نحوه مطالعه صحیح

نحوه مطالعه صحیح

نحوه مطالعه صحیح

مطالعه یک فرد کنکوری باید به نحوی باشد که حتما مثمر ثمر باشد چه بسا کسانی هستند که ساعت مطالعه زیادی دارند  این ساعت مطالعه زیاد ان ها نتیجه بخش نیست لذا ما در این مقاله سعی داریم که نکاتی را که برای مطالعه صحیح نیاز هست را بگوییم.

 

۱-اولین گام برای مطالعه انتخاب مکان مناسب میباشد  که انتخاب میشود باید مکانی دور از هر گونه سر و صدا و با نور کافی باشدبعضی از افراد هستند که مکان های شلوغ و پر سر و صدا و حتی رختخواب را برای مطالعه انتخاب می کنند و انتظار یادگیری در سطح مطلوب هم دارند ولی در حقیقت این مکان ها بدترین مکان برای برای مطالعه هستند .

 

۲-قبل از شروع مطالعه باید حتما یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید شروع درس بدون برنامه قبلی باعث پریشان خاطری دانش اموز شده و تمرکز وی را کاهش می دهد و هم چنین باید فرد ارامش کافی و تغذیه درست و سالم را داشته باشد تا در درس خواندن موفق شود.

 

۳-خیلی از افراد هستند که می گویند با وجود اینکه همه مطالب را می خوانند ولی وقتی سر ازمون حضور می یابند همه ی مطالب را فراموش می کنند برای حل این مشکل ول باید به ان مطلبی که می خوانیم علاقه داشته باشیمو مورد بعد اینکه ان مطلب را صرفا حفظ نکنیم بلکه ان را یاد بگیریم و بفهمیم به طوریکه بتوانیم بین خوانده های جدید و خوانده های قبلی پیوند و ارتباط برقرار کنیم و هم چنین گذاشتن رمز حین درس خواندن به فراموش نشدن مطلب کمک می کند.

 

۴-باید حین درس خواندن باید ازنوشتن و خط کشیدن زیر نکات مهم استفاده کرداین روش باعث افزایش تمرکز و یادگیری می شود.

 

۵- وقتی فردی مطلبی را می خواند این مطلب وارد حافظه ی کوتاه مدت وی شده و به زودی به فراموشی سپرده می شود پس برای جلوگیری از این موضوع و انتقال این مطلب به حافظه ی بلند مدت باید بعد از یادگیری مطلب حتما ان را بارها و بارها مرور کرد.

 

۶-بعد از اینکه مطلبی را خواندید ان را برای خود یا کسانی دیگر توضیح دهید این روش هم باعث تثبیت مطلب در ذهن شما می شود.

 

۷-هیچ وقت مدت طولانی و بدون وقفه مطالعه نکنیداین کار باعث خستگی شما و کاهش کیفیت درس خواندن شما می شود سعی کنید هر۹۰-۱۲۰دقیقه ای که درس می خوانید حداقل ۱۵ دقیقه استراحت کنید تا refresh شوید.

 

۸- در هنگام مطالعه سعی کنید تمام تمرکز و فکر خود را روی موضوع مورد مطالعه جمع کنید بعضی از افراد هستند که در هنگام مطالعه ذهن خود را درگیر افکار پریشان و مشکلاتشان می کنند و این کار از کیفیت مطالعه می کاهد.

 

۱۰-برای داشتن مطالعه ای فعال و پویا نوشتن نکات مهم در حین خواندن ضروری ست تا برای مرور مطالب دوباره کتاب را نخوانده و در زمانی کوتاه از روی یادداشت های خودبه  مطالب را مرور کنید.

 

۱۱-پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری نمایید و چند ساعت بعد از صرف غذا مطالعه نمایید چون بعد از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون صرف غذای سنگین می شود تا به هضم و جذب غذا کمک کندو به مغز خون کمتری می رسد.

 

۱۲-پیاده روی و ورزش قبل از مطالعه باعث افزایش حافظه و قدرت ذهنی فرد می شودو همچنین بلند خواندن مطلب هم باعث افزایش یادگیری می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. مسعود می گوید

  سلام من پشت کنکورم وتوکانون ثبت نام کردم وتوبذنامه شخصیمم هرروز۶تادرگذاشتم ۴تااختصاصی زیست وشیمی وریاضی وفیزیک وروزانه ۹۰دقیقه مبخونم وعمومیا یه روزدینی وزبان هرکدوم ۹۰دقیقه فرداش ادبیات وعربی وروش مطالعم اینطوریکه توهردس مثلا زیست باراول درسوروزنامه واروسریع میخونم باردوم دقیق وعمقی میخونم وواسه خودم توضیح میدم بعددرسنامه کتابای دیگه مثل خیلی سبزومیخونم وبعدچندتاتست اموزشی ایااین روش مطالعه وبرنامع ریزی درسته اشکالاشو بگین ممنون میشم

 2. zhralni می گوید

  سلام.من لیسانس مهندسی کامپیوتر دارم.ولی از همون دبیرستان پرستاری دوست داشتم و ب اصرار بابام مهندسی خوندم.الانم همش میگن ارشد بخون ولی تازه تونستن قبول کنن که پرستاری بخونم و تصمیم گرفتم که کنکور سراسری ۹۷ بدم.برای رشته پرستاری.به نظر شما تو این مدت میتونم با روزی ۱۰تا۱۱ساعت خوندن دانشگاه دولتی(تهران یا اصفهان)قبول شم؟ریاضی و فیزیک و زبانمم بد نیس
  میشه راهنماییم کنید چجوری بخونم؟ممنون

  1. مهدی می گوید

   خب معلومه ک می‌تونی حتی پزشکی اونم ملی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود