تکنیک ویژه برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب انگلیسی در کنکور ۱۴۰۱

یک تکنیک ویژه برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب انگلیسی در کنکور ۱۴۰۱

سلام به همه­ی مکتبستانی های عزیز, به ویژه داوطلبین عزیز کنکور ۱۴۰۱ در رشته های مختلف. تو این مقاله قصد داریم درباره بهترین روش برای مطالعه درس زبان در کنکور به ویژه مبحث درک مطلب با هم صحبت کنیم. روش مطالعه درک مطلب و کلوز تست بر پایه یادگیری قواعد و معنی واژگان کنکور می باشد که شما با یادگیری اونها میتونین خیلی راحت به تست های این قسمت جواب بدین. دلیل اصلی که باعث میشه رو درس زبان خیلی حساس باشیم و از اهمیتش حرف بزنیم میانگین پاسخگویی به زبان هست که در کنکور ۹۹ معادل ۱۹٫۸ درصد بود و میانگین پاسخگویی رتبه های زیر ۱۰۰۰ هم به ۴۷ درصد می رسید. پس حسابی میشه روی این درس حساب باز کرد و با یه درصد بالای ۴۰ میتونی تفاوت بالایی بین خودت و رقیبات ایجاد کنی.

 

زبان کنکور رو چجوری باید خوند؟

برای مطالعه لغات بهتون پیشنهاد میدم که کاملا اصولی و بر اساس ترتیب کتاب برید جلو, ببینین رفقا اولین قدم تو مطالعه زبان حفظ لغات هست هر چی لغات بیشتری بلد باشین میتونین تو قسمت های مختلف به سوالای بیشتری پاسخ بدین برای این کار باید لغات رو با فاصله زمانی منظم و طبق برنامه پیش ببرین پس درس به درس پیش نرید و کنکوری و جامع در لغات کار کنید. بنابرین با یه روش خوب و برنامه ریزی شده مثلا روش لایتنر هر شب ۲۰ لغت جدید کار کنین و حفط کنین شب بعد ۲۰ لغت جدید و لغات شب قبل رو از خودتون بپرسین هر لغتی که فراموش کرده بودین توی یه دفترچه یادداشت کنین. این کار رو هر شب انجام بدید و در پایان هفته همه لغاتی که نوشتین مرور کنین.

برای بخش گرامر و قواعد هم پیشنهادم اینه که به صورت ترتیبی و از سال دهم شروع به خوندن کنین توی هر باکس مطالعتون یکی از گرامر ها رو بررسی کنین و بلافاصله حدود ۲۵ تست آموزشی ازش بزنین سعی کنید تا ۲ روز بعد هم تست زنی از همون مبحث رو ادامه بدید پیشنهاد میدم هر هفته ۳ مبحث رو کار کنین و پیش ببرین.

همین اصول رو تو بخش درک مطلب هم داریم, یعنی به صورت کلی ۲ نکته مهم که خیلی تو این قسمت کمکتون میکنه

۱-افزایش مهارت : با تست زنی و صبوری

۲-فزایش دانش :‌با یادگیری موازی لغات در کنار برنامه اصلیتون

میتونین یک روز در میون یک متن کلوز و یک متن ردینگ کار کنین و اشتباهات لغوی خودتون رو هم جدا یادداشت کنین. برای ردینگ و کلوز میتونی با این منابع از تست های سطح یک شروع کنی و کم کم به متن های کنکور نزدیک بشی.

روش مطالعه صحیح مطالب درسی|چرا موقع درس درس خوندن وقت کم میارم؟

۱- درک متن به زبان ساده شهاب اناری

۲- پت و متن خیلی سبز

۳-درک مطلب انگلیسی کنکور – مینی میکرو گاج

خودم زبان رو اینجوری خوندم

روشی رو که خودم پیاده کردم و کمکم کرد این بود که ۱۰ تست از هر درس رو در هر نوبت میزدم. برای مثال گرامر درس ۱ پیش رو تا سوال ۳۰ رسیده بودم ، الان از ۳۱ تا ۴۰ رو کار میکردم…درس ۲ را تا سوال ۲۰ زده بودم ، الان ۲۱ تا۳۰ و… همچنین برای لغت.

متن کلوز در واقع سخت ترین سوالات زبان هستند به خصوص اگر با متن سختی رو به رو شده باشید. من تقریبا همیشه کلوز در آزمون ها پای ثابت غلط هام بود ! و اگر آزمونی رو ۱۰۰ میزدم به این معنی بود که کلوز آسونی داشته ! یکی از دلایلشم عجله بود که سریع به سوالات جواب بدم اما با تغییر روشی که معلمم گفته بود تا حد زیادی غلط هام کم شد . روش این بود که با کلوز ابتدا مثل یه متن ریدینگ برخورد کنیم و تا آخر بخونیم تا با محتوا و مفهوم کلی متن آشنا بشیم بعد برگردیم و با اون مثل سوالات لغت و گرامر برخورد کنیم…یعنی برای پاسخ یه سوال لغت به گزینه ها نگاه نکنیم و ابتدا لغتی که میتونیم بذاریم رو تصور کنیم و بعد به گزینه ها نگاه کنیم و گزینه ی مناسب رو انتخاب کنیم و در مورد گرامر ابتدا به گزینه ها نگاه کنیم تا گرامر مورد نظر رو بفهمیم و بعد با توجه به متن گزینه را انتخاب کنیم.

در مورد متن در ابتدای کار زیاد وارد نبودم و شاید متن رو خوب نمی فهمیدم ولی بعد از خوندن متن های متعدد از کتاب های مختلف تونستم به سرعت لازم برسم و معنی کلی متن رو درک کنم. اگر شما نمیتونید متن رو ترجمه کنید باید بدونید که نیازی به ترجمه ی کامل متن نیست ولی خب باید تا حد خوبی دایره ی لغاتتون خوب باشه …ولی این دایره ی لغت در حد کلمات کتاب کافی است و میشه با اونا به سوالات متن پاسخ داد….

.

اما در مورد متن و کلوز تمرین خیلی مهمه چون پاسخ گویی به اونا یه مهارته و باید مهارتتون رو بالا ببرید … با متن های مختلف کلنجار برید …اگه مشکل زیادی دارید در ابتدا اصلا به زمان توجه نکنید و سعی کنید جمله به جمله متن رو پیش برید ولی بعد از مدتی می فهمید که نیازی نیست که کلمه به کلمه ی متن رو بلد باشید تا به سوالاتش پاسخ بدین. برای مثال این تمرین رو ببینین.

موفقیت در کنکور 1401|برای کنکور 1401 از کجا شروع کنم؟|مشاوره و برنامه ریزی

مثال: در سؤالات زیر کدام کلمه از نظر شما کلمه کلیدی محسوب می شود؟

  1. When the new crescent moon was seen in the sky at sunset ……………………
  2. According to the passage, much of Adam’s work was done ………………………

پاسخ:

  1. new crescent moon
  2. Adam’s work

من میگم اول از سؤالات متن شروع کنین و زیر کلمه یا کلمات کلیدی اون خط بکشین.

چرا؟ چون همان کلمه یا مشابه آن در متن موجود است، بنابراین این کار در یافتن سریع پاسخ مناسب در متن کمک زیادی به ما می کند. در این مرحله، از خواندن گزینه ها صرف نظر می کنیم چون زمان بر خواهد بود. ممکن است تشخیص کلمه مهم در ابتدا برایتان دشوار باشد، اما به مرور زمان و با تمرین، این کار راحت تر می شود.

یا مثلا برای این مدل سوال ها بهتره که بلافاصله بعد از خوندن متن جواب رو تحلیل کنین.

  1. If they painted, landscape, for instance, they were apt to go to distant places ……………………

The word “apt” in line 3 is closest in meaning to ………………………

۱) safe

۲) calm

۳) aware

۴) ready

تو تحلیلتون کلمه های مترادف رو پیدا کنین, اگر آن کلمه برایتان آشنا باشد، این تست مشابه تست های واژگان خواهد بود و پاسخ دادن به آن دردسری نخواهد داشت. اما اگر آن کلمه خارج از کتاب باشد، باید هر چهار گزینه را جایگزین آن کلمه در متن کنیم. هر گزینه که معنی جمله را کامل کند، پاسخ مورد نظر خواهد بود. دقت کنین که مرجع ضمیر به احتمال زیاد در جمله یاجملات قبلی است، اما گاهی اوقات ممکن است در جمله بعدی موجود باشد. اگر جمله دارای ضمیر را معنی کنیم، در یافتن مرجع آن بهتر تصمیم گیری خواهیم کرد.

اما برای بعضی سوال ها باید کاملا ایده اصلی متن رو گرفته باشی

مثلا تو این سوالی که میبینین کاملا مشخصه که بدون آگاهی از ایده و محتوای اصلی یک متن امکان پاسخگویی رو نداریم. بنابرین بهتره بر اساس اصول کلی که میگم و مطلاعه دقیق و مفهومی متن به این سوال جواب بدین.

  1. The railway made it possible to carry goods and people overland for long distances at high

   speed ……………………….

 The passage is mainly about …………………….

۱) The railway engine

۲) The wagon wheels

۳) The Industrial Revolution

۴) The development of railway

ایده اصلی (mainly / main idea) معمولاً در سطر اول متن یا پاراگراف وجود دارد. برای اطمینان از درستی پاسخ، بهتر است سطرهای اول هر پاراگراف را بخوانید و همیشه پاسخی را انتخاب کنید که جامع تر از سایر گزینه ها باشد. یافتن اسم خاص که با حرف بزرگ شروع می شوند یا عدد در متن، کار بسیار راحتی است. با خواندن جمله ای از متن که آن عدد یا اسم خاص در آن آمده و یا جمله قبل و بعد از آن، به گزینه صحیح پی می بریم. برخی سؤالات از موضوعات کلی عمومی و اجتماعی یا از موضوعات مربوط به کتاب درسی طرح شده اند. برای پاسخگویی به این نوع سؤالات لازم نیست که به متن مراجعه کنیم؛ کافی است که چهار گزینه را بخوانیم و از بین آن ها، جواب منطقی را پیدا کنیم.

آزمون 23اسفند قلمچی چطور بود؟

 

و اما کلام آخر

این بحث که در سوالات کنکور مخصوصا در بخش متون لغاتی خارج از کتاب های درسی هم استفاده میشن مسئله ای هستش که خیلی از دانش آموزان رو نگران میکنه. ولی نگران اونها نباشید چرا که برای پاسخ به اون سوال ها نیاز بسیار بسیار ناچیزی به مطالعه ی خارج از کتاب دارید. به زودی در این زمینه هم مقاله ی جداگانه ای براتون خواهم نوشت.

استفاده از متون برای یادگیری بیشتر و کاربردی تر لغات مبحثی هستش که من بیشتر برای دانش آموزان سوم و پیش دانشگاهی, خصوصاً پیش دانشگاهی لازم میدونم چرا که قبل از اون کمک خاصی محسوب نمیشه و فقط خوندن و قوی تر کردن پایه ی لغت در دانش آموز مهم ترین مسئله هستش. مشاهده فیلم های زیرنویس انگلیسی و فارسی و کتاب های دوزبانه هم در صورتی که بهش علاقه دارید میتونه برای تسلط بیشتر شما در استفاده از لغات در متن کمک شایانی بکنه. البته اون رو جزء ضروریات نمیدونم.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در كنكور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود