چگونه به درس خوندن علاقه پیدا کنیم ؟!؟!

چگونه به درس خوندن علاقه پیدا کنیم

با سلام به همه مکتبستانی ها، امروز میخوایم ببینیم چگونه به درس خوندن علاقه پیدا کنیم . 

در ابتدای این مقاله خدمت دوستان عرض کنم این مطلب کمی طولانیه اما توصیه می کنم تا آخر مطلب رو بخونید تا تاثیر گزار باشه.

چگونه به درس خوندن علاقه پیدا کنیم

شاید مهم ترین راه ایجاد علاقه ، کسب اطلاعات اولیه درباره ی موضوع مورد نظر باشه. هرچی اطلاعات اولیه ی شما و دونسته های ابتدایی شما درزمینه ی موضوع بیشتر باشه،خود به خود کشش بیشتری برای یادگیری اون پیدا میکنید و در نتیجه تمرکز بهتری در اون  به دست خواهید آورد. این همون ارتباط علاقه و میل به یادگیریه. هرچی می تونید اطلاعات اولیه، سطحی و ابتداییتون رو افزایش بدید، چه این اطلاعات در راستای موضوع باشن چه نباشن. مثلاً قبل از این که فرمول های پیچیده ی اصطکاک رو تو فیزیک مطالعه کنید،به کسب اطلاعات اولیه و ابتدایی درموردش بپردازید.هرچند این مطالب پیش پا افتاده،سطحی و بی ربط با اون فرمول های پیچیده به نظرمی رسن،اما شوق و شورو میل به یادگیری و در نتیجه تمرکز حواس شما رو افزایش میده.

 

اطلاعات اولیه باید چگونه باشند؟

برای کسب اطلاعات اولیه باید دقت کنین که این اطلاعات، ویژگی های لازم رو داشته باشن. هرمطلبی نمی تونه اطلاعات اولیه تلقی بشه. باید یادمون باشه که اطلاعات اولیه قراره در ما شوق و رغبت ایجاد کنه و ما رو به فراگیری بیشتر وادار کنه.بنابراین:

۱) اطلاعات اولیه باید ساده باشند: اگه شما درابتدا مطالب دشوار و سخت رو جستجو کنید و به اون ها توجه نشون بدین، به جای علاقمند شدن به اون ها ازشون بیزار می شید. اطلاعات اولیه باید ساده ترین مطالب باشن.

۲) اطلاعات اولیه باید کم حجم باشند: با وجود اینکه اطلاعات اولیه ی زیادی در اختیار شماست که همشونم ساده ان، توصیه می کنم همه ی این اطلاعات رو یکجا نگیرید. یکی ازاین اصول مهم یادگیری و قوانین پایه ای حافظه این است:یادگیری تدریجی است.اگه شما ۹ ساعت مطالعه ی مستمرجغرافی رو در یک روز،به یک ساعت مطالعه در ۹ روز تبدیل کنید و یا ۱۸ ساعت مطالعه ی پشت سرهم دریک روز رو به ۶ ساعت مطالعه در ۳ روز تقسیم کنید، بازده فوق العاده بیشتری خواهید داشت.

یادگیری یکباره ی مطالب شما رو زود خسته و بی علاقه می کنه. درست مثل اینکه بخواید تو یک روز ازصبح تا شب نصف کتاب رو یاد بگیرید.اصل یادگیری تدریجی هم روی ایجاد علاقه تاکید داره. اطلاعات فراوون و یکباره به راحتی شما رو ازاون درس بیزار می کنه.

۳) اطلاعات اولیه باید به شکل خوبی ارائه شوند: انتقال اطلاعات اولیه به شکلی خوب و دوست داشتنی، شوق شما رو برای فراگیری بیشترافزایش میده. معلمی رو فرض کنید که مطالب رو به زبانی خوشایند به شما انتقال میده و درهمان روزاول آنچنان تأثیری بر شما میذاره که شیفته ی اون درس می شید.

وقتی که مشغول درس خوندن هستید، مثل همون معلم مطالب رو به شکلی زیبا برای خودتون بیان کنید و در خودتون علاقه ایجاد کنید، به خصوص دردرس هایی که معلمتون مطلب رو خشک و جدی و نه چندان خوب ارائه میکنه،حتماً ازاین روش استفاده کنید.

۴) به کاربردهای علمی مطالب علمی فکرکنید: کاربرد مطالب رو تو زندگی خودتون جستجو کنید. قبل ازاینکه سراغ مفاهیم پیچیده ی اصطکاک برید به این فکرکنید که زمستونا توی هوای سرد، دستاتونو به هم می مالید تا گرم شند.

 

دانستن قوانین ( چگونه به درس خوندن علاقه پیدا کنیم )

شناخت قانون هرچیزی شما رو به اون علاقمند می کنه. اگه خیلی ها ازتماشای تنیس لذت نمی برن به خاطر اینه که ازقانون شمارش امتیازها در اون آگاهی ندارن.

اول باید روش مطالعه رو یاد بگیرید.یکی ازموارد بسیارمهم که شما معمولاً نادیده می گیرید، قانون و روش مطالعس.

 

زبان گردانی:

وقتی شما چند تا دوست دارید،دوستی رو که به شما بیشتر شبیهه و عاطفه و روحیه ی شما رو داره و به زبون شما صحبت میکنه رو بیشتر دوست دارید،به حرف هاش بیشتر توجه می کنید و حتی بیشتر اونو به خاطرمی سپارید.زبان کتاب،یه زبان ساده، عمومی و همگانیه و باید هم اینطوری باشه. این شمایید که باید بعد ازمطالعه، کتاب و متن و نمودار و فرمول ها رو به زبان خودتون بیان کنید.

زبان گردانی یعنی بیان مطالب دشوار کتاب به زبان ساده وخوشایند خودتون.

 

با کتاب شوخی کنید:

وقتی تلویزیون تماشا می کنید یا با دوستتون صحبت می کنید،لبخندی به لب دارید و راحتید، اما وقتی ازکتاب و مطالعه صحبت می شه و به سراغ درس ها میرید جدی و محکم و اخمو می شید.

در روان شناسی حافظه و یادگیری گفته می شه:مطالبی که بارهیجانی بیشتری دارن،بیشتر درحافظه می مونن و بهتربه خاطرآورده می شن چرا که باعث هیجان، علاقه، تمرکز، و ورود مطلب به حافظه میشن.

بزارین یه مثالی بزنم:من به شما می گم:همسایه ی ۱۸ سال قبلتون یادتون میاد؟شما میگید:نه.می گم:همون که دو تا بچه ی کوچیک داشت. میگید: نه،یادم نمیاد.میگم: همون که باباش فروشنده ی لباس بود.و شما بازم یادتون نمیاد. میگم: همون که خونشون آتیش گرفت.یهو همه چیز در ذهنتون زنده می شه چرا که آتیش گرفتن، بارهیجانی مؤثری داشته.

هیچند آتیش گرفتن، یک هیجان منفی درشما ایجاد کرده بود،به هر حال هیجان انگیز بود وهمین هیجان باعث شده بود که شما خاطره ی اون رو به خوبی به خاطربسپارید.

با کتابتون شوخی کنید.مثال هایی مهیج، شادی آفرین و حتی خنده دار بزنید.این موضوع به علاقه و تمرکزشما کمک زیادی می کنه.

با کتاب همچین شاد و مهیج برخورد کنید که انگار به دوست داشتنی ترین دوستتون رسیدین.

چگونه به درس خوندن علاقه پیدا کنیم

توجه به لذت های نهایی، نه دشواری مسیر:

اگه باید روزی بیست صفحه مطالعه کنید، فکرتون رو به رنج روزی بیست صفحه مطالعه منحرف نکنید، بلکه به لذت های نهایی که نصیبتون می شه توجه کنید.اونچه شما رو به تلاش پیگیر و مستمر وادار میکنه،میل به جذب لذت هاست. کسایی ازکوه بالا می رن و قله رو فتح می کنن که لذت رسیدن به قله رو در ذهنشون مجسم میکنن.این افراد درطول مسیر هرگز به دشواری راه فکر نمیکنن بلکه خودشونو  اون بالا مجسم می کنن و به این فکرمی کنن که از اون بالا همه چی زیباست. همین شوق ذهنی باعث می شه که اونا به راحتی دشواری مسیر رو بپذیرن و پیش برن.حالا اگه تمام ذهنشون رو معطوف به دشواری مسیر می کردن و مدام به این فکر می کردن که چقدرتا پایان راه مونده،این رنجی که توی ذهنشون مجسم می شد،به سرعت اونا رو خسته میکرد.

امیدوارم مطلب چگونه به درس خوندن علاقه پیدا کنیم واستون مفیدباشه.

 

 

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 نظرات
 1. کازیوه می گوید

  عاااالی???❤❤❤

 2. sh می گوید

  سلام.من ترم۴ بیمه بودم وانصراف دادم الان دوباره دارم واسه کنکور۹۶ میخونم هیچ جزوه ای از سال های دبیرستانم ندارم خیلی سردرگمم ونمیدونم چیکارکنم چند روز یک بار خسته میشم وهمش باخودم میگم نکنه مثل اون سال که کنکور دادم اون نتیجه ای که میخوام رو به دست نیارم من عاشق ادبیاتم وآرزوم اینه که ادبیات دولتی شهرم قبول بشم به خاطر ریاضی زیاد از بیمه انصراف دادم از ریاضی متنفرم لطفا کمکم کنید چجوری مثبت فکر کنم و از سردرگمی در بیام؟ متشکرم

  1. رضارئیسی می گوید

   از مشاوره استفاده کن

 3. پردیس می گوید

  ممنون از مطلب مفیدتون

  1. 111 می گوید

   خانم جایروند نمیشه یه جا بیام نباشی تو؟؟!!

 4. نازنین می گوید

  سلام.میشه این پستای انگیزشیتونو برای من بفرستین؟ممنون میشم

 5. محمد می گوید

  خیلی ممنون
  لینک دانلود جزوه هارو هم بزارین

 6. alirezamolaeihemmat می گوید

  عالی بود اگه میشه برام بفرستید باتشکر

 7. زینب می گوید

  خیلی خوب بود.

 8. hf می گوید

  من خودم خیلی زود خسته میشم و حوصله ام از درس خوندن سر میره نمیدونم باید چیکار کنم :-<

 9. ناشناس می گوید

  عالی بود

  1. vahid می گوید

   مرسی

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟