پشت کنکور ماندن برای سال ۹۹ | آیا پشت کنکور بمانم موفق می‌شوم؟

پشت کنکور ماندن برای سال ۹۹

آیا پشت کنکور بمانم موفق می‌شوم؟

مکتبستانی‌های عزیز، پشت کنکور ماندن، شکست در تحصیل یا عقب افتادن از زندگی نیست، بلکه مرحله‌ای طبیعی در مسیر درس خواندن است. شما به انتخاب خودتان و برای رسیدن به هدفی والا در این مرحله قرار می‌گیرید.

 شاید چند اشتباه شما را وارد این مرحله کرده است. ممکن است در هنگام تحصیل زمان کافی برای تسلط بر مباحث نداشتید یا مسیر را اشتباه انتخاب کردید یا برنامه‌ریزی صحیحی برای رسیدن به هدف‌تان نکردید. اکنون به هر دلیلی یک سال باید درس بخوانید تا به هدف‌تان برسید.

پشت کنکور ماندن برای سال 99 | آیا پشت کنکور بمانم موفق می‌شوم؟
پشت کنکور ماندن برای سال ۹۹ | آیا پشت کنکور بمانم موفق می‌شوم؟

احتمالا به خودتان بگویید بهتر بود پارسال با همان نتیجه‌ی قبلی به دانشگاه می‌رفتید اما تصور کنید چند سال را با رشته‌ای سپری کنید که علاقه‌ای به آن ندارید. با دوستانی معاشرت کنید که علایق مشترکی با شما ندارند و در ادامه‌ی زندگی در مسیری فعالیت کنید که از آن لذت نمی‌برید. یک لحظه چشمان‌تان را ببندید و تمام این اتفاقات را تصور کنید. آیا پشت کنکور ماندن شکست یا اتلاف وقت است؟ خیر. شما با صبر و انتخاب درست به آینده‌ای پا می‌گذارید که متعلق به شماست. به هدفی می‌رسید که در آن استعداد دارید.

هاروکی موراکامی نویسنده‌ی ژاپنی  که در سال میلیون‌ها نسخه‌ از کتاب‌هایش  به فروش می‌رسد، هر روز ساعت ۴ صبح بیدار شده و شروع به نوشتن می‌کند. عصرها ۱۵ کیلومتر می‌دود. او می‌گوید که پس از ۵ کیلومتر تمام بدنش درد می‎کند اما انتخاب با خود شماست که به دویدن ادامه دهید یا خیر.

بله دوستان عزیز. دویدن در مسیر صحیح کار سختی است و شاید خیلی‌ها پیش از خستگی، از دویدن دست بکشند اما این شما هستید که تصمیم می‌گیرید به دویدن ادامه دهید یا به میزان کمتری راضی شوید.

اکثر شما دوستان عزیز به دلایل مشترکی پشت کنکور می‌مانید. همان‌طور که رقابت در آزمون سراسری فقط مربوط به شخص شما نیست. پس بیایید با هم عوامل موفقیت در کنکور را بررسی کنیم.

 ۱- درست برنامه‌ریزی کنید

یکی از دلایل پشت کنکور ماندن، افراط و تفریط در برنامه‌ریزی است. بعضی‌ها آنقدر فشرده برنامه‌ریزی می‌کنند که در تمام شبانه‌روز نیمی از برنامه را به پایان نمی‌رسانند و افرادی دیگر آنقدر برنامه‌شان سبک است که تا یک ماه قبل از کنکور هنوز کتاب‌هایشان را یک دور تمام نمی‌کنند.

یادتان باشد که برنامه‌ی خوب باید متناسب با نیاز شما باشد. برنامه‌ی دوست‌تان به درد شما نمی‌خورد و اگر یک مشاور برایتان برنامه می‌نویسد، باید با توجه به شرایط شما باشد نه چیزی که خودش صحیح می‌داند.

نکته‌ی مثبت این است که پس از گذشت یک سال اکنون به خوبی نقاط ضعف و قوت خود را می‌شناسید. احتمالا می‌دانید بعضی از مباحث نیاز به زمان بیشتری دارد پس باید از همین الان شروع کنید، پیش‌نیازهایش را فراهم کنید و در مسیر آماده‌سازی پیش بروید و بالعکس مباحث دیگری فرار است و بهتر است چند ماه قبل کنکور خوانده شود. مثلا در درس ادبیات، قرابت معنایی نیاز به تمرین زیادی دارد. هرچه زودتر شروع کنید بهتر است. حتی می‌توانید در اوقات فراغت‌تان یک غزل حافظ بخوانید و سعی کنید مفهوم آن را در یک خط بیان کنید. پس از چند ماه می‌توانید معجزه آن را ببینید. در مقابل مبحث تاریخ ادبیات زود فراموش می‌شود و بهتر است چند ماه آخر با تکرار و کدبندی آن را یاد بگیرید.

مهم‌ترین نکته در برنامه‌ریزی جامع و راهبردی بودن است. برنامه‌ی خوب دورنمایی از چند ماه آینده به شما می‌دهد و از طرف دیگر قدم‌هایتان را در طول هفته شمارش می‌کند. این دو لازم و ملزوم همدیگر هستند. سعی نکنید یک برنامه درازمدت بچینید بدون آنکه مشخص باشد در طول هفته چه دستاوردی داشتید یا برنامه‌ای بریزید که مشخص نباشد قرار است چند ماه آینده چه مبحثی را مسلط شوید. بهترین کار این است با گام‌های آرام، پیوسته و مداوم به سمت هدف‌تان حرکت کنید.

 

۲- از مشاور متخصص کمک بگیرید

شاید الان در سردرگمی کنکور قبل به سرمی‌برید یا فکر می‌کنید چطور باید دوباره خودتان را آماده کنید؟ آیا اصلا برای این کار انگیزه دارید. مهم‌ترین نقش یک مشاور مجرب این است که درک کاملی از ضعف‌ها و قوت‌هایتان به شما بدهد. اشتباهاتی که سال قبل انجام دادید نتیجه منفی به بار آورد و از نقاط مثبت خودتان نیز استفاده نکردید. مشاور به شما کمک می‌کند ضعف‌هایتان را مهار کنید و نقاط قوت خود را ببینید. پشت کنکور ماندن پایان راه نیست. اکنون شما فردی هستید که در بهترین حالت خود قرار دارید و قرار است به بهترین هدف‌تان برسید.

 

۳- دی وی دی‌های کنکور

دی وی دی‌های کنکور هم جلوی اتلاف وقت را می‌گیرد و هم آموزش موثری را به دنبال دارد. فراموش نکنید که چه میزان زمان را در مسیر رفت و آمد به کلاس‌های کنکور هدر می‌دهید. امسال دیگر چنین زمانی ندارید و باید یاد بگیرد از فرصت‌ها بهینه استفاده کنید. دی وی دی‌های کنکور توسط بهترین مدرسان تدریس می‌شود. آنها مباحث کنکوری را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند چه قسمت‌هایی اهمیت بیشتری دارد. روش تدریس آنها منحصر به فرد است و سال‌ها این درس‌ها را برای داوطلبان تکرار کرده و بازخورد گرفته‌اند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از بسته‌ها و پکیج‌های آموزشی استفاده کنید تا یک سال موفق را داشته باشید.

 

۴- بهترین منابع را انتخاب کنید

پشت کنکور ماندن تجربه‌ی انتخاب منابع درست را به شما یاد می‌دهد. یک منبع عالی برای شما اشتباهات‌تان در سال گذشته است. می‌دانید که فرصت استفاده از چند منبع همزمان را ندارید و این تنها تمرکزتان را به هم می‌زند. اکنون خوب می‌دانید که چه منابعی را نباید استفاده کنید و خواندن آنها تنها اتلاف وقت است. همچنین بلندگوی موسسه‌ها هم برایتان بانگ بلندی ندارد. اول از همه سعی کنید نیازتان را دقیق شناسایی کنید. در چه درس‌هایی ضعیف هستید و کدام درس‌ها نیاز به وقت بیشتری دارد. بهترین کار استفاده از پیکج‌های آموزشی‌ست که با شرایط پشت‌کنکوری‌ها طراحی شده است. این تصمیم هم باعث می‌‎شود هم در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید و چند منبع مجزا نخوانید و هم مسیر روشنی را تا کنکور دنبال کنید.

۵- دوران جمع‌بندی فرصت طلایی است

روز کنکور را به یاد بیاورید که بعضی از سوالات تا چه اندازه برایتان آشنا بود اما وقت نداشتید که روی آن مسلط شوید یا جواب را فراموش کردید. نداشتن جمع‌بندی صحیح آسیب زیادی به شما می‌زند که نتیجه‌اش را در روز کنکور می‌بینید. برای داشتن یک جمع‌بندی خوب باید از همین الان برنامه‌ریزی کنید. درس‌هایی را که نیاز به تمرین بیشتری دارد با دقت بخوانید.

نکته مهم این است، قرار نیست صددرصد روی مباحث درسی مسلط شوید. شما اگر مباحثی را که یاد گرفتید و در عمل آنها را اجرا کنید، موفق می‌شوید. واقعا بیشتر وقت‌‎ها زمان ندارید که همه چیز را جواب بدهید اما می‌توانید نکاتی را که یاد گرفتید درست جواب دهید. این کار تراز درسی شما را بالا می‌برد. علاوه بر گزینش در دوره‌ی جمع‌بندی، تست زدن هم اهمیت زیادی دارد. باید آموخته‌های خود را در تست‌ها نشان دهید و خودتان را بارها محک بزنید. از اشتباه کردن نترسید. این تنها یک تست آزمایشی است و شما هر بار بهتر از قبل می‌شوید.

مقالات خواندنی: 

پشت کنکوری‌های کنکور ۹۹ دوباره اشتباهات گذشته را تکرار نکنند!

پشت کنکوری‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

۸ نکته طلایی جهت ایجاد انگیزه برای درس خواندن در کنکور

راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن جهت موفقیت در کنکور

خواندن برای کنکور در ۹۰ روز / تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها

کنکوری خواندن را یاد بگیرید و در کنکور ۹۹ رتبه زیر ۱۰۰ شوید.

کنکوری‌ها بخوانند و ۱۰ نکته‌ای را بدانند که رقیبانشان نمی دانند! 

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود