چگونه فیزیک بخوانیم؟ معرفی منابع کنکوری و روش مطالعه فیزیک

چگونه فیزیک بخوانیم؟

چگونه فیزیک بخوانیم؟

دانش‌آموزان و داوطلبان رشته‌های ریاضی و تجربی به خوبی آگاه هستند که برای به دست آوردن رتبه خوب باید دروس تخصصی را درصد بالایی بزنند در غیر اینصورت رتبه آنها ممکن است بالا شود. فیزیک یکی از درس‌های تخصصی در رشته‌های تجربی و ریاضی است که هم ضریب بالایی دارد و هم تاثیر زیادی بر روی رتبه کنکور می‌گذارد.

چگونه فیزیک بخوانیم؟ معرفی منابع کنکوری و روش مطالعه فیزیک

یکی از معضلاتی که داوطلبان کنکوری با آن مواجه هستند، چگونه درس خواندن است. منابع زیادی برای کنکور فیزیک وجود دارد. از جمله کتاب میکرو طلایی گاج، کتاب جامع خیلی سبز، سی سال کنکور فیزیک قلم‌چی و… همه این‌ها از منابع بسیار خوبی برای مطالعه فیزیک کنکور هستند. اما اگر تمام منابع هم داشته باشید اما ندانید که چطور آن‌ها را مطالعه کنید نه تنها نتیجه خوبی دریافت نمی‌کنید بلکه هزینه و وقت خود را نیز به هدر دادید.

برای مطالعه فیزیک هر‌ کس روش مخصوص خود را دارد!

تا حالا با افرادی که کنکور داده‌اند صحبت کردید؟! اگر پای صحبت‌های افرادی که کنکور دادند بنشینید، متوجه می‌شوید که هر کدام از آنها برای مطالعه و تست‌زنی راهکار خود را دارد که با آن راحت‌تر درس را متوجه می‌شوند. شاید برایتان عجیب باشد، اما این کاملا درست است.

برای مثال همه افراد نمی‌توانند در جای کاملا ساکت درس بخوانند. مکان‌هایی مثل کتابخانه‌ها برایشان مانند یک جای خوب برای چرت زدن‌های کوتاه مدت است. یا در مقابل، افرادی هستند که حتما باید در جای شلوغ یا همراه با موسیقی درس بخوانند اینطوری تمرکز آنها افزایش پیدا می‌کند.

دسته دیگری از افراد هستند که توانایی مطالعه زیاد در طول روز را ندارند. در واقع آنها نمی‌توانند که ساعت‌های طولانی را در یک مکان بنشینند و مطالعه کنند. قطعا چنین افرادی باید ساعات مطالعه کم ولی با کیفیتی داشته باشند. با وجود این تفاوت‌ها در نوع مطالعه دروس هر کس بسته به فهم و میزان یادگیری‌اش روش متفاوتی برای درس خواندن وجود دارد.

اما سوالی که همه داوطلبان با آن درگیر هستند این است که چگونه فیزیک بخوانیم ؟! قطعا با وجود این حجم از تفاوت در درس خواندن اما با این حال یک قاعده کلی برای نحوه مطالعه فیزیک وجود دارد.

فیزیک علم مطالعه طبیعت است.

هیچ گاه نباید به علم فیزیک به عنوان یک درس که تنها برای نمره گرفتن است نگاه کرد. علم فیزیک، علم طبیعت است در نتیجه نباید سعی کنید تا فرمول و مطالب آن را یک به یک حفظ کنید. قطعا موفق نخواهید شد! فیزیک تمامی پدیده‌ها و اتفاقات روزمره را به صورت کاملا علمی بررسی می‌کند. اگر کمی به اطراف خود با دقت بیشتری بنگرید و با علاقه فیزیک را یاد بگیرید آنگاه از فیزیک خواندن خسته که نمی‌شوید هیچ، بلکه تشنه یادگیری بیشتر می‌شوید.

 

برای یادگیری فرمول‌های فیزیک چه‌ کار کنیم؟

فرمول‌های فیزیک، امان از این فرمول‌های سخت که تمام فیزیک را در اختیار خودشان قرار دادند و جواب تمامی مسائل پیچیده دنیا را در خود جای داده‌اند. قطعا برای یادگیری چنین پدیده‌ای نباید آن را حفظ کرد، بلکه باید بتوان آن را ملکه ذهن کرد.

 

راهکارها:

  1. ابتدا متن کتاب، جزوه و درسنامه‌ای که در اختیار دارید را روزنامه‌وار مطالعه کنید تا موضوع اصلی را درک کنید.
  2. دوباره به ابتدای درس برگردید. اینبار درس را عمیق‌تر بخوانید، به هر فرمولی که رسیدید آن را از نظر کمیت و واحد‌های به کار رفته بر روی یک کاغذ بررسی کنید. سپس بررسی کنید که هر کمیت با کدام یک از کمیت‌های موجود رابطه عکس و با کدام یک رابطه مستقیم دارند.
  3. بعد از یادگیری فرمول‌ها باید بتوانید سرعت محاسبات خود را بالا ببرید. زمانی که تست‌های فیزیک را انجام می‌دهید باید بدانید که فرمول‌های تستی از یک فرمول مادر به دست می‌آیند که با توجه به شرایط مسئله فرمول جدید به دست آمده‌اند. پس با سرعت بخشیدن به حل مسائل خودتان می‌توانید به فرمول‌های تستی دست پیدا کنید.
  4. بعد از اتمام مطالعه هر بخش باید به سراغ مسائل تستی آن بروید. این کار هم باعث بالا رفتن یادگیری‌تان در فهم مسئله می‌شود و هم موجب تثبیت فرمول‌ها در ذهنتان.
  5. تست‌ها و مسائلی که حل می‌کنید نباید زیاد از حد باشد چرا که ممکن است موجب خستگی و دلزدگی‌تان شود. تا جایی که مباحث و فرمول‌ها در ذهنتان تثبیت شود باید تست و مسائل را به خوبی حل کنید.

چگونه در حل مسائل فیزیک مهارت کسب کنیم؟

توجه داشته باشید که مراحلی که در بالا برایتان ذکر کردم تنها برای فهم بهتر و تثبیت مطالب در ذهنتان بود. اما اگر بخواهید در حل مسئله مهارت بالایی کسب کنید تنها راهش این است که باید تنوع سوالات خود را بالا ببرید. سوالات آسان، متوسط، هم سطح با کنکور و سخت را باید به مراتب حل کنید. سعی کنید هر نوع سوالی که حل می‌کنید، نکات کلیدی مهم را یادداشت برداری کنید تا در مسائل بعدی از آنها کمک بگیرید.

 

معرفی منابع فیزیک کنکور ۹۹

برای آشنایی با منابع مهم فیزیک در کنکور به صفحه « منابع فیزیک کنکور » مراجعه کنید. 

 

 

مقالات خواندنی:

نحوه مطالعه فیزیک از زبان دکتر پوریا ایرجی ، مدرس فیزیک مکتبستان

 

 

این پست چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز ها: / ۵. تعداد رای ها:

آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود