چجوری کنکور رو از تابستان شروع کنم؟|۶ نکته مهم برای مطالعه در تابستان برای کنکور

 

مطالعه در تابستان برای کنکور

یک شروع ویژه از تابستان؟

سلام به همه­ی مکتبستانی های عزیز, به ویژه داوطلبین عزیز کنکور ۱۴۰۱ در رشته های مختلف. تو این مقاله قصد داریم راجع به مطالعه در تابستان برای کنکور بحث کنیم که چطور میتونیم یه شروع ویژه تو تابستون داشته باشیم و تموم کم کاری ها و یا درس یادنگرفتن ها رو جبران کنیم. بنابرین به صورت ویژه درباره برنامه ریزی و نکات لازم برای یه شروع خفن و کنکوری ویژه دهمی ها و یازدهمی ها با شما صحبت میکنیم.

خب میدونم خیلی از شماها حسابی برای رسیدن به هدفتون جدی هستین و دلتون میخواد یه شروع درجه یک داشته باشین. ولی نمیدونین باید چیکار کنین؟ امروز بهتون یاد میدم چطور و از کجا کار رو شروع کنین.

منم مثل همه میگم که باید عجله کنین چون تو یه چشم بهم زدن میبینین کنکور رسیده و هنوز هیچ کار نکردین. دو گام مهم داریم. بذار چند تا گام اصلی رو اول براتون معرفی کنم.

سه گام اساسی برای شروع

گام اول :

همین حالا هدفتون رو مشخص کنین و رک و روراست ببینین تو هر مقطعی وضعیتتون چجوریه
گام دوم :
حالا باید یه برنامه خوب و منطقی برای خودت بچینی یعنی بدونی که دقیق کدوم یکی از این دو آیتم رو داری رعایت میکنی.

۱ – برای هر چیزی حداکثر چقدر وقت لازمه

۲- به کدوم درسا بیشتر علاقه داری

شاید اولین سوالی که تو ذهنت مطرح بشه این باشه که چند تا درس در روز باید بخونیم؟

ببین نهایت ۴ تا درس بخونی کافیه, بهتره که ۳ تا درس اختصاصی و ۱ درس عمومی باشه. احتمالا دومین سوالی که برات مطرح بشه هم این باشه که برای هر درسی حالا چه اختصاصی و چه عمومی چقدر وقت بذاریم ؟‌

پیشنهادم اینه که به صورت کلی شما حداکثر زمان مطالعه برای هر درس رو مثلا برای دروس اختصاصی ۲٫۵ ساعت در نظر بگیرین و برای دروس عمومی هم ۱٫۵ ساعت در نظر بگیرین.

گام سوم :

مشخص کن قراره چند تا تست بزنی و این تست زنی با چه برنامه ای اجرا میشه.

برای شروع این الگو رو رعایت کن, اینجوری برنامه ریزی کن که برای هر درس اختصاصی ۲۰ تست در نظر بگیری و برای هر درس عمومی ۲۵ تست آموزشی لحاظ کنی. دقت کن که گفتم تست ها باید به صورت آموزشی باشه و بلافاصله بعد از خوندن انجام بشه. برای تست های سنجشی که در واقع باید با فاصله بعد از مطالعه انجام بشه این الگو رو رعایت کنین

چگونه رتبه برتر کنکور 1401 شویم؟ 5 گام برای رتبه برتر شدن

برای هر درس عمومی ۳ روزبعد از مطالعه این سبک تست زنی رو داشته باشین و برای هر درس اختصاصی ۲ روز بعد از مطالعه برید سراغ تست های سنجشی. هدف از این تست ها بررسی کیفیت مطالعه شما تو هر قسمت بوده.

گام چهارم :

مشخص کن که قراره چند تا کتاب کمک درسی برای هر درسی تهیه کنی.

انتخاب منبع گام خیلی مهمیه, چرا که تاثیر مستقیمی تو یادگیری شما داره و اصلا نباید بر اساس انتخاب دیگر یا توانایی اون ها باشه بنابرین تو تهیه منابع به هیچ کس نگاه نکنین و کامل شرایط خودتون و میزان درکتون از اون منبع رو در نظر بگیرین.

به نظرم من برای هر درس ۲ تا کتاب کمک درسی اگر تهیه کنین کافیه. برای انتخاب کتاب ها به این دو تا عاملی که میگم توجه ویژه داشته باشین. اولا کتابی تهیه کنین که آموزش محور باشه و نقاط ضعف شما رو پوشش بده. و نکته مهم تر این که

کتابی بگیرین که به سبک تست و آزمون باشه و باعث تسلط شما رو مباحث مختلف باشه. راستی برای تعیین استراحت بین دروس هم اگر کنکوری هستی یه نصف روز در هفته رو کامل در نظر بگیر و اگر هم یازدهمی هستی که هفته ای ۱ روز مناسبه.

 

چرا باید از تابستان شروع کننیم ؟!

شاید تا بحال براتون اتفاق افتاده كه زمانی كه بین درس خوندنتون فاصله میفته دیگه به اندازه قبل نمیتونین درس بخونین یکی از فواید درس خوندن تو تابستون، جلوگیری از ایجاد این فاصله طولانیه! درس خوندن تو تابستون این خلا رو پر میكنه وباعث میشه شما سه هیچ ازرقیبانتون جلو بیفتین.

نگاه کنین مثلا شما یازدهمی ها, دروس مقطع یازدهم رو برای امتحانات پایان ترم خوندین واماده دریافت مطالب هستین. تابستون براتون فرصت مناسبیه برا تثبیت ونكته برداری مطالبی كه درطول سال تحصیلی خوندین ولی اونهارو بطور مناسب جمع بندی نكردین ویا جزبه جز نخوندین زمان ٬زمان مناسبی است برا اصولی درس خوندن ودراصطلاح كنكوری خوندن.

تکنیک ویژه برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب انگلیسی در کنکور 1401

اینجور وقتا  شما میتونین دروس رو عمیق تر یاد بگیرین وكاملا تصویر سازی كنین ?اصلا استفاده از زمانی كه اكثر افراد اونو جدی نمیگیرن میتونین با خوندن دروس ومطالعه اصولی پیش بیفتین.

اكثر داوطلبین به دروس پایه وعمومی توجه زیادی نمیكنن وتموم تمركز خودشونو میزارن رو دروس دوازدهم. تابستون تایم بسیار خوبیه برای جمع بندی دروس عمومی وپایه ٬چون حجم دروس پیش دانشگاهی??، آزمون هاو استرس کنکور،مانع از جمع بندی درست دروس عمومی وپایه در سال تحصیلیتون میشه?‍♀پس از زمانی كه دارین به نحو احسن استفاده كنین تا به موفقیت دست پیدا كنین.

تابستون بهترین زمان انتخاب منابع مطالعاتی جامع وكامل واستاندارده, اینجوری تو ماه مهر كه اکثر دانش آموزان سردرگم پیدا کردن منابع مطالعاتی مناسب هستن, شما میتونین بی دغدغه به مطالعه خود ادامه بدین و سرعت ببخشید.

 

۶ نکته مهم برای مطالعه در تابستان

۱ – بعضی از دانش آموزان، تابستان را فصل استراحت می دانند و برنامه ای برای درس خواندن ندارند، اما واقعیت برای همه ی دانش آموزان این گونه نیست. بسیاری از دانش آموزان تابستان را فرصت خوبی می دانند تا علاوه بر مرور درس های سال گذشته، نگاهی هم به درس های سال آینده داشته باشند.

۲ – کنکوری ها می دانند که یک روز در تابستان چه ارزشی دارد. مثلی هست که می گوید اگر میخواهی ارزش یک روز تابستان را بدانی، آن را از یک دانش آموز کنکوری که یک روز تا کنکورش باقی مانده، بپرس. همین الان سعی کن تکلیف خودت را روشن کنی! یک روز تابستانی برای تو، چقدر ارزش دارد؟

۳ – اگر شما در سال های قبل تجربه ی درس خواندن در تابستان را داشته باشید، امسال هم مشکلی نخواهید داشت؛ اما اگر امسال اولین سالی است که می خواهید درس بخوانید، یک نیروی گریز از مرکز در شما وجود دارد که به شما می گوید “سال تحصیلی از اول مهر شروع می شود”. سعی کنید به حرف های این نیروز گریز از مرکز توجه نکنید و برنامه های تابستان خودتان را اجرا کنید.

۴ – می گویند برنامه ریزی، نقش مؤثری در موفقیت دارد. این درست است؛ اما فراموش نکنید که فقط برنامه ریزی کردن، موفقیت نیست. برنامه ریزی، بسترهای موفقیت را برایتان فراهم می کند؛ اما برای موفق شدن باید برنامه را اجرا کرد. اجرا کردن برنامه هم یعنی درس خواندن. بعضی از دانش آموزان ممکن است در تابستان خیلی به فکر بروند و درس خواندن در تابستان جز برنامه های اصلی آن ها بود ولی ۹۰ درصد وقت خود را برای برنامه ریزی و ۱۰ درصد را برای اجرا بگذارند. شما جزو این دسته از دانش آموزان نباشید.

آزمون 23اسفند قلمچی چطور بود؟

۵ – به فکر کتاب های کمک آموزشی خود باشید، اما فراموش نکنید نباید هر کتابی را که دوستانتان بگویند یا اینکه در کتاب فروشی می بینید، بخرید. یک الگو برای خودتان داشته باشید. برای هر درس، یک یا دو کتاب تهیه کنید و سعی کنید آن ها را کامل بخوانید. زیاد کتاب داشتن، در بلندمدت برایتان اضطراب به وجود می آورد.

۶ – در تابستان چه کار کنید؟ پیشنهاد می کنم حتماً درس های سال آینده را در برنامه خودتان بگنجانید و فقط به فکر مرور درس های سالی که پشت سرگذاشتید، نباشید. خواندن درس جدید، انگیزه ی بیشتری را برای شما به وجود می آورد. گفتم که میوه های تابستانه را دوست دارم. درس خواندن هم جزو میوه های تابستانه است که دوست دارم. فکر میکنم شما هم دوست داشته باشید.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود