تفاوت انتخاب بین نظام جدید و نظام قدیم آموزشی در کنکور ۹۹

انتخاب بین نظام جدید یا نظام قدیم آموزشی در کنکور ۹۹ ؟

قبل از اینکه به این سوال تفاوت نظام جدید و نظام قدیم پاسخ دهیم، لازم است چگونگی برگزاری کنکور ۹۹ و جوانب دیگر را مورد بررسی قرار دهیم و در نهایت تصمیم بگیریم.

اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه با چگونگی برگزاری کنکور۹۹:

سازمان سنجش در رابطه با اینکه از کدام نظام آموزشی قدیم یا جدید سوال طرح می‌شود؛ اعلام کرد که با توجه به درخواست داوطلبان، در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، برای آخرین‌بار همانند آزمون سراسری سال ۱۳۹۸، سنجش با ۲ آزمون جداگانه(۲ مجموعه سوال) انجام خواهد شد؛ ضمنا از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید(۳-۳-۶)، سوال یکسان طرح خواهد شد.

در 99 کنکور نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟
در ۹۹ کنکور نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟

حق انتخاب کنکور۹۹(نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟):

برخی از داوطلبان کنکور، از سازمان سنجش درخواست داشتند که بتوانند در کنکور ۹۹ نظام جدید شرکت کنند؛ نهایتاً سازمان سنجش نیز به حق انتخاب کنکور برای داوطلبان رضایت داد.

دکتر ابراهیم خدایی در این رابطه افزود: داوطلبان سال ۹۹ سوالات هر نظامی را که تمایل دارند می‌توانند امتحان دهند.

آیا اگر در رشته دلخواه خود قبول نشدیم، برای سال بعد می‌توانیم دروس نظام جدید را بخوانیم؟

همانطور که گفته شد، سازمان سنجش اعلام کرد در کنکور ۹۹ هر کسی در هر نظام آموزشی که علاقه دارد می‌تواند شرکت کند.

بعضی می‌گویند: دادن کنکور نظام جدید بهتر و آسان‌تر از نظام قدیم است. برای مثال:

ایاد فیلی دبیر درس عربی در رابطه با اینکه نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟ می‌گوید: در زمینه درس عربی دانش‌آموزان صلاحشان این است که در نظام جدید شرکت کنند، زیرا در نظام جدید در درس عربی حجم مطالب کمتر و سبک سوالات ساده‌تر است. از همه مهمتر مباحثی مانند اعلال، انواع اعراب، تمییز و منادی را دیگر نیازی نیست بخوانند.

نظر آقای اشکان هاشمی دبیر درس زیست‌شناسی در رابطه با اینکه نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟ می‌گوید: درس زیست‌شناسی در نظام جدید قطعاً آسان‌تر از نظام قدیم است.

نظر آقای افشین ملاک پور دبیر درس ریاضی تجربی در رابطه با اینکه نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟ توصیه اکید و اینکه همه حتی کسانی که در سال‌های قبل در نظام قدیم شرکت کردند امسال ۱۰۰ درصد در نظام جدید شرکت کنند.

نظر آقای بهمن بازرگان دبیر درس شیمی در رابطه با اینکه نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟ می‌گوید: سطح کتاب شیمی در نظام جدید نسبت به نظام قدیم بسیار بسیار پایین‌تر است تا جایی که وقتی بچه‌های نظام قدیم سطح کتاب شیمی نظام جدید را نگاه می‌کنند در جاهایی حتی فکر می‌کنند با کتاب علوم راهنمایی مواجه هستند.

 بنابراین توصیه ایشان این است که بچه‌های نظام قدیم این سال در کنکور نظام جدید شرکت کنند.

برخی از نکات مشترک بین نظام قدیم و جدید:

برای داوطلبانی که قصد دارند در کنکور ۹۹ شرکت کنند و شک دارند برای اینکه نظام جدید یا نظام قدیم را انتخاب کنیم ؟ دانستن یکسری نکات که بین ۲ نظام آموزشی مشترک است، ضروری است.

  • برای هر دو نظام قدیم و نظام جدید آزمون‌های آزمایشی برگزار می‌شود.
  •  برای هر دو نظام جدید و قدیم کتاب‌های کمک‌درسی و تستی وجود دارد؛ حتی برای نظام قدیم‌ها، که این داوطلبان نیز می‌توانند منابع خود را از آشنایان و کتابفروشی‌های معتبر و یا استفاده از منابع دست دوم که به فراوانی یافت می‌شود، تهیه کنند.
  •  دی‌وی‌دی‌های آموزشی و کلاس‌های کنکور آنلاین و حضوری برای هر دو نظام هم موجود است؛ که شاید برای نظام قدیمی‌ها به مرور کمتر شود.
  •  قبولی هیچ کدام از دو نظام آسانتر نیست؛ پس مواظب باشید سوالات کنکور توسط سازمان سنجش به صورت استاندارد مطرح می‌شود.
  •  برای هیچ کدام از دو کنکور نظام قدیم یا نظام جدید سهمیه جداگانه‌ای وجود ندارد و تراز مشترک است. (اطلاعیه سازمان سنجش بعد از آزمون کنکور ۹۸ در‌مورد تراز مشترک نظام قدیم: در کنکور ۹۸ نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تراز شده و گزینش بصورت رقابتی بر‌اساس نمره کل نهایی در زیرگروه مربوطه و سایر ضوابط آزمون سراسری انجام می‌شود. به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام سالی واحدی، ترمی واحدی یا نظام قدیم یا نظام جدید ۳-۳-۶ تخصیص داده نمی‌شود.)
ما تا اینجا تنها به امتیازاتی که نظام جدیدی‌ها نسبت به نظام قدیمی‌ها در کنکور داشتند اشاره کردیم در حالی که در بعضی جاها نظام قدیمی‌ها نسبت به نظام جدید امتیاز دارند که به آنها اشاره می‌کنیم.

مزایا و برتری‌های نظام قدیم نسبت به نظام جدید:

  •  در سرفصلهای مشترک بین نظام قدیم و نظام جدید سوالات یکسان مطرح خواهد شد، با اینکه گفته شده در سال ۹۸ تمایل سازمان سنجش در طراحی سوالات به سمت منابع نظام جدید بوده ولی با این حال نظام قدیمی‌ها به دلیل اینکه سال قبل نیز کنکور داده‌اند و با تیپ سوالات کنکور و جو کنکور آشنایی بیشتری دارند و همچنین بسیاری منابع تفکیک شده و عالی تستی برای بچه‌های نظام قدیم وجود دارد. بچه‌های نظام جدید اول باید سرفصلهای مشترک را کشف کنند! تا بعد بتوانند از بانک سوالات بچه‌های نظام قدیم استفاده کنند و با توجه به تغییرات عجیب این کتابها این کار واقعاً دشواری برای نظام جدیدی‌ها است.
  •  سوالاتی که در کنکورهای آزمایشی و یا کتابهای تست وجود دارد به نوعی همه و همه برای نظام قدیمی‌ها طراحی شده و حتی سوالات تالیفی برای نظام جدیدی‌ها نیز تحت تاثیر سبک طراحی سوال در کنکورهای نظام قدیم در سالهای گذشته می‌باشد. در نتیجه از نظر منابع و بانک سوالات، شرایط برای نظام جدیدی‌ها سخت می‌شود.
  • نظام قدیمی‌ها کتابهایی را خواهند خواند که به هیچ وجه تجدید چاپ نخواهند داشت و در واقع هر چه که خوانده‌اند را باید دوره کنند ولی نظام جدیدی‌ها با بسیاری کتاب جدید و البته به احتمال زیاد به دور از استانداردهای واقعی کنکور، مواجه هستند.
با درنظر گرفتن این موارد که به نظر، به نفع داوطلبان نظام قدیم است و با درنظر گرفتن مواردی که به نفع داوطلبان نظام جدید است، برای مثال: مزیت منابع ثابت برای نظام قدیمی‌ها و مزیت تمایل بیشتر سازمان سنجش برای طراحی سوال از منابع نظام جدید و آسانتر بودن منابع نظام جدید، می‌توان یک شرایط یکسان برای هر‌دو درنظر گرفت و به طور قطع نمی‌توان گفت کدام بر کدام برتری دارد!  

توصیه مکتبستان در رابطه با اینکه نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟

توصیه و مشاوره کنکور مکتبستان به شما این است که فقط در یک مورد شما دروس نظام قدیم را بخوانید و در کنکور شرکت کنید و آن اینکه اگر در یکی دو سال اخیر در کنکور نظام قدیم شرکت کرده‌اید، بهتر است در همان نظام قدیم در سال ۹۹ در کنکور شرکت کنید. زیرا شما کتاب‌ها و منابع نظام قدیم را مطالعه کرده‌اید و با آنها اُنس پیدا کردید و ممکن است برایتان سخت باشد که بخواهید هزینه مجدد برای منابع جدید بدهید و همچنین زمان می‌برد تا بتوانید بر آنها تسلط پیدا کنید. ولی در سایر موارد بهتر است نظام جدید خوانده شود.

ولی باز در مورد اینکه نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم؟ اختیار با شماست. چرا که شاید در این مورد هم با اوصافی که گفته شد به صلاح شما باشد در کنکور نظام جدید شرکت کنید بنابراین اگر سال قبل در نظام قدیم شرکت کردید و حالا می‌خواهید برای کنکور ۹۹ در نظام جدید شرکت کنید از هم‌اکنون به فکر تهیه منابع و آمادگی برای دروس نظام جدید باشید.

 

مقالات خواندنی: 

تراز مشترک نظام قدیم و دردسرهای آن مورد بررسی قرار گرفت! (بروزرسانی جدید)

اگر در رشته دلخواه خود قبول نشدیم چه کار کنیم؟ (سربازی+ تغییر کتابها+ نظام جدید)

ویژگی‌های بهترین مشاور کنکور و ۱۳ ویژگی که یک مشاور را در بین شلوغی برجسته می‌کند.

چگونه مشاور کنکور باعث پیشرفت درسی دانش‌آموزان می‌شود؟

کنکوری‌ها چگونه سلامتی خود را حفظ کنند؟ | ۱۲ توصیه از مکتبستان

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود