بایدها و نبایدهای ۱ هفته قبل از آزمون کنکور

باید‌ها و نباید‌های ۱هفته قبل از کنکور: 

خیلی دوست داشتم به عنوان کسی که جزء نفرات برتر کنکور شده نکاتی را به شما مکتبستانی‌های عزیز یادآوری کنم که خیلی مهمه و رعایت آنها برای کسی که می‌خواد بهترین رتبه را کسب کنه خیلی ضروریه. ۱ هفته قبل از آزمون کنکور خیلی مهم است.

شاید شما در طول سال بسیار درس خونده باشید ولی به خاطر بهره‌وری نادرست از این لحظات پایانی به آن نتیجه‌ای که می‌خواهید نرسید؛ پس سعی کنید به این نکاتی که میگم خوب توجه کنید و آنها رو خوب رعایت کنید تا در این ۱هفته قبل از کنکور بتونید نهایت بهره‌وری رو از تک‌تک لحظاتتون داشته باشید.

بایدها و نبایدهای 1 هفته قبل از آزمون کنکور
بایدها و نبایدهای ۱ هفته قبل از آزمون کنکور

 

  • مرور صحیح دروس در ۱هفته قبل از کنکور:

 

 برای خودم بارها اتفاق افتاده که سر جلسه امتحان به سوالی برخورد کردم که می‌دونستم بارها اون رو خوندم و جواب را تنها با یک جرقه به یاد می‌آوردم؛ ولی به خاطر روش نادرستم در مرور، اون رو به یاد نیاوردم، و سر جلسه تنها سرم را با دو دستم گرفتم و به اون سوال زُل زدم و افسوس خوردم و به محض خروج از جلسه امتحان، همان کلمه اول جواب را که دیدم، چشم بسته، تمام جواب را به یاد آوردم. دلیلش این بود که من اون درس رو چون خونده بودم رها کردم و از مرور آخر غافل شدم. مطمئناً آن مرور، چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشید ولی من به خاطر اعتمادی که به خودم داشتم آن درس را رها کردم که در نهایت از جواب به آن سوال عاجز موندم. این برای من یک تجربه شد که از مرور آخر که می‌‌شه به آن، مرور دقیقه ۹۰ هم گفت، غافل نشم و خود باعث شود جزء نفرات برتر کنکور شوم. البته موارد دیگری هم بود که به آنها هم اشاره خواهم کرد.

 

  • خواندن نکته‌ها و موارد مهم (پرهیز از درس خواندن) در ۱هفته قبل از کنکور

دیگه وقتی نمونده که بخواهید به درس خوندن اختصاص بدید! به جای آن، تنها نکته‌ها و تست‌ها را مرور کنید. اگه چند درس را نخوندید دیگه فراموشش کنید یا نهایتاً به نکته‌های آن اکتفا کنید و تمام وقتتون رو برای دروسی بذارید که براشون زحمت کشیدید. نذارید سر جلسه کنکور افسوس بخورید که من این را خونده بودم ولی الان یادم نمیاد. حیف زحماتی است که کشیدید. بنابراین تمام سرمایه‌تون که وقتتونه را برای آن درسهایی بذارید که براش قبلا وقت گذاشته بودید و خوندید. نکته‌ها و تست‌هاش رو نخونید، بلکه قورت دهید.

 

  •  تمرکز در ۱هفته قبل از کنکور: 

کسانی که در طول سال واقعا زحمت کشیده باشند مطمئناً در این یک هفته انگیزه‌شون برای پیروزی چند برابر شده؛ بنابراین تمام تمرکزشون رو روی درک مطالب می‌گذارند و به هیچ‌چیز غیر از آزمون کنکور توجه نمی‌کنند. آنها خودشون به این مساله کاملاً واقفند که نباید تمام زحمات یکساله یا شش ماهه یا حتی سه ماهه‌شون رو با کم کاری در این یک هفته هدر دهند.

 من به عنوان دوست و دلسوز به شما می‌گم، این یک‌هفته بسیار ارزشمنده؛ حتی به جرأت می‌گم تمام آن یک سال یک طرف این یک هفته هم یک طرف. پس آن را غنیمت بشمارید و از تک تک ثانیه‌هاش استفاده کنید.

خوابتون رو تا جایی که به سلامتتون ضرر نرسونه کم کنید (۷ ساعت خواب در شب کافیه). و بعد از این یک‌هفته هرچقدر دلتون خواست بخوابید.

 

  • برنامه‌ریزی لحظه‌ای در ۱هفته قبل از کنکور:

 

برنامه‌ریزی لحظه‌ای یعنی برای تک‌تک ثانیه‌ها برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی در این یک‌هفته با برنامه‌ریزی که در طول سال می‌کردید کاملا فرق داره. الان باید مثلاً بگید، از ساعت ۱ تا ۲ باید کل کتاب زیست سال دوم را مرور کنم. از ساعت ۲ تا ۳ کل کتاب زیست ۳ را باید مرور کنم. آن هم نه کل کتاب را! بلکه تنها نکات مهم و تست‌ها.

برنامه‌ریزی در این یک هفته باید طوری باشه که در این مدت، شاید دو سه بار کل مطالب مهم را مرور کرده باشید؛ این لازمه رتبه برتر شدنه. پس حتما دقت کنید.

 

  • حفظ آرامش و دوری از هر گونه استرس در ۱هفته قبل از کنکور:

 

کسی که روی دروس تسلط داره و تنها مرور و جمع‌بندی مطالب مونده، هرگز استرس نمی‌گیره! چون همه موارد رو بلده و تنها یک مرور سریع و گذرا مونده که در این یک هفته با یک برنامه‌ریزی کارآمد، خیلی راحت از پس اون برمیاد. پس دلیلی نداره استرس بگیره. استرس را کسانی می‌گیرند که مقداری درسِ نخونده دارند و می‌خواند در این مدت کوتاه آنها را مطالعه کنند. این باعث می‌شه علاوه بر این که نتونند در این مدت کم، همه مطالب خونده نشده را بخونند، بلکه یک استرس شدید بگیرند، به خاطر اینکه ناراحتند چون نتونستند همه مطالب را به موقع مرور کنند، که این خود باعث می‌شه وقت برای مرور دروس خونده شده هم کم بیارند و تمام زحماتشون از بین بره. و شدید دچار استرس می‌شوند به گونه‌ای که وقتی سر جلسه کنکور حاضر می‌شوند از جواب دادن به نیمی از سوالاتی عاجز می‌مونند که حتی خودشون هم باور نمی‌کنند. بنابراین توصیه من به شما اینه که بهتره در این یک هفته درسهای خونده نشده را رها کنید و تمام وقتتون را روی دروسی بذارید که براشون زحمت کشیدید. به علاوه از مرور روزنامه‌‌ای جداً پرهیز کنید و تنها نکته و تست‌ها رو بخونید تا دچار استرس نشوید که وقت کم آوردم و نتونستم تمامی مطالب را آنطور که باید به اتمام برسونم.

مرتب به این فکر نکنید که من شکست می‌خورم. بسیار بودند افرادی که زیاد درس نخونده بودن ولی به رتبه‌های عالی رسیدند. اصلا نمیشه آینده را پیش‌بینی کرد و یا بدونیم سطح کنکور در چه حده. شاید سوالات کنکور از آن قسمت‌هایی طرح شده باشه که شما خوندید، پس نگرانی را کاملا از خودتون دور کنید و با اعتماد به نفس کامل و با یک اشتیاق فوق‌العاده به استقبال کنکور برید و همیشه این را با خودتون تکرار کنید که من حتما می‌تونم.

 

 

  • توکل به خدا:

 

در طول درس خوندن از یاد خدا غافل نشید تا به آرامش برسید، خدا خودش گفته: ” اَلا بذکرالله تطمئن القلوب” (با یاد خدا دلها آرام می‌گیرد) پس هرگاه خسته شدید یا تا حدی ناامیدی به سراغتان آمد خدا را یاد کنید و از او کمک بخواهید تا آرام شوید، اینطوری یه انرژی مضاعف می‌گیرید. 

تازه خدا خودش شاهد زحمات شما بوده و هر کسی را به اندازه زحماتی که کشیده پاداش میده؛ پس اصلا نگران نباشید؛ خودتونو بسپارید به خدا و فقط به خودش توکل کنید و در کنار توکل، در این ۱هفته قبل از کنکور زیاد تلاش کنید و مطمئن باشید خدا هم کمکتون می‌کنه.

 

مقالات خواندنی: 

شب قبل از آزمون کنکور چه کار کنیم؟

با انتخاب رشته درست و اصولی درآمد، آسایش و احساس رضایت خود را از زندگی گارانتی کنیم

قبولی در رشته فیزیوتراپی مخصوص داوطلبان کنکور ۹۹

بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

بهترین رشته‌های انسانی کدامند؟ بروزرسانی ۲۰۱۹

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

برای قبولی در رشته پزشکی چه باید کرد؟

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود