همه ی آنچه درباره ی (جمع بندی به روش سه روز یکبار) باید بدانید

همه ی آنچه درباره ی (جمع بندی به روش سه روز یکبار) باید بدانیدهمه ی آنچه درباره ی (جمع بندی به روش سه روز یکبار) باید بدانید

شاید بد نباشد در آغاز کلام کمی از درس فلسفه ی سال سوم بچه های انسانی را با هم مرور کنیم! (سقراط) می گوید: (ترس آدمی ناشی از جهل است و ما فقط از اموری می ترسیم که نسبت به آنها شناخت کافی نداریم).

شناخت کنکور راه و روش خاص خودش را دارد که ما به شما می گوییم. بهترین روش برای تکمیل شناخت خودتان نسبت به کنکور سراسری، (روش جمع بندی سه روز یکبار) است. باور ندارید؟ یک بار امتحان کنید!

همانگونه که بارها توسط مشاوران تحصیلی بیان شده است، بهترین روش برای شناخت و شبیه سازی کنکور سراسری، اجرای روش جمع بندی سه روز یکبار است. البته آن دسته از داوطلبانی که تراز بالا داشته و خود را قادر به اجرای روش جمع بندی در مدت کوتاه تری بدانند، می توانند جمع بندی خود را به صورت دو روز یکبار اجرا کنند.

در این روش شما برخلاف سال های قبل که ابتدا مباحث را مطالعه و سپس در آزمون شرکت می کردید، ابتدا آزمون داده و سپس مطالعه ی خود را آغاز می کنید. ابتدا در یک نیم روز و در قالب یک آزمون آن هم تنها در وقت و زمان پیشنهاد کنکور، به سوال های یک دوره ی کنکور پاسخ داده و سپس بر مبنای نتایج به دست آمده از آن آزمون، برای مطالعه در دو روز و نیم باقی مانده برنامه ریزی می کنید.

برای بهره برداری بهتر از روش جمع بندی سه روز یکبار که در آن شما ابتدا در آزمون شرکت می کنید و سپس به مطالعه می پردازید، ضوابط و توصیه هایی به شرح زیر وجود دارد:

برای برگزاری آزمون ها به روش سه روز یکبار – چه در منزل آزمون ها را برگزار می کنید و چه در مکان های دیگری مانند مدرسه، آموزشگاه، کتابخانه و چه به صورت فردی در آزمون شرکت می کنید و چه در جمع دوستان خود – به توصیه های زیر توجه کامل داشته باشید:
 1. از آزمون های سراسری (ابتدا داخل و سپس خارج از کشور) استفاده کنید و پس از آن نیز به سراغ کتاب های شبیه ساز کنکور بروید و وقت خود را صرف آزمون دادن از سوالات متفرقه و تالیفی و پراکنده نکنید.
 2. توصیه می شود قبل از هر اقدامی برنامه ی آزمون های خود را تهیه کرده و به دیوار اتاق خود نصب کنید تا با برنامه ریزی مشخص، دوران جمع بندی را آغاز کنید. به بیان دیگر، از هم اکنون بدانید در کدام روز، کدام مجموعه از سوالات کنکور را امتحان خواهید داد. برنامه ریزی، ذهن شما را منظم کرده و از اتلاف وقت تان جلوگیری می کند. اگر بنا باشد برای هر روز در همان روز تصمیم بگیرید که کدام مجموعه را امتحان دهید، هم دچار سردرگمی خواهید شد و هم بخشی از زمان شما برای این اتخاذ تصمیم، هدر خواهد رفت.
 3. سعی کنید در محیطی آزمون را برگزار کنید که بیش ترین شباهت را به حوزه های امتحانی کنکور داشته باشد. اگر می توانید در کلاس های مدرسه یا یک کتابخانه آزمون خود را برگزار کنید. در صورتی که تصمیم به انجام آزمون در منزل دارید، توصیه می شود لباسی مشابه آنچه در روز کنکور خواهید پوشید، به تن کرده و حتی کفش به پا کنید.
  در صورت امکان، هر آزمون را در شرایطی متفاوت با آزمون های قبلی برگزار کنید؛ یکی را در محیط نسبتا گرم، یکی را در محیط نسبتا کم نور؛ یکی را در محیط شلوغ و پر سر و صدا و… . حوزه ی آزمون اصلی شما هنوز مشخص نیست و بهتر است توانایی کنترل و مدیریت بر خود را در محیط های گوناگون تمرین کنید.
 4. تمام اقلام موردنیاز از جمله مداد، پاک کن، تراش و… را روی میز آزمون قرار دهید تا در حین آزمون برای تهیه ی آنها مجبور به ترک جایگاه خود نشوید. از ماشین حساب و وسایلی که همراه داشتن آنها در جلسه ی کنکور سراسری ممنوع خواهد بود، استفاده نکنید.
 5. تلفن همراه خود را خاموش کرده و حین آزمون با اعضای خانواده یا دوستان خود صحبت نکنید.
 6. حتما ساعت به دست داشته باشید تا بتوانید به خوبی وقت خود را تنظیم کنید.
 7. از تکنیک زمان های نقصانی (برای امکان بازگشت به سوال های نزده ی قبلی) و تکنیک ضربدر و منها (برای مشخص کردن سوالات دشوار و زمان بر) استفاده کنید. استفاده ی صحیح از این تکنیک ها نیازمند تکرار و تمرین است. فراموش نکنید که جلسه ی کنکور جای تمرین این تکنیک ها و آزمون و خطا نیست!
اگه به جایی که میخواستی نرسیدی، مسیری که اومدی رو بررسی کن!!!

 

یک نکته ی مهم:

تکنیک زمان های نقصانی آن نیست که در ساعت مقرری، مطالعه و پاسخگویی به سوالات یک درس را در هرجا که بودید، متوقف کنید و به سراغ درس بعدی بروید! با اینکار سوالات آسان احتمالی پایان درس را از دست می دهید؛ بلکه منظور از این تکنیک آن است که تا زمان مقرر به انتهای سوالات یک درس رسیده باشید؛ یعنی همه ی سوالات آن درس را حداقل یک بار خوانده و از روی سوالات زمان بر، شک دار و دشوار بدون اتلاف وقت، رد شده باشید.

توجه: در تکنیک زمان های نقصانی، شما بخشی از وقت آزمون را (صرفه جویی) می کنید تا پس از خواندن تمام سوالات، بازگشته و سوالات پاسخ نداده را بار دیگر مرور کنید. توجه داشته باشید که از هم اکنون و با شناختی که از خود و توانایی های خود در درس های مختلف دارید، باید استراتژی خود را برای استفاده ی مطلوب از این زمان صرفه جویی شده مشخص کنید؛ یعنی بدانید که این فرصت را به کدام درس ها و کدام تیپ سوالات اختصاص خواهید داد. عدم برنامه ریزی شما در این خصوص، حیرانی و اتلاف وقت در جلسه ی کنکور را به دنبال خواهد داشت.
 1. هنگام برگزاری آزمون، سوالات شک دار خود را نشان دار کنید تا در ارزیابی آزمون که عصر همان روز انجام خواهید داد، با سرعت بیشتری اقدام کنید.
 2. تمام سوال های آزمون (اعم از ساده، دشوار یا زمان بر) ارزش و اهمیت یکسانی دارند؛ یعنی هر پاسخ درست، سه نمره ی مثبت و هر پاسخ نادرست، یک نمره ی منفی دارد، بنابراین فراموش نکنید اگر شما زمان را برای پاسخ گویی به یک سوال دشوار یا زمان بر هدر دهید (تنها به این دلیل که به خودتان یا احیاناً دوستانتان ثابت کنید که رستم دستانید و از عهده ی پاسخ گویی به این قیبل سوال ها نیز بر می آیید!) نه تنها بابت این اقدام به شما مدال افتخار نخواهند داد، بلکه زمان را برای پاسخگویی به سوال های احیانا ساده ای که در ادامه منتظر شما هستند از دست می دهید؛ حال آن که همه ی این سوال ها ارزش یکسان دارند. پس قدرت نه گفتن و گذر سریع از سوال های دشوار و زمان بری را که بلد هستید، از هم اکنون تمرین کنید.
 3. توصیه می کنیم آزمون خود را (کاغذی) برگزار کنید نه با سیستم رایانه و حتی الامکان از پاسخ برگ استفاده کنید (یعنی کنار گزینه های درست سوال ها علامت نزنید!) تا از این طریق، در تکمیل خانه های پاسخ برگ نیز به صورت صحیح و البته دقیق، مهارت پیدا کنید و مدت زمان پر کردن خانه ی مربوط به هر سوال در پاسخ برگ را تخمین بزنید. پس از برگزاری آزمون و تصحیح آن، می توانید درصدهای خود را برای دریافت رتبه ی تخمینی، در نرم افزار تخمین رتبه وارد کنید. برگزاری آزمون به صورت کاغذی، فضای کنکور را دقیق تر شبیه سازی می کند.
چند راه برای رسیدن به تمرکز

 

توصیه هایی برای (مطالعه در دوران جمع بندی):

 1. در دوران جمع بندی، شروع بع مطالعه و خواندن مباحث جدید نکنید. دوران جمع بندی همانگونه که از نام آن پیداست، فرصتی برای جمع بندی و مرور مطالب آموخته شده است، نه آغاز مطالعات جدید!
 2. در دوران جمع بندی باید به تمام درس ها توجه کنید و (تمام درس ها) را به صورت (گزینشی) (مطالب مهم، مطالب دارای بودجه بندی بیش تر در کنکور های گذشته، پاسخ های نادرست خود در آزمون های سه روز یکبار و…) مرور و جمع بندی کنید. به بیان دیگر، تمام درس ها را در برنامه ی مطالعاتی خود قرار دهید و هیچ درسی را حذف نکنید؛ اما در هر درس، مطالبی را که اصلا مطالعه نکرده اید به حال خود رها کنید و فرصت اندک باقی مانده را با اصرار نابجا برای یادگیری آنها هدر ندهید.
 3. توصیه می کنید در کنار مطالعه ی گزینشی تمام درس ها، یک درس عمومی (ترجیحا دین و زندگی) و یک درس اختصاصی (با توجه به ضریب درس ها در زیر گروه مربوط به رشته ی موردعلاقه ی خودتان) انتخاب کرده و آن را به صورت کامل مرور و جمع بندی کنید.
 4. در دوران جمع بندی، برای مطالعه در دو روز و نیم باقی مانده پس از برگزاری هر آزمون، نتیجه را اساس کار خود قرار دهید و در صورت داشتن فرصت، به مطالعه ی سایر مباحث بپردازید. ابتدا سوالات پاسخ نداده، اشتباه پاسخ داده، شک دار و سایر سوال های نشان دار آزمون همان روز را به خوبی تحلیل کنید و مطالب مرتبط با آن سوالات را از روی پاسخ های تشریحی، کتاب درسی، جزوات آموزشی، تست های نشان دار قبلی و نظایر آنها مطالعه کنید و یادگیری های ناقص خود را در زمینه ی مباحث مرتبط با آن سوال ها به یادگیری کامل بدل سازید و سپس به سراغ سایر مباحث بروید.
رشته ھای پر در امد ریاضی و فيزیک کدام ھستند؟

(منابع مطالعاتی) در دوران جمع بندی:

در این دوران باید بیش از پیش، میز مطالعه ی خود را خلوت کنید و تنها از منابع دست اول و مهم استفاده کنید. توصیه ی ما به شما این منابع است:

 1. آزمون های سراسری گذشته ( به عنوان مهمترین و اصلی ترین منبع مطالعات؛ زیرا دوران جمع بندی، دوران تمرین آزمون دادن است و نه مطالعه به معنای اخص)
 2. کتاب درسی و جزوات آموزشی دبیران
 3. سوال های نشان دار شده ی آزمون های قبلی و کتاب های تست مطالعه شده در طول سال تحصیلی (مرور دوباره ی این سوال های نشان دار برای تبدیل یادگیری های ناقص به یادگیری های کامل بسیار موثر است).
 4. می توانید از سایر منابع مانند کتاب های جمع بندی پیش و پایه، فلش کارت های درس های متنی و… نیز متناسب با نیازهای خود و البته به صورت محدودتر نسبت به منابعی که گفته شد، استفاده کنید.
یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود