نکات و جزئیات برنامه ریزی برای پایه یازدهم

برنامه ریزی برای پایه یازدهم

نکات و جزئیات برنامه ریزی برای پایه یازدهم

نکات و جزئیات برنامه ریزی برای پایه یازدهم

پایه یازدهم به نسبت دو پایه دهم و نهم مهم تر و تاثیر گذار تر است، به همین علت لازم است بدانید که چگونه برنامه ریزی برای پایه یازدهم را به خوبی انجام داده و آن را عملی کنید.

برای اینکه بتوانید بهترین برنامه ریزی برای پایه یازدهم را داشته باشید باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار دهید.

برای مثال باید میزان اهمیت دروس را بشناسید. از مهارت و تسلط خودتان روی هر درس خبر داشته باشید. ضعف ها و مشکلات خود را در هنگام مطالعه دروس مختلف بشناسید. رفتارهای مخربی که کیفیت مطالعه تان را کم می کنند را بشناسید و آن ها را اصلاح کنید.

از آن گذشته برنامه ریزی برای پایه یازدهم را طوری طراحی کنید که در دوره های زمانی مشخص یک نوع آزمون و سنجش در خود داشته باشد.

در این مقاله با ما باشید تا تمام آنچه برای برنامه ریزی برای پایه یازدهم نیاز دارید به شما یاد بدهیم.

نکات و جزئیات برنامه ریزی برای پایه یازدهمبرای برنامه ریزی برای پایه یازدهم پایه تان را قوی کنید!

مشکل تعداد زیادی از داوطلبان این است که پایه ضعیفی دارند.

در سال دوازدهم هم درس های جدیدی یاد می گیرند که باید خودشان را برای آن ها آماده کنند. چرا که نصف کنکور فقط در مورد همان درس هاست.

در سال دوازدهم باید بیشتر تمرکزتان روی یاد گیری و تسلط روی دروس جدید باشد. پس برای قوی کردن پایه تان شما باید سال های دهم و یازدهم تمام تلاش تان را بکنید.

توصیه ما به شما این است که تا حد امکان سعی کنید در همان سال دهم و یازدهم در یادگیری و مرور دروس فعالیت بیشتری داشته باشید. تمرین های تشریحی را کاملا حل کنید و خودتان برای آن مباحث سوالات تستی حل کنید. حتی سعی کنید به سراغ تست هایی بروید که کمی از کتاب درسی سخت تر باشد.

به این ترتیب آمادگی و اعتماد به نفس بیشتری برای کنکور خواهید داشت.

نکات و جزئیات برنامه ریزی برای پایه یازدهمدر برنامه ریزی برای پایه یازدهم ، زندگی تان را به درس خواندن محدود نکنید

در برنامه ریزی برای پایه یازدهم حتما یک تفریح، ورزش یا مهارت غیر مرتبط را در نظر بگیرید.

صد البته که منظورمان این نیست که همزمان در کلاس های فوتبال، خطاطی، پیانو و زبان ثبت نام کنید. منظورمان این است که سعی کنید یک مهارت اضافی یاد بگیرید و حداقل برای یکی دو ساعت ذهن تان را از درس خواندن و کنکور منحرف کنید.

تک بعدی نباشید. به عبارتی تمام زندگی تان را صرف درس خواندن نکنید طوری که اگر از شما بپرسند چه می کنید، هیچ چیز خاصی جز درس خواندن به ذهن تان نرسد.

توصیه ما شرکت در کلاس های ورزشی است. تحرک و فضای متفاوت این کلاس ها می توان انرژی تان را به شما بازگرداند.

البته فراموش نکنید که وقت زاید را برای این کار نگذارید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهمدر برنامه ریزی برای پایه یازدهم ، روی المپیادها سرمایه گذاری بکنم یا نه؟

عده ای فکر می کنند که اگر در المپیاد شرکت کنند دیگر از شر کنکور خلاص می شوند. اما در خصوص المپیاد باید به چند نکته توجه کنید.

قبول شدن در المپیاد، در مرحله اول دوم و سوم، نیازمند صرف وقت بسیار زیادی است. مثلا کسانی که وارد المپیاد زیست می شوند، دیگر فقط باید روی زیست تمرکز کنند. حتی امتحانات مدرسه را به سختی جلو می برند و باید بیشتر وقت شان را برای مطالعه زیست بگذارند. از طرفی برای هر المپیاد دیگری مثل فیزیک، ریاضی، شیمی یا هر چیزی شبیه آن، نیازمند سرمایه گذاری بیشتری هستید. و این ریسک خاص خودش را دارد.

پس اگر قصد دارید وارد المپیاد شوید قبل از هر کاری ابتدا تمام جزئیات و چالش های آن را بسنجید و با ریسک آن آشنا شوید. المپاد وقت زیادی را از شما می گیرد و ممکن است شما را وادار کند که امتحانات نهایی و کنکور را هم قربانی کنید. و این نکته را هم فراموش نکنید که حتما باید در المپاد مدال بیاورید تا بتوانید از سهمیه آن در کنکور استفاده کنید. یعنی فقط افرادی که مدال طلای المپیاد را دارند می توانند هر رشته و هر دانشگاهی که دوست دارند را بروند.

حتی کسی که مدال نقره و برنز می آورد فقط درصد تراز می آورد! اینگونه نیست که هر مدالی بیاورید، بتوانید هر رشته و دانشگاهی که بخواهید بروید

برنامه ریزی برای پایه یازدهمدر برنامه ریزی برای پایه یازدهم ، عادت های غلط را اصلاح کنید

برنامه ریزی برای پایه یازدهم فقط درس خواندن و کنکور دادن نیست. گاهی باید شیوه زندگی تان را هم برای هدفی که داردی تغییر دهید.

مثلا اگر عادت دارید بیش از اندازه وقت تان را پای تلویزیون یا گوشی بگذرانید به خاطر نور آبی این ابزار و خستگی مضاعفی که ایجا می کنند باید سعی کنید این عادت را اصلاح کنید و اگر روش درس خواندن خوبی نداردی و یادگیری تان بعد از مطالعه چندان بالا نیست باید با شناخت بیشتر خودتان این روش را اصلاح کنید.

اگر سرعت تان در مطالعه پایین است باید سعی کنید تند خوانی را یاد بگیرید. اگر خوابیده درس می خوانید یا در جاهی شلوغ و مختلف مطالعه می کنید باید سعی کنید خودتان را به پشت میز نشستن و مطالعه در جای خلوت عادت دهید چرا که اید بازده مطالعه تان را تا حد امکان بالا ببرید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهمدر برنامه ریزی برای پایه یازدهم ، از مطالعه کردن لذت ببرید

می دانید که قرار است دو یا سه سال آینده را به درس خواندن بگذرانید. همچنین بعد از آن باید ۴ تا ۸ سال وقت تتان را به درس خواند در دانشگاه بگذرانید.

پس سعی کنید طوری این کار را انجام دهید که حتی اگر زیاد هم علاقه ای به آن ندارید، بتوانید کم کم جذب مطالعه کردن شوید.

برای مثال اگر فرد پر جنب و جوشی هستید و از کارهای عملی بیشتر خوشتان می آید سعی کنید برخی از مطالبی که می خوانید را خودتان آزمایش کنید و از نو نتیجه گیری کنید. این کار می تواند برای تان مهیج باشد و اشتیاق مرور مطالب و یادگیری مطالب جدید را در شما بالا ببرد.

در ادامه بعضی از کارهایی که مطالعه را برایتان لذت بخش تر می کند را به شما یاد می دهیم.

گوش دادن به یک موسیقی آرام: موسیقی بی کلام چندان تمرکزتان را مختل نمی کند . باعث می شود که متوجه خستگی مطالعه نشوید.

همچنین کمک می کند تا تمرکزتان را تنها روی درس خواندن نگه دارید. چون مغز در آن واحد فقط می تواند مطالعه کند و موسیقی گوش دهد. و تمایل کمتری دارد تا به کارها متفرقه برسد.

برنامه ریزی برای پایه یازدهمدر زمان اجرای برنامه ریزی برای پایه یازدهم ، خوراکی دم دست تان باشد

ما عادت داریم موقع تفریح یا کارهای سرگرم کننده خوراکی بخوریم.

خوردن یک خوراکی مختصر مثل آجیل یا کمی میوه می تواند این حس را در شما تداعی کند که کار سختی انجام نمی دهید و از آن لذت می برید.

البته زیادی روی نکنید چرا که ایجاد کار بزرگ برای دستگاه گوارش تان می تواند باعث شود تمرکزتان کم شود و انرژی تان پایین بیاید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهمبرای اجرای برنامه ریزی برای پایه یازدهم ، نور را تنظیم کنید، صندلی مناسب استفاده کنید و پشت میز بنشینید.

سعی کنید یک فضی راحت برای خودتان ایجاد کنید تا بتوانید به راحتی درس بخوانید.

البته این راحتی به اندازه ای نباشد که خواب تان بگیرد. فقط عوامل آزار دهنه مانند نور مستقیم و زیادی یا صندلی ناراحت را حذف کنید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهمدر محل اجرای برنامه ریزی برای پایه یازدهم ، تهویه هوا خیلی مهم است

کمبود اکسیژن و نفس کشیدن در یک هوای مرده و کثیف شما را خسته و ناراحت می کند.

پنجره را کمی باز بگذارید و یا در زمستان مطمئن شوید که هوا در اتاق تان گردش دارد.

 

دما را تنظیم کنید

سرما یا گرمای بیش از حد مطالعه را مختل می کند. یک دمای حیوان خانگی تان را نگه دارید.

بعضی ها در خانه یک حیوان خانگی کوچک دارند که موقع درس خواندن بازی کنکور آن را به کس دیگری می دهند یا به اتاق راه نمی دهند.

در حالی که نمی دانند همان موجود کوچک می تواند مشوق شما در ادامه کارتان باشد.

هیچ وقت درس خواندن برای کنکور را انقدر بزرگ و سخت تصور نکنید که خودتان را از تمام لذت های قبلی تان محروم کنید. زندگی روتین تان را تا جایی که می توانید حذف کنید تا از بار استرس کنکور کم کنید.

 

در برنامه ریزی برای پایه یازدهم تفریح های کوچک را قرار دهید!

همانطور که گفتیم تفریح خیلی مهم است.

غیر از تفریحات بزرگی انجام می دهید باید بین ساعت مطالعه هم تفریح های کوچکی داشته باشید.

مثلا با یک توپ کوچک کمی بازی کنید، کمی در حیاط یا بالکن راه بروید یا به گل های تان سری بزنید. تا خستگی تان در برود. فراموش نکنید که کنکور یک کار فکری است و خستگی شما هم مسلم خستگی ذهنی است نه فیزیکی

 

شعر بسازید

شعر کردن مسائل حفظی همیشه یک راه ساده برای کمک کردن به حافظه بوده است.

این کار را در روند مطالعه برای کنکور هم می توانید انجام دهید.

 

فلش کار بسازید

فلش کارت بسازید یا از انواع آماده آن اها استفاده کنید. فلش کارت ها یادگیری را جذاب تر می کنند.

 

انیمیشن یا عکس و ویدئو بسازید

اگر فلش کارت یا یادداشت کردن خسته تان می کند، می توانید با یک  ابزار مانند کامپیوتر یا گوشی و به کمک نرم افزارهای مختلف یک انیمیشن یا ویدئو و عکس بسازید.

 

تغییر محیط

بعضی وقت ها که خیلی کلافه و خسته شده اید می توانید محیط تان را تغییر دهید و یک جای جدید را امتحان کنید.

این کار یک تنوع بای شما خواهد بود.

 

ریلکس شوید

کارهایی که آرام تان می کند مانند ماساژ گرفتن، پیاده روی، شنا و غیره را در برنامه تان بگنجانید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهم

خب حالا که یاد گرفتید مطالعه را برای خودتان شیرین تر و لذت بخش تر کنید، وقت آن است که مبانی برنامه ریزی برای پایه یازدهم و برنامه ریزی کنکور را یاد بگیرید. اما ابتدا بیایید ویژگی های یک برنامه خوب را بشناسیم:

 

بهترین برنامه ریزی برای پایه یازدهم یا برنامه کنکور چه ویژگی هایی دارد؟

یک برنامه اختصاصی

هر کس مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارد.

ممکن است شما یک فرد صبحی باشی یعنی در اول روز انرژی بیشتری دارید در حالی که برادرتان یک فرد عصری است یعنی در نیمه دوم روز یا حتی نیمه شب انرژی و یادگیری بهتری دارد.

ممکن است برای یادگیری وقت کمی نیاز داشته باشید و مطالعه طولانی مدت خسته تان بکند در حالی که فرد دیگری در وقت کم نتواند مطالب را به خوبی آنالیز کند.

ممکن است بخش مهم یادگیری شما در خود کلاس باشد و یک مرور ۱۰ دقیقه ای تمام مطالب را در ذهن تان حک کند در حالی که فرد دیگری از مطالعه در خانه نتیجه بهتری حتی به نسبت شرکت در کلاس بگیرد.

این ها تمام مواردی هستند که هر کس باید در برنامه ریزی خاص خود لحاظ کند. در واقع برنامه ای که برای شما عالی است ممکن است برای یک نفر دیگر زیاد خوب نباشد.

پس بهتر است یک برنامه اختصاصی طراحی کنید. البته این کار اصلا سخت نیست. فقط کافی است کمی از خودتان شناخت داشته باشید و به جزئیات توجه کنید.

می توانید با اطلاعاتی که به مشاور می دهید یک برنامه اختصاصی برای خودتان بگیرید و یا با آشنایی با مبانی برنامه ریزی برای پایه یازدهم و برنامه ریزی کنکور خودتان یک برنامه ایده آل طراحی کنید.

 

انعطاف پذیری

برای هر فردی ممکنه در طول روز یکسری اتفاقات غیر منتظره (مثل اومدن مهمون) بیفته که اجازه نده طبق برنامه ریزی پیش بره اما نباید این اتفاقات باعث تغییرات عمده در برنامه ریزی شما بشه. حتما توی برنامتون ساعات و روزهایی رو برای جبران ساعت هایی که در اثر موارد غیر قابل پیش بینی از دست رفته قرار بدید.

هیچ وقت نمی توانید تمام اتفاقات یک روز را پیش بینی کنید. ممکن است یک نفر به شما نیاز داشته باشید و مجبور شوید مطالعه تان را به بعد موکول کنید. ممکن است برای تان مهمان بیاید یا حتی ممکن است در یک روز خاص حوصله درس خواندن یا مطالعه یک درس مشخص رانداشته باشید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهم و برنامه کنکور باید به گونه ای باشد که بتوانید گافی برخی از بخش های آن را به نسبت شرایط عوض کنید.

 

هدف گذاری

یکی از اولین کارهایی که باید بکنید این است که بدانید چه هدفی برای خود دارید. ممکن است به رشته عکاسی علاقه داشته باشید که در آن صورت حتی بدون مطالعه هم بتوانید در آزمان موفق باشید و یا خواهان یک رشته دیگر مانند پزشکی در دانشگاه سراسری باشید که در آن صورت باید تلاش بیشتری بکنید.

ابتدا سعی کنید بفهمید که برای رشته ای که می خواهید چه رتبه ای لازم است. سپس سعی کنید برای به دست آوردن آن رتبه برنامه ریزی کنید.

 

سادگی و انجام پذیری

یک برنامه ریزی واقع گرایانه داشته باشید. برنامه ریزی شما برای پایه یازدهم و همچنین کنکور باید با توانایی های شما هم سنخیت داشته باشد.

مثلا اگر قبلا فقط روزی ۲ تا ۳ ساعت مطالعه می کردید، در شروع یک برنامه ریزی ۱۰ ساعته غیر قابل انجام است.

شما با سخت گیری و تلاش بیش از اندازه در شروع کار فقط خودتان را خسته می کنید و ممکن است انگیزه تان را از دست بدهید؛ سعی کنید قدم به قدم پیش بروید و به آرامی برنامه تان را بهبود دهید.

 

تنوع برنامه ریزی

برنامه شما باید همزمان ترکیبی از چند درس خاص و حتی ترکیبی از دروس عمومی و اختصاصی باشد.

شما در طول روز باید ۲ تا ۳ درس اختصاصی را بخوانید و نحوه مطالعه تان به گونه ای باشد که از درس خواندن و یا یک درس خاص زده نشوید.

به این ترتیب می توانید برای یک مدت طولانی مطالعه کنید آرم و آرام و پله ای به اهداف تان برسید.

 

قابلیت ارزیابی در برنامه ریزی برای پایه یازدهم

باید همیشه بدانید که در چه مرحله هستید و چقدر پیشرفت یا پسرفت داشته اید یا چقدر با اهداف تان فاصله دارد.

باید به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه هدف گذاری کنید و هر چند وقت یک بار با یک ارزشیبی ساده خودتان را بسنجید و بدانید که چقدر با اهداف تان فاصله دارید.

به این ترتیب می توانید ضعف های تان را پیدا کرده و آن ها را برطرف کنید.

 

برنامه مکتوب

اگر ساعات مطالعه و برنامه ای که دارید را ثبت کنید می توانید یک مقیاس برای خود تعیین کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید. این مقیاس کمک می کند تا همیشه راه را درست بروید و ضعف های خود را بشناسید.

پس حتما نوشتن برنامه را جدی بگیرید. وقتی که برای این کار صرف می کنید از هدر رفتن وقت های خیلی بیشتر جلوگیری می کند.

 

مراحل برنامه ریزی برای پایه یازدهم و برنامه ریزی کنکور

 

حالا که با ویژگی های برنامه ریزی برای پایه یازدهم آشنا شدید، وقت آن است که برنامه ریزی را شروع کنیم.

 1. ابتدا لیستی از تمام چیزهایی که لازم است مطالعه کنید فراهم کنید
  در مرحله اول لیستی از تمام دروسی که باید بخوانید درست کنید و آن ها را اولویت بندی کنید. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که چیزی از قلم نمیفتد و به تمام کارهای تان می رسید. برای مثال برنامه ریزی برای پایه یازدهم شامل موارد زیر است.

دروس عمومی: فارسی ۲، عربی ، زبان قران ۲ کد ۱۱۱۲۰۶ و ۱۱۱۲۰۷، دین و زندگی ۲، زبان انگلیسی ۲

دروس اختصاصی:

گروه ریاضی: هندسه۲، آمار و احتمال، حسابان ۱، فیزیک ۲، شیمی ۲

گروه تجربی: زمین شناسی، ریاضی ۲، زیست شناسی ۲، شیمی ۲

گروه انسانی: ریاضی و امار ۲، علوم و فنون ادبی ۲، عربی، زبان قران ۲، تاریخ ۲، جامعه شناسی ۲، فلسفه، روانشناسی

 

۲٫ زمان مطالعه را مشخص کنید

بعد از اینکه لیست دروس را تهیه کردید، زمانی که می توانید به مطالعه اختصاص دهید را هم مشخص کنید.

این زمان به نسبت وقت آزادی که دارید و البته میزان زمانی که از قبل عادت به مطالعه دارید باید مشخص شود.

برای مثال اگر پیش از این زیاد درس نمی خوانید فاز ابتدایی برنامه ریزی تان را هم سبک تعیین کنید. و به مرور زمان را بیشتر کنید.

 

۳٫ زمان تان را بین درس های مختلف تقسیم کنید

بعد از اینکه میزان زمان کلی که دارید را مشخص کردید باید آن را بین لیست درس هایی که آماده کرده اید، تقسیم کنید.

این زمان را باید به میزان اهمیت هر درس و قوت و ضعف خودتان در هر درس مشخص کنید.

برای مثال در برنامه ریزی برای پایه یازدهم رشته تجربی زیست شناسی ۲، شیمی ۲ و ادبیات فارسی ۲ ضریب بالا تری دارند.

اگر در ادبیات قوی تر هستید و در شیمی ضعیف تر هستید بهتر است بعد از اینکه بیشترین وقت را به زیست شناسی  ۲ که ضریب بالایی دارد اختصاص دادید، زمان بیشتری را برای ادبیات فارسی ۲ مشخص کنید و زمان کمتر را به شیمی ۲ بدهید.

به این ترتیب می توانید یک برنامه همه جانبه و کامل داشته باشید.

 

برنامه روزانه تان را مشخص کنید.

در این مرحله از برنامه ریزی برای پایه یازدهم وقت آن است که برنامه تقریبی روزانه خود را مشخص کنید.

برای چیدن برنامه روزانه تان به این نکته توجه داشته باشید که برنامه هر روز باید تنوع کامل و کافی را داشته باشد.

مثلا در یک روز ۵ ساعت متوالی را برای خواندن یک درس در نظر نگیرید.

همچنین تست زدن و مطالعه هر درس به خصوص دروس اختصاصی را ۲ تا ۳ بار در هفته بگنجانید. این کار باعث می شود که یادگیری مرحله به مرحله و تثبیت شده تری داشته باشید.

برای مثال در برنامه ریزی برای پایه یازدهم بهتر است سعی کنید مطالعه زیست شناسی را در ۲ روز از هفته بگنجانید و در یک روز هم به تست زدن بپردازید.

 

زمانی برای جبران عقب ماندگی ها

در برنامه هفتگی تان حتما ساعت های خالی برای جبران عقب ماندگی های تان در نظر بگیرید.

با این کار استرس نخواندن درس ها و خراب شدن برنامه تان را هم ندارید.

 

بازبینی نهایی

مرحله آخر هر برنامه ریزی این است که مطمئن شوید روی برنامه پیش می روید.

می توانید آخر هر هفته برنامه تان را مرور کنید و مطمئن شوید که تمام کارهای لازم را با کیفیت مورد قبول تان انجام داده اید. اگر عقب ماندگی دارید سعی کنید آن ها را بهبود دهید. برای بهبود برنامه ریزی به نکات زیر توجه کنید:

 

اگر از برنامه درسی خود ناامید شده اید، نکات زیر را به دقت بخوانید

۱) استراحت و خواب یکی از ضروریات سال کنکور است البته خواب و استراحت به‌اندازه؛ حتماً بین ساعت‌های مطالعه که حدود ۶۰ الی ۷۵ دقیقه‌اند،‌ ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت قرار دهید چون این کار بازده و تمرکز شما را افزایش می‌دهد.

مطمئن باشید بدون استراحت بازده شما به‌مرور زمان بسیار پایین خواهد آمد. در طول هفته نیز، یک نصفه روز (حدود ۵ ساعت) را به‌طور کامل به تفریح و استراحت اختصاص دهید. مطمئن باشید به نفع‌تان خواهد بود.

۲) شب‌ها حتماً حداقل ۶ ساعت بخوابید چون خواب کافی برای هوشیاری شما هنگام درس خواندن و تمرکز کردن لازم و ضروری است اگر هم خواستید می‌توانید بعد از ظهر حدود ۱ ساعت استراحت کنید.

۳) ‌مهم‌: حتماً در برنامه‌ی هفتگی خود، تمامی دروس عمومی و اختصاصی را قرار دهید و تست و مطالعه باید توأماً در آن وجود داشته باشد و این طور نباشد که در طول هفته فقط مطالعه کنید یا فقط تست بزنید بلکه این دو مکمل هم‌دیگر می‌باشند.

برنامه ریزی برای پایه یازدهم

مبحث برنامه هفتگی در برنامه ریزی برای پایه یازدهم

برای اینکه برنامه درسی خوبی داشته باشید باید در فواصل زمانی مشخص برنامه ریزی خوبی داشته باشید.

یعنی برنامه روزانه، هفتگی و ماهانه و غیره تنظیم کنید تا بتوانید اهداف تان را زمان بندی کنید و بدانید که در هر زمانی باید به چه هدفی دست یابید.

 

برای اینکه برنامه هفتگی خوبی داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

 • آخر هفته برای هفته بعد برنامه ریزی کنید. سپس به همان ترتیب برنامه ریزی روزانه زمانی که می خواهید در طول هفته درس بخوانید را مشخص کرده و بعد بین درس ها به نسبت ضریب و ضعف و قوت خودتان تقسیم کنید. سعی کنید هر درس را به نسبت اهمیت و ضربی که دارد بین ۲ تا ۴ روز پخش کنید.
 • توجه داشته باشید که تمام درس های اختصاصی و عمومی را در طول هفته مطالعه کنید.
 • توجه داشته باشید که هر درس بهتر است در همان روزی که تدریس می شود مطالعه شود. پس برنامه هفتگی تان را بابرنامه مدرسه تان تطبیق دهید.
 • تعداد تست هایی که هر درس دارد را برای خودتان مشخص کرده و پیش بینی کنید.
 • شب امتحان درس نخوانید. سعی کنید درس ها را قبل از امتحانات بخوانید و امتحان را یک چالش جدید برای خودتان در نظر بگیرید. البته مرور سطحی دروس شب امتحان اشکلی ندارد.

 

یک روش برای جبران عقب ماندگی در مطالعه دروس

 

روش برنامه کاهشی

این روش به روال است که اگر برای مطالعه یک درس وقت کم آوردید از تعداد تست ها کم کرده و به وقت مطالعه تان اضافه می کنید. به این ترتیب می توانید مطالعه تان را کامل کنید و از برنامه جا نمانید.

۱) مقدار ساعت مطالعه در هفته:

به‌طور کلی داوطلبی که در طول هفته در کلاس‌های بیرون شرکت می‌کند، در این برهه‌ی زمانی باید حداقل ۴۰ ساعت مطالعه کنید و کسی که اکثر روزها در خانه است، حداقل ۶۰ ساعت نیاز به مطالعه دارد.

۲) مقدار مطالعه‌ی هر درس در هفته:

همان‌طور که در قسمت برنامه‌ی هفتگی هم گفتم، هر درس با توجه به ضریب و حجمش باید مطالعه شود.

به‌طور مثال اگر داوطلب رشته‌ی ریاضی، ۴۵ ساعت در هفته مطالعه می‌کند باید حداقل ۶ ساعت دیفرانسیل بخواند و همین‌طور سایر درس‌ها.

به‌طور مثال اگر در نهایت ۴۰ ساعت شد، ۵ ساعت باقی‌مانده را به تقویت درس‌های ضعیف‌ترش اختصاص بدهد.

تذکر: هیچ درسی در هیچ هفته‌ای نباید از قلم بیفتد.

۳) مقدار مطالعه در روزهای تعطیلی و عادی:

در روزهای تعطیل شما باید بتوانید بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت مطالعه کنید و در روزهای عادی مثلا اگر ۱۴:۳۰ تعطیل می‌شوید، بعد از ناهار، استراحت و رسیدن به خانه، ساعت ۱۷ شروع به مطالعه کنید و به این ترتیب بین ۵ الی ۶ ساعت درس بخوانید (۱۷ تا ۱۸:۱۵، ۱۸:۲۵ تا ۱۹:۴۰، ۱۹:۵۰ تا ۲۱:۰۵ و ۲۲ تا ۲۳:۳۰).

۴) ساعت شروع و پایان روزانه:

اگر تعطیل هستید حتما سعی کنید حدود ۸ صبح درس را شروع کنید و شب حدود ۲۳ یا ۲۳:۳۰ درس خواندن را تمام کنید.

اگر تا ۲ نیمه‌شب درس‌خواندنتان طول بکشد، هم بازدهی پایین می‌آید و هم روز بعد سرحال نخواهید بود؛ حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید چون خواب شب لازم است.

پس طوری برنامه‌ریزی کنید که نهایتا ۲۳:۳۰ تمام شود. اگر هم از مدرسه آمده‌اید، حدود ۲ تا ۲/۵ ساعت پس از اتمام مدرسه شروع به درس خواندن کنید.

 

۵) مقدار کسری درس‌های ریاضیات، فیزیک،‌ شیمی و عمومی:

یک سوم از کل مطالعه‌ی هفته باید به درس‌های ریاضی اختصاص پیدا بکند (در رشته‌ی ریاضی). یک سوم هم به مجموع فیزیک و شیمی اختصاص یابد و یک سوم آخر هم درس‌های عمومی.

 

استراحت و تفریح:

افرادی که بین ساعت‌های مطالعه‌شان استراحت می‌کنند، در واقع به ذهنشان مهلت می‌دهند که اطلاعات ورودی را دسته‌بندی کرده نظم و ترتیب بدهد و خیلی راحت‌تر و سریع‌تر مطالب را به‌خاطر آورند.

البته توجه کنید که در سال کنکور حتی استراحت هم باید با محوریت کنکور باشد و باید آن را برنامه‌ریزی کنید.

برای استراحت به موارد زیر توجه کنید:

۱) هر یک ساعت و ربع مطالعه، ۱۰ دقیقه استراحت:

‌تذکر: ابتدای شروع واحدها و بعد از استراحت حتما حدود ۱۰ دقیقه را به مرور قسمت‌های قبلی درسی که قرار است در آن واحد بخوانید اختصاص دهید تا ذهنتان آرام‌آرام آماده شود.

برنامه ریزی برای پایه یازدهم

نرمش های کشش انجام دهید

نرمش های کششی می تواند حال شما را بهتر کند و روحیات تان را بهبود بدهد.

 

خواب نیم روزی یک ساعته بعد از مدرسه

بهتر است بعد از مدرسه به جای دیدن تلویزیون یا بازی کردن با گوشی یک استراحت کوتاه داشته باشید تا بتوانید با انرژی به مرور درس ها یتان بپردازید.

 

یک نصف روز در هفته تفریح کنید

تفریح نیم روزی باعث می شود که بتوانید انرژی تان را برای هفته آینده دوباره به دست بیاورید.

 

از ورزش های سنگین پرهیز کنید

ورزش های سنگین شما را از نظر جسمانی خسته می کند. خستگی و آسیب جسمانی هم می تواند باعث شود که برای چند روز از درس دور شوید.

همان‌طور که در ابتدای این مقاله هم گفتم، استراحت و تفریح شما نیز باید با محوریت کنکور باشد؛ یعنی طوری استراحت کنید که یادتان باشد مثلا ۱۰ دقیقه‌ی دیگر باید می‌روید و درس بخوانید. استراحت و تفریحات آرامش‌بخش مفید خواهند بود.

 

خواب به موقع و کافی شبانه

حتما حدود ۶ تا ۷ ساعت خواب در شبانه‌روز برای شما لازم است. اگر بعداز ظهر هم ۱ ساعت می‌خوابید،‌ می‌توانید خواب شبانه را به حداقل ۶ ساعت کاهش دهید. اگر حتی دو، سه روز را با خواب حدود ۴ ساعت بگذرانید، بدانید سلامتی، تمرکز و آمادگی ذهنی شما به خطر خواهد افتاد.

برای مطالعه باید شرایطش را محیا کنید در ادامه ما شرایطی که از نظر فیزیکی، ذهنی و محیط مطالعه باید داشته باشید را به شما یاد می دهیم.

 

شرایط ذهنی:

 

اعتماد به نفس

اگر با این تصور که من این درس را یاد نمی گیرم شروع کنید حتما به همین نتیجه هم می رسید. سعی کنید با اعتماد به نفس شروع به مطالعه کنید.

 

هدف گذاری

قبل از مطالعه بدانید که کدام بخش ها را می خواهید بخوانید و چه تست هایی را قرار است بزنید.

 

شرایط فیزیکی

بهتر است پشت میز نشته و صاف بنشینید و به صندلی تکیه دهید.

 

فاصله چشم تا کتاب

فاصله چشم تا کتاب باید حدود ۴۰ سانتی متر باشد. با نزدیک شدن به کتاب فشار زیادی به چشم های تان می آوردی و زودتر خسته می شوید.

زمان هایی از روز که انرژی یشتری دارید را برای مطالعه درس های اختصاصی و سخت در نظر بگیرید و درس هی حفظی را بگذارید برای وقت هایی که انرژی تان کمتر است مثلا آخر وقت یا اول صبح.

 

مکان مطالعه

مکان مطالعه باید نور و تهویه خوبی داشته باشد. اگر نمی توانید به کتاب خانه بروید سعی کنید در خانه این شرایط را محیا کنید همچنین هر چیزی که حواس تان را پرت می کند از اتاق تان خارج کنید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهم

برخی از سوال های رایج

 

 • برای مرور درس ها چطور برنامه ریزی کنم؟

مرور یکی از مهم ترین کارهایی است که در برنامه ریزی کنکور و برنامه ریزی برای پایه یازدهم باید به آن توجه کنید. هر مبحتث باید بار ها و در فواصل زمانی مختلف خوانده و مرور بشه. درواقع رمز یادگیری موثر تکرار مطلب هست. با تکرار مطالب آن ها به حافظه بلند مدت تان مخابره می شوند و تسلط به آن ها راحت تر خواهد بود. یکی از بهترین کارهایی که برای مرور می توانید انجام دهید، تست زنی می باشد. می توانید به این ترتیب عمل کنید که یک بار هر مبحث را مطالعه کنید و در روز بعد بعد از خواندن یاددات ها و خلاصه های تان تست های آن مبحث را بزنید. تمام درس هایی که به مهارت نیاز دارند چه اختصاصی و چه عمومی می تواند با این روش مطالعه شود. درواقع با تست هم مطالب مرور می شوند و هم همزمان تکمرین می کنید و به مطالب مسلط می شوید.

از طرفی در درسهایـی مثـل زیسـت شناسـی، مباحـث حفظـی درس شـیمی و یـا درس دیـن و زندگـی با این روش به خوبی مرور می شوند. به خاطر داشته باشید که اگر برنامه ای که تنظیم می کنید درست و اصولی باشد، باید در تمام روزهای هفته مرور مطالب انجام شود. برای مرور درس ها آخر روز زمانی مشخص کنید. همچنین در هفته وقت هایی برای تست زنی و مرور یادداشت های تان تنظیم کنید. با این روش شما به هیچ وجه مطالب را فراموش نمی کنید.

 • اگر یه اتفاق غیر منتظره افتاد چکار کنم؟

هر لحظه ممکن است برای تان مهمان بیاید یا یک کار بریا تان پیش بیاید. شما نمی توانید تمام روز در اختیار درس و کنکور باشید. باید برای اتفاقات غیر قابل یش بینی هم برنامه ای داشته باشید. در این مواقع باید از وقت های جبرانی تان استفاده کنید و مطالعه درس ها را در آن زمان انجام دهید.

 • چطور درس‌هایی که ازشون متنفریم رو بخونیم؟

هر کسی علایق خاص خودش را دارد. همنطور که شما گاهی عاشق یک درس می شوید ممکن است از یک درس هم متنفر باشید. در هر حال در این مثلب عشق و نفرت و خودتان باید عدالت را رعایت کنید و به درس طرد شده و مقهورتان هم توجهی هر چند کوچک داشته باشید. به جای اینکه قر بزنید و به نفرت تان از درس فکر کنید به این فکر کنید که بعد از کنکور دیگر مجبور نخواهید بود سراغ آن بروید و اینکه خواندن این درس چقدر می تواند آینده تان را تغییر دهد. حتی می توانید از سیستم پاداش و مجازات هم استفاده کنید. مثلا به خودتان بگویید که اگر فلان درس را بخوانم می توانم سریال مورد علاقه ام را ببینم یا بیرون بروم. این کار هم مطالعه آن درس را برای تان ممکن می کند و هم به شما کمک می کند تا خستگی آن ساعت ها را از تن تان بیرون کنید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهم

توصیه های مهم در برنامه ریزی کنکور و برنامه ریزی برای پایه یازدهم

در ادامه یک جمع بندی از نکات مهمی که گفته شد را مرور می کنیم:

  • واقع بین باشید و بلندپروازی نکنید. برنامه ریزی باید مطابق توان شما باشد.
  • وقت هایی که انرژی بیشری دارید را به مطالعه مباحث پیچیده و سخت بگذرانید.
  • تنوع درس ها در برنامه ریزی را فراموش نکنید.
  • فقط یک برنامه واحد برای خودتان داشته باشید. اجازه بدهید ذهن تان روی یک موضوع واحد تمرکز کند.
  • تا جایی که امکان دادر تعداد تست هایی که می خواهید بزنید را پیش بینی کرده و برای آن هم برنامه ریزی کنید.
  • بعد از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت مطالعه بی وقفه حتما استرحت کوتاهی در حد ۱۵-۱۰ دقیقه داشته باشید. البته میتوانید هر ۱۵ دقیقه مطالعه هم استراحتی در حد ۲-۱ دقیقه داشته باشید.
  • فراموش نکنید که همزمان باید درس های اختصاصی و عمومی و تست زنی را با هم داشته باشید. در برنامه ریزی برای پایه یازدهم و برنامه ریزی برای کنکور سعی کنید این سه کار را در هر برنامه روزانه تان بگنجانید.
  • خواب و تفریح را فراموش نکنید. شما حتما به استراحت کافی و یاکیفیت نیاز دارید. حداقل شش تا هفت ساعت خواب مفید شبانه داشته باشید و یک تفریح خوب و انرژی زا هم در برنامه هفتگی تان بگنجانید.
  • در برنامه ریزی برای پایه یازدهم به ضریب درس ها توجه داشته باشید و سعی کنید به نسبت بالا بودن ضریب اهمیت بیشتری به درس بدهید. مثلا در رشته تجربی دروسی مثل زیست و شیمی ضریب بیشتری دارند پس ساعت های بیشتری نسبت به بقیه درس ها به آن ها اختصاص داده میشود. البته نقاط ضعفتان در بعضی از درس ها را فراموش نکنید و سعی کنید آن ها را برطرف کنید.
  • سعی کنید بعد از یک درس تمرینی و حل کردنی یک درس خواندنی بگذارید. مثلا بعد از ریاضی زیست تان را مطالعه کنید.
  • در روزهای مدرسه میتوانید ۴ تا ۶ ساعت مطالعه داشته باشید پس سعی کنید دروسی رو مطالعه کنید که در همان روز تدریس شده اند. به این ترتیب تسلط بیشتری روی آن دروس خواهید داشت. در روزهای تعطیل هم ۱۰ تا ۱۲ ساعت میتوانید درس بخونید. به این ترتیب حدودا در کمترین حالت ۴۰ ساعت و در بیشترین حالت ۵۴ ساعت مطالعه هفتگی دارید.
  • اگر تازه واسه کنکور شروع کردید و به مطالعه عادت ندارید، از ساعات مطالعه کمتر که توانش رو دارید و خسته نمیشید شروع کنید. مثلا اگر توانایی شما ۴-۳ ساعت مطالعه در روز هست، برنامه ریزی ۱۲ ساعت مطالعه در روز برای خودتان تنظیم نکنید! ما شما رو از این کار بر حذر می داریم! چون با اینکار در نهایت شاهد افت انگیزه و خستگی مطالعاتی شما هستیم که اصلا خوب نیست. افزایش ساعت مطالعه روندی تدریجی دارد اگر روزانه شما فقط ۱۵ دقیقه به درس خواندنتان اضافه کنید در پایان هفته ۱٫۵ ساعت به ساعت مطالعه روزانه تان اضافه کردید. اینطوری توانایی درس خواندنتان به مرور افزایش پیدا میکند و در عرض چند هفته به ساعت مطالعه مطلوبی می رسید.
  • برای جبران عقب ماندگی ها حتما زمان های جبرانی در نظر بگیرید تا بتوانید از آن ها استفاده کنید. اما نباید این کار تبدیل به عادت شود.
  • حتما در پایان هفته رون کارتان را تحلیل کنید و ضعف های تان را بشناسید. به این ترتیب می توانید آن ها را اصلاح کنید. و  برنامه هفته بعد را با توجه به این ضعف ها بچینید.

 

 

مطالعه امتحان:

یکی از مباحثی که در برنامه ریزی برای پایه یازدهم باید به آن توجه کنید برنامه های مدرسه و کارهایی است که برای مدرسه باید انجام دهید. بهتر است برنامه مدرسه و کنکورتان را همزمان و نزدیک به هم پیش ببرید.

۱- سعی کنید سوالات را پیش بینی کنید. تجربه نشان داده است که در اکثر مواقع می توانید به خوبی سوالات را پیش بینی کنید.

۲-در درجه اول مطالب ر از روی جزوه های درسی تان مرور کنید.

۳- سوالاتی که برای تان سخت است یا قبلا نتوانسته اید حل کنید را مرور کنید.

۴- می توانید از دیگران بخواهید از شما امتحان بگیرند. این کار استرس امتحان را کم می کند.

۵- مطالب دشوار را به قسمت هاي ساده تر و کوچک تري تقسيم کنيد.

۶- در فصل امتحانات تا جای ممکن ار تلویزیون یا گوشی برای سرگرمی استفاده نکنید.

۷- مقدار خواب مورد نياز ۷ تا ۸ ساعت است. برنامه ي روزانه ي خود را طوري تنظيم کنيد که «بيش از اين ساعت به خواب اختصاص پيدا نکند.»

۸- وجود آرامش ذهني و عاطفي شرط اصلي مطالعه ي خوب است. سعی کنید یک جو آرام و متعادل را در خانه برای خودتان به وجود بیاورید.

برنامه ریزی برای پایه یازدهم
اضطراب امتحان:

نوع خاصي از اضطراب است که به آن اضطراب عملکرد تظاهري مي گويند. در اضطراب امتحان هر بار که فرد مي خواهد امتحان بدهد دچار دلشوره، معده درد، عرق کردن، لرزش و ضربان تند قلب مي شود. اصولا اکثر افراد به نوعي دچار اضطراب امتحان مي شوند اما آگاهي از چگونگي مقابله با آن مي تواند در جلوگيري از وقوع آن موثر باشد.

 

براي خلاص شدن از اضطراب اين توصيه ها را بکار ببنديد:

الف- به یاد خدا باشید. این کار اضطراب شما را کم می کند و باعث می شود کمتر اضطراب داشته باشید.

ب- روی توانایی های تان تمرکز کنید و اعتماد به نفس داشته باشید.

ج- برنامه ي امتحاني را جايي نصب کنيد و پس از هر امتحان روي آن را خط بکشيد. اين کار انگيزه ي بيشتري براي درس خواندن و احساس نزديک شدن به پايان امتحانات به وجود مي آورد.

د- به امتحان با اين ديدگاه نگاه کنيد که انگار فرصتي پيدا کرده ايد تا دانسته هاي خود را نشان دهيد. جملات مثبت انتخاب کنيد و دائم با خود تکرار کنيد. مثل «من آرام و راحت هستم و همه چيز را مي دانم».

ه- غلبه بر استرس امتحان یک چالش برای شماست. این کار در مقابله با سایر شرایط مشابه در زندگی به شما کمک می کند.  همچنین می توانید از یک مشاور برای کاهش استرس تان کمک بگیرید.

شب امتحان:

تا اينجا مواردي که به وسيله ي آنها مي توان از يک امتحان، سربلند بيرون آمد بيان شد، اما درمورد شب امتحان، مهمترين عاملي که بايد در مورد آن رعايت شود، اطمينان و آرامش است.

در شب امتحان حتما بايد سعي شود از مطالعه ي جدي براي امتحان فردا خودداري شود، چون تا کنون هر چه آموخته ايد، کافيست.

چرا که اين زمان، تنها براي مروري گذرا روي يادگرفته هاي «قبلي» و اطمينان از دانستن آنهاست.

همچنين در اين زمان بهتر است از مشاجرات خانوادگي، رفت و آمدهاي فراوان، حضور در مکان هاي شلوغ و پر سروصدا، ديدن و يا شنيدن بيش از حد برنامه هاي تلويزيوني و ساير عواملي که موجب اتلاف وقت و تشويش خاطر مي شوند پرهيز شود.

بهتر است اين شب ها کمي زودتر به استراحت بپردازيد تا روز بعد با شادي بيشتري در جلسه حضور يابيد. صبح قبل از خروج از خانه، حتما صبحانه ي مناسب و يا غذاي مختصر و مغذي صرف کنيد. بدون تغذيه، مغز شما در انجام فعاليت هاي لازم مثل حل مساله دچار مشکل مي شود. سعي کنيد زودتر از خانه خارج شويد تا با خيالي آسوده به محل امتحان برسيد.

جلسه امتحان:

در انتها، رعايت موارد زير نيز مي تواند در جلسه ي امتحان مفيد واقع شود:

۱- به موقع سرجلسه ي امتحان برويد و پيش از آغاز امتحان، سر جاي خود بنشينيد.

۲- به محض گرفتن ورقه ي امتحاني به خود قوت قلب بدهيد و تلقين کنيد که از عهده ي امتحان به خوبي بر مي آييد.

۳- ابتدا نگاهي اجمالي به سوالات بيندازيد و حتما وقت را در نظر بگيريد.

۴- با ياد و نام خدا پاسخ به سوال ها را آغاز کنيد و اگر سوالات تشريحي است هر اطلاعاتي که در مورد سوال داريد بنويسيد چون يک پاسخ ناقص، بسيار بهتر از ننوشتن پاسخ است ولي در امتحان تستي اگر پاسخ غلط داراي نمره ي منفي بود، نبايد به سوالاتي که يقين نداريد، پاسخ دهيد.

۵- سوال را خوب و با دقت بخوانيد تا مطمئن شويد که سوال چه چيزي را از شما مي خواهد؟!

۶- اگر پاسخ سوالي را نمي دانيد هرگز روي سوال ترمز نکنيد. زيرا اين امر موجب اتلاف وقت و نگراني شما مي شود. کنار سوالاتي که پاسخ آنها را نمي دانيد يک علامت (مثلاً -) و در کنار سوالاتي که فکر مي کنيد مي توانيد آنها را حل کنيد ولي نياز به زمان زيادتري دارند يک علامت ديگر (مثلا ×) بزنيد. پس از آنکه تمامي سوالات ساده را پاسخ داديد به سراغ سوالات (×) و(-) برويد و در کمال آرامش تا آنجا که مي توانيد پاسخ دهيد.

۷- با خط خوانا بنويسيد و شکل ها را با دقت ترسيم کنيد. اگر سوال چند قسمت دارد، بين سوالات حتما خط بکشيد و آنها را از هم جدا کنيد. در مجموع به نحوي بنويسيد که تصحيح کننده از خواندن آن لذت ببرد و احساس خوبي داشته باشد. اين موضوع قطعا در تصحيح برگه ي شما موثر خواهد بود.

۸- اگر در جلسه ي امتحان دچار آشفتگي شديد، از تکنيک «وقفه ي آزمون»استفاده کنيد. براي چند دقيقه امتحان را رها کنيد و اعمال زير را انجام دهيد: پاها را کف زمين گذاشته و ستون فقرات خود را کاملا عمودي و صاف نگه داريد. نفس عميقي بکشيد، چند ثانيه نگه داريد و بعد به طور کامل و آرام بيرون دهيد و تا سه بار تکرار کنيد.

۹- در پاسخ دادن سعي کنيد بي خود حاشيه نرويد.

۱۰- قبل از دادن ورقه ي امتحان، نوشته هاي خود را مرور کنيد.

۱۱- هيچ عجله اي براي دادن ورقه نداشته باشيد و تا آنجا که مي توانيد فکر کنيد و تا پايان وقت صبر کنيد.

 

نکاتی در خصوص برنامه ریزی برای پایه یازدهم تجربی

شخصی سازی برنامه

به یاد داشته باشید که داشتن برنامه مهم تر از خود برنامه است.

با وجود جو استرس زا و سنگینی که در خصوص کنکور و مشکل بودن آن وجود دارد و جو رقابتی و داوطلبانی که مدام به دنبال بهترین مشاور، بهترین برنامه و بهترین تست ها هستند، این تصور برای داوطلبان ایجاد می شود که هر چقدر هم که تلاش کنند برای کنکور کم است.

آن ها یک برنامه ساده را نمی خواهند و به دنبال شخصی سازی آن هستند. بسیاری از مشاوران هم از این ایده استقبال می کنند چرا که منفعت بیشتری برای شان دارد. شخصی سازی برنامه خوب است.

مثلا بهتر است برنامه بر اساس قوت و ضعف شما در دروس، شخصیت تان و مثلا صبحی یا عصری بودن شما و علاقه ای که به درس ها دارید چیده شده باشد اما نباید به خاطر نداشتن برنامه این چینین کارتان را عقب بیندازید یا نسبت به مطالعه تان ناامید شوید.

بیشتر برنامه ها در اساس شبیه به هم هستند و برخی از چیزهای جزئی شان با هم تفاوت دارد. پس اگر در ابتدا نتوانستید یک برنامه شخصی سازی شده و ایده آل تهیه کنید با ک برنامه ساده که از گوکل می توان پیدا کرد کار را استارت کنید سپس در فرصت های بعدی برنامه را اصلاح کنید.
فراوش نکنید که اولویت همیشه با دروس اختصاصی است. در برنامه ریزی برای پایه یازدهم تجربی زیست شناسی و شیمی را در اولویت قرا ردهید و دروس عمومی را بعدا بخوانید.

در واقع باید تمام دروس را بخوانید اما با اختصاصی ها شروع کنید. اگر برنامه تان خوب پیش نرفت اختصاصی ها را تمام کنید و از عمومی ها دروس مهم تر مانند عربی و لغات زبان را در اولین فرصت بخوانید. وقتی از کیفیت مطالعه این درس ها مطمئن شدید به درس های دیگرتان برسید.

اگر یک درس را زودتر تمام کردید و وقت اضافه آورید سه کار می توانید بکنید.

می توانید درس های عقب افتاده هفته های قبل را پیش ببرید. اگر درسی را قبل خوانیده اید و فکر می کنید هنوز جای کار دارد آن را مطالعه کنید. همچنین می توانید درس های بعدی تان را پیش خوانی کنید.

بهترین برنامه برنامه ای است که انعطاف کافی را داشته باشد. به عبارتی اگر یک روز به هر دلیلی خواستید یک درس را با درس دیگری جا به جا کنید، بتوانید این کار را بکنید. فقط کافی است که در یک روز تنوع دروس را حفظ کنید و سعی کنید حداقل ۲ درس اختصاصی را بخوانید. جا به جایی دروس هیچ اشکالی ندارد.
 

بهتر است پایان هر هفته برنامه تان را تحلیل کنید و نقط قوت و ضعف تان را یادداشت کنید. این کار به پیشرفت شما کمک می کند.

در صورتی که نیاز باشد می توانید ساعت مطالعه را کم و زیادی کنید. هر کس حداکثر تا ۱۱ ساعت در روز می تواند مطالعه کند. که البته این زمان زیادی است و توصیه نمی شود.
 

اگر کلاس می روید بهتر است روزی که کلاس دارید تمام سعی تان را بکنید که برنامه و به خصوص دروس اختصاصی را کامل کنید. و قسمت هایی که می ماند را در روزهای دیگر جبران کنید. در خصوص کلاس کنکور توصیه ما این است که در هفته بیش از ۴ تا ۶ ساعت کلاس کنکور برندارید.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود