free hit counter

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟

یکی از چالش های بزرگ بین کنکوری ها، انتخاب بین رشته پزشکی و دندانپزشکی است. بارها شده است که از ما پرسیده اید : پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ یا اینکه لطفا مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی را به ما بگویید .

بسیاری از کنکوری های عزیز خصوصا با رتبه های سه رقمی و رتبه های چهار رقمی زیر ۲هزار بر روی اینکه از بین رشته های پزشکی و دندانپزشکی کدام را انتخاب کنند دو به شک اند. و اما برای یک انتخاب خوب و درست ما رشته های پزشکی و دندانپزشکی را از چند منظر مقایسه کردیم.

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی
پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر رتبه های قبولی

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر رتبه های قبولی بحث بسیار پرچالشی است و دقیقا نمی توان گفت مثلا فردی با رتبه ۲۳۵ چه رشته و شهری را انتخاب می کند. اما چیزی که درمورد رتبه های تک رقمی و دورقمی وجود دارد این است که در این رتبه ها بیشتر شاهد انتخاب رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی و رشته دندانپزشکی شهید بهشتی و تهران توسط داوطلبین هستیم و کلا رتبه های برتر کنکور بیشتر سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را انتخاب می کنند.

در سال های اخیر تمایل به انتخاب رشته دندانپزشکی اندکی افزایش یافته است. معمولا رتبه های قبولی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های معتبر مثل تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان زیر ۱۵۰۰ کشوری هست و خصوصا دانشکده های دنداپزشکی بدلیل ظرفیت کمترشان نسبت به رشته پزشکی زودتر پر می شوند.

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر واحد های درسی

یکی دیگر از جنبه های بررسی مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی، بررسی حجم درسی این رشته هاست. حجم درس های رشته پزشکی بسیار بالاست و فردی که از درس خواندن لذت می برد و می تواند هر ۷ سال درسی را بصورت مداوم درس بخواند این رشته را انتخاب کند. اما در عوض کسی که می خواهد دوره تحصیلی راحتی را سپری کند، دندانپزشکی را انتخاب کند. کلا رشته پزشکی وجهه علمی بالاتری نسبت دندانپزشکی دارد و در عوض دندانپزشکی رشته پرکتیکال(عملی) است.

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ از نظر ادامه تحصیل

از دیگر جنبه های مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی، بحث ادامه تحصیل است که دغدغه بسیاری از رتبه های برتر است. پزشکی رشته های تخصصی متنوعی دارد و بدلیل درآمد بالای متخصصان، رقابت بر سر کنکور تخصص پزشکی بسیار بالاست. البته رقابت بر سر تخصص های تاپ دندانپزشکی مثل ارتودنسی و جراحی فک و صورت چند رشته دیگر دانشگاه علوم پزشکی تهران هم بالاست اما باز هم به رقابتی که بر سر تخصص پزشکی وجود دارد، نمی رسد. ودلیلش هم منابع بسیار حجیم تخصص پزشکی و هم تعداد بالای شرکت کنندگان آن است.

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر بازار کار

بازار کار و آینده شغلی هم از دغدغه های اساسی انتخاب رشته های دانشگاهی است. در حد دکتری عمومی بازار کار و درآمد رشته دندانپزشکی از پزشکی بهتر است. درآمد پزشک عمومی محدود به ویزیت مطب و طرح پزشک خانواده است ولی یک دندانپزشک عمومی با مهارت فراوان و حوصله و دقت می تواند به درآمدهای بالایی تا ماهانه ۲۵میلیون هم دست یابد. اما در مورد تخصص شرایط کاملا متفاوت می شود و متخصصان پزشکی بازار کار و درآمد بهتری دارند. البته درآمد یک پزشک و دندانپزشک به علاقه فرد و مهارت و پشتکارش بستگی دارد و حتی ممکن است یک متخصص جراحی قلب از یک دندانپزشک عمومی درآمدش کمتر باشد…

 

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ از نظر پرستیژ شغلی

یک پزشک عمومی از نظر شغلی پرستیژ بالاتری نسبت به یک دندانپزشک عمومی دارد. البته یک متخصص ارتودنسی و خصوصا یک جراح فک و صورت، که از تخصص های دندانپزشکی است، پرستیژ خوبی(حتی در حد متخصصان پزشکی) دارد.

در آخر، شهر محل زندگی داوطلب هم می تواند در انتخاب رشته وی تاثیر بگذارد. مثال هایی داریم از افراد با رتبه های دورقمی که می توانستند در رشته پزشکی تهران پذیرفته شوند اما مثلا پزشکی مشهد را انتخاب کرده اند به این دلیل که خودشان مشهدی بوده اند یا شهر محل زندگی شان نزدیک مشهد بوده است. این افراد تحصیل در شهر خودشان یا شهرهای نزدیک به محل سکونت شان را به تحصیل در شهرهای دور و تحمل شرایط سخت خوابگاه ترجیح داده اند و این نکته بسیار مهمی است و به داوطلبان عزیز پیشنهاد می شود که حتما شرایط تحصیل در شهر خود و شهرهای دیگر را مدنظر قرار دهند. متاسفانه دانشجویان خوبی با رتبه پایین را سراغ داریم که نتوانستند با شرایط خوابگاه کنار بیایند و از هوش و استعداد خود به خوبی استفاده کنند.

در پایان مقاله مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی باید این نکته را گوشزد کنیم که انتخاب رشته تاثیر به سزایی در آینده انسان دارد و اگر خدای ناکرده پس از رفتن به دانشگاه اگر به رشته خود علاقه مند نباشیم، تغییر رشته کار بسیار سختی است و ماندن در رشته ای که به آن علاقه نداریم، بر آینده شغلی مان را تاثیر بدی می گذارد.

دو مقاله خارجی : پزشکی / دندانپزشکی

زحمت تهیه این مقاله را یکی از دوستان دندانپزشک عضو مکتبستان کشیده اند. اگر شما هم در مورد موضوع پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ کامنت خاضی دارید لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید.

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

44 نظرات
 1. Sirwan می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  بنظرتون رشته ی دندان پزشکی حالا حالاها امکان اشباع شدنش وجود داره من میخوام برای ۷ ، ۸ سال دیگه برای دندان کنکور شرکت کنم ؟
  ممنون

 2. سیروان می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  به نظرتون تا چند ساله دیگه رشته ی دندان اشباع بشه
  من میخوم برای ۶یا۷ سال دیگه دوباره کنکور بدم برتی دندان پزشکی؟
  ممنون

 3. امید می گوید

  سلام دوستان ایا کسی که دندون خراب داره میتونه دندان پزشک بشه؟؟

  1. unknown می گوید

   دندون خراب نه ولی من همیشه انگیزه اصلیم برای دندونپزشکی این بود که چون خودم از انحراف فک و دندان رنج میبردم میخواستم دندونپزشک شم و نذارم بقیه هم مثل من باشن . پس کسی که دندون خراب داره میتونه دندونپزشکی بشه

 4. A.S می گوید

  سلام.خسته نباشید.واقعا مطالب خوبی گذاشته اید.

 5. رضا می گوید

  سلام.در اینده پزشکی اشباع تره یا دندون؟کسایی که از حرفشون مطمئن هستن جواب بدن لطفا.

 6. کلینیک دندانپزشکی پرهام می گوید

  نمیشه بگی کدوم بهتره
  بهترین کار اینه که روحیات خودتو بشناسی بعد انتخاب کنی که کاری که انجام می دی دوست داشته باشی
  من خودم سال ۸۳ دندان پزشکی خوندم الانم تو یه کلینیک دندانپزشکی مشغول کارم خیلی کارمو دوست دارم.

 7. کلینیک دندانپزشکی پرهام می گوید

  دندانپزشکی تو بین شاخه های پزشکی خیلی خوب و پر درامده
  ولی چیزی که خیلی مهمه اینه که شخص حتما خودشو بشناسه که روحیش به کدوم گرایش بیشتر نزدیکه
  من خودم دندانپزشکی رو انتخاب کردم خیلیم راضیم الانم تو یه کلینیک مشغول کارم

 8. علیرضا می گوید

  سلام آیا میشه رشته دندون رو که ۶ ساله است ۵ ساله تموم کرد

 9. ؟ــــــــــــــــــ. می گوید

  اینجور که معلومه هیچ کس برا مداوا کردن وراحت کردن کسی از مریضی به دنبال رشته پزشکی و…. نیست همه دنبال پولن ?????وضع کشورمان نبایست اینگونه باشد ?

 10. NoLove می گوید

  سلام دوستان امیدوارم حالتون خوب باشه….
  میخواستم بدونم میانگین درآمد دندون پزکا چقدره اگه میشه لطف کنین و جوابشو بگین خیلی ممنون..

 11. امیر می گوید

  بسرم میگه دندانبزشکی رحت تره از بزشکی حالا به نظر شما بزشکی را بزنه یا دندانبزشکی را ممنونم

 12. محمد نصاری می گوید

  دندانپزشک و دندانپزشکی

  دندانپزشک

  دندانپزشک؛ که در امریکا به‌عنوان جراح دندان نیز شناخته می‌شود؛ در واقع کسی است که در امور دهان و دندان تخصص دارد. معاینه، جلوگیری از خرابی احتمالی، برطرف کردن مشکل و درمان؛ از وظایف یک دندانپزشک می‌باشد. یک تیم دندانپزشکی تشکیل شده است از دستیاران دندانپزشک، آسیب‌شناسان دندان، تکنسین‌های دندان و در بعضی موارد؛ تراپیست‌های دندان.

  تاریخچه

  قرون وسطی

  در چین و فرانسه؛ آرایشگران اولین افرادی بودند که به ارائه خدمات مربوط به دهان و دندان پرداختند. آن‌ها به دو گروه عمده تقسیم می‌شدند؛ “آرایشگرهای ماهر و متخصص” و “آرایشگرهای عمومی”.

  گروه اول یا به عبارتی “آرایشگران ماهر ” افرادی بودند آموزش‌دیده که تنوع و خدمات تخصصی‌شان آن‌ها را از آرایشگرهای عمومی متمایز می‌ساخت. دسته‌ی دوم اما آرایشگرانی بودند که تنها توانایی تراشیدن ریش و کشیدن دندان را داشتند. شایان‌ذکر است که فرانسه در سال ۱۴۰۰ فعالیت‌های دندانپزشکی برای آرایشگران عمومی را ممنوع اعلام کرد و از آن به بعد این دسته از آرایشگرها تنها بهه خدمات آرایشگری می‌پرداختند.

  در آلمان همانندِ فرانسه از سال‌های ۱۵۳۰ الی ۱۵۷۵ تنها افرادی می‌توانستند به ارائه خدمات دهان و دندان بپردازند که تألیفی در این حوزه داشته باشند. “امبروس پر” فرانسوی را بعضاً پدر یا بنیان‌گذار دندانپزشکی می‌نامند. او کتابش را پیرامون نگهداری و ترمیم دندان منتشر کرد. پر؛ آرایشگر و دندانپزشکی بود که در دربار پادشاهی فرانسه خدمت می‌کرد.

  دندانپزشکی مدرن

  “پیر فاچارد ” فرانسوی را باید “پدر دندانپزشکی نوین ” نامید. علت این امر منتشر کردن اولین کتاب علمی در این حوزه است که به‌طور منطقی، مدون و علمی به بیان تکنیک‌های نگهداری و ترمیم و تعمیر دندان پرداخته است (۱۷۲۸).

  سال‌های سال دندانپزشکان آموزش‌دیده از اروپا به امریکا مهاجرت می‌کردند تا به جامعه‌ی ایالات متحده خدمات دندانپزشکی ارائه دهند؛ اما در سال ۱۷۶۰ این کشور بالاخره پزشک بومی خود را یافت. او در ایالات متحده به دنیا آمده بود و به‌صورت تجربی علم دندانپزشکی را آموخته بود. روزنامه‌ها در آن زمان طی روندی فزاینده، به تبلیغ و توسعه‌ی اطلاعات راجع به ضرورت توجه به بهداشت دهان و دندان می‌پرداختند. همان‌طور که متخصصانی در پزشکی قانونی برای کالبدشکافی و سایر تحقیقات روی بدن افراد حاضر هستند؛ در ایالت متحده‌ی امریکا طی سال‌های ۱۷۶۸ الی ۱۷۷۰ بخشی به وجود آمد که وظایف مشابه را در قسمت دهان و دندان به عهده داشت. به‌مرور زمان و با افزایش تعداد دندانپزشکان، به‌مرور روش‌ها و متدهای جدید برای نیل به هدف ارتقای بهداشت دهانی شکل گرفت. این روش‌های جدید عبارت بودند از تراشیدن قسمت آسیب‌دیده‌ی دندان و طراحی صندلی‌هایی مخصوص دندانپزشکان.

  اولین دانشکده‌ی دندانپزشکی در سال ۱۸۴۰ میلادی تأسیس شد. به دنبال این اقدام شخصی که فارغ‌التحصیل این دانشکده بود دکتر دندانپزشک (جراح دندان) نامیده می‌شد. همچنین به دلیل طولانی بودن؛ این عنوان اغلب به‌صورت مخفف،DDS عنوان‌شده است.

  ایالات متحده به‌مرور، اقدام به ایجاد آزمون و روش‌هایی برای آموزش علمی و دقیق‌تر دندانپزشکان کرد. طبیعتاً ثمره‌ی آموزش فراگیر، طراحی آزمون‌هایی دقیق و اجبار به گذراندن آن‌ها است. از سال ۱۸۴۶ الی ۱۸۵۵ تکنیک‌های جدید دندانپزشکی به سایر روش‌های موجود اضافه شدند. به‌عنوان مثال، بیهوشی با استر و همچنین پر کردن دندان با طلا.

  در ادامه‌ی این روند، “انجمن دندانپزشکان امریکا ” در سال ۱۸۵۹ و پس گردهمایی ۲۶ دندانپزشک از سراسر این کشور بنا نهاده شد؛ و در سال ۱۸۶۷ دانشگاه هاروارد اولین دانشکده‌ی تخصصی دندانپزشکی را تأسیس کرد. لوسی هابز تایلور اولین شخصی بود که موفق به اخذ مدرک از این دانشکده شد. سال ۱۸۸۰ را هم می‌توان سال تولید خمیردندان به شکل امروزی نامید. روند پیشرفت علم دندانپزشکی در ایالات متحده باعث شد تا انجمن ملی محققان دندان امریکا هم به جرگه‌ی سایر اتحادیه‌ها و اصناف اضافه شود.

  در سال ۱۸۸۷ اولین آزمایشگاه دندانپزشکی راه‌اندازی شد؛ از این آزمایشگاه برای ساخت دندان‌های مصنوعی استفاده می‌شده است. “ویلهلم رونگتن ” پزشکی آلمانی بود که برای اولین بار پای استفاده از اشعه ایکس (X-Ray) را به علم دندانپزشکی گشود.

  در قرن بیستم اختراعات جدیدی در حوزه‌ی دندانپزشکی انجام شد. روکش دندان (۱۹۰۳)؛ پروکئین (نوعی بی‌هوش کننده)۱۹۰۵؛ پر کردن دندان (۱۹۰۷)؛ مسواک (۱۹۳۸)؛ افزودن فلوراید به آب آشامیدنی (۱۹۴۵)؛ خمیردندان حاوی فلوراید (۱۹۵۰)؛ وسایل و ابزارآلات دندانپزشکی که با هوا فشار هوا عمل می‌کنند (۱۹۵۷)؛ لیزرها (۱۹۶۰)؛ مسواک الکتریکی (۱۹۶۰)؛ سفیدکننده‌های دندان (۱۹۸۹) از جمله‌ی این پیشرفت‌ها هستند. لازم به ذکر است که ابزارآلات پزشکی امروزه بسیار سریع و کارآمدتر شده‌اند.

  آموزش

  تمامی دندانپزشکان در ایالات متحده امریکا بایستی با موفقیت دوره‌ی دبیرستان را به پایان رسانیده باشند. به‌علاوه لازمه‌ی ادامه تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی گذراندن واحدهای درسیِ زیست‌شناسی عمومی، شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیک و حساب و دیفرانسیل در دوره‌ی دبیرستان است؛ و تقریباً همه‌ی دانشکده‌های تخصصی دندانپزشکی برای پذیرش به‌عنوان پیش‌شرط؛ یک مدرک چهارساله از کالج را تقاضا می‌کنند (در موارد محدودی دوره‌ی سه ساله هم مقبول واقع قرار می‌گیرد).

  همچنین قبل از پذیرش از متقاضیان آزمون مقدماتی دندانپزشکی (DAT) گرفته می‌شود. “انجمن دندانپزشکان امریکا” توصیه کرده است که متقاضیان یک سال قبل از ورود به دانشکده آزمون مقدماتی دندانپزشکی را بگذرانند. می‌توان این‌گونه گفت که اخذ پذیرش در دانشکده‌های دندانپزشکی بسیار رقابتی است. قبولی و تسلط به منابع آزمون DAT و GAP؛ داشتن تحقیقات در حوزه‌های مربوطه؛ توصیه‌نامه از اساتید شناخته‌شده همه و همه عواملی است که در روند پذیرش موردبررسی قرار می‌گیرند.

  برای تبدیل‌شدن به یک دندانپزشک معتبر علاوه بر گذراندن واحدهای مربوط به دانشکده‌ی دندانپزشکی؛ گذراندن دوره‌های کلینیکی لازم و همچنین قبولی در “آزمون‌های جامع ملی” موردنیاز است.

  بیشتر برنامه‌های تدوین‌شده در دانشکده‌های دندانپزشکی ساعت‌ها تمرین و دوره‌ی عملی را در دل خود جای داده‌اند. همچنین بعضی از ایالت‌ها مثل نیویورک پس از گذراندن واحدهای درسی دانشجویان را به دوره‌های کارآموزی می‌فرستد و سپس فارغ‌التحصیل می‌کند؛ و برای بعضی ایالت‌های دیگر مانند کالیفرنیا ارائه مدرک کارآموزی محلی در سطح PGY-1 قابل‌قبول است.

  امروزه در ایالات متحده به فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های دندانپزشکی دو نوع مدرک داده می‌شود. دندانپزشک جراح (DDS) ؛ و یا دکتر دندانپزشک (DMD) ، بسته به واحدها و تخصصی که اخذ کرده‌اند. لازم به ذکر است که جایگاه دو مدرک یکسان است؛ و فقط گرایش مربوطه تفاوت دارد. همچنین برای اخذ تخصص در هر یک از حوزه‌ها؛ دوره‌هایی از ۲ الی ۶ سال وجود دارند. در آخر باید ذکر کرد که کنگره‌ها، سخنرانی و سایر همایش‌هایی که در طول سال برگزار می‌شوند به دندانپزشک ها کمک می‌کند که اطلاعات خود را به‌روز کرده و از روش‌های نوین آگاه شوند.

  اختیارات

  با توجه به آموزش‌هایی که دندانپزشکان در طول تحصیل می‌بینند توانایی گسترده‌ای در ارائه خدمات متنوع درمانی و بهداشتی در حوزه دهان و دندان دارند. تمیز کردن تخصصی دندان؛ پر کردن دندان؛ ارتودنسی؛ پروتز؛ ریشه‌درمانی؛ پریودنتال تراپی؛ جراحی‌های دهان (مثل کشیدن دندان و غیره)؛ رادیوگرافی و غیره همه و همه در حوزه‌ی فعالیت یک دندانپزشک است. باید توجه داشته که همچنین یک دندانپزشک اختیار تجویز داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک ها؛ فلوراید؛ مسکن‌ها؛ بی‌حسی‌های موضعی؛ آرام‌بخش‌ها (حتی خواب‌آور) و به‌طورکلی هر دارویی در حوزه‌ی کاری خود (که سر و گردن را در بر گیرد) را دارد.

  برای کسب اختیارات بیشتر نظیر بی‌هوشی عمومی (کل بدن)؛ جراحی‌های دهان؛ فک و صورت هر دندانپزشک می‌تواند تخصص مربوطه را کسب و سپس اقدام کند. باید توجه داشت که اهمیت این حوزه به‌قدری است که هر بیماری در دهان و دندان می‌تواند منشأ یک عفونت و مشکل در کلِ بدن گردد. پوکی استخوان، دیابت، ایدز و بیماری‌های خونی از جمله‌ی این مشکلات و بیماری‌ها هستند.

  دندانپزشکی (Dentistry)

  دندانپزشکی شاخه‌ای است از علم پزشکی که به مطالعه و آسیب‌شناسی دندان؛ تعمیر و نگهداری آن؛ حفظِ سلامت و بهداشت دهان؛ ساختمان دندان و مخاطِ دهان؛ بافت محیط دهان و دندان؛ و سلامت فک و صورت می‌پردازد. همان‌طور که مشاهده می‌شود و برخلاف تصور عموم؛ علم دندانپزشکی تنها به دندان محدود نمی‌شود؛ اما واژه‌ی دندانپزشکی یا Dentistry ریشه‌ای یونانی دارد؛ اودونتولوژی؛ یعنی مطالعه‌ی ساختار و درمانِ اختلالات دندان؛ اما به دلیل ارتباط تنگاتنگ دهان و دندان اغلب به‌صورت دهان‌پزشکی هم مورد استفاده قرار گرفته است (علم مطالعه‌ی دهان و برطرف ساختن مشکلاتش)؛ و حوزه‌ی امروزی این علم هم که در بالا ذکر شد.

  دندانپزشکی علمی است که نقش ویژه‌ای در سلامت کلی بدن ایفا می‌کند. عملیات‌های دندانپزشکی توسط تیم‌های دندانپزشکی اداره می‌شوند. هر تیم دندانپزشکی از به‌طور معمول متشکل از یک دندانپزشک؛ و خدمه‌ی دندانپزشک (شامل دستیاران دندانپزشک، تکنسین‌های دندانپزشکی و در صورت لزوم تراپیست ها) هستند. دندانپزشک ها اغلب علاقه دارند در مطب‌های خصوصی فعالیت داشته باشند. سپس در درمانگاه‌های دندانپزشکی و در آخر در مراکزی مثل زندان‌ها و پادگان‌های نظامی.

  تحقیقات عمر علم دندانپزشکی را به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد نسبت می‌دهند. شواهدی در دست است که نشان می‌دهد یک دندان ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد تعمیر شده است (در تمدن دره سند). به این ترتیب پس بی‌راه نگفته‌ایم اگر دندانپزشکی را اولین و قدیمی‌ترین شاخه‌ی پزشکی بنامیم.

  درمان دندان

  دندانپزشکی تنها به دندان محدود نشده و تمامی محیط دهان را در بر می‌گیرد. امروزه به سبب تغییرات رفتاری جوامع؛ مشکلات دهان و دندان شکل عمومی‌تری به خود گرفته و به‌این‌علت بر اهمیت این شاخه از پزشکی افزوده‌شده است. عمده خدمات دندانپزشکی منحصر به دو مشکل عمده‌ی دهانی هستند؛ پوسیدگی دندان و بیماری‌های مربوط به لثه؛ و در سوی دیگر بیشترین اقدامات درمانی که توسط پزشکان ارائه می‌شود عبارت‌اند از؛ ترمیم دندان، کشیدن دندان (در بعضی مواقع احتیاج به جراحی دارد)، جرم گیری، عصب کشی و درمان ریشه.

  در ایالات متحده برای ورود به دانشکده‌ی دندانپزشکی؛ حداقل سه سال یا معادل یک مدرک کارشناسی؛ تحصیل موردنیاز است. پس از این دوره‌ی حداقل سه ساله؛ چهار سال دیگر در دانشکده‌ی دندانپزشکی صرف آموزش می‌شود تا یک فرد لقب دکتر دندانپزشک (DMD) و یا جراح دندانپزشک (DDS) را یدک بکشد؛ پرواضح است که برای اخذ تخصص نیاز به گذراندن دوره‌های عالی و آزمون‌های تکمیلی است. رهاورد دوره‌های تخصصی به دست آوردن اختیار فعالیت در حوزه‌های جراحی فک و صورت است.

  اما با همان مدرک دندانپزشکی و بدون گذراندن دوره‌های تخصصی بسیاری از خدمات دندانپزشکی را می‌توان ارائه داد. به‌عنوان مثال؛ پر کردن یا ترمیم دندان؛ پروتز گذاری؛ درمان ریشه و عصب کشی؛ درمان بیماری‌های لثه؛ کشیدن دندان (که گاهی به جراحی نیاز دارد) و رادیوگرافی از این جمله هستند. به این‌ها بی افزایید اختیار تجویز داروهایی از قبیل آنتی‌بیوتیک ها؛ بی‌حسی‌های موضعی و غیره را.

  دندانپزشک ها به عموم مردم پیشنهاد می‌دهند که برای جلوگیری از بروز بیماری‌های دهان و دندان حداقل سالی دو بار به مطب یک دندانپزشک حاذق مراجعه کنند. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌تواند عواقب سنگینی به همراه داشته باشد؛ پوکی استخوان، دیابت و سرطان خطرناک‌ترین‌ها هستند. همچنین مطالعات بسیاری وجود دارند که تصریح می‌کنند بیماری و عفونت‌های لثه می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و حمله‌ی قلبی را افزایش دهد.

  دندانپزشکی، دیروز تا امروز

  دکتر جان هریس مؤسس اولین دانشکده‌ی اختصاصی دندانپزشکی دنیاست. او این دانشکده را در ۲۱ فوریه سال ۱۸۲۸ در اوهایو امریکا گشود و اکنون آن مکان موزه‌ی دندانپزشکی است؛ و اما اولین کالج دندانپزشکی، کالج بالتیمور بوده که در سال ۱۸۴۰ در مریلند ایالات متحده آغاز به کارکرده است. به دنبال این اقدام؛ در سال ۱۸۵۲ دومین کالج دندانپزشکی ایالات متحده در فیلادلفیا بازگشایی می‌شود.

  مطالعات نشان می‌دهد که دندانپزشکان فارغ‌التحصیل کشورهای مختلف، حتی آن‌ها که در یک کشورند اما از دانشکده‌های مختلف فارغ‌التحصیل شده‌اند در موارد یکسان، تجویزهای متفاوتی دارند. برای مثال دندانپزشکان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های فلسطین‌اشغالی (اسرائیل) در یک مورد خاص احتمالاً کشیدن دندان‌های عقل را توصیه می‌کنند، درحالی‌که دندانپزشکان منطقه‌ی اروپای شرقی و یا امریکای لاتین رأی به نگه‌داشتن این دندان‌ها می‌دهند.

  در منطقه‌ی تحت هدایت بریتانیا (متشکل از انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی) از سال ۱۸۷۸ بین تخصص، عنوان و حوزه‌ی اختیارات یک دکتر دندانپزشک dentist و جراح دندانپزشک dental surgeon عملاً تفاوت اعمال شد. این در حالی است که در سایر نقاط دنیا دندانپزشکان به‌طور قانونی می‌توانند عناوینی همچون متخصص دندانپزشکی را به‌طور عمومی و کلی استفاده کنند. در بریتانیا از سال ۱۹۲۱ قوانین، آزمون‌ها و آموزش‌های جامع و واحدی برای کسب تخصص دندانپزشکی طراحی شد؛ درحالی‌که انجمن دندانپزشکان بریتانیا در سال ۱۸۸۰ به ریاست “سر جان توماس ” تشکیل شده بود.

  در کره، تایوان، ژاپن، فنلاند، سوئد، برزیل، شیلی، ایالات متحده و کانادا پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده‌ی دندانپزشکی، شخص، قانونا این حق را دارد که به فعالیت پرداخته و به‌عنوان یک دکتر دندانپزشک (DMD) و یا جراح دندانپزشک (SSD) بسته به تخصصی که گرفته شناخته می‌شود؛ اما این مدرک معادل BDS, BDent, BChD, BDSc در بریتانیا است؛ و به این معنی است که هنوز راهی چهار یا پنج‌ساله در پیش است تا اجازه‌ی فعالیت مستقل به‌عنوان یک دندانپزشک اخذ شود. البته در بیشتر کشورهایی که از این مدل پیروی می‌کنند این امکان برای دانشجو وجود دارد تا در کنار این دوره‌ی چندساله یا پس از آن مدتی به‌عنوان کارآموز فعالیت کنند تا آموخته‌هایش را به‌صورت عملی تمرین کند.

  مشاهده دندان با میکروسکوپ دندانپزشکی در گذشته

  تخصص

  بعضی از دندانپزشک ها پس از فارغ‌التحصیلی درصدد گرفتن تخصص برمی‌آیند. در پایین حوزه‌هایی که در این دوره‌ها می‌توانند در آن کسب تخصص کنند آمده است:

  بهداشت عمومی دهان و دندان که یک تخصص غیر بالینی در دندانپزشکی است و همان‌طور که از نامش پیداست به بهداشت عمومی دهان و دندان می‌پردازد.
  ریشه‌درمانی یا اندودنتیکس در واقع علم و هنر تعمیر و ترمیم ریشه‌ی دندان قبل از خرابی و ایجاد سوراخ در آن می‌باشد. اندودانتیکس با مغز دندان (پالپ) و بافت‌های پیرامون ریشه دندان سروکار دارد. اگر برای پالپ دندان مشکلی ایجاد شود باید باا عمل درمان ریشه معالجه گردد.
  دندانپزشکی جرم شناسانه علم جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات دندانپزشکی در قانون. این کار توسط هر دندانپزشک باتجربه و کارکشته‌ای میسر می‌شود. کارکرد اصلی این حوزه، تشخیص هویت و تائید یا تکذیب شواهد است.
  دندانپزشکی سالمندان شامل مراقبت‌هایی است که برای بزرگ‌سالان مسن ارائه می‌شود. این مراقبت‌ها اعم از تشخیص، پیشگیری و درمان دهان و دندانی است که با افزایش سن ایجاد می‌شود. یک تیم شامل متخصصان رشته‌های مختلف در مراکزز سلامتی به درمان این بیماران می‌پردازند.
  آسیب‌شناسی دهان، فک و صورت، مطالعه آسیب‌شناسی و در برخی موارد درمان بیماری‌هایی که به این حوزه ارتباط دارند.
  رادیولوژی دهان، فک و صورت، مطالعه و تفسیر رادیولوژی؛ شامل مبانی فیزیکی و تکنیک‌های تصویربرداری، تفسیر ضایعات دهان و فک و صورت در انواع تصویربرداری‌ها و حفاظت در برابر تشعشعات کاربردی است.
  جراحی دهان و فک و صورت، همان‌طور که از نامش برمی‌آید به جراحی، ترمیم و در بعضی موارد زیبایی دهان و فک و صورت پرداخته می‌شود.
  زیست‌شناسی دهان، تحقیق و پژوهش در زیست‌شناسی دهان، دندان، سر و صورت.
  کاشت دندان، علم و هنر جایگزین کردن جای خالی دندان کشیده شده.
  بیماری‌های دهان، ارزیابی بالینی و تشخیص بیماری‌های مخاط دهان.
  ارتودنسی (و ارتوپدی فک و دندان)، منظم کردن و قرار دادن دندان‌ها در محل مناسب و صحیح.
  و همچنین چندین تخصص دیگر مثل متخصص دندانپزشکی کودکان، لثه درمانی و پروتزهای دندانی (ثابت و متحرک) از این دسته هستند.

  تاریخ دندانپزشکی

  در جوامع ابتدایی و حتی قبل از جوامع کشاورزی پوسیدگی دندان موضوع جدی تلقی نمی‌شد زیرا به دلیل نوع رژیم غذایی و شیوه‌ی زندگی نرخ پوسیدگی دندان در سطح بسیار پایینی قرار داشته است. قدیمی‌ترین اثر دندانپزشکی (سندی که بتوان آن را حاصل یک اقدام دندانپزشکانه دانست) بین ۱۳۸۲۰ الی ۱۴۱۶۰ سال پیش در ایتالیای امروز یافت شده است. اثرات، اسناد و شواهدی هم در “تمدن دره سند ” یافت شده که به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. از این گذشته در منطقه “مهرگره ” شواهدی از خالی کردن قسمت خراب و کرم خورده‌ی دندان به چشم‌خورده است. شاید وسیله‌ی این امر نوعی مته بوده باشد (که از مهره‌ی مار ساخته‌شده بود است). بررسی‌ها نشان می‌دهد که روش‌های ابتدایی آن‌ها مفید و تأثیرگذار بوده است.

  یک نوشته‌ی باستانی از تمدن سومری وجود دارد که علت پوسیدگی را “کرم دندان” معرفی می‌کند. شواهدی دیگر وجود دارند که نشان می‌دهد، هندی‌ها، چینی‌ها، ژاپنی‌ها و مصری‌ها هم اعتقادی مشابه داشته‌اند. گفته می‌شود که در اثر حماسی، افسانه‌ی هومر؛ هم به کرم دندان اشاره شده است. تا اواخر قرن ۱۴ میلادی همچنان در صور این مدعا دمیده می‌شده است.

  در سال ۱۵۵۰ قبل از میلاد در پاپیروس ابرس (کتاب داروسازی مصر باستان) و چندین کتاب دیگر به‌جامانده از مصر باستان دستور غذاهایی وجود دارد که برای دندان درد، شل شدن و عفونت دندان کاربرد دارند و همچنین نمونه‌هایی از بیماری‌های دندان و درمان دندان درد، در آن‌ها یافت می‌شود. علاوه به این‌ها در قرن ۱۸ قبل از میلاد، در بخشی از قوانین حمورابی به کشیدن دندان به‌عنوان مجازات مجرم اشاره شده است. باید افزود بررسی‌هایی که در مصر باستان، یونان و روم به‌عمل‌آمده، مشخص کرده که نوعی پروتز دندانی در باقی‌مانده‌ی اجساد وجود دارد. هرچند ممکن است که انگیزه‌ی این کار زیبایی جسد بعد از مرگ بوده باشد.

  دانشمندان یونان باستان؛ بقراط و ارسطو در مورد دندانپزشکی نوشته‌اند، از جمله‌ی نوشته‌هایشان می‌توان به مفاهیم و موضوعاتی همچون الگوی رویش دندان، درمان دندان‌های پوسیده و بیماری‌های لثه، استخراج دندان با استفاده از انبر و نکته‌ی جالب؛ استفاده از سیم برای ایجاد ثبات دندان شل و فک شکسته اشاره کرد. بسیاری معتقدند استفاده از لوازم و ابزارآلات در دندانپزشکی به تمدن اتروسک؛ ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. “حسی رع”، در مصر باستان را نخستین دندانپزشک آن ناحیه می‌دانند زیرا موفق شد که با سیم طلا دندان‌ها را در محل خود محکم قرار داده و قابل‌استفاده کند. نمی‌توان از تاریخ و پیشرفت‌های تاریخی سخن راند و نامی از روم به میان نیاورد؛ آلوس کورنلیوس سلسوس دانشمندی است که نوشته‌هایی راجع به علم پزشکی از خود به‌جای گذاشته است. پرداختن به بیماری‌های دهان و دندان، روش‌های درمان و استفاده از مواد مخدر برای تسکین درد موضوع مطالبی است که او به رشته‌ی تحریر درآورده است. اولین بار در یک متن پزشکی چینی به آمالگام دندانی (ماده‌ای سیاه یا نقره‌ای که دندان را با آن پر می‌کنند) اشاره شده است. این اتفاق برای آلمان‌ها در ۱۵۲۸ رخ‌داده است.

  به‌طور تاریخی به دلایل زیادی بیرون کشیدن دندان انجام می‌گرفته است. گویی ذهنیتی وجود داشته که باعث علمِ به تأثیرگذاری دندان خراب و دهان عفونی در سلامت عمومی بدن می‌شده است. در تمام قرون وسطی و قرن ۱۹ میلادی، دندانپزشکی شاخه‌ای مجزا به حساب نمی‌آمد و توسط آرایشگران و یا پزشکان عمومی انجام می‌گرفت؛ اما باید توجه داشت آرایشگران اغلب فقط توانایی خارج کردن دندان عفونی را داشتند و برای دریافت خدمات پیشرفته‌تر مراجعه به پزشک و متخصص ضروری بوده است.

  اولین کتابی که به‌طور تخصصی و کامل به دندانپزشکی اختصاص داده‌شده است Artzney Buchlein نام دارد و در سال ۱۵۳۰ نگاشته شده. همچنین اولین کتابی که به زبان انگلیسی به این شاخه از علم پزشکی پرداخته در سال ۱۸۶۵ توسط چارلز آلن با عنوان “عملکرد دندان” منتشر گردیده است.

  در انگلستان تا سال ۱۸۵۹ میلادی هیچ‌گونه نظارتی بر افرادی که به ارائه خدمات دندانپزشکی می‌پرداختند وجود نداشت و این امر در سال ۱۹۲۱ محقق گشت. از آن سال به بعد تنها با اخذ مدرک رسمی و معتبر به‌عنوان یک متخصص در این امر اجازه‌ی فعالیت صادر می‌شد. کمیسیون سلطنتی خدمات بهداشت ملی بریتانیا در سال ۱۹۷۹ گزارش داد که تعداد دندانپزشکان در این سال به دو برابر چیزی که در سال ۱۹۲۱ بوده، رسیده است.

  دندانپزشکی مدرن

  بین سال‌های ۱۶۵۰ و ۱۸۰۰ بود که دندانپزشکی دوره تحول و یا به عبارتی گذار به مدرنیته و عصر جدید خود را می‌پیمود. خالی از لطف نیست که به نامه‌ی توماس بروان، پزشک انگلیسی (۱۶۵۶-۱۶۹۰) که به دوستی نوشته توجه کنیم، البته باید توجه داشت که لحن این نامه طنزگونه است:

  مومیایی‌های مصری که تابه‌حال دیده‌ام؛ همه با دهانی باز و درحالی‌که خمیازه بوده‌اند. درنتیجه دیدن دندان‌هایشان کار دشواری نبود؛ اما نکته اینجاست که در دهانشان هیچ دندان خراب یا پوسیده‌ای یافت نمی‌شد.

  جراح فرانسوی “پیر فاچارد” را باید “پدر دندانپزشکی نوین” نامید. این جراح حاذق و کارکشته در اواخر قرن ۱۷ و اوایل قرن ۱۸ علی‌رغم کمبود وسایل و تکنولوژی پیشرفته موفق به کسب دستاوردهایی شگفت‌آور در حوزه‌ی جراحی دندان شد. به‌طور دقیق‌تر باید گفت که او ابایی از تقلید و یادگیری از آرایشگران، طلاسازها و حتی ساعت‌سازها نداشت. فاچارد به کار و ابزارآلات این سه قشر نگاه می‌کرد و ابزارهای موردنیاز خود را با توجه و الهام گیری از آن‌ها می‌ساخت. به‌طور دقیق‌تر باید گفت که پر کردن دندان راهی بود که پیر فاچارد فرانسوی برای حل مشکل پوسیدگی دندان ارائه داد. علاوه بر این او دریافت که شکر در دهان تولید اسیدهایی می‌کند و درنتیجه باعث پوسیدگی این عضو می‌شود. همچنین از دیگر یافته‌های او می‌توان به معرفی مشکلاتی که دندان پوسیده در لثه ایجاد می‌کند اشاره کرد.

  فاچارد از پیشگامان پروتز دندان هم به شمار می‌آید. او برای اولین بار راه‌های علمی فراوانی را برای جایگزینی دندان از بین رفته و پر کردن جایش با شیئی دیگر امتحان کرد. استخوان و آج شکل داده‌شده از ابتدایی‌ترین پیشنهادت او در این حوزه بودند. او را باید به‌نوعی مخترع و پایه‌گذار شاخه‌ی تخصصی ارتودنسی هم دانست. در ابتدا اگرچه او از نوعی قالب طلایی برای فرم دادن و قرار دادن دندان‌ها در جای خود استفاده کرد اما مهم‌تر از این کشف، او بود که پرده از رفتار دندان برداشت و روشن ساخت که می‌توان آن را به محل صحیح خودش هدایت کرد.

  پس از اقدامات و تألیفات فاچارد؛ پیشرفت‌های دندانپزشکی سرعت گرفتند. به‌عنوان مثال “جان‌هانتر”، جراح انگلیسی دو کتاب در این حوزه منتشر کرد؛ تاریخ طبیعی دندان (۱۷۷۱) و رساله‌ی بیماری‌های دندان (۱۷۷۸) نام این دو کتاب مهم و تأثیرگذار هستند. در سال ۱۷۶۳ همکاری او با یکی از مجرب‌ترین دندانپزشکان لندن به نام “جیمز اسپنس” آغاز شد. در این فرصت؛ جان‌هاتر به بررسی احتمال “پیوند دندان” از یک شخص به دیگری کار می‌کرد. او دریافت شانس پیوند دندان افزایش می‌یابد اگر دندان انتقالی تازه و هم اندازه‌ی محلی باشد که قرار است در آن قرار بگیرد. این یافته‌ها امروزه در پیوندهای داخلی موردتوجه و کاربرد هستند. اگرچه او موفق به این کار نشد اما یافته‌های ارزشمند او همان‌طور که ذکر شد تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  تحول عظیم علم دندانپزشکی را به‌طور خاص باید محصول قرن ۱۹ میلادی دانست. در این قرن دندانپزشکی از یک تجارت تغییر شکل داد و در قامت یک حرفه‌ی تخصصی عرض اندام کرد. قرن ۱۹ را همچنین باید قرن وضع قوانینی منحصربه‌فرد علم دندانپزشکی و قرار گرفتن این حوزه زیر نظر دولت‌ها خواند.

  اولویت بیماران

  سرویس سلامت همگانی (تأمین اجتماعی) انگلستان یا UK NHS اولویت‌های درمانی را در اختیار بیمارانی با ناهنجاری‌های مادرزادی؛ افرادی که از ترومای دهانی رنج می‌برند و همچنین آن‌ها که در معرض سرطان سر و گردن هستند قرار می‌دهد. خدمات دندانپزشکی در این کشور با رویکردی همه جانبه با همکاری تیم‌های متخصص در بیمارستان‌های مختلف به ارائه خدمات ارتودنسی، جراحی فک و صورت می‌پردازند. از دیگر بیماران دارای اولویت بایستی به آن‌ها که از عفونت دهان رنج می‌برند و افرادی که در اثر مصرف سیگار و تنباکو دچار مشکلات عفونی شده‌اند اشاره کرد.

  توجه شود که عبارت دقیق و معادل scaling and root planning پُژَک دندان بوده است ولی به این علت که مرسوم نبوده به طور کلی “جرم گیری” ترجمه شده است.

  توجه شود که در فارسی معادلی برای Forensic odontology آورده نشده است و ترکیب جرم شناسانه بازگردان تحت الفظی عبارت انگلیسی است.

  Oral biology معادلی در فارسی نداشته و به صورت تحت الفظی زیست شناسی دهان ترجمه شده است.

 13. محمد می گوید

  با سلام و خسته نباشید من کاردانی برق دارم میخواستم بدونم من میتونم در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدم ؟ با تشکر

 14. ملانی می گوید

  سلام ببخشین من امسال پیش تجربی هستم دروس پیش رو می خونم اما دروس پایه رو قرار برا بعد از امتحانات ترم اولم شروع کنم به نظرتون میشه ی دور خوند دروس پایه رو ی دور ،اما با مرور و بازدهی بالا !؟!مرسی اه

 15. علیرضا می گوید

  اقا من ۲ تا از پسرعموهام و یکی از دخترعموهام تو پزشکی دانشگاه تهران خوندن،هر۳تاشون گفتن به سختی پزشکی نمی ارزه…دندونپزشکی بهترین انتخابه…زودتر تموم میشه..درسا کمتره و عشقو حال بیشتر…زودتر به پول میرسید تو جوونی..کیف دنیا رو میکنید..والا

 16. سامان تارم می گوید

  من دندان میخونم کسی سوال داره میتونه بپرس

  1. یاسمین می گوید

   سلام.من نمیدونم ینی نمیتونم بینشون یکی رو انتخاب کنم بعنوان شغل ایندم.دندانپزشکی خوبه چون به نظر من دغدغه هاش کمتر از پزشکیه و درامدشم خوبه ولی خب اون حال و هوای پزشکی و بیمارستان و ….. انتخاب خیلی سختیه

  2. فهیمه می گوید

   من پشت کنکورم امسال واسه انتخاب رشته بین دندون و پزشکی دو دلم شما از درآمدش راضی هستین؟از شرایط تحصیلی که داشتین؟
   البته من لیسانس مهندسی پزشکی دارم دوباره دارم کنکور میدم
   ممنون میشمژراهنماییم کنید

  3. شادی می گوید

   سلام
   من کارشناسیم تموم شده و قبلا رشته ریاضی بودم،تازه شروع کردم و میخوام تلاشمو بکنم دندون پزشکی قبول شم ، چطوری و روزی چند ساعت مطالعه کنم؟
   اگه خودم زیست رو بخونم میتونم درصد قابل قبولی کسب کنم؟

  4. علی می گوید

   خب میگن این رشته با میزان بالای پذیرش این چند ساله اشباع شده. نظرتون؟

 17. مونا می گوید

  پزشکی عالیه…بهترین رشته دنیا

 18. SaeiD می گوید

  نظرتون راجع ب پزشکی بین الملل چیه و چ رتبه ای میخواد؟

 19. آقا محمد می گوید

  سلام دندان پزشک و پزشک عمومی دقیقا به طور عادی و طبق روال چند نیم سال دزس میخونن و چقد طول میکشه تا تموم بشه؟

  1. fatemeh می گوید

   فکر کنم پزشک عمومی ۷سال و دندانپزشک عمومی ۶سال میخونن

 20. لیلا حنفی می گوید

  خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون ^۰^

 21. سما می گوید

  سلام من توی یکی از مدارس تبریز درس میخونم پیشم وتجربی….حالا به دلایلی نمیتونم پیش مشاور برم …مدرسمون بدون تدریس مطالب پیش ۱ پیش دو رو شروع کرده و با برنامه ی مدرسه و کلاسا کلا ۳تا برنامه میشه که من به هیچ کدومشون هم نمیرسم موندم این وسط با وجودد اینکه ۲ماه از تعطیلات گذشته ولی من هنوز پایه رو شروع نکردم به نظرتون من مدرسه رو کنار بذارم و قلمچی تابستونم همین طور فقط بشینم با برنامه خودم پایه رو بخونم تو این یه ماه…به نظرتون تو این یه ماه میشه یه پایه مثل دوم رو خوند(ریاضی و فیزیک دوممم خیلی خوبه زیست متوسط شیمی افتضاححححححححح

  1. امیررضا می گوید

   وقت داری عزیزم
   نگران نباش
   با قدرت شروع کن
   دیر نمیشه
   بعدش دوباره تو ایستگاه جبرانی پاییز پایه دوم و پیش یک رو کار میکنی
   تو زمستون پایه سوم و پیش دو رو کار میکنی
   بعد عید هم جمع بندی
   با برنامه کانون پیش برو ضرر نمیکنی اصلا هم نگران نباش وقت زیاد داری

  2. shaghagh می گوید

   سلام.درس خوندن برای کنکور با درس خوندن برای مدرسه فرق داره.و اگه این درساتون خوبه هم باید تست زیادی حل کنید چون مفهومی باید خونده شن.و اینکه فک نمیکنم بشه تو یک ماه بشه درسای دومو ک مهم هم هستن تموم کنی

 22. :( می گوید

  با سلام
  من یک کنکوری ۹۵ هستم که خیلی از از نتیجه کنکورم راضی نبودم.
  خودم احساس میکنم که بعد از عید رو که تعطیل بودم تازه شدم یه کنکوری واقعی… چون هم ساعت مطالعه ام بیشتر شد هم بازده بیشتر. تازه داشتم میفهمیدم که کنکور یعنی چی….چون طول سال پیش دانشگاهیم عین سال های قبل گذشت:مدرسه…خوندن فقط درس های مدرسه …امتحان مدرسه و… اصلا تا قبل عید پایه کار نکردم
  میخواستم بپرسم اگر من امسال انتخاب رشته کنم (تقریبا همش رو ایده ال بزنم)بعد نتونم رشته خوبی که مد نظرمه بیارم بذارم واسه سال دوم کار درستی هست یا نه؟
  لطفا راهنماییم کنید.ممنون از مکتبستان و دکتر کاویانی عزیز

 23. من خدا را دارم می گوید

  راستی یه سوال دیگه..
  با رشته ی پرستاری یه راه هایی هست که میشه بعدش پزشکی خوند.همچین چیزی وجود داره؟
  یعنی اگه من پرستاری دانشگاه تهران یا شهید بهشتی برم یه راهی هست که بعدش وارد دانشجوهای پزشکی بشم؟اگه هست چطوریه؟
  به جز پرستاری رشته ی دیگه ای هم هست که بشه چند سال یه پزشکی ها ملحق شد؟مثل مامایی؟

  1. علی می گوید

   خیر متاسفانه

 24. من خدا را دارم می گوید

  سلام،یه طوال داشتم ازتون
  کسی که پزشکی یا دندونپزشکی تعهد وزارت بهداشت قزوین قبول میشه،اگه توی دانشگاه خوب درس بخونه و جز نفرات برتر کلاسشون یا دانشگاه بشه،میشه شرایط تعهد برداشته بشه؟مثلا میتونه کنکور تخصص بده؟

  1. علی می گوید

   بسمه تعالی
   بله-تعهد هم میمونه برای بعد تخصصش.

 25. علی می گوید

  ولی پزشکی یه چیز دیگه هستش کلا درس رو باید واس درس خوند وگرنه اگه دنبال پول باشه ادم شغل ازاد راحت میشه پول در اورد به جای ۷ سال سختی پزشکی ۳ سال تو بازار سختی میکشی اوضاعت روبه راه میشه

  به امید موافقیتم در کنکور ^___^

  1. فاطمه می گوید

   دقیقا از کدوم شغلا میشه پول دراورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   اره درامد ی پیمانکار حرفه ای از صدتا دکتر بیشتره ولی پارتی گردن کلفتش به اونجا رسوندش
   همه از زور بیکاری میان سمت تجربی

   1. ندا می گوید

    پیمانکارو با پزشک مقایسه میکنی؟؟؟!!!! درآمد پزشک و شخصیت پزشکو پیمانکار حتی اگه خودشو بکشه و کلی پارتی داشته باشه یک صدمشم نداره

    1. حسن محمد زاده می گوید

     شمایی که میگی پیمانکار رو با پزشک مقایسه میکنی و شخصیت پیمانکار یک صدم پزشک نمیشه من از خودم برات میگم بنده فوق لیسانس حقوق بین الملل هستم و پیمانکار پروژه های بزرگ شهرداری تهران ،بدون پارتی از قراردادهای کوچک شروع کردم و الان پیمانکار بزرگی شدم ،در مورد شخصیت باید بگم که هیمن قدر پزشک میاد در منزل و بیماری منو درمان میکنه و همش بهم میگه چشم پس اینقدر پزشکیو بزرگ نبینید در کشور ما فقط طرز فکر مردم اینگونه است اما من که به کشورهای بزرگی سفر کردم مخصوصا کشورهای اروپایی پزشکان حداکثر ۲۰۰ میلیون به پول ما در سال درآمد دارن و تحصیلکرده مدیریت ،حقوق و عمران و سایر رشته های مهندسی هم شخصیت و هم درآمدشون بیشتر ،این کشور بی در و پیکر ماست که شما فکر میکنی شخصیت پزشکا بالاست ،در ضمن اینم بگم من هم برادرم و هم خواهرم پزشک متخصص هستن.

     1. ؟ــــــــــــــــــ. می گوید

      باریکلای شما گوگولی

 26. امیرحمزه می گوید

  سلام لطفا توی فایل پی دی اف بزارید مقاله ها رو که واسه دوستانمون هم بفرستیم و بعدا هم روی رایانمون داشته باشیمشون

 27. fatemeh می گوید

  پزشکی فوق العادس ^____^

 28. زهرا می گوید

  سلام به نظر من رشته پزشکی در منطقه های محروم خیلی پر درامدتر از منطقه های پولدار است مثلا در تهران اگر پزشک متخصص هم باشی ولی اسمت جا نیفتاده باشه زیادپول در نمیاری اما درمنطقه های محروم اگه پزشک عمومی هم باشی یه نفر هم به دستت خوب شده باشه ازت تعریف کنه دیگه تمومه فقط باید بشینی پول پارو کنی

  1. وحید از تبریز می گوید

   پزشک باید به مادیات فکر نکند در این صورت شاهد عواقب بدتری خواهیم بود

 29. کیان می گوید

  ممنونم از اطلاعاتی که دادین

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟