موفقیت در کنکور ۱۴۰۰|برای کنکور ۱۴۰۰ از کجا شروع کنم؟|مشاوره و برنامه ریزی


چگونه می توان در کنکور 1400 موفق شد؟

چگونه میتوان در کنکور ۱۴۰۰ موفق شد؟

موفقیت در کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید مثل هر هدف دیگری، نیازمند برنامه‌ریزی است. بدیهی است که هر داوطلبی برای موفقیت در کنکور  این آزمون پرچالش، می‌بایست با جنبه‌های مختلف آن آشنا شود. آشنایی با ابعاد کنکور به دانش‌آموزان این توانایی را می‌دهد تا متناسب با جوانب، اقدام به برنامه‌ریزی درست نمایند. اما این سؤال مطرح می‌شود که “برنامه‌ریزی درست به چه معناست؟” و “چگونه می‌توان موفقیت در کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید را تضمین کرد؟ ”

در ادامه‌ی این مقاله به روش‌های صحیح برنامه‌ریزی جهت موفقیت در کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید می‌پردازیم.

۱) مشورت با مشاور

اگر به‌عنوان یک داوطلب کنکوری درباره‌ی راه‌های موفقیت در کنکور با دوستانتان به بحث و گفت‌وگو بنشینید، متوجه خواهید شد که یکی از راه‌های پیشنهادی و البته احتمالی آن‌ها، مراجعه به یک مشاور کنکور است. اما توجه به این نکته ضروری است که هدف، تنها وجود یک فرد تحت عنوان “مشاور” نیست. یک مشاور کنکور باید دارای استانداردهای منحصربه‌فرد در حرفه و تخصص خود باشد؛ بنابراین دانش‌آموزان می‌بایست در انتخاب مشاور تحصیلی خود نهایت دقت را به‌کارگیرند تا بتوانند همراهی یک مشاور خبره و یک پشتیبان واقعی در مسیر پر فراز و نشیب کنکور را تجربه کنند. از جمله مزایای مشاوره کنکور۱۴۰۰، برنامه‌ریزی، زمان‌بندی مناسب و تعیین روش‌های صحیح مطالعه برای داوطلبان کنکور است.

۲) شرکت در آزمون‌های آزمایشی

شرکت در آزمون آزمایشی

شرکت در آزمون‌های آزمایشی از مزایای زیادی برخوردار است. از جمله این مزایا آن است که داوطلب با شرکت در این آزمون‌ها می‌تواند آموخته‌های خود را بسنجد و به‌نوعی تلاش کند بهترین عملکرد را تا زمان فرا رسیدن کنکور سراسری ارائه دهد.

یکی دیگر از فواید شرکت در این آزمون‌ها، مواجهه با سوالات جدید است. عموماً داوطلبان در این آزمون‌ها با تیپ تست‌های جدیدی مواجه می‌شوند و این مطلب روی آمادگی آن‌ها در مواجهه با انواع و اقسام سوالات احتمالی در کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید تأثیر زیادی می‌گذارد.

از دیگر فواید شرکت در آزمون‌های آزمایشی، مدیریت زمان در جلسه‌ی آزمون است. می‌دانیم که یکی از نگرانی‌های داوطلبین کنکور، کمبود وقت است. آزمون‌های آزمایشی بستر مدیریت زمان را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند؛ بنابراین داوطلبان تا زمان فرا رسیدن کنکور ۱۴۰۰، در سامان‌دهی زمان، به تسلطی قابل‌قبول دست می‌یابند.

۳)بررسی کنکورهای سنوات گذشته و یادداشت‌برداری از تیپ تست‌ها

لازمه‌ی آشنایی با سوالات کنکور و چگونگی پاسخگویی به آن‌ها، بررسی سوالاتی است که در کنکورهای سال‌های گذشته مطرح شده‌اند. تاکنون شاهد تکرار قابل‌توجه سوالات مشابه در کنکورهای سراسری بوده‌ایم. اگر به سؤالات کنکور نگاهی مختصر بیندازید متوجه خواهید شد که حتی برخی از سوالات عیناً در کنکورهای مختلف تکرار شده اند. این مطلب اهمیت تحلیل و بررسی آزمون‌های سراسری داخل و خارج کشور در سال‌های گذشته را نشان می‌دهد؛ بنابراین داوطلبان نباید بدون بررسی سوالات کنکورهای سنوات گذشته در جلسه‌ی کنکور ۱۴۰۰ و یا حتی آزمون‌های آزمایشی حاضر شوند؛ کما اینکه شاهد تست‌های بسیار جدید با درجه سختی بالا در کنکور ۹۹ بوده‌ایم و کنکور هر سال، معمولاً چند سوال غافلگیرکننده برای داوطلبان، در آستین دارد!

۴)اختصاص متوازن و منطقی زمان به دروس عمومی و تخصصی

برای رسیدن به موفقیت در کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید باید این باور نادرست که “بخش اعظم زمان مطالعه باید به دروس تخصصی اختصاص داده شود ” را از ذهنتان پاک کنید. اگرچه نمی‌توان اهمیت بالای دروس تخصصی در اخذ رتبه‌ی دلخواه را انکار کرد، اما باید توجه داشته باشید که دروس عمومی مکمل و پیش‌نیاز موفقیت در دروس تخصصی بوده و اختصاص زمانتان تنها به یکی از این دروس هیچ موفقیتی را تضمین نخواهد کرد. تقسیم زمان جهت مطالعه‌ی دروس اختصاصی و عمومی باید کاملاً منطقی و متوازن باشد. البته برخی از دانش‌آموزان در برخی از دروس تخصصی یا عمومی از مهارت بیشتری برخوردارند و ترجیح می‌دهند زمان ذخیره‌شده از دروس مذکور را به مباحثی اختصاص دهند که در آن‌ها ضعف دارند. اما همچنان نباید مرور مباحثی را که در آن‌ها مسلط هستند، فراموش کنند؛ چراکه تمامی کتب آموزشی، چه عمومی و چه اختصاصی، فرّار هستند و احتمال فراموشی مطالب از ذهن داوطلبان وجود دارد.

۵)تقویت نقاط قوت

داوطلبان باید بدانند تقویت نقاط قوت یکی از امتیازات مثبت برای آن‌هاست، به‌خصوص که اگر نقاط قوتشان مربوط به مباحث سوال خیز و پرتکرار کنکور باشد. بنابراین داوطلبین باید در جهت تقویت نقاط قوتشان در دروس مختلف بکوشند. این امر قطعاً یکی از رموز موفقیت در کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید است.

۶)تست زنی

از جمله راه‌های تثبیت آموخته‌ها، تست‌زنی فراوان است؛ در واقع دانش‌آموزان با پاسخگویی به انواع تست‌های تألیفی و البته استاندارد، مهارت خود را در مباحثی که آموخته‌اند می‌سنجند و در پاسخگویی به سؤالات، هم از نظر زمانی و هم از نظر آشنایی با انواع و اقسام تست‌ها به تسلطی نسبی می‌رسند.

۷)مرور مداوم آموخته‌ها

مرور مداوم آموخته ها

 منظور از مرور مداوم آموخته‌ها، بازگشت مجدد و دائمی به مطالب کتاب در طول سال تحصیلی نیست؛ بلکه داوطلب می‌بایست از کتب تستی، تست‌های متناسب با آموخته‌ها را به‌صورت تصادفی گلچین کند و در مدت‌زمانی مقرر به آن‌ها پاسخ دهد. این روش به تثبیت دانسته‌های دانش‌آموز کمک چشمگیری می‌کند.

۸)مراقبت از سلامت جسمی و روحی

قوانین مسیر کنکور، تنها به تست‌زنی فراوان، زمان‌بندی مناسب، مشاور خوب و… محدود نمی‌شود. اهرم اصلی مدیریت تمامی مسائل مذکور، مراقبت سلامت جسمی و روحی است. بسیاری از دانش‌آموزان معتقدند برای موفقیت در کنکور باید شب‌زنده‌داری کرد. این دسته از افراد توجه نمی‌کنند که در صورت عدم استراحت مغز در ساعات مشخص، عملکرد مغزی به‌شدت افت می‌کند و مطالعه‌ی دانش‌آموز صرفاً خیره شدن به مطالب کتاب است و مغز پردازش مفیدی را انجام نخواهد داد. داوطلبان کنکور باید خواب کافی داشته باشند و بر اساس تحقیقات علمی باید ۷ الی ۸ ساعت از شبانه‌روز را به استراحت اختصاص دهند.

همچنین نباید تغذیه‌ی مناسب را نیز از یاد برد. خوردن انواع خشکبار و میوه‌جات بازدهی و عملکرد مغز را افزایش می‌دهد. علاوه بر این نوشیدن فراوان آب هوشیاری داوطلب را هنگام مطالعه‌ی مطالب بالا می‌برد. داوطلبان نباید دائماً ساکن باشند و لازم است در طول روز زمانی را به تحرک جسمی و ورزش اختصاص دهند.

سخن آخر

در نظر داشته باشید که موفقیت در کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید، در گرو عمل به تمامی عوامل ذکر شده است و رعایت تنها تعدادی از آن‌ها، موفقیت داوطلب را تضمین نمی‌کند. با آرزوی موفقیت برای همه شما همراهان دوست‌داشتنی مکتبستان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود