انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور سراسری

سلام به همه ی دوستان گلم و دنبال کنندگان سایت مکتبستان. امروز میخوام یه سری اطلاعات راجبه انتخاب رشته کنکور سراسری بهتون بدم. همین اول هم تاکید شدید میکنم که حتما از همین الان دست به کار بشین. شاید بپرسین هنوز که کارنامه ها نیومده؟ آره ، درسته نیومده ولی وقتی بیاد شما فقط یک هفته وقت داری. تو اون بازه هزاران نظر جدید میشنوین ، هرکی چیزی بهتون میگه و کاملا آشفته میشین پس بهتره همین الان شروع کنید. راجبه این که رتبتون هنوز نیومده هم باید بگم خب هرکی میدونه تقریبا چیکار کرده تو کنور دیگه پس بر اساس همونا اقدام کنید. تو این بخش یه سری سوال هست. به اینا یکی یکی جواب بدین. به بهترین وجه با جواب دادن به این سوالا شما انتخاب رشته کنکور سراسری کردین!

انتخاب رشته کنکور سراسری
انتخاب رشته کنکور سراسری

 

انتخاب رشته کنکور سراسری

سؤال ۱: آیا می‌دانید می‌خواهید کدام رشته‌(ها)ی دانشگاهی را انتخاب کنید؟  (انتخاب رشته)

آیا شما جزء افرادی هستید که فقط و فقط یک رشته را مد نظر دارید؟ آیا دو رشته را انتخاب می‌کنید؟ شاید سه رشته مد نظرتان باشد؛ این سه رشته به ترتیب اولویت چگونه هستند؟ آیا علایق متنوعی دارید؟ آیا رشته‌های مختلف برای شما چندان تفاوتی با هم ندارند؟ آیا تردید دارید و دقیقاً نمی‌دانید که کدام رشته‌(ها) را ترجیح می‌دهید؟

اگر دو یا چند رشته را انتخاب می‌کنید باید به انتخاب شهر و دانشگاه هم فکر کنید. آیا فقط در شهر خودتان انتخاب رشته کنکور سراسری خواهید کرد؟ آیا فقط می‌خواهید در شهر خودتان ادامه‌ی تحصیل دهید یا شهرهای دیگر را هم مد نظر قرار خواهید داد.

توصیه‌ی‌ من این است که تا جایی که می‌توانید در شهر خودتان و در کنار خانواده‌تان بمانید. به ویژه اگر در تهران و کلان‌شهرها و شهرهای دانشگاهی زندگی می‌کنید شهر خود را بر شهرهای دیگر ترجیح دهید.

به جز رشته و شهر، به دانشگاه هم فکر کنید. آیا می‌دانید کدام دانشگاه‌ها را ترجیح می‌دهید؟ اولویت‌های شما در مورد انتخاب دانشگاه‌ها چیست؟ اگر می‌خواهید اولویت دانشگاه‌ها را بدانید یک راه این است که به متوسط نمره‌ی قبولی یا به نمره‌ی آخرین افراد قبول‌شده در رشته‌های مختلف توجه کنید. این اطلاعات را می‌توانید در سایت کانون هم به دست آورید.

نکته‌ی مهم در مورد رشته و شهر و دانشگاه این است: می‌خواهید با کدام الگو، رشته‌ها را پشت سر هم بچینید و اولویت‌بندی کنید؟

در ادامه چند الگو را به شما معرفی می‌کنم. شما باید الگوی خود را با تفکر و دقت و مشورت با خانواده و دوستان انتخاب کنید.

معرفی چند الگو با یک مثال ساده:

در مثالی که خواهم گفت می‌توانید نام شهر و رشته‌ها را متناسب با وضعیت خود تغییر دهید. مثلاً اگر در رشته‌ی تجربی هستید دو یا سه رشته‌ی تجربی و اگر در رشته‌ی انسانی یا هنر هستید دو یا سه رشته‌ از گروه خودتان را مثال بزنید.

فرض کنید دانش‌آموزی تهرانی است و می‌خواهد فقط رشته‌های پزشکی و دندون را انتخاب کند. ابتدا باید مشخص کند که کدام‌یک از این دو رشته را ترجیح می‌دهد. بسیاری از دانش‌آموزان اولویت خود را بر مبنای اقبال عمومی و سطح نمره‌ی هر رشته مشخص می‌کنند؛ اما دانش‌آموزانِ عمیق‌تر، به خواسته‌ها و ترجیح‌های خود توجه می‌کنند؛ زیرا ممکن است نمره‌‌ی یک رشته بالاتر باشد ولی دانش‌آموز آن رشته را کم‌تر ترجیح بدهد. روش درست‌تر این است که علایق و ترجیح‌های خود را در نظر بگیرید؛ اما اگر واقعاً نمی‌دانید کدام‌یک را بیش‌تر ترجیح می‌دهید و اگر چند رشته برای‌تان از اهمیت یکسانی برخوردارند می‌توانید بر مبنای نظر عمومی انتخاب رشته کنکور سراسری کنید. اگر به رستوران می‌روید می‌دانید چه غذایی از آن رستوران را دوست دارید، خودتان سفارش غذا می‌دهید اما اگر غذاها را نمی‌شناسید یا برای‌تان فرقی ندارند آن‌گاه می‌توانید به نظر دیگران توجه کنید که چه غذایی را بیش‌تر ترجیح می‌دهند یا از میزبان راهنمایی بخواهید. در مورد انتخاب رشته هم به همین صورت است. کسانی که خودشان می‌دانند کدام رشته را ترجیح می‌دهند افراد مصمم‌تر و موفق‌تری خواهند بود. پس از آن‌که مشخص کردید کدام رشته را ترجیح می‌دهید اکنون باید رشته‌های مورد نظرتان را به ترتیب اولویت مشخص کنید.

دوباره به سراغ دانش‌آموز فرضی و مثالی خود بازمی‌گردیم. او ممکن است یکی از این الگوها را انتخاب کند. شما کدام الگو را انتخاب می‌کنید؟ یکی از این سه الگو یا الگویی که می‌تواند متفاوت باشد؟

الگوی اول: او عمران را ترجیح می‌دهد؛ بنابراین عمران را در دانشگاه‌های شهر تهران پشت سر هم انتخاب می‌کند و سپس رشته‌ی مکانیک را در شهر تهران در همه‌ی دانشگاه‌ها به ترتیب می‌نویسد.

پزشکی  دانشگاه ۱، شهر تهران

پزشکی  دانشگاه ۲، شهر تهران

پزشکی دانشگاه ۳، شهر تهران

…………..

……………

دندون  دانشگاه ۱، شهر تهران

دندون  دانشگاه ۲، شهر تهران

دندون  دانشگاه ۳، شهر تهران

…………….

…………….

الگوی دوم: او هر دو رشته‌ی پزشکی و دندون را در تک تک دانشگاه‌ها می‌نویسد؛ زیرا یا اختلاف چندانی بین این دو رشته قائل نیست یا این‌که اعتبار دانشگاه‌ها برایش اهمیت بیش‌تری دارد.

پزشکی  دانشگاه ۱، شهر تهران

دندون  دانشگاه ۱، شهر تهران

پزشکی  دانشگاه ۲، شهر تهران

دندون دانشگاه ۲، شهر تهران

پزشکی  دانشگاه ۳، شهر تهران

دندون دانشگاه ۳، شهر تهران

……………

الگوی سوم: او رشته‌ی اول خود را علاوه بر شهر خودش (تهران) در بقیه‌ی شهرها هم ادامه می‌دهد و سپس به سراغ رشته‌ی دوم می‌رود.

پزشکی دانشگاه ۱، شهر تهران

پزشکی دانشگاه ۲، شهر تهران

پزشکی دانشگاه ۳، شهر تهران

پزشکی دانشگاه ۴، شهر تهران

پزشکی شهر «الف»

پزشکی شهر «ب»

پزشکی شهر «ج»

الگوهای دیگر:

الگوهای ترکیبی/ اکنون که با این سه الگو آشنا شدید خودتان می‌توانید الگوی دیگری را انتخاب کنید. آیا یک رشته را در شهر خودتان و دو سه شهر دیگر پشت سر هم می‌نویسید یا این‌که آن رشته را در چندین شهر می‌نویسید؟ آیا همه‌ی شهرها را انتخاب می‌کنید یا فقط در شهر خودتان می‌مانید؟

کدام الگو بهتر است؟ درست این است که شما رشته را نسبت به دانشگاه در اولویت قرار دهید؛ ولی برخی دانش‌آموزان تصمیم می‌گیرند که دانشگاه معتبرتر را در اولویت قرار دهند. باید خودتان فکر کنید و الگوی خود را داشته باشید. این سؤالات از سؤالات متداول داوطلبان است که به الگوی انتخاب مربوط می‌شود. داوطلبان برخی از این سؤالات را در پایان شهریور و پس از اعلام نتایج قبولی‌های کنکور سراسری و آزاد می‌پرسند و برخی را قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری.

آیا رشته‌ی دلخواه را در شهر دیگر انتخاب کنم یا رشته‌ی دیگر را در شهر خودم؟

آیا رشته‌ی دیگر را در دانشگاه سراسری انتخاب کنم یا رشته‌ی دلخواه را در دانشگاه آزاد؟

آیا این رشته را در دانشگاه آزاد انتخاب کنم یا آن رشته را در دانشگاه غیر انتفاعی؟

و سؤال‌هایی از این قبیل.

سؤال ۲: آیا می‌دانید شغل آینده‌ی شما چیست؟ آیا هنگام انتخاب رشته به شغل آینده‌ی خود نیز فکر می‌کنید؟ (انتخاب رشته)

آیا امکانات شغلی موجود در خانواده‌ی خود را هم در نظر گرفته‌اید؟ آیا می‌خواهید بعداً در زمینه‌های شغلی پدر و مادر یا بستگان و فامیل خود کار کنید؟ اگر این گونه است رشته‌ای که انتخاب می‌کنید تا چه حد با زمینه‌های شغلی موجود در خانواده‌تان هماهنگ است؟

نکته‌ی جالب توجه این است که برخی دانش‌آموزان هنگام انتخاب رشته به شغل آینده‌ی خود و به امکانات شغلی که در خانواده و اطرافیانشان وجود دارد توجه نمی‌کنند. البته قرار نیست همه‌ی افراد، مشاغل موجود در خانواده‌ی خود را ادامه دهند؛ به هر حال امکان بسیار خوب و مهم، استفاده از موقعیت‌های موجود شغلی در میان خانواده و اطرافیان است. در انتخاب رشته‌ی خود حتماً به شغل آینده‌تان نیز فکر کنید.

سؤال ۳: آیا نظر شما در مورد انتخاب رشته با نظر خانواده‌تان هماهنگ است؟ (انتخاب رشته)

تصمیم نهایی با شماست؛ اما به دو دلیل بهترین مشاوران شما برای انتخاب رشته، خانواده‌ به ویژه پدر و مادرتان هستند.

دلیل اول: پدر و مادر شما بیش از همه شما را دوست دارند.

دلیل دوم: پدر و مادر و خانواده‌تان بیش از دیگران از روحیات و خصوصیات شما آگاه هستند.

علاوه بر خانواده با دوستان خود نیز گفت‌وگو کنید. با این‌که هر کس با دیگری متفاوت است اما گفت‌وگو با دوستان سبب تمرکز و تفکر بیش‌تر خواهد شد.

وقتی با دوستان و مشاوران و معلمان خود گفت‌وگو می‌کنید همواره به خاطر داشته باشید که بهترین مشاور برای شما خانواده‌تان است.

سؤال ۴: آیا فقط در شهر خود می‌مانید یا به شهر دیگر هم می‌روید؟ (انتخاب رشته)

آیا غیر از شهر خودتان می‌توانید به شهرهای نزدیک هم بروید؟ آیا در شهرهایی که بستگان یا فامیل نزدیکتان در آن‌جا زندگی می‌کنند نیز انتخاب رشته می‌کنید؟ آیا با رفتن به شهر دیگر موافق هستید؟ نظر خانواده‌تان درباره‌ی رفتن شما به شهرهای دیگر چیست؟ آیا کلان‌شهرها جزء انتخاب‌های شما هستند؟

توصیه‌ی ما این است که حتی‌الامکان در شهر خودتان بمانید. به ویژه اگر شهر شما یک شهر دانشگاهی است، تحصیل در شهر خودتان را به شهرهای دیگر ترجیح دهید. هم‌اکنون اکثر دانش‌آموزان کلان‌شهرها ترجیح می‌دهند که در دانشگاه‌های شهرهای خودشان درس بخوانند و مثلاً در رشته‌ی پزشکی، تحصیل در دانشگاه شهر خود را حتی به دانشگاه‌های تهران ترجیح می‌دهند.

در مورد تحصیل در شهرهای دیگر حتماً با پدر و مادرتان مشورت کنید و به راحتی در مورد رفتن به شهرهای دیگر تصمیم نگیرید. امتیازات زندگی در کنار خانواده و مشکلات رفتن به شهرهای دیگر را دقیق بررسی کنید و با دانشجویانی که این مورد را تجربه کرده‌اند گفت‌وگو کنید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

سؤال ۵: کف قابل قبول شما کجاست؟

این سؤال دشوارترین سؤال است. آیا می‌دانید آخرین رشته‌هایی که انتخاب می‌کنید و قبول‌ شدن در آن‌ها را به یک سال پشت کنکور ماندن ترجیح می‌دهید کدام رشته‌ها هستند؟ آیا اگر در رشته‌ی مورد علاقه‌تان قبول نشوید سال دیگر هم ادامه خواهید داد تا به هدف خود برسید؟ یا این‌که ترجیح می‌دهید توقع و انتظارات خود را تعدیل کنید و همین امسال به دانشگاه بروید؟

پاسخ به این سؤال هم مانند ۵ سؤال دیگر کاملاً جنبه‌ی شخصی دارد و پاسخ آن برای هر دانش‌آموزی با دیگران متفاوت است.

اگر می‌خواهید در صورت قبول شدن در رشته‌ی دلخواهتان یک سال دیگر نیز ادامه دهید حتماً با پدر و مادر و خانواده‌تان مشورت کنید؛ زیرا پدر و مادر شما (به ویژه در اکثر موارد مادرتان) به خوبی روحیات شما را می‌شناسند که آیا می‌توانید برای یک سال دیگر هم درس بخوانید یا خیر.

تعیین کف قابل قبول، سخت‌ترین سؤال برای انتخاب رشته است؛ زیرا معمولاً اکثر دانش‌‌آموزان کمال‌طلب هستند و می‌خواهند به ایده‌آل و آرمان‌های خود برسند. وقتی کف قابل قبول خود را تعیین می‌کنید یعنی مشخص می‌کنید که تا چه حد حاضرید از توقعات و آرزوهای خود پایین‌تر بیایید. پاسخ به این سؤال دشوارتر است و باید خیلی درباره‌ی آن فکر کنید و با خانواده‌ و دوستان خود مشورت کنید تا تصمیم سنجیده‌ای بگیرید.

 

امیدوارم با پاسخ گویی به این چند تا سوال با خیالی آسوده تر انتخاب رشته کنید.

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

25 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام و تشکر جناب دکتر بابت توضیحات عالیتون

 2. Maryami می گوید

  سلام اقای دکتر. چند تا سوال داشتم
  ۱)رشته فیزیوتراپی ازاد نداره؟؟
  ۲)بین الملل شیراز منطقه۱تا چه رتبه ای واسه فیزیوتراپی هست؟؟
  ۳)بازار کار فیزیوتراپی بهتره یا دندان پزشکی؟؟؟

 3. محمد می گوید

  با سلام من کاردانی برق دارم میخواستم بدونم میتونم در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدم ؟

 4. ali می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من امسال در کنکور سراسری شرکت کردم ولی ار رتبه ام راضی نیستم و میخوام برای سال دیگه بخونم.الان باید انتخاب رشته کنم یا نه ؟کلا باید چیکار کنم؟اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 5. شیدا می گوید

  سلام من میخوامرشته پزشکی داروسازی یزد قبول شم تا چه رتبه ای میخواد

 6. مهدی می گوید

  سلام…بخشید باید گزینش بر اساس سوابق تحصیلی رو انتخاب کنیم یا بر اساس آزمون؟؟؟؟؟لطف کنید راهنماییم کنید…مرسی

 7. مهدیه می گوید

  بارتبه۳۲۰۰۰میشه جایی قبول شد؟

 8. مهدیه می گوید

  بارتبه۳۲۰۰۰چی میشه قبول شد؟؟؟:(

 9. SANAZ می گوید

  سلام ببخشید میشه معدل چهار سال دبیرستانتونو برام ایمیل کنین؟نه که فکر کنین فضولم ولی من رو معدل خیلی حساسم میخوام ببینم مال شما چند بود بعد بامال خودم مقایسه کنم در ضمن ممنونم از راهنمایی تون

  1. دکتر علی کاویانی می گوید

   اول ۲۰
   دوم ۲۰
   سوم ۱۹.۹۰
   چهارم فک کنم ۱۹.۲۰

 10. SANAZ می گوید

  سلام من الان اول دبیرستان هستم وسال دیگه میرم دوم تجربی ایا میشه با معدل ۱۸.۵۶ در رشته پزشکی قبول بشم؟ یه سوال دیگه من توی دوتا درس ریاضی وفیزیک مشکل دارم ولی نمیتونم دوتاشونو برم بنظرتون برای رشته پزشکی کدوم رو برم بهتره ؟ لطفا جواب بدید

  1. دکتر علی کاویانی می گوید

   سلام بله میشه. فیزیک برین بهتره:)

 11. علیرضا می گوید

  سلام خسته نباشین
  من دوتا سوال داشتم
  ۱. برای ازاذ پرستاری حداقل چ رتبه ای لازمه؟
  ۲.ایا تربیت معلمی هم ازاد داره؟واس اون چ رتبه ای لازمه؟؟
  معدل نهاییم هم افتضاحه اون ۲۵ درصدو کلا بیخیال
  و اگه میشه هزینه دانشگاه ازاد واس این دوتا رشته ترمی چقدره
  لطفا جواب بدین خیلی واسم ضروریه
  ممنون
  اگه تونستین واسم ایمیل کنین
  یا علی

 12. مهدی می گوید

  سلام . من در سال هفتاد و شش دیپلم و سال هشتاد در دانشگاه ازاد رشته جغرافی خوندم و مشکل خدمت ندارم . ایا الان میتونم تو کنکور در رشته پزشکی شرکت کنم با توجه به دیپلم انسانی یا نه. ممنون

  1. دکنر علی کاویانی می گوید

   سلام، بله میتونین شرکت کنین.

 13. الهام می گوید

  ببخشید میخواستم بدونم برای اینکه پزشکی دانشگاه آزاد نجف اباد قبول بشم باید چه رتبه ای بیارم..در ضمن من کارشناسی ارشد دارم و روزانه هم درس خوندم.آیا میتونم کنکور شرکت کنم؟

  1. دکنر علی کاویانی می گوید

   سلام. چون کارشناسی ارشد دارین پزشکی روزانه و آزاد نمیتونین بخونین. فقط میتونین بین الملل بخونین.

 14. maryam می گوید

  سلام من رفتم تجربی ولی هیچ علاقه ای به رشته های دانشگاهی اون ندارم فقط یکم از روانشناسی وطب سنتی خوشم میاد میخوام بدونم باچه رتبه ای در چه رشته ای قبول میشم؟کدوم دانشگاه؟کدوم شهر؟

  1. علی کاویانی می گوید

   سلام. یادگار ماندگار کانون رو دانلود کنید. بر اساس اون میتونین بفهمین.

   1. maryam می گوید

    مرسی ممنون خیلی به دردم خورد

 15. مژگان می گوید

  خیلی ممنون از راهنمایی تون، سایتتون فوق العاده است.
  موفق باشید

 16. مژگان می گوید

  سلام. چند تا سوال داشتم ۱ اینکه به نظرتون رشته فیزیوتراپی از نظر بازار کار رشته خوبی هست یا نه؟ چه رتبه ای می خواد؟ حول و حوش چه درصد هایی میشه؟ ممنون میشم
  باتشکر

  1. علی کاویانی می گوید

   سلام. رشتش از نظر درآمد و بازار کار همسطح پزشک عمومیه. واسه منطقه ۳ حدودا ۲۵۰۰ میخواد.

 17. مهديه می گوید

  salam man az qaemshahram che rotbei biaram mitunam pezeshki qabul sham? tarjihan babol? merc

  1. علی کاویانی می گوید

   سلام . واسه منطقه ۲ واسه بابل حداکثر ۱۵۰۰

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟