یاد بگیرید نه بگویید

یاد بگیرید نه بگویید

یکی از شرایط موفقیت ، توانایی در مدیریت خویش است . مدیریت خود ، پارامترهای مختلفی دارد که یکی از آن ها «نه» گفتن است . دانش آموزی که می خواهد موفق باشد و پیشرفت کند باید بیاموزد «نه» بگوید ، وقتی برای درس خواندن برنامه ریزی می کنید، ممکن است عوامل مختلفی ، شما را از انجام این برنامه بازدارد .

تصور کنید که شما از مدرسه به خانه بازگشته اید و پس از استراحت،تصمیم گرفته اید ،دو درس را مطالعه کنید. مثلاً برای یکى از آن ها ۲ ساعت زمان بگذارید برای مطالعه ی درس همان روز مدرسه و همچنین حل چنداز مطالب تدریس شده و برای دیگرى ۱.۵ساعت در نظر بگیرید تا براى امتحان فرداى مدرسه آمادگى پیدا کنید.

 

بررسی کنید که چه عواملى مى تواند مانع انجام تصمیمات شما باشد؛ آن ها را لیست کنید. مثلاً شروع یک فیلم سینمایى، تماس یکى از دوستان و دعوت شما به حضور در مسابقه ی فوتبال یا … .آیا شما به این عوامل «نه» می گویید یا بلافاصله قید برنامه ریزیتان را میزنید و کار دیگری را جایگزین می کنید؟

 

توانایی «نه» گفتن ارتباط مستقیمی با اراده ما دارد.هرچه اراده قوی تری داشته باشیم راحت تر می توانیم «نه» بگوییم.

 

مصداق دیگری از مدیریت خود با «نه» گفتن سر جلسه ی آزمون است . شما در آزمون با انواع سوالات مواجه می شوید . برای این که بتوانید بیشترین استفاده را از زمان داشته باشید . باید از تکنیک ضربدر و منها استفاده کنید . در اجرای این تکنیک باید سوالاتی را که بلد هستید ولی وقتی گیرند ، کنار بگذارید تا اگر بررسی مجدد وقت داشتید ، به آنها پاسخ به چند سوال ساده محروم می شود : وقتی می پرسیم چرا این سوالات را رها نمی کند  ، می گوید : «دلم نمیاد».

 

چرا هیچ حسی نسبت به درس ندارم؛ چه کنم؟

این دانش آموز باید آگاهی خود را در مدیریت خود بیشتر کرده  و «نه»گفتن را تمریم کند.

 

بسیاری مواقع « نه » گفتن، کمک هاى جدى در زندگى به ما خواهد کرد. اگر از همین حالا که آن را تمرین کنید و هنگامی که عواملى قصد بر هم زدن برنامه ریزى درسى شما را دارد، از آن استفاده کنید، حتماً در زندگى آینده، موفق تر خواهید بود.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود