چالش های پنهان خرید کتاب مناسب

خرید کتاب مناسب برای کنکوری ها

چالش های پنهان خرید کتاب مناسب

چالش های پنهان خرید کتاب مناسب

قیمت یک جلد کتاب چه قدر است؟ ۱۰ هزار تومان؟ ۲۰ هزار تومان یا حداکثر ۵۰ هزار تومان بیشتر از این نیست.

باید قبول کنیم که این مبالغ در مقایسه با سایر هزینه های روزمره ی زندگی مبالغ زیادی نیستند. همه ی ما مبالغ بسیار بیشتری را صرف سایر اقلام مصرفی می کنیم؛ بنابرین کتاب گران نیست؛ اما در صورت عدم خرید کتاب مناسب ، برای ما خیلی گران تمام می شود. چرا؟

خرید کتاب هزینه های پنهانی دارد که چون هنگام خرید پرداخت نمی کنیم، معمولا آنها را نمی بینیم و در محاسبات خود در تصمیم گیری درباره ی خریدن یا نخریدن کتاب آنها را لحاظ نمی کنیم.

چالش های پنهان خرید کتاب مناسب۱- اولین هزینه ی پنهان هر کتاب وقت و انرژی ای است که باید برای خواندن آن صرف کنیم.

به عنوان مثال برای خواندن یک کتاب آموزشی ریاضی ۲۰۰ صفحه ای حدودا ۴۰ ساعت یا شاید هم بیشتر باید وقت صرف کنیم.

اگر کتاب نامناسبی خریده باشیم عملاً علاوه بر مبلغی معادل قیمت پشت جلد کتاب، ۴۰ ساعت از وقت و انرژی خود را نیز هدر داده ایم. کیست که نداند ارزش ۴۰ ساعت وقت و انرژی ما که باید صرف یادگیری شود، بسیار بیشتر از مبلغ کتاب است؟ آیا هنگام خریدن کتاب این هزینه ی پنهان را لحاظ می کنیم؟

آفت های مطالعه۲- هزینه ی پنهان دیگر، تأثیر کتاب بر کیفیت مطالعه ی ماست.

این هزینه ممکن است سرمایه گذاری یا سرمایه سوزی باشد؛ بستگی دارد که ما کتاب مناسبی بخریم یا نه.

هر کتابی یک طراحی مفهومی دارد که معمولا توسط ناشر در پیش گفتار یا پشت جلد کتاب آورده می شود؛ طراحی مفهومی یک کتاب بیانگر ویژگی های اساسی آن است که روی کیفیت مطالعه ی ما تأثیر زیادی دارد.

به عنوان مثال کتاب آموزشی ای که شامل سوالات شناسنامه دار و استاندارد مطابق با معیارهای هدف باشد. کتاب مناسبی است؛ زیرا باعث می شود با شیوه ی طراحی سؤالات هدف آشنا شویم و نکاتی را بیاموزیم که بیشترین احتمال مواجهه با آنها در سؤالات هدف وجود دارد. آیا تأیید می کنید که خواندن کتابی که تمرکز آن بر سؤالات استاندارد است، باعث افزایش کیفیت مطالعه می شود؟ پس خریدن این کتاب یک سرمایه گذاری است.

تابستان دهم بخونم یا یازدهم ؟

آفت های مطالعه۳- روی دیگر سکه، کتاب آموزشی ای است که تعداد سؤالاتی که از هر مبحث آورده متناسب با میزان اهمیت آن مبحث نباشد.

این کتاب برای برخی مباحث بیش از حد لازم و برای برخی دیگر کمتر از حد کافی سؤال آورده است؛ بنابراین کتاب مناسبی نیست؛ زیرا باعث می شود ما به هر مبحث نه به اندازه ی اهمیت آن بلکه به اندازه ای که سلیقه ی مؤلف ایجاب کرده است وقت و انرژی اختصاص دهیم.

آیا موافق هستید که رعایت نکردن تعادل مطالعاتی بین مباحث، متناسب با اهمیت آن ها باعث کاهش کیفیت مطالعه می شود؟ پس خریدن این کتاب یک سرمایه سوزی است. آیا هنگام خرید کتاب این هزینه ی پنهان را لحاظ می کنیم؟

به نظر شما سایر هزینه های پنهان خرید کتاب کدام اند؟ اگر در خرید کتاب علاوه بر هزینه ی آشکار که واقعا زیاد نیست هزینه های پنهان را که به نسبت بسیار زیادند لحاظ کنيم کتاب های بهتری خواهیم خرید.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود