چگونه مانع فراموشی آموخته هایمان شويم؟

کودکی را تصور کنید که انگورهایی را در یک رشته ی نخ می کند تا آنها را از درخت آویزان کند. در این بین متوجه میشود که میوه ها یکی یکی از طرف دیگر نخ روی زمین می افتند. اگر انتهای نخ را گره نزند، تمام دلخوشی هایش را از دست خواهد داد.

یادگیری هم همین وضعیت را دارد. بدون یاد آوری و بازیابی دانسته ها، حافظه ی ما موفق به حفظ دانش خود نخواهد بود. بازیابی باعث می شود یک چرخه ی اضافه به یادگیری اضافه کنید و فرآیند آموختن را سریع تر کنید.

از سال ۱۸۸۵ روان شناسان به معرفی و تشریح «منحنی فراموشی» پرداخته اند؛ منحنی ای که باعث می شود میوه های ما از دست بروند. ما در مدت زمانی کوتاه حدود ۷۰ درصد ازشنیده ها و خوانده های خود را فراموش می کنیم. پس از آن، سرعت فراموشی کاهش می یابد. یکی از مهم ترین حالت های بهبود یادگیری آن است که فرایند فراموشی را قطع کنیم. روانشناسان به قدرت یادآوری و بازیابی مطالب در یادگیری «اثر آزمون» می گویند.

در مدارس از امتحان برای سنجش یادگیری و اختصاص نمرات بد دانش آموزان استفاده می شود، اما مطالعات، اثر مهم امتحانات را به ما نشان داده اند. امتحان دادن و تلاش برای فراخوانی دانش از حافظه باعث می شود در آینده بهتر بتوانيم دانسته های خود را به خاطر بیاوریم.

ارسطو در مقاله ی خود درباره ی حافظه می نویسد: «عمل یاد آوری مکرر یک موضوع خاص باعث تقویت حافظه می شود.»

فرانسیس بیکن هم مانند ویلیام جیمز (روانشاس) این موضوع را تأیید می کند. امروزه ما بر اساس پژوهش ها به این درک رسیده ایم که اقدام به یاداوری دانسته ها اثر بسیار قوی تری در تثبیت آموخته ها دارد تا آن که پس از گذشت مدتها (از یادگیری اولیه) باز هم اقدام به یادگیری اساسی مطالب کنیم. این موضوع با نام «اثر آزمون» و هم چنین «تمرین بازیابی» شناخته می شود.

والدین کنکوریا چکار باید بکنند؟

مراحل یاد آوری برای داشتن بیشترین اثربخشی باید پس از زمان هایی مشخص و با فاصله ی زمانی زیاد انجام شود تا مغز به «از بر خوانی» دچار نشود و تلاش های شناختی و فکری بیشتری انجام دهد. این موضوع امروزه دست کم به اندازه ای شناخته شده است که بسیاری از حوزه های کاری دوره های بازآموزی مختلفی برای کارمندان خود برگزار می کنند.

با این حال هنوز در بسیاری از سیستم های آموزشی سنتی معلمان و دانش آموزان از امتحانات به عنوان یک ابزار یادگیری استفاده نمی کنند.

در سال ۲۰۱۰ نتایج یک مطالعه ی علمی، گزارشی از قدرت آزمون ارائه داد. بر اساس این گزارش، دانش آموزانی که پس از خواندن یک متن به سؤالاتی جواب می دادند تا خوانده های خود را بازیابی کنند. پس از یک هفته، ۵۰ درصد مطالب بیشتری را به یاد می آوردند. اما با وجود این آمار حیرت آور هنوز هم بسیاری از افراد از امتحان گریزان هستند.

راهکارهای عملی

اگر شما هنوز به دنبال آموختن هستید، نخستین راه برای بهبود یادگیری، امتحان دادن است . اگر به اندازه کافی از شما امتحان گرفته نمی شود، وقت آن است که خودتان دست به کار شوید.

  • گام نخست ، خلاصه برداری است؛ این موضوع را در نظر داشته باشید که خلاصه برداری باید به زبان خودتان باشد. به عنوان مثال برای بیشترین اثربخشی می توانید یک مطلب را بخوانید و با بستن کتاب تلاش کنید تا مطالب را به زبان خودتان بنویسید. در این صورت، عمق یادگیری شما افزایش می یابد و نگاهی اختصاصی به مطالب خواهید داشت.
  • دومین گام برای افزایش دوام آموخته های تان این است که پس از مطالعه با یادگیری یک مطلب به سؤالاتی برای سنجش آموخته هایتان جواب دهید. این کار علاوه بر تثبیت آموخته، نقاط ضعف شما را هم آشکار می کند که می توانید به مرور دوباره ی آنها بپردازید.
  • گام نهایی برای تثبیت آموخته ها، یاداوری های متناوب است امروزه تقریبا همه نسبت به کارایی فلش کارت ها اطمینان دارند. این روش آموزشی را می توان برای هر نوع مطلبی استفاده کرد. برای استفاده از منافع چنین روشی باید زمانی که در آستانه ی فراموشی یک مطلب هستید (نه زودتر و نه دیرتر) با استفاده از سوالات مختلف تلاش کنید تا مطالب را یادآوری کنید. البته می توانید از فلش کارت هم استفاده کنید سوالات را در یک طرف فلش کارت بنویسید و جواب را در طرف دیگر. استفاده از این فلش کارتها، دقیقا مشابه استفاده از فلش کارتهایی است که معمولا برای یادگیری لغات زبان انگلیسی استفاده می شوند.
یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

راه کارها و شرايط تمرکز در مطالعه

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود