شرایط استراحت صحیح کنکوری ها

شرایط استراحت صحیح کنکوری ها

شرایط استراحت صحیح کنکوری ها

به نام خدا
شرایط استراحت صحیح کنکورى ها

سلام دوستاى خوبم
میخوام یه خسته نباشید بگم به همه ى اونایى که خیلى خوب آغاز کردن و پر انرژى دارن درس میخونن و بعد از این همه فراز و نشیب،منتظر یه راحتى همیشگى ان و خنده هاى از ته دل…

میگن:
یه وقتایى باید روى یه تکه کاغذ بنویسى تعطیل است!
اونو بردارى و بچسبونى پشت شیشه ى افکارت…باید به خودت استراحت بدى،دراز بکشى و دست ها رو زیر سرت بذارى و به آسمون خیره بشى و بى خیالِِ بى خیال بخندى به تموم افکارى که پشت شیشه ى ذهنت صف کشیدن و به خودت بگى،بگذار منتظر بمانند.
((حسین پناهى))

 

میخوام تو این مقاله از استراحت درست و اصولى که اگه رعایت بشه،حق شماست،حرف بزنم:
١)موقع اسراحت سعى کنید کارى نکنید که بعد از تموم شدن ساعت استراحت،ذهنتون هنوز مشغول به اون باشه.
٢)در تایم استراحت، با چند دقیقه گذاشتن پلک هاتون روى هم،نوشیدن یک آبمیوه،یه فنجون چاى یا قهوه،خوردن مواد مغذى مثل پسته،کشمش،توت،فندق و…و یا چند دقیقه قدم زدن تو تراس و یا حیاط خونه،خستگى خودتون رو برطرف کنید و دوباره به مطالعه برگردید…

استراحتِ به موقع در اندازه ى خودش،حق شماست
یکى از مشکلاتى که اکثر بچه ها مخصوصا دانش آموزاى کنکورى با اون مواجه میشن،خستگى و یکنواختیه…که به راحتى میشه به اون غلبه کرد! کافیه کار مورد علاقتون رو تو برنامتون فرار بدید.
این یه واقعیته که {درس خوندن}، یه کارى خارج از طبیعته هر آدمیه…اگه شما بخواین براى نمره ى خوب و قبولى تو کنکور چند سال تفریح رو از خودتون بگیرین،حتى بعد از قبولیتون اون چیزى که براتون میمونه فقط یه روح خسته ست و یه دل افسرده…

پس سعى کنید درس خوندن و تفریح رو به موازات هم داشته باشید…مطمئن باشید اگه استراحت هاى بین درسى و هفتگیتون روى اصول باشه، نه تنها از سرعتتون کم نمیکنه بلکه بازدهیتون رو هم به حد اکثر میرسونه.
***************************************

?استراحت هاى بین درسى غیر مجاز:
١) تو اون بازه ى یک ربع تا نیم ساعت که از اتاقتون میاین بیرون اصلاً و ابداً سراغ تلوزیون نرید…میدونید چرا؟
چون مثلاً داره یه فیلم و سریال میده که تازه شروع شده یا فیلمى که شما دوست دارین…وقتى پاى اون فیلم بشینید،زمان استراحتتون تموم میشه اما اون سریال و یا برنامه ى تلوزیونى هنوز تموم نشده…٢حالت داره: یا نمیتونید به موقع برگردید سر درستون، یا اگه برگردید اصلا تمرکز ندارید و فکرتون همه ش تو اون برنامه و تلوزیونه! (اگه فیلمى هست که خیلى دوست دارید میتونید بگید براتون ضبط کنن که بعد از تموم شدن زمان مطالعه تون ببینید)?

٢)تلفن صحبت نکنید!…چون امکان داره طولانى شه و نتونید بحث رو قطع کنید یا از یه چیزى صحبت بشه که تمرکزتون رو از بین ببره کامل?

٣)استفاده از اینترنت،کامپوتر و موبایل ممنوع!?(دیگه خودتون میدونید چرا!!!!!!)

*افرادى که بین ساعت هاى مطالعه استراحت میکنند،در واقع این فرصت رو به ذهنشون میدن چیزایى رو که مطالعه کردند رو دسته بندى کنن(اصطلاحاً فایل بندى)*

 

?قابل توجه کنکورى هاى باحال و خوش گذرون!
بچه ها اگر در تعطیلات نوروز کل درس هاتون رو کنار بذارین به این بهانه که خسته این و نیاز دارین استراحت کنین،یه بازه ى طلایى رو از دست دادین و خیلى از دوستاتون ازتون زدن جلو…این زمان طلایى ترین فرصت شماست براى رسیدن به اهدافتون…پس از دستش ندین.

 

“استراحت در شهریور ماه”
با یه شروع خوب از اول تابستون،وقتى خیلى خوب قوى ترین استارت رو زدین و کلى تلاش کردین،میتونید یه هفته در شهریور استراحتى کوتاه داشته باشید(البته بهتره یه سفر به نقاط نزدیک داشته باشین نه جزایر هاوایى و سان فرانسیسکو!!)

با انرژى بیشتر از تابستون،مهرماه رو شروع کنید…اینو یادتون نره که براى رسیدن به موفقیت باید به صورت پلکانى عمل کرد…
آنتونى رابینز در کتاب قدرت شگرف درون میگه:
لذت و رنج از تمام کارهاى ما آدم ها نشئت گرفته،در واقع این که یک نفر خلافى را انجام میدهد به خاطر این است که لذتى که در خلاف کردن است از رنج ناشى از آن بیشتر است.مسئله اصلى آن است که گاهى اوقات لذات کوتاه مدتى هستند که رنج هاى طولانى مدت را به همراه دارند و برعکس و زمانى که به گذشته ى خود نگاهى مى اندازیم میبینیم که براى لذات بلند مدت حاضر نبودیم،رنج هاى کوتاه مدت را تحمل کنیم…اگر درس خواندن برایتان سخت است باید آن را تبدیل به لذت کنید و لذت هاى کوتاه مدتى براى خود تعریف کنید.چکلیست تهیه کنید و براى انجام دادن هر بخش آن به خود پاداش بدهید.
در واقع درس خوندن رو تبدیل به یه بازى کنید و اگه مشکلى وجود داره که مانع درس خوندنتون میشه نگاه خودتون رو به اون عوض کنید.

 

**حالا بریم سراغ استراحت هاى مجاز و صحیح:
براى استراحت دادن ذهن بین ساعات مطالعاتى باید تابع روش هاى صحیحى براى استراحت کردن بود…روش هاى غلط همونطور که بهتون گفتم باعث خسته تر شدن ذهن میشن و بازدهى رو پایین میارن…کسى که براى کنکور سخت در حال مطالعه است، و در زمان خستگى بین ساعات مطالعه به دیدن تلوزیون،استفاده از کامپیوتر،صحبت کردن با دوستان،در فکر فرو رفتن و… میپردازه خب این استراحت ها غیر اصولى هستن و شما باید مقدار زمانى رو اختصاص بدین که ذهنتون به حالت قبل برگرده. همه میدونیم این استراحت ها کاملاً اشتباهه و به جاى این که ذهن مارو در جاى خوبى قرار بده برعکس با مشغله هاى فکرى رو به رو میکنه.

براى انجام فعالیت هاى مختلف گوشه اى خاص از ذهنتون شروع به فعالیت میکنه که در زمان استراحت باید کارى کنید که این اسلوب به هم نخوره.

میخوام یکسرى مطالب علمى-پزشکى استراحت مجاز و تفریح درست هنگام مطالعه رو بهتون یاد بدم.
ریموند-دوسن لوران روشى براى استراحت مغز توصیه کرده که عبارتند از:

١)روى یک صندلى خیلى راحت بنشینید.به طورى که کاملاً احساس راحتى کنید.چشم هایتان را ببندید و در ذهن خود دو خط مستقیم (ریل قطار) را مجسم کنید که در دورترین نقطه به هم وصل میشوند.این دو نقطه را تا نقطه تقارنشان تعقیب کنید.این کار کوچک باید سریعا در فاصله ى ۶ تا ٧ ثانیه انجام شود.شاید در ابتدا کمى دشوار باشد ولى نباید مأیوس شوید.وقتى توانستید به راحتى دو خط را تعقیب کنید در ضمنِ این کار، نفس خود را به آرامى بیرون دهید.در نهایت شما باید این تخیل را به اندازه ى یک نفس عمیق انجام دهید. ۵ الى ۶ بار متوالى این تمرین را انجام دهید و در نهایت به آرامشى وصف ناشدنى دست پیدا میکنید
٢)پیاده روى،قدم زدن در کنار مزارع،جنگل،دریا و …و ورزش هاى بدنى ساده خیلى مفید تر از خیالات بیهوده هستند.

٣)سرگرمى هاى ساده مثل موسیقى،عکاسى،نقاشى،هنر هاى تزئینى از انواع استراحت هاى مغز هستند و شما طبق استعداد و علاقه ى خود یکى را انتخاب کنید و در اوقات استراحت دست به دامان آن شوید که بسیار از تلوزیون گردى بهتر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود