چهار گام تا تضمین موفقیت

چهار گام تا تضمین موفقیت

چهار گام تا تضمین موفقیت

افراد تفاوت های بسیاری در یادگیری، هوش و دانش دارند؛ اما این تفاوت ها معمولا چیزهایی نیستند که تصور می شوند. افراد می توانند بیازموند، هوش خود را تقویت کنند و نقاط ضعف خود را برطرف کنند. تقریباً همه می توانند موفق شوند؛ اما برای موفق شدن باید مسیری را طی کنیم که از بیراهه نبودن آن اطلاع داریم و مبتنی بر نظریات علمی است. مسیری که ما پیشنهاد می کنیم، از این قرار است:

۱٫مسئولیت را به دوش بکش. یک اصطلاح رایج در مکتب های تجارت وجود دارد که می گوید؛ تو نمی توانی از درون کلبه به یک گوزن شلیک کنی. این موضوع در مورد یادگیری هم صحت دارد؛ باید لباس هایت را پوشیده و آماده شوی، از خانه خارج شوی و بفهمی چه می خواهی. استاد شدن در یک زمینه، نمره ای نیست که در یک امتحان کسب می کنی؛ چیزی نیست که یک معلم و مربی بتواند به تو ارزانی کند و قابلیتی نیست که هم زمان با پیر شدن و سفید کردن موها، برایت حاصل شود.

۲٫به استقلال مفهوم هوش موفقیت برو. چشمانت را باز کن. اسیر افکار محدود کننده و سبک های یادگیری آسان نباش؛ بلکه فرماندهی و کنترل منابعت را به دست بگیر و از تمام ظرفیت هوشت برای استاد شدن در دانش با مهارت دلخواه خود، استفاده کن. آن چه را می خواهی بدانی، انجام دهی یا به پایان برسانی توصیف کن. سپس شایستگی هایی را که باید برای آن به دست بیاوری، مواردی  را که باید بیاموزی و جایی را که می توانی آن دانش با مهارت را کسب کنی، فهرست کن. در نهایت حرکت کن و آن را به دست بیاور.

تخصص و مهارت را مانند یک توسعه ی مستمر بدان. از روش های خودسنجی پویا استفاده کن؛ یعنی آزمون هایی از خود بگیر که نقاط ضعف تو را آشکار کند و بتوانی برای رفع آن ها اقدام کنی. این کاری هوشمندانه است که برنامه ریزی های خود را بر اساس نقاط قوتت انجام دهی، اما شناسایی مستمر نقاط ضعف و رفع آن ها، راهکاری هوشمندانه تر برای یادگیری و موفقیت است.
  1. از استراتژی های یادگیری فعالانه استفاده کن. از روش های یادگیری و تمرین پر بازده، مانند تمرین های بازیابی، تمرین های زمان دار ( دارای فاصله ی زمانی بین تمرین ها ) و تمرین های درهم ( انجام هم زمان چند تمرین از فصل ها و موضوعات متفاوت ) بهره ببر. تهاجمی و سرسخت باش. مانند افرادی که با وجود ابتدا به خوانش پریشی به دستاورد های فراوانی رسیدند. اقدامات و بهبود مهارت هایی را در پیش بگیر که بتواند مشکلات و موانع را بر سر راه زود آموزی تو خنثی کند.
بی دقتی و پیشرفت؟!!!

بر آن چه احساس می کنی بهترین است، تکته نکن. مانند خلبانی که از ابزار های کنترلی مختلف استفاده می کند، همواره از خود امتحان بگیر. از همتایان خود بخواه ایرادات کار تو را بگویند و از هر ابزار کنترلی دیگری بهره ببر تا اطمینان یابی قضاوت دقیقی از دانسته ها و توانایی های خود داری. استراتژی هایت نیز تو را به سمت اهدافت به پیش می برد.

اگر فرآیند یادگیری دشوار شد. تصور نکن که یک جای کار می لنگد. به یاد داشته باش که کار های دشوار با وجود احتمال شکست، اگر با تلاش ذهنی و شناخت بیش تر همراه باشند، بازدهی بسیار بالایی خواهند داشت و عمق و دوام یادگیری ات را افزایش خواهند داد.

۴٫اصول بنیادین را درک کن و یک ساختار ذهنی بساز. اگر از کسانی هستی که مطالب را با مثال یاد می گیرند و آن ها را حفظ می کنند ( در مقابل کسانی که در مثال ها به دنبال قوانین و قواعد بنیادین هستند)، در زمان یادگیری، دو مثال را به طور هم زمان مطالعه کن و تلاش کن تا شباهت ها و تفاوت های آن ها را دریابی. آیا تفاوت های آن ها باعث می شود برای حلشان نیاز به دو روش کاملاً متفاوت داشته باشی یا شباهت های شان به قدری است که در یک دسته قرار می گیرند؟

تلاش کن تا مهارت ساختار سازی ذهنی خود را تقویت کنی. بسیاری از آموخته ها و مهارت ها با یکدیگر ارتباط دارند. تلاش کن تا از آن ها یک کل منسجم در ذهن خود بسازی. در این صورت مدل ها و نقشه های ذهنی قدرتمندی برای زمینه ها و موارد مورد نیاز خود خواهی داشت.

به عنوان مثال، یک مدل ذهنی برای رانندگی خواهی داشت که باعث می شود بدون فکر زیاد، تمام آموخته ها و مهارت های مرتبط با خودرو و راه و پلیس و علائم رانندگی  را در کنار هم استفاده کنی. برای شکل دادن به این مدل های ذهنی کافی است بتوانی هر موضوع و فکر و مهارتی را بررسی کنی. کدام موارد، اصول بنیادین هستند و محور مدل های ذهنی ات خواهند بود؟ در کنار این اصول بنیادین، چه مطالب و مهارت های مرتبطی قرار می گیرند؟ هر کدام از آن ها چه اجزایی دارند؟ در نهایت چه موارد بی اهمیت و بی ربطی وجود دارند که می توانی چشم خود را به روی آن ها ببندی تا مانع از آشفتگی و شلوغی ذهن خود شوی؟

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

هنر آزمون دادن

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود