چگونه فیزیک بخوانیم | آموزش مطالعه فیزیک

خیلیا می پرسن که فیزیک رو چجوری بخونیم،اینجا نکاتی راجع به خوندن فیزیک عرض میکنم و یه کلیاتی هم درباره فصول فیزیک میگم.

کلیاتی راجع به فصول فیزیک

فیزیک اول – فیزیک۱

خب از فیزیک ۱که شروع کنیم این کتاب۵ تا فصل داره که معمولا از سه فصل اولش سوال مطرح نمیشه!این که تاکید میکنم “معمولا” به این خاطره که بیشتر داوطلبان فکر میکنن این ۳فصل اول حذفه،در صورتی که اینطور نیست!و توی کنکور بعضی سال ها هم برای دوستان تجربی و هم برای دوستان ریاضی از فصل اول سوال مطرح شد!سوالات بسیار آسان که به خاطر نخوندن از دست خیلی ها رفت!
پس برای کنکور سعی کنیم حداقل یه بار در طول سال و یه بار هم دوران جمع بندی این قسمتهارو نگاهی بیندازیم!دو فصل آخر این کتاب به مبحث مهمی به نام نور،بازتاب و شکست می پردازه!این دوتا فصل یه نظر من جزو فصول راحت محسوب میشن و حتما توصیه میکنم توی کنکور تستهاشو بزنین!توی کتاب چند تا فرمول کلی نوشته که برای حل مسائل خیلی بدرد نخور هستن!فرمول های بهتری توی کتابهای کمک آموزشی پیدا میشن که یادشون بگیرین خوبه،بر خلاف فصول دیگه که بهتره همون فرمول کتاب رو به کار ببریم و فرمول های پیچیده و ناکارآمد رو الکی حفظ نکنیم!سهم این دو فصل توی کنکور تقریبا۱۰ درصد هست!

چگونه فیزیک بخوانیم
چگونه فیزیک بخوانیم

 

فیزیک دوم – فیزیک

فیزیک۲ شامل ۶تا فصله و به همین دلیل تقریبا کتاب مهمی محسوب میشه.ضمنا چون فصول اولش برای یادگیری بعضی فصول دیگه لازمه حتما باید خوندش!فصل اول فیزیک و اندازه گیری هست که دو تا مبحث عمده داره و اگه سوال بیاد احتمالا از یکی از این دو قسمت خواهد بود.یکی مبحث دقت اندازه گیری و واحد ها و دیگری مبحث بردارها توی کنکور دو حالت داره،یا مستقیما از این فصل سوال میاد یا مطالب این فصل رو در قالب سوال از فصل های دیگه ازمون میپرسن!
فصل ۲و۳ به صورت مقدماتی توی دوم اومده و توی پیش دانشگاهی بیشتر در این باره میخونیم!پس حتما این دوتا فصل هم فراموش نشه.
۳فصل آخر هم جزو فصول مستقل هستن که سهم قالب توجهی رو توی کنکور دارن خصوصا فصل گرما و قانون گازها. سوالاتی که از این فصل ها مطرح میشه اکثرا آسونه و زود به جواب میرسه پس عاقلانه اس که بهشون توجه کنیم و خوب روشون مسلط بشیم تا این سوالات رو تو کنکور از دست ندیم.

 

فیزیک سوم – فیزیک ۳

رسیدیم به کتاب سال سوم که برای دوستان ریاضی ۵فصل هست و عزیزان تجربی یه فصل کمتر دارن.مباحث این کتاب واقعا جذاب هست و کمتر کسی پیدا میشه فصولی از این کتاب رو حذف کنه!
ترمودینامیک هم فصل نسبتا آسونیه و با توجه به تعداد سوالاتش لازمه خونده بشه!بنده این رو از اساتید فیزیک نقل قول میکنم وگرنه خودم راجع به این فصل هیچ اطلاعی ندارم!!!
به به!بالاخره سر و کله الکتریسیته پیدا شد!!دو فصل الکتریسیته ساکن و جاری میشه گفت یکم مشکل هستن و داوطلبان رو سر جلسه به چالش میکشونن.سوالات نسبتا وقت گیر که گاهی وقتها به جواب آخر هم نمیرسیم و مجبوریم بریم سوال بعدی!این دو فصل رو باید با تمرین زیاد و حل تیپ های مختلف سوال مسلط شد.به نظر من سر جلسه کنکور و همینطور آزمونهای آمایشی جامع سوالات این فصل هارو بذاریم برای آخر بهتره!چون ممکنه وقت زیادی روشون بذاریم و به سوالای آسون بعدشون نرسیم!
دو فصل آخر به مبحث جذاب مغناطیس و القا مربوطه!سوالات کنکور این دو فصل خیلی آسون هستن و سهم خوبی از سوالای کنکور رو شامل میشن!در فصل مغناطیس ۴فرمول اصلی میدان مغناطیسی و قاعده دست راست رو یاد بگیریم سوالش رو زدیم!توی فصل القا هم چندتا فرمول عمده هست که همون ها کفایت میکنه!

 

فیزیک چهارم – فیزیک پیش

به مهم ترین کتاب فیزیک رسیدیم که میشه گفت تقریبا ۵۰ درصد سوالات کنکور از این کتاب هست!
فصل اول حرکت شناسی یکی از فصل های مهم و حجیم هست که سوالات زیادی رو به خودش اختصاص میده!در این فصل انتظار نداشته باشین که زود و سریع مسلط بشین!!باید حوصله به خرج بدین و تست های زیادی حل کنین،با صبر و حوصله کم کم بهش مسلط میشین!علی رغم تسلط خوبتون باز پیشنهاد میکنم سوالات این فصل رو هم مثل الکتریسیته ها و دینامیک که توضیح خواهد داد بذارین برای آخر کار!چون خیلی وقت گیر هستن.

بعد از حرکت شناسی به دینامیک میرسیم که به قول کنکوریها یکی از سخت ترین فصول فیزیک هست!با این حال اگه بهش ساده نگاه کنیم چیز خاصی نداره و راحت میشه تست هاشو زد!مفاهیم پایه دینامیک در سال دوم خونده میشه و تو پیش دانشگاهی بیشتر جنبه کاربرد قوانین نیوتن در قالب مسائل مورد سوال قرار میگیره.بعد هم به حرکت ماهواره و حرکت دایره ای می پردازه.با چند فرمول معمولی میشه تمام سوالات این فصل رو جواب داد پس بازهم تاکید میکنم خودتون رو درگیر فرمولهای پیچیده و مخصوص یه تیپ سوال نکنین!طراح کنکور با زیرکی هر سال تیپ سوال رو یه مقدار تغییر میده تا همون فرمول تکراری کارا نباشه ولی همیشه به راحتی با همون فرمولهای کتاب حل میشه!سوالای این فصل رو هم برا آخر بذارین بهتره!

به سومین فصل کتاب پیش دانشگاهی میرسیم یعنی نوسان!این فصل در ابتدا سخت ترین فصل و وقتی مسلط شدیم آسون ترین فصل کنکور میشه!اول باید به فرمولهای کتاب مسلط بشیم و بعد با تست زدن یاد بگیریم اونهارو در مساله پیاده کنیم!برای حل یه مساله در این فصل از چند راه میشه عمل کرد که همه شون در یک نقطه به هم میرسن و جواب نهایی رو بدست میارن!پس توی این فصل هم تحمل و صبر برای مسلط شدن حرف اول رو میزنه!اگه زود دست از کار بردارین هیچ وقت یاد نمیگیرین و حتی ممکنه بعضی از قسمتهای فصول بعدی رو هم نفهمین!

فصل چهارم و پنجم مبحث امواج مکانیکی هست.تقریبا مطالب راحت هستن و در مقایسه با سه فصل اول کتاب زودتر تسلط لازم بدست میاد!در این فصول هم چندتا فرمول اساسی که در کتاب ذکر شده رو فقط باید یاد بگیریم.در قسمت تارها و لوله ها،برای نوع باز و بسته شون باید فرمولهای جداگانه رو خوب مسلط باشیم تا با هم قاطی نشه و دچار مشکل نشیم!

فصل ششم فصل امواج الکترومغناطیس هست که خیلی کم حجم و آسونه و براحتی میشه تست یا تست های مطرح شده ازش رو زد.تو این فصل هم دو تا مطلب عمده وجود دارن که باید یاد بگیریم.اولین مطلب کیفیت تشکیل موج الکترومغناطیس و خوصیات نواحی مختلف امواج الکترومغناطیس هستش.یه سوال احتمالا از این قسمت مطرح میشه.و دومین مطلب مهم آزمایش یانگ هست که تقریبا میشه گفت پای ثابت سوالات کنکوره و هر سال به نوعی از این قسمت سوال مطرح میشه.با خوندن این فصل براحتی از پس یک یا دو تستش برمیاین.

دو فصل آخر پیش دانشگاهی مباحث فیزیک مدرن یا کوانتومی رو بحث میکنه.فصل فیزیک اتمی یه مقدار شاید فرمول زیاد داشته باشه و یاد گیری فرمولهای طولانی و پیچیده اش سخت باشه ولی کلید حل سوالاتش فقط و فقط یادگیری همین فرمولهاست!و اصلا عاقلانه نیست که به خاطر حفظ نکردنشون سوالات این فصل رو از دست بدیم.فیزیک هسته ای هم مبحث آسونی هست که با یاد گرفتن دو مبحث نیمه عمر و واپاشی تضمین میکنم تستش رو بزنین.

چگونه فیزیک بخوانیم

همونطور که لابه لای عرایضم راجع به فصول ذکر کردم،برای خوندن فیزیک اول باید فرمولهارو یاد بگیریم.پس برای شروع کتاب درسی رو میخونیم و فرمولهارو یاد میگیریم.بعد به مثالها و تمارین کتاب میپردازیم و اونهارو هم خوب یاد میگیریم.خیلی از داوطلبان نسبت به این نکته بی توجه هستن.و اصلا مثال ها و تمرین های کتاب رو جدی نمیگیرن در صورتی که اگه سوالات کنکور رو ببینین بیش از ۹۰ درصد سوالات شبیه به یکی از تمرینها یا مثال های کتابه!یا بعضی از مسائل از آزمایش های کتاب درسی ایده گیری شده اند.پس تاکید میکنم این قسمتهارو جدی بگیرین.

بعد میرسیم به کتاب کمک آموزشی!بهتره برای یاد گیری کامل تر نکات کادرهای این کتاب رو هم در صورت وجود بخونیم.برای تست زدن عجله نکنین!نصف تسلط فیزیک یعنی همین خوندن و یاد گرفتن مفاهیم پایه ای!

خب بعد از خوندن نکات نوبت به تست زدن میرسه!اگه وقت داریم همه تست هارو میزنیم اگه نه میتونیم به صورت رندومی انتخاب کنیم(که البته بنده راه اول رو توصیه میکنم).روی حل کردن سوال وقت میذاریم و همه ایده هایی که توی ذهنمون هست رو روش پیاده میکنیم.نگران زمان نباشین فعلا داریم تست آموزشی میزنیم و اگه حتی روی یه تست ۱۰ دقیقه یا یه ربع هم وقت گذاشتین نگران نشین.اگه حلش کردین که خیلی خوبه!اگه توی حل تست دچار مشکل شدین و اصلا دیگه راه حلی به ذهنتون نرسید به پاسخ مراجعه میکنین.با دقت پاسخ رو میخونین و یاد میگیرین.بلافاصله پاسخ رو میبندین و دوباره برای خودتون شروع میکنین به حل کردن!بعد از این که حلش کردین این تست رو علامت میزنین و میذارین تا یه مدتی بگذره!بعد از یه مدت دوباره برمیگردین و حلش میکنین!این کار به این خاطره که نقش حافظه در حل تست کم بشه و بفهمین که آیا جواب رو صرفا حفظ کرده بودین یا کامل فهمیدین.

برای مشاهده بودجه بندی درس فیزیک در سال های گذشته کلیک کنید

خب این هم از فیریک کنکور  و اینکه چگونه فیزیک بخوانیم  . امیدوارم مطالبی که تو این پست عرض کردم به دردتون بخوره.
خب فعلا بدرود

این پست چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز ها: / ۵. تعداد رای ها:

آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 نظرات
 1. hossin می گوید

  سلام ببخشید من فیزیک و ریاضیم در حد صفره یعنی از صفر هم کمترم. نمیدونم چیکار کنم کلا از بچگی ریاضیم داغون بوده و تقریبا ۱۰ ماه دیگه کنکور دارم رشتم کامپیوتره ولی کنکور تجربی میدم ممنون اگه راهی بهم بگید

 2. 20to20.ir می گوید

  عالی بود مرسی که هستین

 3. جبار می گوید

  سلام ،
  من به رشته فیزیک علاقه دارم ، ولی فیزیک و ریاضیات ام در حد ، صفره!
  اگر ریاضیات و دیفرانسیل دبیرستان رو تو این یکماه بخونم ، میتونم دانشگاه فیزیک موفق بشم؟
  اخه شنیدم تو دانشکاه فیزیک رو از پایه دوباره میخونیم (هالیدی)

 4. شستشوی مبل می گوید

  ممنون از راهنماییاتون

 5. لیلی2000 می گوید

  عالی بود عالی بود عالی بود مرسی که هستین دکتر کاویانیییییییی

 6. masoumeh می گوید

  سلام ببخشید میخواسم بدونم به نظرتون واسه فیزیک چه کتابیو بخرم خوبه؟؟
  امسال پیشم رشتمم تجربیه.
  میخوام شروع کنم به خوندن واسه کنکور.اما اینکه چه کتاب تستیو بگیرم نمیدونم.هرکی ی چیزیو میگه خوبه

 7. ارغوان می گوید

  سلام من رشتم ریاضی هستش ۹۷کنکور دارم واسه شروع نمیدونم از چی شروع کنم چه کتابایی رو نخونم کنار بذارم چون اگه بخوام بخونم همه رو خیلی وقت گیر میشه اگه میشه بگید ک چه کتابایی اهمیتش کمتره

 8. Popo می گوید

  سلام من سال دیگه وارد دبیرستان میشم میخواستم بدونم از الان شروع کنم و برنامه ریزی کنم واسه کنکور تجربی؟مثلا میخوام این سه سال رو معلم خصوصی بگیرم واسه دروس تخصصی و کلاس های المپیاد رو هم برم

 9. زهرا چهارم تجربی می گوید

  بچه ها کتاب میکرو طبقه بندی گاج هم پایه ش هم پیشش عالیه عالیه..من اصلا نمیتونم فیزیکی که معلم درس میده رو بفهمم و نمره خوب بیارم اما این کتاب واقعا عالیه …

 10. محمد پارسا می گوید

  سلام و تشکر بابت مطالبتون
  ببخشید یک سوال داشتم.
  ایا میشه بدون خوندن و هیچ گونه تسلطی روی مباحث پایه فقط فیزیک پیش و خوند؟؟البته به جز دینامیک که خودتون فرمودید پیش نیاز لازم داره.
  خیلی ممنون

 11. miss shirazi می گوید

  سلام خسته نباشید!
  من میخام فیزیک ومبحثی بخونم امامیترسم مبحثی رو که بخونم ترکیبی بیادنتونم جواب بدم شمامیدونید چه مبحثایی تو فیزیک تجربی ترکیبی میان هرساله؟؟؟؟

 12. Naser می گوید

  سلام من دانش اموز پیش انسانی هستم…تو انسانی خوب نمیخوندم ولی از تابستون شروع کردم واس دو رقمی اوردن ولی فهمیدم که چون معدلم پایین ۱۵ هستش تربیت معلم قبول نمیشم واس همین ب خاطر دلایلی که ب وضع مادیم برمیگرده تصمیم گرفتم کنکور تجربی بدم ۳ ماهی هست دارم رو زیست و عمومی هام مانور میدم و میخوام از دی بقیه اختصاصی هارو شروع کنم. لطفا علی جان راهنماییم کن…کسی قبل من همچین کاری کرده؟؟؟ قابل شدنه؟؟فقط تورو خدا انرژی واهی ندید و حقیقت رو بهم بگین…منتظر جواب هستم

  1. Zahra می گوید

   همه چی به خودت بستگی داره هیچکس غیر خودت جواب این سوالو نمیدونه مطمعن باش!چه اهمیتی داره که یکی قبل تو اینکارو کرده یا نه؟چرا تو اولین نفر نباشی؟تصمیمت رو بگیر و با تمام وجود واسه هدفت بجنگ!

  2. مجتبی می گوید

   ببین اصلا مهم نیست تو قبلنا چی خوندی وقتی میای پشت سد کنکور باید همه چیز از صفر باشه وقتی یه کتاب رو ده بار خونده باشی وقتی اومدی پشت کنکور باید با تمام دقت بخونیش اینطور نیست ک چون من یه بار خوندمش از تو جلویم اصلا اگه کسی بی فکر کار کنه ضربه میخوره فکر میکنه اون فصل از کتاب رو بلده و بی دقت میخونع ….ببین کنکور واسه همه سخته من چند نفرو دیدم پزشکی و پیرا … قبول شدن فک کردم واقعا کشکه ولی تویی ک رشته انسانی میخونی وکسی که رشتش تجربیه کنکور به تلاش نیاز به جنگیدن نیاز داره …جنگ واقعی تو زندگی من از کنکور شروع شد فهمیدم همه چیز اسون به دست نمیاد….به امید رسین به ارزوهاتون یاعلی

 13. لیلا می گوید

  سلام.ممنون بابت مطالب و وبسایت زیبایی که دارید

 14. کیمیا می گوید

  سلام من سال بعد کنکور دارم بنظرتون فیزیک از سال اول شروع کنم یا دوم

  1. مهران می گوید

   از برنامه راهبردی قلمچی استفاده کنین..

 15. sahel می گوید

  سلام اقای دکترمن هفته بعدکنکور ریاضی دارم وهیچی نخوندم ولی می خوام بعدش که کنکوردادم واسه تجربی بخونم اصلاازرشته ریاضی خوشم نمی یومدنه اینکه بدباشه هانه فقط علاقه ای بهش ندارم مدیرماوقتی دیدریاضیم ۲۰به زورمجبورکردریاضی بخونم بااین علاقه شدیدی به زیست داشتم درطول سال درکناردرسهای رشته ریاضی خودم زیست خوندم ولی یکمی به شدت علاقه مندرشته های داروسازی وپزشکی هستم ولی معدلم خوب نیست معدل کتبی نهایی ام شده۱۴/۳۴امیدی هست واسه داروسازی یاپزشکی تبریزلطفاجوابموبدیددرضمن میشه سه سال متوالی کنکورداد منتظرجوابتون هستم….باتشکر

  1. ahwaze می گوید

   پس چه مرضی که داری رفتی ریاضی این مرضاتون رشتتنون ریاضی بعدا میاید تجربی میدید انشالله هیچ وقت در تجربی قبول نمیشی

 16. arsham nemati می گوید

  خیلی خوبه اما اگه بخواهیم جزو کامل دریافت کنیم برای درس فیزیک دریافت کنیم باید چیکار کنم رشته ریاضی ۳ممنونم اگه راهنماییم کنید

 17. زهرا می گوید

  سلام خیلی ممنون از سایتتون مطالبتون خیلی خوب و مفید بود

 18. حسن می گوید

  سلام من فیزیکم در حد صفر هست.میخاستم بپرسم چطور باید فیزیک و ریاضیمو قوی کنم؟
  ممنون

  1. دکتر علی کاویانی می گوید

   سلام. شما میتونین از پکیج فاتحان استفاده کنین.

 19. حامد می گوید

  منم میخام دکتر بشم خو ولی فیزیک نمیزاره

 20. محمدعلی توکلی می گوید

  اگه پرسمان فیزیک نبود من تاحالا بااین تدریس افتضاح این معلم افتاده بودم

 21. محمدعلی توکلی می گوید

  این مطلب واقعا عالی بود وخیلی کمکم کرد ولی معلم ما خیلی افتضاح درس میده هیچ کسی هم توی کلاس ما ازش راضی نیس
  فقط هم بلد بندازه:))

 22. زهرا می گوید

  سلام
  خیلی عالی بود
  گرچه پشت کنکوری نیستم
  ولی خیلی به دردم خورد
  واقعا ممنونم
  یاحق

 23. حمید می گوید

  سلام

  گاج نقره ای کافیه واس فیزیک؟؟؟؟

  اخه من خیلی سبز و گاجو مقایسه میکنم خیلی سبز سطحش خیلی بالاتره؟؟؟

  بعد موندم گاجو قشنگ بخونم یا خیلی سبزو!در ضمن من سال سومم!

  ممنون از سایت بی نظیرتون اقای دکتر

  1. علی کاویانی می گوید

   سلام. گاج رو دقیق تر بخونین. خیلی سبز یکم تو فیزیک زیادی سطحش بالاس.

   1. حمید می گوید

    ممنون از راهنماییاتون

 24. سارا می گوید

  سلام میشود نمونه سوال و جزوه برایم ایمیل کنید

  1. علی کاویانی می گوید

   سلام.. متاسفانه این روزا تو خوابگاه سرعت اینترنتمون خیلی پایینه لذا معذوریم..

 25. سمی می گوید

  سلام.من تاسال قبل به کنکورفکر نمیکردم وازنحوه خوندنش مطلع نبودم ووقتمو فقط به درسای مدرسه اختصاص میدادم و معدلمم هیچ وقت پایین تراز ۱۹.۵۰نشده.نمیگم کلا”هم بیخیال کنکور بودما نه تست واینام میزدم اما میدونم به حد کافی نبوده تلاشم وسال ۹۲ کنکوردادم تورشته مورد علاقم(پزشکی) قبول نشدم.الآن یعنی از ۱۱آبان می خوام جدی واز صفر شروع کنم البته فقط باتوکل به خدا.به نظر شما می تونم امسال به جایی که میخوام برسم؟وقتی به این فک میکنم که خیلی ها دوسه سال یاحتی بیشتر دراین مورد تلاش کردن ومن فقط ۸ماه فرصت دارم یکم روحیم خراب میشه.ولی همونطور که گفتم امیدم به خداست.شماچی میگین؟خواهش میکنم جواب بدین……..

  1. علی کاویانی می گوید

   رتبه یک کنکور ۸۹ تو ۴ماه به هدفش رسید. توکلتون به خدا باشه. میتونین.

 26. رویا می گوید

  مرسی علی جان امیدوارم بتونم از تجربه های با ارزشت بهرمند بشم

  1. علی کاویانی می گوید

   خواهش میکنم. در خدمتیم.

 27. فاطمه می گوید

  سلام من برای فزیک چه کتابی بخرم که اموزش کامل و مفهومی داشته باشه چون فزیکم ضعیفه اول میخوام یاد بگیرم بعد تست بزنم کتاب گاج طوسی خریدم ولی به دردم نخورد کلی توضیح داده.

  1. علی کاویانی می گوید

   سلام. واسه آموزش کتاب کانون سبز جامع فیزیک رو بهتون پیشنهاد میکنم ولی بازم میگم اگه بتونین یه جزوه خوب پیدا کنین خیلی بهتره.

 28. رویا می گوید

  مرسی علی جان خیلی کمک بزرگی میکنی واقعا ممنون ومطالبی که نوشتی خیلی مفید بودن ممنون.فقط میشه یکم در مورد رتبه هم توضیح بدین لطفا؟

  1. علی کاویانی می گوید

   سلام ، مرسی، لطف دارین، چشم سعی میکنم در پست های بعد توضیح بدم.

هدیه مکتبستان برای کنکوریها

فیلم تدریس ۱۵% مباحث کنکور۹۹
(!کاملا رایگان)
دریافت رایگان پکیج
close-link
دریافت لینک دانلود