چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟

بسم تعالی

یکی از سوالایی که داوطلبان کنکور سراسری به کرات از ما مشاوران می پرسند این است که چه کنیم زیست را ۱۰۰ بزنیم؟ قبل از اینکه به این پرسش پاسخ دهم بهتر است چند نکته ای را به شما گوشزد کنم.

 

چگونه زیست را 100 بزنیم؟
چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟

 

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟ نکات:

 

نکته اول:

در کنکور تجربی زیست مهم ترین و تاثیر گذارترین درس است. زیست شناسی بالاترین ضریب را در بین دروس اختصاصی گروه تجربی دارد و از همین رو حتی یک تست درست زیست شناسی در جابه جایی رتبه بسیار تاثیرگذار است. منابع درسی زیست شناسی کتاب های زیست شناسی دوم، سوم و چهارم دبیرستان است که کتاب چهارم دبیرستان مهم تر از دوتای دیگر است و تست های بیشتری را به خود اختصاص داده است.

نکته دوم:

با نگاهی به درصد زیست شناسی رتبه های برتر متوجه می شویم که تعداد محدودی از رتبه های برتر زیست را صد زده اند. شما باید توجه داشته باشید که کنکور یک آزمون رقابتی است. بدین معنی که یک سال برای رتبه برتر شدن حتما باید زیست را صد می زدیم اما سال دیگر با درصد ۸۰ هم میشده رتبه برتر شد.

فرض کنید داوطلبی با تسلط کامل و برای زدن همه تست های زیست شناسی سراغ این درس می رود اما با چند تا سوال سنگین مواجه می شود. این فرد باید مطمئن باشد که اگر سوالی برای او غیر قابل حل است، برای دیگران هم جواب دادن به آن سخت است. پس با حفظ آرامش خود به پاسخ دهی به درس های دیگر بپردازد.

درنتیجه این طرز فکر غلط است که فکر کنیم هر کسی که رتبه برتر میشود حتما زیست را صد زده است و بسته به شرایط کنکور حتی با درصد ۶۰ هم می شود رتبه قابل قبولی برای پزشکی آورد البته به شرطی که درصد بقیه دروس هم مناسب باشد.

نکته سوم:

مهم ترین و اصلی ترین منبع کنکور کتاب درسی است. این مهم ترین نکته این مقاله است و تمامی رتبه های برتر  و مشاوران کنکور به آن اذعان دارند. پس اصل کتاب درسی است و بقیه کتب کمک آموزشی و کلاس کنکور و… همه باید با هدف کمک به حفظ و تفهیم کتاب درسی به کار گرفته شوند.

نکته چهارم:

اگر به سوالات کنکور یک نگاه اجمالی بیندازیم با چهار سری سوال در درس زیست شناسی مواجه می شویم.

یکسری از سوالات بیشتر جنبه حفظی دارند و در این سوالات قیدهای جملات مورد توجه طراح سوال قرار می گیرد.

یکسری از سوالات جنبه مفهومی دارند. پاسخ دهی به این سوالات به درک و استنباط شما از مطالب کتاب درسی ربط دارد. شما باید موقع مطالعه زیست شناسی در مورد مطالب درسی فکر کنید و سعی کنید فرآیند ذکر شده را در ذهن خود تجسم کنید. برای بالابردن درک و فهم خود از مطالب کتاب درسی می توانید از شکل های خود کتاب یا از مطالب و شکل های کتب کمک درسی و فیلم های آموزشی موجود در اینترنت استفاده کنید. مثلا در مبحث پروتئین سازی برای درک مراحل رونویسی و ترجمه می توان از ویدئوها و مطالب کمک آموزشی موجود استفاده کرد.

یکسری از سوالات هم ترکیبی هستند که در اینجا داوطلب بایستی به تمام مطالب کتب زیست شناسی مسلط باشد.

سری آخر سوالات، سوالات محاسباتی هستند که البته باز هم جنبه ی مفهومی دارند تا جنبه محاسباتی صرف، که از مباحث ژنتیک طراحی می شوند. من در قسمت دوم مقاله “چگونه زیست را ۱۰۰بزنیم؟” راهکارهایی برای پاسخ دهی به انواع سوالات بالا ارائه می دهیم.

 

 

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟ با استفاده از خلاصه برداری

بهترین ابزار کمکی برای یادگیری و درک و فهم و حتی حفظ مطالب درس زیست شناسی، خلاصه برداری است. خلاصه برداری بصورت طبقه بندی مطالب، کشیدن جدول و رسم چرخه ها صورت می گیرد.

طبقه بندی مطالب

برای مثال در درس ایمنی سال دوم، به این صورت می شود مطالب را طبقه بندی کرد.

سیستم ایمنی غیر اختصاصی(ذاتی): الف) نخستین خط دفاع غیر اختصاصی     ب) دومین خط دفاع غیر اختصاصی و به همین ترتیب نکات دیگر هم به این تقسیم بندی اضافه می شود.

مثلا در مورد سیستم بدن یک جانوری در چند فصل کتب زیست شناسی مطالبی آورده شده است، شما با گردآوری مباحث مرتبط با هم بصورت یکجا می توانید بر روی تست های ترکیبی مسلط شوید. یا ممکن است هنگام مطالعه کتب کمک آموزشی یا آزمون های آزمایشی به مطاب جالبی برخورد کنید، می توانید این ها را خلاصه کرده و در کتاب درسی بنویسید.

چند فصل آخر کتاب زیست شناسی چهارم دبیرستان که در مورد میکروارگانیسم هاست و از فصول تست خیز می باشند، را می توان با تکنیک رسم جدول به تسلط رسید.

 

چگونه زیست را صد بزنیم؟ با اهمیت دادن به شکل های کتاب درسی

در برخی از تصاویر کتاب درسی نکته هایی وجود دارد که در متن نیامده است، پس به تصاویر کتاب درسی توجه کرده و مطالب آن را در کتاب یادداشت کنید.

 

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟ با تست زدن

بعد از مطالعه هر درسی تست های مربوط به آن درس را کار کنید. بعد از مطالعه هر درس انسان گمان می کند تمام نکات کتاب را فرا گرفته است اما نکات ریز و ظریف ممکن است از دست شما در رفته باشد یا موقع مطالعه گمان کردید مطلب زیاد مهمی نیست و از آن گذشتید. اما بعد که سراغ تست های آن درس می روید، می بینید که زیاد هم روی آن درس به تسلط نرسیده اید. پس تست زنی بعد از مطالعه بسیار مفید است. حال نکاتی که از دید شما پنهان مانده بود را یادداشت کرده و دوباره آن درس را مطالعه کنید.

 

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟ با استفاده از جعبه لایتنر

برای یادگیری مطالب چموش و نکات ریزی که بعد از تست زنی متوجه آن ها شدید، از جعبه لایتنر استفاده کنید. یک نکته مهمی که هم در این قسمت و هم در روش خلاصه برداری می توان از آن استفاده کرد، روش مورد بندی کردن مطالب است.

به عنوان مثال ما این سوال را سمت سوال برگه لایتنر می نویسیم: نیتروباکتر چه ویژگی هایی دارد؟ بعد در سمت جواب برگه لایتنر ویژگی های این باکتری را شماره گذاری می کنیم. در ابن مثال بر فرض نیتروباکتر ۱۰ خصوصیت دارد. به ترتیب از یک تا ده، خصوصیاتش را شماره گذاری می کنیم و به ترتیب همه را یاد می گیریم.

این روش باعث می شود ما به نکات ظریف و برجسته یک موضوع یک شماره اختصاصی دهیم یعنی همه مطالب برای ما مهم اند. نکته بعدی اینکه حفظ کردن آن موضوع برای ما ساده تر می شود.( این روش را حتما امتحان کنید.) توی خلاصه برداری ها هم می توان از این روش استفاده کرد.

 

چگونه زیست را ۱۰۰ بزنیم؟ با دوره های متعدد

دوره یکی از ابزارهای موثر در مطالعه درس زیست شناسی است. مطالعه روزانه زیست را از دست ندهید. خصوصا بعد از عید حتما روزی حداقل نیم ساعت زیست را مطالعه کنید. بار اولی که درسی را مطالعه می کنیم، یکسری مطالب کلی از آن درس در ذهن ما می نشیند. اما در دفعات بعدی نکات ریز و ظریف کم کم در ذهن ما جای می گیرند. در نتیجه دوره بیشتر مساوی است با تسلط بیشتر بر نکات ریز.

 

هیچ یک از دروس کتب زیست شناسی را کنار نگذارید.

برخی از داوطلبان مباحث ژنتیک و مباحث زیست شناسی گیاهی را بدلیل سوالات سختی که از این مباحث آورده می شود، کنار می گذارند. اما این روش اصلا توصیه نمی شود. زیرا اینکه از کدام بخش سوالات راحت یا سخت طراحی می شود، اصلا قابل پیش بینی نیست. و ممکن است شما مثلا مبحث ژنتیک را کنار بگذارید اما در کنکور سوالات راحتی از بخش ژنتیک بیاید. مانند اتفاقی که در سال ۹۱ افتاد و سوالات ژنتیک راحت تر از سال های قبل طراحی شد و داوطلبانی که ژنتیک را کنار گذاشته بوند، ضرر کردند.

 

سوال را درست بخوانید!

یکی از اشتباهات رایج در پاسخ دهی به سوالات زیست، بی دقتی به متن سوال است. برای کسب درصد بالایی در زیست باید این اشتباهات را به حداقل رساند و به قید هایی که در متن سوال یا در گزینه ها می آید، توجه کرد.

در آخر برای کسب کسب درصد بالا در زیست شناسی، باید خط به خط کتاب را حفظ باشید. مطالب درسی را خوب فهمیده باشید. به نکات ترکیبی توجه ویژه داشته باشید. من در ابن مقاله سعی کردم تمام روش هایی که خودم برای مطالعه درس زیست شناسی استفاده کردم را با شما در میان بگذارم، برای همین یک مقدار حجم مقاله زیاد شد.

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟