هر آنچه که باید در مورد سهمیه های کنکور بدانید!

هر آنچه که باید در مورد سهمیه های کنکور بدانید!

کلا در کنکور ۶نوع سهمیه وجود داره..

سهمیه مناطق- مناطق محروم-خانواده شهدا-ایثارگران و جانبازان-بهیاران-آموزگاران
ک در این مقاله ما هر ۶نوع سهمیه رو توضیح میدیم خدمتتون..

هدف از این سهمیه ها ایجاد فرصت برابر برای عزیزانی است ک از امکانات آموزشی مناسبی برخوردار نبودند.. یا بهتر بگم به خاطر عدالت آموزشی!!

خب ابتدائا ۱⃣ سهمیه مناطق:
پرجمعیت ترین سهمیه در بین سهمیه ها،سهمیه مناطقه! یعنی حدود ۹۵درصد از داوطلبین در همه ی رشته ها مشمول این سهمیه هستن…
ک اگه بخوام براتون تبیین کنم باید بکم امکانات آموزشی منطقه یک بهتر از دو و منطقه دو بهتر از منطقه یکه!

اما تخصیص ظرفیت قبولی در هر دانشگاه بهترین روش در برقراری عدالت آموزشیه! مثلا ۳۰درصد از داوطلبین مشمول سهمیه منطقه یک هستن، بنابراین دانشگاه ۳۰درصد قبولیهاشو به این افراد اختصاص میده..بنابراین داوطلبین از همون اول به تفکیک مناطق از هم جدا میشن و باهم رقابت میکنن..

داوطلبان باید توجه داشته باشن که بخش محل تحصـیل سه سال آخر متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم و بخش اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر متوسطه برای داوطلبان نظـام جدید در اختصاص سهمیه نهایی اونا تعیین کننده هستش.. اما اگ بخشهای محل تحصیل سه سال آخر یه داوطلبی متفاوت باشه،اونجا چی!؟ داوطلب مشمول کدوم سهمیه میشه؟در این حالت سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی بخش مرفه تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین میشه..

داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خودشون رو خارج از کشور گذراندند، جزو منطقه سه محسـوب میشن!
و خوبه ک بدونین کلیه داوطلبان معلول (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولان جسمی حرکتی) جزو سهمیه منطقه سه محسوب میشن!

۲⃣سهمیه مناطق محروم

?۴۰ درصد ظرفیت کد رشته های دوره روزانه ۹ استان محروم شامل استان های ایـلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهکیلویـه و بویراحمـد، لرسـتان، هرمزگان به داوطلبان بومی خود این استان ها اختصاص داره..

? شهرستانهای جنوب استان کرمان (جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار، قلعه گنج و منوجان) و بخش بشاگرد در استان هرمزگان نیز سهمیه خاصی دارن و به شرطی داوطلبین مشمول این سهمیه میشن که سه سال آخر دوره متوسطه شون در این شهرستانها یا یکی از بخشهای تابع اون بوده باشه؛ فقط این داوطلبین در صورت پذیرفته شدن باید متعهد بشن که دو برابر مدت تحصیل در اون منطقه ی محروم خدمت کنن..

?داوطلبان بومی(اقامت یا یکی از سه سال آخر تحصیل) کلیه بخشهای شهرستانهای اهر، ورزقان و هریس میتونن از سهمیه اختصاصی به خود استفاده کنن.

?اختصاص سهمیه برای داوطلبان شهرستان ابوموسی در دانشگاه هرمزگان، همانند شرایط پذیرش رزمندگان است!
سکونت مستمر داوطلب به مدت سه سال در شهرستان ابوموسی ملاک بومی بودنه..

۳⃣سهمیه خانواده شهدا:
سهمیه خانواده شهدا به پدر، مادر ، خواهر و برادر شهید تعلق میگیره.. سازمان سنجش هیچ توضیحی درباره ظرفیت اختصاص یافته به داوطلبان سهمیه خانواده شهدا و حدنصاب قبولی این داوطلبان نداده.. اما این سهمیه فقط در یه سری کد رشته محل های خاص که داوطلب بومی آن هاست اعمال میشه!

۴⃣سهمیه جانبازان و ایثارگران
همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان،جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی ۲۵ درصد به بالا، و همچنین رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه جبهه جزو مشمولین این سهمیه هستن..منظور از سهمیه ۲۵ درصدی و ۵ درصدی هم اینه ک ۲۵ درصد از ظرفیت هر رشته به جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد بالاتر ، آزادگان و همسر و فرزندان آنها تعلق می گیره که سهمیه ۲۵ درصدی نامیده میشه و ۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن ها ، رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه در جبهه تعلق می گیره که سهمیه ۵ درصدی نامیده میشه!

?داوطلبانی که مشمول سهمیه ایثارگر و رزمنده هستن، فقط یه بار می تونن با سـهمیه مـورد نظر در رشته های تحصیلی دوره روزانه پذیرفته بشن و در صورت انصراف از دانشگاه فقط یه بار دیگه میتونن از سهمیه استفاده کنن.

۵⃣ﺳﻬﻤﻴﻪ ﺑﻬﻴﺎران:
ﺑﻬﻴﺎران دارﻧﺪه دﻳﭙﻠﻢ ﻧﻈﺎم ﻗﺪﻳﻢ و ﻳﺎ ﻧﻈﺎم ﺟﺪﻳﺪ (ﻛﺎروداﻧﺶ) ﻣﻮرد ﺗﺄﻳﻴﺪ وزارت آﻣﻮزش و ﭘﺮور ش ﻛﻪ ﺑﻪ ﺣﺮﻓﻪ ﺑﻬﻴﺎری اﺷﺘﻐﺎل دارﻧﺪ، ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﻨـﺪ از این سهمیه در کنکور سراسری برای ورود ﺑﻪ رﺷﺘﻪ ﭘﺮﺳﺘﺎری استفاده کنند.
۱۰ درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پرستاری دانشگاههای دولتی به بهیاران اختصاص داده شده…

۶⃣سهمیه آموزگاران
حدود ۸۰ درصد از ظرفیت رشته راهنمایی و مشاوره به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصـاص داده میشه..
موفق باشین?

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام من شنیدم که عضویت در بسیجم جزو سهمیه ها حساب میشه. درسته؟ ممنون میشم جواب بدید

 2. رضا می گوید

  ?داوطلبان بومی(اقامت یا یکی از سه سال آخر تحصیل) کلیه بخشهای شهرستانهای اهر، ورزقان و هریس میتونن از سهمیه اختصاصی به خود استفاده کنن.

  سلام
  خسته نباشید،
  این سهمیه هنوز پابرجاست؟!

 3. بهروز می گوید

  سلام اگه زیست و شیمی رابالای ۶۰ درصد بزنم احتمال قبول شدنم در سهمیه پنج درصد در رشته پرستاری چقدر است ممنون میشم جواب بدید

 4. بهروز می گوید

  سلام من ۲۶ ساله هستم وخدمت هم رفته ام میخواستم بدونم اگه برای رشته پرستاری در کنکور شرکت کنم میتوانم در این شغل موفق شوم

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟