مصاحبه :سعید سلطانی زاده – از عمران شریف تا پزشکی شهید بهشتی

مصاحبه : از مهندسی تا پزشکی

از مهندسی تا پزشکی
از مهندسی تا پزشکی

۱) با سلام و ضمن تشکر و قدرانی بابت فرصتی که در اختیار ما قرار دادید لطفا خودتان را معرفی کنید.

سعید سلطانی زاده هستم.

مدرسه شهید بهشتی یک ساری تحصیل می کردم.

در آزمون سراسری سال  ۹۳ در گروه آزمایشی ریاضی رتبه ی ۳۱ منطقه دو را کسب کردم و در رشته ی مهندسی عمران دانشگاه شریف پذیرفته شدم اما آذر ماه سال ۹۴ انصراف دادم و در کنکور سال ۹۵ رتبه ی ۸۸ منطقه دو را در گروه آزمایشی علوم تجربی در آزمون سراسری کسب کردم.

 

 

۲)آیا ازهمان اول به پزشکی علاقه داشتید یا در همان یک سال تحصیل در دانشگاه به پزشکی علاقمند شدید؟

از سال پیش دانشگاهی تو فکرم بود که تغییر رشته بدم و کنکور تجربی شرکت کنم اما خب ترس از دیر بودن مانع این اتفاق شد.از طرفی رتبه ی کنکور ریاضی ام هم رضایت بخش بود و باعث شد از تغییر رشته دادن منصرف شوم و راهی دانشگاه شدم. اما خب وقتی وارد دانشگاه شریف شدم شرایط برایم رضایت بخش نبود و همیشه این فکر تغییر رشته با من همراه بود چون پزشکی را ترجیح می دادم. این احساس نارضایتی از جایگاه باعث شد با خیلی ها مشورت کنم از جمله دانشجو ها و فارغ التحصیل های پزشکی و مهندسی شهر تهران. و در نهایت تصمیم قطعی را گرفتم و به سمت علاقه ام یعنی پزشکی شروع به حرکت کردم.

 

۳)زمانی که انصراف دادید ترس از اینکه نتیجه ی مطلوبی نگیرید نداشتید؟

من از مرداد ماه نود و چهار زیست شناسی را برای کنکورتجربی مطالعه کردم و بعد از چند ماه از شروع مطالعه ی زیست شناسی انصراف قطعی از دانشگاه دادم در واقع در این مدت با دیدن نتیجه ی آزمون های زیستم در کلاس خصوصی و آزمون های کانون قلمچی که از مهر ماه شرکت کردم و پیشرفتم در این مدت ترسم از بین رفت و در تصمیمم ثابت قدم تر شدم و در آذرماه از دانشگاه انصراف قطعی دادم.

 

۴)وقتی برای اولین بار سراغ زیست شناسی رفتید چه احساسی داشتید؟ چطور توانستید با این قضیه کنار بیایید که مهترین درس رشته ی تجربی را برای اولین بار در همان سال کنکور مطالعه کنید ؟در کل زیست از نگاه شما  چگونه بود؟

اوایل خیلی از زیست شناسی می ترسیدم و هیچ اطلاعی راجع به مباحث زیست نداشتم. با مطالعه کتاب درسی و کتاب تست های آسان شروع کردم. مشاوره های رتبه های برتر سال ها ی قبل و معلمم خیلی کمکم کرد که شیوه ی مطالعه ی زیستم را اصلاح کنم. تا حدود اردیبهشت ماه اصلا فکر نمی کردم درصد بالایی در زیست شناسی داشته باشم. اما خب تسلیم نشدم و در نهایت هم زیست شناسی کنکور را حدود هشتاد درصد زدم.

توصیه ام به داوطلبین این است که به زیست ساده نگاه کنند و کتاب را خیلی خوب حفظ کنند و به دنبال نتیجه ی زود بازده نباشند. برای رسیدن به تسلط در زیست شناسی زمان و استقامت لازم است.به نظرم داوطلبین کنکور باید زیست را زود تمام کنند تا بتوانند تا کنکور چندین بار بخوانند و روی مطالب مسلط شوند. من خودم زیست را اسفند ماه تمام کردم.

زیست فقط وفقط وفقط کتاب را می خواندم و برای دریافت نکات یا فهم بهتر مطالب از منابع کمک آموزشی استفاده می کردم اما چیزی که دقیق و کلمه به کلمه باید حفظ شود کتاب درسی است.

 

۵)وقتی تصمیم گرفتید در کنکورتجربی شرکت کنید چه اقداماتی جهت مشاوره و کلاس و مسائلی از این قبیل انجام دادید؟

برای درس زیست معلم خصوصی گرفتم.

از چند نفر از رتبه برترهای سال های قبل هم مشاوره گرفتم.

برای منابع مطالعاتی ، شیوه های مطالعه، برنامه ریزی و … از سایت مکتبستان هم استفاده می کردم .در واقع بیشتر مقالات مشاوره ای را از سایت مکتبستان مطالعه می کردم چون دوستانم در دانشگاه شریف با موسسه مکتبستان همکاری می کردند و از طریق آن ها با مکتبستان آشنا شدم.

 

۶)برای دروس مختلف از چه منابعی استفاده می کردید؟

ادبیات: موضوعی گاج/ کتاب های کوچک نشر الگو

عربی: عربی کامل گاج/ دی وی دی گاج

دین و زندگی: دین و زندگی جامع گاج

زبان: مبتکران شهاب اناری/ نترسیم از متن (رضا کیا سالار)

زیست شناسی: کتاب اول) گاج نقره ای/ کتاب دوم) پایه خیلی سبز و پیش دانشگاهی نشرالگو

ریاضی: نشر الگو

فیزیک: خیلی سبز

برای ریاضی و فیزیک از این کتاب ها استفاده کردم چون سخت تر بودند و با توجه به رشته ام که ریاضی بود تسلط خوبی داشتم روی این دروس.

شیمی: مبتکران/ بخش هایی که ضعیف بودم گاج نقره ای جامع می خواندم چون ساده تر بود.

برای جمع بندی هم از کتاب های موج آزمون استفاده می کردم (نشرالگو).

 

۷)در چه آزمون هایی شرکت می کردید؟

در آزمون های قلمچی و سه آزمون جامع سنجش شرکت کردم.

 

۸)میانگین ترازتان در آزمون های قلمچی چند بود؟

 1. اوایل به دلیل عدم تسلط بر زیست ترازهایم پایین بود اما به مرور پیشرفت کردم.

 

۹)درصد های کنکورتان را به خاطر دارید؟

ادبیات۸۰

عربی۸۹/۴

دینی۷۰/۷

زبان۸۹/۴

زمین۰

ریاضی۸۲/۳

زیست۷۹

فیزیک۹۲/۳

شیمی۶۵/۸

 

۱۰)در روز چند ساعت را به مطالعه اختصاص می دادید؟

با روزی هشت ساعت شروع کردم و از عید به بعد ساعت مطالعه ام را افزایش دادم و به دوازده ساعت رسیدم.

 

۱۱)توضیحی راجع به نحوه ی برنامه ریزیتان می دهید؟

برنامه ی اصلی ام قلمچی بود.به جز زیست که با معلمم می خواندم. البته پیش ۲را در فروردین تمام کردم یعنی زودتر از برنامه ی قلمچی.

هر جمعه برنامه ریزی می کردم و مشخص می کردم که هرروز چه مقدار می توانم مطالعه کنم و بعد مشخص می کردم هرروز چه درس هایی باید بخوانم.

به نسبت اهمیت درس ها ساعت مطالعه به آن ها اختصاص می دادم مثلا زیست را بیشتر از همه ی درس ها می خوندم و بعد شیمی و…

قسمت آخر مشخص کردن مباحث بود یعنی مشخص می کردم از هر درسی چه مباحثی را باید تا آخر هفته تمام کنم.

 

۱۲)بازه های مطالعاتی و استراحت هایتان به چه میزان بود؟

معمولا هر واحد درسی ام یک ساعت و نیم بود و بعد ۱۵ دقیقه استراحت داشتم .البته استراحت های تایم ناهار و شام طولانی تر بود تا انرژی ام تا آخر روز حفظ شود.

 

۱۳)در روز چند عمومی و چند اختصاصی مطالعه می کردید؟

در طول روز درس های متنوعی مطالعه می کردم مثلا پیوسته ۶ ساعت زیست نمی خواندم و سعی میکردم درس ها در طول هفته پخش باشند. تنوع مطالعاتی باعث میشد خستگی ام کمتر شود و همچنین چون درس ها در طول هفته تکرار میشدند بهتر حفظ میشدم.

 

۱۴)آیا پیش می آمد که در حین مسیر نا امید شده و از تصمیمی که گرفتید پشیمان شوید؟

بله به خصوص زمان هایی که در آزمون نتیجه نمی گرفتم یا افت تراز داشتم واقعا نا امیدی به سراغم می آمد.اما همیشه سعی می کردم به این فکر کنم که در زمان باقی مانده تا کنکور میتوانم جبران کنم؛ همین باعث انگیزه ای مضاعف می شد و بیشتر تلاش می کردم.

 

۱۵)چه صحبتی برای افرادی که درشرایطی مثل شرایط قبل شما هستند و جرات این تصمیم بزرگ را ندارند دارید؟

اول اینکه هیچ وقت دیر نیست.نگران این چند سالی از عمرتان که گذشته نباشید چون یک مسیر خیلی طولانی تری پیش رویتان است.

دوم اینکه از آدم های ترسو فاصله بگیرید چرا که به محض این که بگویید چنین تصمیمی دارید خیلی ها سعی می کنند شما را منصرف کنند اما شما خودتان تصمیم بگیرید و کاری را انجام دهید که با آن احساس رضایت دارید.

 

۱۶)تا به اینجای کار از تصمیمی که گرفتید و اقدامی که انجام دادید احساس پشیمانی نمی کنید؟

نخیر به هیچ وجه. تصمیم خیلی سختی بود و خیلی ها میگفتند داری اشتباه میکنی و سعی داشتن منصرفم کنن ولی الان کاملا راضی ام از اقدامی که انجام دادم.

 

۱۷)چه تصمیمی برای آینده ی خود در این رشته دارید؟

احتمالا برای ادامه جراحی می خونم چون علاقه دارم. زبان انگلیسی هم مطالعه می کنم و اگر موقعیت مناسبی پیش اومد از بورسیه ی تحصیلی خارج از کشور هم استفاده می کنم.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظرات
 1. نسا می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اینجانب دارای دیپلم ریاضی فیزیک میباشم و همچنین دارای مدرک کارشناسی حسابداری از دانشگاه علمی کاربردی از جناب دکتر خواستارم بنده را در جهت تغییر رشته به دارو سازی راهنمایی بفرمایید که آیا میتوانم ارشد خود را داروسازی انتخاب کنم یا باید در ازمون سراسری شرکت نمایم؟

 2. علی میلانچی می گوید

  سلامپ
  من سال ۶۵ دیپلم گرفتم و همان سال در مهندسی عمران دانشکاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی قبول شدم.۶۹ فارغ التحصیل شدم و سال ۸۸ فوق لیسانس خود را در رشته مدیریت گرفتم.
  سال ۹۶ هم بازنشسته میشوم و میخواهم رشته اقتصاد دانشگاه تهران قبول شوم.
  از لحاظ ریاضی و زبان خیالم تخته که ۱۰۰ % را میزنم . برای بقیه دروس چطوری بخونم که دانشگاه تهران قبول بشوم؟
  فقط هم دانشگاه تهران میخواهم و نه جایی دیگر

 3. سارا می گوید

  منم مامایی خوندم و دارم طرح میگذرونم و با تمام قوا دارم میخونم برای٩۶لیسانسم سراسری بودم دلم میخواد پزشکی گیلان بشم البته ازادم بشه میرم

 4. فلك زده می گوید

  وااای خدااا چجوری اینهمه درس میخوندن اینا؟؟؟؟چرا من نمیتونم؟چرااااا؟؟؟؟یکی کمکم کنه تورو خدا،دارم به فنا میرم???????????

 5. منصور می گوید

  مقاله جالب بود.
  دوستان من اصلا به سه درس شیمی فیزیک وریاضی اصلا علاقه ومهارتی ندارم تجربی میخونم به نظرتون چژوری میتونم خودمو تو این کتابا تقویت کنم پایم هم ضعیف هست!!!
  چطوری بخونم این کتابارو از کجا شروع کنم ایا موضوعی بخونم!!!

  1. نازنین می گوید

   برای شیمی اول روی کتاب دوم خیلی مسلط شو وقتی هی بخونیش علاقت هم بیش تر میشه هر کلمه و سطر و مفهومی بخون لعد هم تست مبتکران بزن اخرش هم تست فار اگه تونشتی برای ریاضی و فیزیک هم سعی کن تست سرعتی خیلی زیاد بزنی و سرعتت رو ببری بالا اما اول خوب درس و یاد بگیر و تست برای فهمیدن بزن بعد برو سراغ تست سرعتی یعنی زمان بگیر برای تست هات بعد هی زمانتو کم کن من خودم در این حد میدونم چون اصن خودمم دانش اموزم

 6. mohammadreza می گوید

  ba inke midunestam , vali dobare khundam ! ?????
  jeddan tu 1sal kario kardi ke ma tu 3 sal natunestim bokonim !
  khoda ro shokr ke beheshti qabul shodi umadi pishe ma !
  hala halaha karet darim ????

 7. علی حیدری می گوید

  باسلام،
  من فارق التحصیل رشته ریاضی هستم ودرکنکور ۹۵ کنکور ریاضی هم شرکت کردم؛ولی ازابتدا نه به ریاضی علاقه داشتم ونه به نحوه ی مطالعه دروسم.ازاین روتصمیم گرفتم کنکور تجربی ۹۶ شرکت کنم اما بامشکلاتی روبه رو شدم که واقعا برای من سخت وعذاب آور است درکشون. اینکه من باید به عنوان داوطلب آزاد شرکت کنم؟آیا درثبت نام کنکورم مشکلی پیش نمی آید؟واینکه داوطلبین آزادی که از۳۰٪ امتحانات نهایی بی نصیب اند مشکلی درکنکورشان پیش نمی آید وآیا آقای سلطانی زاده دروس تجربی رو امتحان ندادند؟وبه عنوان داوطلب آزاد شرکت کردند؟؟باتشکر

  1. mehdi می گوید

   دادا من خودم داوطلب ازاد بهیاری ام امسال دارم پیش تجربی رو میگیرم .در ضمن رشته دبیرستانم بهیاری بوده و الان مشکلی هم ندارم در ثانی ملاک قبولی تو رشته مد نظر کنکوره نه نمره نهایی اگه اینطو باشه من میخونم نمره نهایی ام نمیخوام فقط بزارن کنکور بدم . در ضمن روپوش سفیدم تنم کرد ولی به عنوان بهیارنه پزشکی
   بیمارستان کار کردم اتاق عمل بودم . کارامون یجورایی به پزشکی ربط داره ولی برا خودمم شده بهتره سال بعد دانشجو پزشکی باشم?

دریافت لینک دانلود