کار هایی که باید پیش از مطالعه شیمی انجام دهید

کار هایی که باید پیش از مطالعه شیمی انجام دهید

کار هایی که باید پیش از مطالعه شیمی انجام دهید

کار هایی که باید پیش از مطالعه شیمی انجام دهید:
١- یاد اوری مطالب حفظی گذشته:
برای این کار شما باید مطالب مربوطه را ترجیحا به صورت کلید واژه ویا رمز گذاری به خاطر سپرده باشید تا بتوانید راحت تر بازیابی ذهنی کنید. استفاده کردن از کتاب عبارت نامه مهر و ماه که تموم نکات حفظی و مفهومی کتاب درسی را در یک جا جمع کرده است برای این امر مفید است.
٢-یاد آوری فرمول های گذشته : برای این امر می توانید از دسته بندی فرمول های مربوطه به هر مبحث مشخص استفاده کنید تا نگاه شما را برای حل مسائل مختلف آماده کند و سرعت شما را در حل مسائل بالا نیز افزایش دهد و در نتیجه وقت بیشتری را در سر جلسه برای خود ذخیره می کنید
۳-شیوه درست مطالعه: به‌خاطر داشته باشید که خواندن ۱۰ صفحه از کتاب شیمی مشابه خواندن ۱۰ صفحه از یک کتاب تاریخ و یا ادبیات نیست، متن مربوط به این درس پیچیده‌تر است زیرا که می‌تواند شامل: فرمول‌ها، نمودارها، تصاویر و مفاهیم مشکل باشد. بنابراین شما نیاز دارید تا برای خواندن ، فکر کردن و انجام تکالیفتان زمان بیش‌تری را اختصاص دهید. به عنوان مثال ؛ممکن است برای تسلط بر۵ صفحه از یک کتاب شیمی نیاز به ۵۰ دقیقه زمان باشد.
۴-شناخت درست از درس: همین اول باید بگم که شیمی به سه بخش تقسیم میشه: حفظی، مفهومی-تکراری، مسئله. بخشهای حفظی فقط حفظ کردن و دقت در ارتباط دادن حفظیات به هم و در نهایت یکپارچه سازی حفظیات رو می طلبه. بخش مفهومی-تکراری، نیازمند تحلیل و تکرار در مهارت پیدا کردن در پیاده سازی مفهومه. مسائل هم که تکلیفشون مشخصه. باید تکنیک تشخیص مجهول و روش رسیدن به مجهول رو پیدا کنی.

کار هایی که پس از مطالعه شیمی باید انجام دهید :
۱-مطالعه درسنامه : بعد از مطالعه کتاب به صورت دقیق ، درسنامه راهگشا برای استخراج نکات گوناگون مبحث مربوطه می باشد و باعث تثبیت ذهنی نهایی مبحث به صورت کامل می شود.

۲-مرور سریع : از طریق کتب خلاصه کننده یا از طریق ابزار هایی مثل تنظیم جدول و دسته بندی مطالب می توانید مطالب مطالعه شده را به طور سریع مرور کنید. برای یاد داشت هایی که در کلاس و یا کتاب های مختلف در ارتباط با درس تهیه کرده اید زمان مناسب در نظر بگیرید و سعی کنید آن ها را در یک فترچه مخصوص خلاصه نویسی کنید.
۳-تست زنی : در مرحله اخر برای تفهیم و پایه گذاری نهایی مطالب در ذهن از تست زنی به دو صورت موضوعی مفاهیم و مسائل استفاده می کنید تا خیالتان از آمادگی یک مبحث خاص آسوده شود. جهت آماده شدن برای امتحان وقت مناسبی را در نظر بگیرید و تعدادی مسئله حل شده تهیه کنید و آن ها را مطالعه کنید ،سپس با استفاده از آن ها مسائل مشابه آن ها را مورد بررسی قرار داده برای هر کدام روش حل مناسبی طراحی کنید . در صورت نیاز معادله یا فرمول مربوط به مسائل را از کتاب درسی خود پیدا کنید.
۴-علامت گذاری مطالب: داخل کتاب باید، سه نوع عبارت رو بغل جملات یا پاراگراف علامت گذاری کنید و البته با سه رنگ مختلف. “ح” برای حفظی بودن اون خط یا پاراگراف. عبارت “مت” برای مفهومی-تکراری ها. عبارت “مس” رو برای مسئله ها. با این کار دسته بندی مطالب انسجام مفیدی پیدا می کند و تثبیت ذهنی و بازیابی آن ساده تر است.

پ.ن : اگر دنبال برنامه ای حرفه ای هستید که با استفاده از آن بتوانید تا کنکور لااقل ۳ بار درسهایتان را بخوانید کافیست “برنامه” را به ۳۰۰۰۷۰۰۴۹۰ پیامک کنید دانشجویان پزشکی چنین برنامه ای را مخصوص خود شما تنظیم میکنند و خیال شما را بابت تمام کردن درسها کاملا راحت خواهند کرد ??

مصطفی احمدیان
مشاور مکتبستان

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟