته باشد و کنکور تجربی بدهد یا قبل از سال ۸۴ دیپلم گرفته باشد، سوابق تحصیلی برای او لحاظ نمی‌شود و رتبه بالاتری کسب می‌کند از داوطلبی که نمره ۱۹ در درس زیست گرفته است.

تاثیر قطعی معدل در کنکور 99

دلیلی اعتراضات داوطلبان به تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹

می دانید که تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ به احتمال خیلی زیاد لحاظ شود.

این تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو حواشی زیادی در پی داشته است. در حال حاضر بیشتر از حمایت ها شاهد اعتراضات نسبت به این تصمیم هستیم. اما دلیل این نگرانی و اعتراض چیست؟ چرا عده ای از تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ ناراحتند؟ و در حالی که اکثریت خواهان تاثیر مثبت معدل هستند چرا باز هم هر ساله شاهد مصوبه هایی مبنی بر تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ هستیم؟ آیا مافیای کنکور در این مورد دست دارند؟

پیش از این نیز شاهد اعتراضات داوطلبان نسبت به نحوه ورود به دانشگاه و در کل برگزاری کنکور بوده ایم. می دانیم که تاثیر معدل در کنکور راهی برای حذف تدریجی کنکور رشته های پرمتقاضی است. شاید با این تفاسیر بتوان گفت که اعتراضات اخیر دور از انتظار است.

ممکن است این حواشی یکی دیگر از ترفندهای مافیای کنکور برای جلوگیری از حذف آن باشد؟ آیا این افراد هیچ نقشی در پر رنگ تر شدن اعتراضات داوطلبان دارند؟

در هر صورت ممکن است این افراد برای حمایت از منافع خودشان دست به هر کاری بزنند. اما باید دید که نظر خود داوطلبان و استدلال شان برای اعتراض چیست؟ و اینکه آیا واقعا با عملی شدن طرح تاثیر قطعی معدل مافیای کنکور ضرر می کنند یا خیر؟

 

در ادامه برخی از نظرات و استدلال های دانش آموزان و داوطلبان کنکور را می خوانیم:

*این تصمیم آینده خیلی از ما را تباه می کند. ما در این یک سال آخر شبانه روز درس خواندیم تا بتوانیم در کنکور رتبه خوبی به دست بیاوریم و امیدمان به کنکور بود. اما با این تصویب یک فاکتور دیگر روی کار می آید که ما اصلا به آن فکر هم نمی کردیم.

* تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ اصلا چیز خوبی نیست. حتی اگر کسی معدل ۲۰ هم داشته باشد، تاثر قطعی معدل می تواند رتبه او را خراب کند. خیلی از ما امید آخرمان کنکور است اما با این مصوبه دیگر نمی دانیم باید چکار کنیم. در این بین مافیای کنکور هم بی بهره نمی مانند. هزینه های اضافی که برای خرید کتاب های کمک درسی برای طرح ترمیم معدل و هزینه شرکت در طرح ترمیم معدل یک راه جدید برای سود کردن این افراد است. حتی داوطلبان برای بهبود تراز کنکور و کم کردن تاثیر معدل بیشتر مجبور به شرکت در موسسات کنکوری و صرف هزینه در این راه هستند.

* تاثیر قطعی معدل در کنکور نتیجه ای جز نابود سازی استعدادها و تلاش های جوانان ندارد. گسترده بودن تقلب در امتحانات نهایی، سلیقه‌ای تصحیح شدن ورقه‌ها، لو رفتن و فروش سؤالات، عدم غربالگری مناسب این امتحان همه دلایلی برای غیرمنطقی و ناعادلانه بودن تأثیر قطعی معدل است. من به عنوان یک دانش آموز به این مصوبه اعتراض دارم چرا که امتحانات نهایی ما بدون اطلاع از این تصمیم برگزار شده است و نظارت کافی روی آن انجام نگرفته است. همچنین خیلی از ما بدون اینکه بدانیم روزی قرار است معدل مان روی نتیجه کنکورمان تا این حد تاثیر بگذارد به اندازه کافی تلاش نکرده ایم و معدل خوبی هم کسب نکرده ایم.

*من با معدل ١٩.٢٣ نمی‌توانم هیچ امیدی به رشته پزشکی داشته باشم حتی اگه در کنکور رتبه خوبی کسب کنم.

*داوطلب دیگر این شرایط را ناعادلانه دانست و اظهار داشت: من به عنوان داوطلب نظام قدیم که معدلش ۱۸٫۶۵ شده با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به شدت مخالفم، این کار ناعادلانه است.

*داوطلب دیگری که از مسؤولان تقاضای بازگشت تاثیر مثبت معدل را داشت، گفت: چطور با این حجم تقلب، تخلف، لو رفتن سوالات امتحانات نهایی، تاثیر قطعی معدل در کنکور امکان‌پذیر است.

*فرد دیگری نیز با بیان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی به هیچ وجه عادلانه نیست، عنوان کرد: کنکور بهترین مرجع برای پذیرش است، نمره و معدل دلیلی بر بالابودن سواد نیست چرا که همه افراد در یک سطح نیستند، چطور با این ضریب امنیتی امتحان نهایی و عدم یکسان بودن سطح علمی امتحان نهایی و کنکور این دو را با هم ادغام کردند؟ کنکور تنها راه عادلانه برای تعیین سطح علمی دانش آموزان است استدعا دارم مسئولان زی ربط نظرشان را به تاثیر مثبت تغییر دهند.

*داوطلب دیگری، تاثیر قطعی معدل در کنکور را سبب ایجاد مافیا در آموزش دانست و گفت: در این صورت می‌توان با پول نمره خرید و هر دانش‌آموزی که به مدارس غیرانتفاعی برود در کنکور هم رتبه بهتری را کسب می‌کند

تاثیر قطعی معدل در کنکور 99

تنها چاره حذف کنکور همین است

در همین میان داوود محمدی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ و تاثیر قطعی۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ گفته است: «به آنها قول می‌دهیم که این مسئله را دنبال می‌کنیم، همچنین مذاکره می‌کنیم تا دوباره این مصوبه مورد بازبینی قرار گیرد. با توجه به این‌که قانون حذف تدریجی کنکور در مجلس شواری اسلامی تصویب شده، ما از وزات علوم و وزارت آموزش‌و‌پرورش خواسته‌ایم آن را طبق قانون اجرایی کنند و راه اجرایی آن نیز همین است.

این تصمیم باید گرفته می‌شد و چاره دیگری نبود. ما باید سوابق علمی دانش‌آموزان را جایگزین آزمونی کنیم که حداکثر دو تا سه ساعت زمان می‌برد و در واقع آن شاخص‌های لازم برای تشخیص توان علمی دانش‌آموزان را ندارد، این در حالی است که سوابق تحصیلی دانش‌آموزان که در دوران دبیرستان به دست آورده‌اند باید با دقت استخراج شود.

خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید با شرایط کنکور کاملا آگاه باشند؛ ضمن اینکه چگونگی برگزاری امتحانات در مدارس باید با دقت کافی باشد و عادلانه در رابطه با توانمندی‌های یک داوطلب اظهارنظر دقیق صورت بگیرد.»

روش تحلیل آزمونمزایا و معایت تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹

حالا که با نحوه تاثیر معدل و مفهوم کلی آن آشنا شدید، می توانیم مزایا و معایب آن را نیز بررسی کنیم.

عدم برقراری امنیت و صحت آزمون در همه مدارس و تصحیح سلیقه‌ای معلمان، نمره سلیقه‌ای در برخی مدارس غیرانتفاعی، عدم بستر  مناسب ثبت‌نام در مدارس با کیفیت برابر و البته امکان ایجاد مافیای تحصیلی همراه با خالی شدن جیب‌های والدین آن‌هم در شرایط امروز اقتصادی، همگی نتیجه تحصیل در موقعیت نابرابر و دغدغه تأثیر قطعی معدل محسوب می‌شود.

در ادامه به تفصیل هر مورد از معایب تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ را بررسی می کنیم.

امتحان نهایی امنیت کافی را ندارد

امنیت آزمون های کشور به هیچ وجه به پای امنیت کنکور نمی رسد.

امکان تقلب در تمام مدارس ب هر سطوحی بسیار بالاست. در برخی از مدارس دولتی معلم های بهتری گلچین می شوند و سطح بالاتری برای تحصیل دانش آموزان فراهم می کنند.

از طرفی این مدارس برای برخی از اقشار خاص مانند فرهنگیان هم امتیازهای خاصی قائل می شوند. ثبت نام در این مدارس برای افرد عالی کمی سخت تر است.

در مقابل برخی از اقشار کم درامد توانایی ثبت نام در این مدارس غیر انتفاعی را ندارند. در حالی که این مدارس امکانات بهتر و سطح آموزشی بالاتری دارند.

 

معدل دانش آموزان ربطی به شایستگی تحصیلی آن ها ندارد

سطح امنیت، نمره دادن، آموزش و حتی تصحیح  اوراق امتحانی در مدارس مختلف تا حدی سلیقه ای است.همین موضوع باعث می شود که دانش آموزان در شرایط یکسانی به تحصیل و امتحان نپردازند.

به همین علت معدلی که بعد از امتحان نهایی به دست می آید نیز در شرایط یکسانی به دست نیامده است و تاثیر قطعی آن در کنکور اصلا عادلانه نیست.

برای مثال دانش آموزی که به هر جهت مثلا معلم بودن والدینش محبوبیت بیشتری در مدرسه دارند، می تواند با آرامش خاطر بیشتری تحصیل کند، نمره های بهتری دریافت کند و مورد عنایت بیشتری از طرف معلمان در تصحیح برگه هایشان قرار بگیرد.

از آنجایی که کنکور یک امتحان بسیار رقابتی است، حتی نیم نمره هم می تواند تا حد زیادی نتیجه نهایی را تغییر دهد.

این موارد می تواند انگیزه و شور و اشتیاق دانش آموزان برای مطالعه و ادامه تحصیل را تحت شعاع قرار دهد.

تاثیر قطعی معدل در کنکور 99

سکوی پرشی برای مافیای کنکور

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ و لحاظ کردن سوابق تحصیلی اگر چه باعث رقابت دانش آموزان در سه سال متوسطه می شود اما باعث ایجاد یک مافیای تحصیلی و بالا رفتن هزینه های کلاس های خصوصی مرتبط با سه سال آخر تحصیل هم می شود.

محمود محبی با بیان اینکه متأسفانه شاهد لو رفتن سؤالات آزمون نهایی از طریق فضای مجازی هستیم، گفت: زیرساخت آموزشی دستگاه عریض و طویل آموزش‌وپرورش بیمار است و نیاز به علاج قطعی دارد، از این رو این نوع طرح‌ها همچون مسکن‌های دارای عوارض، نه تنها بیماری را درمان نمی‌کند، بلکه موجب بیماری‌های جانبی و غیرقابل‌انکار می‌شود.

وی با اشاره به موضع‌گیری‌های مختلف در کشور از جمله موضع‌گیری امام‌جمعه اسالم خاطرنشان کرد: امام جمعه اسالم در خطبه نماز جمعه گفته است که از قانون تأثیرگذاری قطعی سوابق تحصیلی بوی مشمئزکننده تبعیض و بی‌عدالتی بر مشام می‌رسد و این قانون جدید سفارش مافیای پنهان استعمار دانش‌آموزان است یا مولد مافیای جدید استعماری که به نظر می‌رسد در این قانون همه جوانب در نظر گرفته نشده است. در صورت اعمال سوابق تحصیلی به صورت قطعی، شکی نیست که تراز کلی سوابق تحصیلی دارندگان معدل ۲۰ کاهش‌یافته می‌یابد.

 

حتی معدل ۲۰ هم متضرر می شود

در صورت تاثیر دادن سوابق تحصیلی قطعی تراز داوطلبان کاهش پیدا می کند. و داوطلبانی که برای مثال دیپلم غیر مرتبط دارند و یا مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی نمی شوند، از این افراد جلو می زنند.

سهیل اکبرزاده با بیان اینکه در صورت اعمال سوابق تحصیلی به صورت قطعی، شکی نیست که تراز کلی سوابق تحصیلی دارندگان معدل ۲۰ کاهش‌یافته و با تقریب، چیزی حدود ۹ هزار و ۵۰۰ می‌شود، گفت: در صورتی که تأثیر سوابق تحصیلی به صورت قطعی اعمال گردد به سادگی می‌توان محاسبه کرد که به ازای کاهش هر یک نمره معدل، تراز یا نمره کسب شده در آزمون کنکور سراسری چقدر کاهش‌یافته و قبولی در رشته‌های پرطرفدار چقدر دشوار می‌شود.

 

ارزیابی نامناسب آزمون های نهایی

بعد از اجرای فرصت ۵ ساله  برای بررسی چگونگی تاثیر معدل در کنکور جزئیات بررسی را عنوان کرد. جبار کوچکی نژاد با بیان اینکه قانون، اثر قطعی ۸۵ درصدی معدل را پیش‌بینی کرده است، متذکر شد: با توجه به ارزیابی‌های انجام‌شده، متولیان امر معتقد بودند که به دلیل ساختار نامناسب آموزش‌وپرورش، ارزیابی درستی در آزمون‌های سه‌ساله دوره متوسطه صورت نمی‌گیرد، از این رو اثر ۳۰ درصدی قطعی معدل و سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده را در دستور کار قرار دادند.

وی با اذعان به اینکه در دنیا سوابق تحصیلی بیشتر اثرگذار است نه تست‌زنی شب آزمون، بیان کرد: رقابت صرف برای کنکور از طرفی هم جیب خانواده‌ها را خالی کرده و باعث ایجاد فشار روی فضای اقتصادی آن‌ها می‌شود و از طرفی هم نمی‌تواند ارزیابی درستی از میزان توانایی دانش‌آموزان داشته باشد.

اما با وجود فضای نامناسب مدارس باید زیرساخت های لازم برای این امر فراهم شود. تا دانش آموزان بتوانند در شرایط یکسان تحصیل کرده و امتحان دهند؛ در هر حال بهتر بود که شورای سنجش و پذیرش امتحانات نهایی از سال اول و دوم متوسطه کار خود را آغاز کند تا دانش آموز دچار سردرگمی نشود.

تاثیر قطعی معدل در کنکور 99

چگونه بود که حرف کنکور نود و هشتی ها به کرسی نشست؟

اعتراضات دانش آموزان در خصوص تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ رسانه های عمومی را پشت سر گذاشت و به فضای مجازی رسید.

در این فضا شاهد هشتگ‌های فراوانی با عنوان نه به تأثیر قطعی امتحانات نهایی، میزان رأی ملت است، ۸۵ درصد دانش‌آموزان با تأثیر معدل در نتایج کنکور مخالفند، بودیم. بسیاری دیگر از داوطلبان نیز به توییتر و اینستاگرام وزیر علوم و حساب کاربری وی رفتند و اعتراضات شان را عنوان کردند. این مخالفت ها به اندازه ای زیاد بود که کار به دخالت نماینده های مجلس رسید.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به اعتراض دانش‌آموزان اعلام کرد: این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس مطرح و قرار بر این شد  کارگروهی تشکیل شود تا در آن به مسائل این مصوبه بپردازیم.

فاطمه سعیدی تأکید کرد: به داوطلبان قول می‌دهیم  این مسأله را دنبال می‌کنیم و ابهامات را برطرف کنیم.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه با تأثیر۳۰ درصدی قطعی معدل در کنکور موافق نیست، اظهار کرد: زمانی با این مهم موافق هستم که مناطق محروم به شکل خاص دیده شوند؛ اگر۳۰ درصد برای تمام دانش‌آموزان در نظرگرفته شود چه آن افرادی که از امکانات مطلوب برخوردار هستند و چه آنانی که از امکانات مطلوب برخوردار نیستند، موضوع عدالت آموزشی را به چالش می‌کشاند.

البته دیروز اعضای کمیته پذیرش دانشجو در کمیسیون آموزش مجلس حاضر شدند تا پاسخ ابهامات به وجود آمده را بدهند؛ موضوعی که رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» اعلام کرد: واکنش‌ها به تأثیر قطعی ۳۰ درصدی برای خیلی از نمایندگان مهم بوده است برای همین اعضای کمیسیون آموزش مجلس از ما خواستند تا درباره ابهامات این مصوبه توضیحاتی ارائه کنیم.

 

نتیجه شومی به نام نخبه کشی

قائم مقام سازمان دیدبان عدالت و شفافیت و کارشناس تعلیم و تربیت منتقد اصلی تأثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در کنکور است.

محسن جلواتی گفت: در تأثیر مثبت سوابق تحصیلی نمره خوب یک دانش‌آموز هنگامی اعمال می‌شود که باعث افزایش تراز کنکور او در آن درس می‌شود برخلاف تأثیر قطعی که اگر نمره ۱۹ یا ۲۰ دانش‌آموز هم باعث کاهش تراز نمره کنکور او بشود این نمره را تأثیر می‌دهند. این قانون مایه ظلم آشکاری به دانش‌آموزان درسخوان و نخبه است

جلواتی تأکید کرد: ما از شورای سنجش و پذیرش کنکور تعجب کردیم که چطور تأثیر ۳۰ درصدی قطعی را تصویب کردند.

این قانون بی‌عدالتی در حق دانش‌آموزان نخبه است. ما زمانی می‌توانیم ادعا کنیم می‌توانیم ۳۰ درصد نمره نهایی را قطعی کنیم که بتوانیم امتحانات نهایی استاندارد و بدون تخلف برگزار کنیم.

شما می‌بینید هر سال سؤالات امتحان نهایی لو می‌رود. وزارت آموزش و پرورش چطور می‌تواند امنیت امتحانات را بالا ببرد.این مصوبه راه تخلف در آموزش و پرورش را افزایش می‌دهد. با اجرایی شدن این قانون نمره فروشی در مدارس افزایش پیدا می‌کند و غیرانتفاعی‌ها هم دیگر شرایط خاص تری برای ثبت نام دانش‌آموزان در نظر می‌گیرند و البته شهریه‌های غیرانتفاعی‌ها هم افزیش پیدا می‌کند.

این مصوبه کارشناسی نشده، به نفع مافیای کنکور و سوداگران آموزشی است که ما نمود آن را در صداوسیما مشاهده می‌کنیم..

جلواتی درباره میزان سوابق تحصیلی نظام قدیم‌ هم در این قانون گفت: افرادی که پیش از سال ۸۴ دیپلم گرفتند، سوابق تحصیلی‌شان در کنکور لحاظ نمی‌شود، این در حالی است که در مورد دانش‌آموزان نظام جدید میانگین تراز معدل و تراز نمره کنکور آن‎ها در نظر گرفته می‌شود، اما آن داوطلبی که پیش از سال ۸۴ دیپلم گرفته است، تنها تراز نمره کنکور در رتبه‌اش تأثیر دارد. با این حساب ما نظام جدیدی‌ها شانس بسیار پایینی در مقابل آنها داریم، زیرا سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم لحاظ نمی‌شود و تنها ترازشان در کنکور می‌تواند رتبه آنها را تعیین کند.

 

آموزش و پرورش تابع قانون است

عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش درباره موج اعتراضات داوطلبان کنکور ۹۸ به تأثیر ۳۰ درصدی و قطعی سوابق تحصیلی برای پذیرش دانشجو اظهار کرد: برای سال ۹۸ تأثیر ۳۰ درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در کنکور به قطعیت رسیده و این مسأله در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شده است بنابراین برای کنکور ۹۸ نمی‌تواند محل بحث باشد و نمی‌توان فرآیند را تغییر داد.

وی افزود: استدلال افرادی که به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور معترضند اگرچه درست است اما قانون مصوب مجلس گفته که باید تلفیقی از کنکور و سوابق تحصیلی را در پذیرش دانشجویان ملاک قرار دهیم و وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش مجری قانون مصوب مجلس هستند.
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: قانون سنجش و پذیرش دانشجو صراحت دارد که برای ۱۵ درصد ظرفیت باقی مانده که شامل رشته‌های پرطرفدار است تلفیقی از سوابق تحصیلی و نمره آزمون‌های عمومی و اختصاصی کنکور ملاک باشد و هم‌اکنون در حال عمل به این قانون هستیم و اگر قانون تغییر کند می‌توان این بحث را مطرح کرد که ملاک پذیرش در ۱۵ درصد ظرفیت باقی مانده که شامل رشته‌های پرطرفدار است فقط کنکور باشد.

وی گفت: بنده مجری قانون هستم و نمی‌توانم نظر شخصی خود را در این رابطه اعلام کنم و قانون را اجرا می‌کنیم اما اگر در فضای بحث نظری باشیم آنجا می‌توان جنبه‌های مختلفی را مطرح کرد اما بنده به عنوان رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش باید تابع قانون باشم.

تمام این تنش ها نهایتا منجر به لغو تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۸ شد و آن را به تاثیر مثبت تبدیل کرد. حال باید دید که موج جدید اعتراضات در خصوص تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ به کجا می رسد.

 

میزان تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹

در این خصوص ابتدا اطلاعیه ای در شهریور امسال منتشر شد که با هم می خوانیم:

میزان تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ برای داوطلبان کنکور نظام قدیم

سازمان سنجش در اطلاعیه ای در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۶​ میزان تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ را اعلام کرد که مطابق این اطلاعیه میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای دیپلمه های نظام قدیم که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ در یکی از رشته های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که امتحانات یک‌ یا چند درس آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است اخذ نموده اند ، حداکثر ۲۵ درصد با تاثیر قطعی اعمال می شود . همچنین میزان تاثیر سوابق مدرک پیش‌ دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌ دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، میزان سوابق تحصیلی موجود دوره پیش ‌دانشگاهی ( پایه دوازدهم – سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌ کل نهایی آنان لحاظ می شود . 

قابل توجه است : با توجه به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ ، نگرانی زیادی در میان داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ به خصوص داوطلبان نظام قدیم به وجود آمده است اما در نظر داشته باشید به فارغ التحصیلان دوره متوسطه ( از سال ۸۴ به بعد ) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال ۹۱ به بعد ) اجازه داده می‌شود  در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاورده اند بتوانند فقط یک بار نمره های خود را با ترمیم معدل ارتقا دهند و با روحیه بهتری در کنکور سراسری شرکت کنند .

تاثیر قطعی معدل در کنکور 99

میزان تاثیر معدل برای داوطلبان نظام جدید در کنکور ۹۹

آن دسته از داوطلبان نظام جدید ( ۳-۳-۶ ) ، متقاضی کنکور سراسری ۹۹ ، که دیپلم خود را در یکی از رشته های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .

سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶ ) به شرط اینکه امتحانات نهایی پایه یازدهم به صورت نهایی برگزار نشود به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌ کل نهایی آنان لحاظ می شود .

لازم به ذکر است درصورتیکه امتحانات پایه یازدهم در سال تحصیلی ۹۷ – ۹۸ بصورت نهایی برگزار شود سوابق تحصیلی کنکوری های نظام جدید ۹۹ هم شامل نمرات امتحات نهایی سال یازدهم و هم سال دوازدهم خواهد بود . به محض انتشار اطلاعیه جدید دراین باره متن مقاله را به روزرسانی خواهیم کرد

سازمان سنجش در اطلاعیه  ۱۵ آبان ۹۷ اخبار تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ منتشر نموده بود را ابطال نمود و اعلام کرد میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ و بعد از آن ، حداکثر ظرف یک ماه توسط کارگروه بررسی و جمع‌ بندی و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع‌ رسانی خواهد شد . 

​طبق اطلاعیه ای که در ۱۳ آذر منتشر شد، تاثیر معدل در کنکور ۹۹ قطعی خواهد بود. خدایی با اشاره به تغییر تاثیر معدل در کنکور گفت که شرایط کلان کشور و جمع بندی شورای سنجش و پذیرش دانشجو ایجاب می کرد که تاثیر معدل مثبت باشد اما طبق تصمیمات نهایی تاثیر معدل در کنکور ۹۹ قطعی خواهد بود.

تاثیر قطعی معدل به آن معناست که در هر دو حال ، یعنی در صورت بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز با تاثیر معدل امتحانات نهایی ، این معدل را در نمره کل نهایی داوطلب در نظر می گیرند . بنابراین تاثیر معدل در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب مشخص می شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ هیچ تاثیری نخواهد داشت .

در نظر داشته باشید داوطلبان دارای دیپلم رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش شامل اعمال سوابق تحصیلی در کنکور ۹۹ نمی باشند این دانش آموزان در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی می بایست در امتحان نهایی گروه آزمایشی که متقاضی آن هستند شرکت کنند .

اگر فردی مدرک دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ گرفته باشد دیگر شامل قانون تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ نیست . این موضوع به این معنی است که معدل وی هیچ تاثیری در رتبه و تراز متقاضی نخواهد داشت و تراز و رتبه ای که در کارنامه خود مشاهده می کند ، همان ترازی است که از پاسخ دهی به سوالات عمومی و اختصاصی در کنکور داده است .

در خصوص این دسته از داوطلبان در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

 

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ برای داوطلبان فنی حرفه ای و کار و دانش

این دسته از داوطلبان می توانند در آزمون سراسری شرکت کنند.

این دانش آموزان اگر بخواهند مشمول تاثیر معدل باشند باید در امتحان نهایی درس های شاخه نظری گروه آزمایشی مربوطه شرکت کنند؛ در غیر این صوورت مشمول این طرح نمی شوند و تنها نمره آزمون سراسری آن ها ملاک قرار می گیرد.

 

معارفی ها

دانش آموزانی که دیپلم علوم و معارف اسلامی دارند و در گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری شرکت می کنند، به جای پاسخ‌ دادن به سوالات دروس «تاریخ ۱،۲،۳» و «عربی ۱،۲،۳» دفترچه اختصاصی گروه علوم انسانی، به سوالات «تاریخ ۱،۲،۳ اختصاصی» و «عربی ۱،۲،۳ اختصاصی» که مرتبط با دروس متوسطه دیپلم علوم و معارف اسلامی است، پاسخ ‌می‌دهند. سوالات سایر دروس امتحانی همان سوالات گروه آزمایشی علوم انسانی خواهد بود.

 

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ برای داوطلبان با دیپلم متفاوت

در صورتی که داوطلبان با دیپلم غیر مرتبط تمایل به شرکت در کنکور یک رشته دیگر را دارند، (مثلا داوطلبی که دیپلم تجربی دارد، بخواهد کنکور ریاضی بدهد) تاثیر معدل برای آن ها متفاوت بوده و به این شرح است. میزان تاثیر دروس موثر داوطلب بر اساس دروس موجود محاسبه میشود و در رابطه ی محاسبه نمره کل به جای میزان درصد اعلام شده جایگزین میگردد.

 

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ شامل چه کسانی نمی شود؟

داوطلبانی که دیپلم خود را قبل از ۸۴ دریافت کرده اند شامل این طرح شورای پذیرش دانشجو نیستند و ملاک رتبه کنکور آن ها تنها خود آزمون کنکور است. همچنین داوطلبان رشته های فنی و کار و دانش ها شامل تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ نیستند مگر اینکه امتحانات نهایی گروه آزمایشی را بدهند.

 

تأثیر سوابق تحصیلی دپیلم‌های نظام قدیم چگونه محاسبه می‌شود؟

اما داوطلبانی که دیپلم ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی خود را از سال ۸۴ تا ۹۷ دریافت نموده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به‌صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده، سوابق تحصیلی موجود دیپلم آنها به‌میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب محسوب خواهد شد.

همچنین داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است.

در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۳۰ درصد است که ۲۰ درصد به صورت تأثیر قطعی و ۱۰ درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

به این‌صورت که میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم حداکثر ۱۶/۶۷ درصد و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی حداکثر ۳/۳۳ درصد است. درصورتی که سوابق تحصیلی، تاثیر مثبت داشته و باعث افزایش نمره کل شود، به‌تفکیک برای دیپلم حداکثر ۸/۳۳ و برای پیش‌دانشگاهی حداکثر ۱/۶۷ افزایش خواهد یافت. درصورت عدم وجود تاثیر مثبت، ملاک نمره کل حاصل از آزمون و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی (حداکثر به میزان ۲۰ درصد طبق موارد مذکور) خواهد بود.

 

میزات تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ برای نظام جدیدی ها

بر اساس  آخرین آمار اعلام شده توسط  سازمان سنجش میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۹ برابر با ۳۰ درصد است که این میزان ۳۰ درصد به صورت تفکیکی ۲۰ درصد به صورت قطعی و ۱۰ درصد به صورت مثبت تلقی می شود. البته هنوز این موضوع قطعی نشده و منتظر جلسات بعدی و تصمیم گیری های نهادهای مربوطه هستیم.

 

معدل بالای چند برای قبولی در کنکور ۹۹ به شما کمک می کند؟

این سوال با اینکه سوال منطقی نیست اما جالب است که توسط خیلی از داوطلبان پرسیده می شود. باید دانید که تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ به میزان ۲۰ درصد است که برای همه معدل ها یک نسبت خاص به خود را دارد. معدل ۲۰ رتبه تان را به بالاترین حد می رساند و معدل صفر رتبه کنکور شما را به پایین ترین حد کاهش می دهد. هر کدام از معدل ها سهم به خصوصی از نمره تاثیر گذار برای کنکور را دریافت می کنند. در نتیجه حدی برای معدل شما وجود ندارد. حد آن همان حد صفر و بیست همیشه است.

 

کنکور ۹۹ چگونه برگزار می شود؟

در سال های گذشته کنکور در سال های اخیر شامل یک نوع سوال در کتاب های درسی متوسطه بوده است. اما با تغییر نظام آموزشی و ایجاد مقطع پیش دانشگاهی شرایط برای داوطلبان کمی تغییر کرد. در نتیجه دو دسته داوطلب نظام جدید و نظام قدیم بوده اند که شرایط خاص خود را داشته اند. به همین دلیل قرار است کنکور ۹۸ شامل دو دسته سوال جداگانه برای نظام قدیم ها و نظام جدیدها باشد. اما کنکور ۹۹ فقط با یک دسته سوال برای تمام داوطلبان برگزار می شود.

کنکور ۹۹ برای داوطلبانی که می خواهند برای اولین بار کنکور دهند هیچ تفاوتی با کنکوهای سال های قبل ندارد. منابع اصلی آن ها نیز کتاب های جدید و دوره آموزش متوسطه است. و دقیقا کنکور به صورت آزمون جامع و کامل که در چندین سال مورد سنجش قرار گرفته و دقیقا همه رشته های نظری را شامل می شود و منابعی که از کنکور های نظام قدیم تا به امروز مورد توجه طراحان کنکوری بوده تفاوت زیادی خواهد کرد،  تیپ سوالات  کنکور ۹۹ چگونه خواه بود؟ در این صورت آزمون کنکور ۹۹ به طوری که دوره جدید آموزشی کشور مختص بوده و کاملا تیپ سوالات جدید خواهد بود.

 

فرصت جدیدی به نام ترمیم معدل

می دانید که موضوع تاثیر معدل در کنکور آنقدرها هم داستان جدیدی نیست و سابقه چند ساله دارد. منتها این روزها به خاطر اثر وسیع تری که تاثیر قطعی معدل می تواند در پی داشته باشد، این موضوع نیز بازتاب بیشتری پیدا کرده است. از آنجایی که دانش آموزان از این طرح جدید شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع نداشند و نمی دانستند که نمره معدل اتحانات نهایی شان تا چه حد می تواند روی معدل اثر بگذارد، شاید توجه کافی به آن نکرده باشند و یا به هر دلیلی از معدل شان رضایت کافی را نداشته باشند. داوطلبانی که به دنبال یک فرصت جدید برای بهبود معدل خود هستند، می توانند فقط برای یک بار در امتحانی به نام ترمیم معدل شرکت کنند و معدل شان را بهبود دهند.

 

شرایط شرکت در امتحان ترمیم معدل

فارغ التحصیلان دوره متوسطه ( از سال ۸۴ به بعد ) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال ۹۱ به بعد ) اجازه داده می‌شود  در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاورده اند بتوانند فقط یک بار نمره های خود را با ترمیم معدل ارتقا دهند و با روحیه بهتری در کنکور سراسری شرکت کنند . با شرکت در طرح ترمیم معدل شما هیچ ضرری نخواهید کرد ، در صورتی که در امتحانی که برای ترمیم معدل شرکت کرده اید نمره ی بالاتری را کسب نکنید یعنی اگر نمره شما از بار اول هم کمتر بشود خوشبختانه نمره ی بالاتر برای شما لحاظ می شود . در نظر داشته باشید ترمیم معدل فقط مختص کنکور سراسری است و نمراتی را که در ترمیم معدل جبران می کنید در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی گردد و آموزش پرورش در هنگام ثبت نام در کنکور نمرات جدیدی که کسب کرده اید را به صورت سیستماتیک ارسال خواهد کرد . داوطلبان در نظر داشته باشند محدودیتی در تعداد دروسی که برای ترمیم معدل می خواهید شرکت کنید وجود ندارد .

 

هزینه و زمان ثبت نام در امتحان ترمیم معدل

ترمیم معدل احتمالا یک ماه زودتر از جلسه امتحان نهایی برگزار می شود. این امتحان در سه نوبت امتحانات نهایی خرداد ، شهریور و دی برگزار می گردد هر فردی فقط یکبار می تواند در ترمیم معدل شرکت کند و محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کند وجود ندارد . دانش آموزان باید در مدارسی که در منطقه تحصیلی خودشان است برای ترمیم معدل ثبت نام کنند. متقاضیان ترمیم معدل در نظر داشته باشند بابت برگزاری امتحان مجدد برای کسانی که دیپلم خود را گرفته اند ، برای هر درس مبلغی بابت چاپ و تصحیح اوراق از دانش آموزان دریافت می شود که این مبلغ برای هر درس تقریبا ۲۰ هزار تومان است .

 

نظر شما درباره تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ چیست؟

 

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟