والدین کنکوریا چکار باید بکنند؟

والدین کنکوریا چکار باید بکنند؟

.
١. آرامش خونه
البته آرامش خانه لازمه هر خونه ای و تو هر شرایطیه و خونه بدونه آرامش اصلا خونه نیست. اما این آرامش وقتی یکی میخواد کاری با تمرکز بالا انجام بده خیلی مهم تر میشه. البته برای هر پدر مادری آینده بچه هاشون خیلی مهمه و هر کاری از دستشون برمیاد براشون انجام میدن اما ممکنه از بعضی نکات غافل بشن.
منظور از آرامش فقط نبود سر و صدا نیست. بلکه شامل روابط صمیمی و دوستانه همه اعضای خونه باهم دیگه میشه. مثلا خدای نکرده شدت بحث ها نباید بیشتر از حدی بالا بره که ذهن دانش آموز کنکوری رو به خودش مشغول کنه.
.
۲. فرزندتان را فقط با خودش مقایسه کنید
شاید مقایسه کردن با دیگران مقداری حس حسادتش رو روشن کنه و باعث بیشتر تلاش کردنش بشه اما با این کار شما چیز خیلی بزرگ تری رو از اون میگیرید(البته اگه داشته باشه). مقایسه با دیگران باعث میشه اون به مرور هدف های قشنگش رو فراموش کنه حتی شاید دیگه برای خوشحال کردن شما یا خدمت به مردم نجنگه و فقط به خاطر حس پوچ حسادت بجنگه. حتی اگه به نتیجه عالی هم برسه تلاشش ارزشی نداره چون چیزی که براش سختی کشیده از اول اشتباه بوده.
در عوض اگه اونو با خودش مقایسه کنید با ارامش درس میخونه و برای پیشرفتش بیشتر تلاش میکنه.
.
گاهی وقتا پدر مادرایی رو میبینیم که موقع درس خوندن به فرزند دلبندشون هیچ گونه فشار یا بهتر بگم انگیزه ای بهش وارد نمیکنن و اونو به حال خودش رها کردن. البته از دور حواسشون هست اما هیچ واکنشی نشون نمیدن. این کار هم درست نیست. گاهی وقتا کنکوری دیگه کنکوری نیست و فقط کتابایی که داره شبیه کنوری هاست. کنکوری باید بدونه که آینده اش بیشتر از چیزی که فکر میکنه برای پدر مادرش مهمه. اگه همینطوری ادامه بده موقع اومدن نتایج کنکور نه خودش خوشحاله و نه خونوادش.
.
بعضی وقتا هم هست که انگیزش اومده پایین و یا به خاطر نتیجه ناخوشایند ازمونش ناراحته و دوست داره که یکی باهاش حرف بزنه و ارومش کنه وبهش انگیزه بده.
.
۳. خواب
دانش اموزای کنکوری نیاز شدیدی به تنظیم خواب دارن. معمولا صبح زود بیدار شدن برای بچه ها خیلی سخته. بهترین کسایی که میتونن بهشون کمک کنن پدرمادرشون هستن.
.
۴. حضور شما
شاید با خودتون بگید ربطی نداره اما تجربه نشون داده حضور شما تو خونه باعث افزایش بازدهی مطالعه فرزندتون میشه.
من به عنوان فرزند پدرو مادرم همینجا بهشون میگم، مرسی که هستید و با حضورتون به من انرژی میدید.
.
۵. آینده ترسناک نسازید
بچه هارو از اینده نترسونید. نگید که اگه پزشکی قبول نشی چنین و چنان میشه و دیگه تا ابد رنگ خوشبختی و راحتی رو نمیبینی. ترسیم آیندشون رو به عهده خودشون بذارید. دکتر یا مهندس شدن بچه ها تو وظایف پدرو مادرا نوشته نشده. اما رشد ارزش های انسانی بچه ها تا حدی به عهده شماست.
.
۶. شما مشاور تحصیلی نیستید
این وضعیت بیشتر برای والدین فرهنگی اتفاق می افته. بدونید که بچه ها تو این مورد چندین قدم از شما جلو تر هستن. پس وقتی بهش میگید که باید فلان روش رو استفاده کنه، این احتمال رو بدید که اون خیلی وقت پیش این روش رو استفاده کرده اما نتیجه نگرفته و دوست نداره دوباره امتحانش کنه.
.
۷. همفکری کنید
به طور منظم، مثلا بعد هر ازمون، یه جلسه با همه اعضای خانواده ترتیب بدید و از کنکوری بخواید که از وضعیت درس خوندنش طی هفته، وضعیت روحیش و علت افزایش یا افت ترازش توی هر درس با شما صحبت کنه. همچنین ازش بخواید از اهداف و راهکار های جدیدی که برای اینده باید استفاده کنه تا پیشرفت کنه واسته تون بگه. در این بین شما هم میتونید با پیشنهاداتتون بهش ایده بدید.
این کار جدای از اثرات مثبت تو روابط خانوادگی باعث میشه کنکوری با آگاهی بیشتری در مورد آینده ی خودش تصمیم بگیره و در نتیجه پیشرفت کنه. همچنین صحبت کردن در مورد استراتژی ها باعث میشه راهی که باید طی کنه براش روشن تر بشه.
.
۸. محیط مطالعه
شرایط فیزیکی درس خوندن مثل میز و صندلی، نور اتاق، دمای اتاق و … رو برای کنکوری فراهم کنید.
.
۹. محبت
گاهی اوقات به خاطر فشار ها و استرس های کنکور خلق کنکوری ها تنگ میشه که طبیعیه . لطفا با ابراز محبت و صمیمیت بیشتر کمکشون کنید آروم بشن .
.
١٠. حرفه
یکی از بزرگترین کمک های شما کمک به دانش آموز برای انجام دادن کار حرفه ایست . خیلی از پدر و مادرا نگران این هستن که فرزندشون ممکنه در کنکور راه صحیحی رو طی نکنن . ما در مکتبستان این مشکل رو برای فرزندتون و شما حل کردیم . شما با ارسال واژه “مشاوره” به سامانه ٣٠٠٠٧٠٠۴٩٠ میتونید فرزند خودتونو در طرح مشاوره با دانشجویان پزشکی ثبت نام کنید در نتیجه خیالتون راحته که امسال فرزند دلبندتون با روش های فوق حرفه ای درس میخونه و در مسیر صحیح قدم برمیداره .

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. کیارش می گوید

    خیلی متنتون عالی بود
    برا پدر و مادرم فرستادم

  2. کنکوری خسته می گوید

    سلام این متنتون نویس نداره؟میخوام برای مامان بابام بفرستم

دریافت لینک دانلود