مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم کدامند؟

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم کدامند؟

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم و همین‌طور حذفیات نظام قدیم از آن جنبه حائز اهمیت هستند که طبیعتاً نگاه تیزبین طراحان سؤالات کنکور ۹۹ در وهله اول حول همین دست از مباحث می‌چرخد. کنکور سراسری سال ۹۸ نخستین آزمونی بود که طرح سؤالات آن بر اساس منابع درسی نظام جدید صورت پذیرفت و به همین دلیل عجیب نیست اگر داوطلبان نظام جدید کنکور سراسری ۹۹ که اکثریت قاطع جامعه آماری کنکور را تشکیل داده و برای تمرین و تثبیت آموخته‌هایشان در جستجوی تست‌های کنکوری سال‌های قبل هستند، از فقدان نمونه سؤالات کافی کنکوری نظام جدید گلایه‌مند و نگران باشند. اما باید بدانیم که اطلاع از مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم به این دسته از داوطلبان عزیز کنکوری کمک می‌کند که بتوانند با شناخت فصول اشتراک، توجه و تمرکزشان را در دروس مختلف به مباحث ضروری معطوف کرده و خاطرجمع باشند که در صورت مرور و تمرین تست‌های سال‌های گذشته کنکور نظام قدیم، می‌توانند به سؤالات مطروحه در کنکور نظام جدید سال ۹۹ که یقیناً در حالت کلی، مشابه با نمونه‌های قدیمی هستند، به‌خوبی پاسخ دهند.

 

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم کدامند؟
مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم کدامند؟

دلیل اهمیت مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم

آگاهی از مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم، از اتلاف زمان و انرژی دانش آموزان روی مباحثی که قبلاً در کنکور نظام قدیم از آن‌ها سؤال طرح می‌شد و حالا دیگر سهمی در بودجه‌بندی سؤالات کنکور نظام جدید ندارند، جلوگیری می‌کند. داوطلبان کنکور نظام قدیم نیز باید همان مباحث قبل را بی‌کم‌وکاست، مطالعه کرده و صدالبته توجه ویژه‌ای به مباحث مشترک داشته باشند.

البته باید بدانیم که ساختار کنکورهای نظام جدید و نظام قدیم، بیش از آنکه متفاوت از یکدیگر باشند، با یکدیگر متشابه است. بنابراین شاید بهتر باشد در دلِ بیان مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم، به بیان مباحث غیرمشترک و حذفیات نظام قدیم بپردازیم. منابع درسی دروس مختلف کنکور، همه به یک اندازه دستخوش تغییر و تحول نشده‌اند. بلکه بعضی درس‌ها تغییر بیشتر و برخی دیگر تغییر کمتری را به خود می‌بینند. در ادامه قصد داریم به بررسی موردیِ مباحث غیرمشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم برای هر درس بپردازیم.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم ادبیات و زبان فارسی

همانند همیشه، در درس ادبیات و زبان فارسی از شش حوزه مختلف یعنی واژگان، املا، تاریخ ادبیات، دستور، آرایه‌های ادبی و قرابت معنایی سؤال طرح می‌شود که تست‌های سال‌های گذشته نظام قدیم در دو حوزه آخر، منابع کافی و مناسبی برای تمرین کنکوری‌های نظام جدید هستند. اما در کتاب ادبیات نظام جدید، تعداد قابل‌توجهی از واژه‌ها از جنبه املایی و معنایی حذف و البته تعداد کمی واژه نیز جایگزین آن‌ها شده‌اند. درس زبان فارسی نظام جدید هم حذفیات قابل‌توجهی دارد و دیگر از مباحث واژه، تکواژ و ویرایش دستوری خبری نیست. بنابراین کنکوری‌های نظام قدیم باید ضمن مطالعه مباحث پیشین، نگاهی ویژه به مباحث مشترکی مثل ساختمان واژه و فعل در زبان فارسی داشته باشند.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم عربی

حداقل حذفیات نظام قدیم و تغییر در بین دروس کنکوری مربوط به درس عربی است که علی‌رغم وجود مقداری حذفیات، عمده‌ی تغییر آن صرفاً در توالی مباحث درسی رخ داده است. عربی که همواره برای بخش قابل‌توجهی از داوطلبان، درسی ترسناک تلقی می‌شود، حالا به لطف حذف مباحث نسبتاً دشواری مثل مجهولات و معتلات در کنکور، قدری خواستنی‌تر به نظر می‌رسد! البته کنکوری‌های عزیز نظام قدیم، کماکان باید برای پاسخگویی به سؤالات احتمالی از این دو مبحث آمادگی داشته باشند.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم دین و زندگی

ماهیت حفظی درس دین و زندگی باعث می‌شود که طراحان سؤال برای طرح پرسش‌های مفهومی، آزادی عمل کمتری داشته باشند. این بدین معناست که برای کسب درصد بالا در این درس باید ضمن عمقی خواندن و درک آن، متن دروس را نیز به‌خوبی حفظ کنید. پس بهتر است داوطلبین نظام جدید و قدیم، برای مطالعه این درس سراغ کتاب‌های خودشان رفته و از سرک کشیدن به منابع یکدیگر، جداً اجتناب کنند! حجم حذفیات نظام قدیم در کتاب‌های دین و زندگی جدید، چشمگیر است.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم زبان انگلیسی

تغییرات زبان انگلیسی نظام جدید در مقایسه با نظام قدیم بدین‌صورت است که هرچند بر تعداد لغات و اصطلاحات موجود در کتاب اضافه شده، اما در عوض مباحث گرامری و دستوری کاهش قابل‌توجهی داشته‌اند. بنابراین داوطلبان هر دو نظام آموزشی می‌توانند از نمونه سؤالات یکدیگر در بخش‌هایی مثل واژگان، کلوز تست و درک مطلب به‌عنوان یک منبع مناسب جهت تمرین و تثبیت آموخته‌ها استفاده نموده و برای مطالعه مباحث گرامری به منابع خودشان رجوع کنند.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم زمین‌شناسی

می‌رسیم به درسی که معمولاً آن‌قدر که شایسته توجه است، مورد عنایت کنکوری‌ها واقع نمی‌شود! بااین‌حال اگر قصد قبولی در رشته‌هایی مثل داروسازی یا شیمی را دارید بد نیست بدانید حجم حذفیات نظام قدیم در کتاب زمین‌شناسی نظام جدید زیاد بوده و ویژگی برجسته‌ی آن تأکید بر زمین‌شناسی کشور خودمان است. در اینجا ضمن دعوت از شما به مطالعه منابع نظام درسی خودتان، به داوطلبان نظام قدیم توصیه می‌کنیم که مطالعه بخش‌های مشترکی مثل صفحات زمین، زلزله و گسل، کانی‌ها، ذخایر زمین، آب‌های زیرزمینی، کهکشان راه شیری و … را در اولویت قرار دهند.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم ریاضی

ریاضی از جمله دروسی بوده که تغییرات معنادار و زیادی داشته است. البته حذفیات نظام قدیم، بیشتر شامل حال مباحث وقت‌گیر و سنگین شده و این طبعاً خبر خوبی برای کنکوری‌های نظام جدید خصوصاً در رشته تجربی است. در درس ریاضی دیگر از انتگرال، دنباله‌ها و بخش‌های قابل‌توجهی از کاربرد مشتق خبری نیست و هندسه‌ی چغر فضایی! نیز کاهش چشمگیری پیدا کرده است. البته حذف مبحث گلابیِ ماتریس، قسمت غم‌انگیز ماجراست که بابت غم از دست دادنش خدمت نظام جدیدی‌ها تسلیت عرض می‌کنیم! البته در نهایت، حذفیات نظام قدیم غیر از مبحث ماتریس به این معناست که کنکوری‌های نظام قدیم در مطالعه درس ریاضی، باید ریاضت بیشتری بکشند!

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم فیزیک

فیزیک هم با کاهش حجم مباحث در نظام جدید مواجه شده است. آینه‌ها و عدسی‌ها به تاریخ پیوسته‌اند و از فیزیک اتمی ساختار هسته نیز خبری نیست. جالب اینکه بخش‌های نوسان، موج، صوت و امواج الکترومغناطیس که هر یک در کتاب نظام جدید یک فصل مجزا بوده و برای خودشان یلی بودند، حالا به‌صورت یک پکیج MP3 و در قالب یک فصل با یکدیگر ادغام شده‌اند! البته مباحثی هم هستند که علی‌رغم حذف از کنکور تجربی، کماکان در رشته ریاضی حضور دارند که حرکت دایره‌ای، سقوط آزاد و شکافت و گداخت هسته‌ای از آن جمله‌اند.

البته فیزیک نظام جدید در کنار حذفیات، مباحث جدیدی را نیز در خود جای داده که شاید شاخص‌ترین مبحث آن، مدل‌سازی فیزیک باشد.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم زیست‌شناسی

مهم‌ترین تفاوت بین زیست‌شناسی نظام جدید و نظام قدیم، حذف مبحث ژنتیک مندلی است. بخش‌های قابل‌توجه دیگری نیز مثل شجره‌نامه‌ها، قسمت‌هایی از فصل فرمانروها و … از جمله حذفیات نظام قدیم هستند. در عوض فصلی بسیار ساده تحت عنوان زیست‌شناسی دیروز، امروز و فردا به کتاب جدید اضافه شده است. با قاطعیت می‌توان گفت زیست‌شناسی بیشترین تغییرات را در مقایسه با سایر دروس بین دو نظام درسی جدید و قدیم به خود دیده و شاهد انقلابی اساسی در این درس هستیم.

مباحث مشترک کنکور نظام جدید و نظام قدیم شیمی

مباحث محاسباتی کتاب شیمی نظام جدید کمتر و در عوض مباحث حفظی و تشریحی در آن بیشتر شده است. سطح کیفی مباحث اصلی شیمی نظام جدید تقریباً همانند نظام قدیم بوده اما حفظیاتی که در کتاب جدید آمده، با حفظیات کتاب قدیم تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای دارد. تقطیر جزءبه‌جزء، لایه اوزون، اثر گلخانه‌ای، بیو شیمی، تروپوسفر و … از مباحث جدیدی هستند که به کتاب‌های شیمی اضافه شده‌اند. ازاین‌رو به هر دو دسته از کنکوری‌های گرامی توصیه می‌کنیم که روی مطالعه کتاب‌های درسی مختص نظام خودشان تمرکز نمایند.

سخن آخر

احتمالاً متوجه شده‌اید که با در نظر گرفتن حذفیات نظام قدیم، تقریباً حجم همه دروس در نظام جدید کاهش یافته و این شاید روی کاغذ کار را اندکی برای کنکوری‌های این نظام درسی آسان‌تر کند. البته این اصلاً نباید دلیلی برای نگرانی داوطلبان کنکوری نظام قدیم باشد. این دسته از داوطلبان باید ضمن مطالعه مباحث قبلی و قدیمی، نسبت به مطالعه مباحث مشترک بین دو نظام آموزشی، حساسیت و توجه ویژه‌ای از خود نشان دهند. به نظر می‌رسد در تألیف کتاب‌های نظام جدید، رویکرد اصلی مؤلفان از کمیت‌محوری به کیفیت‌محوری تغییر یافته که امید است این تغییر رویکرد، درنهایت به بهبود و ارتقای پویایی سیستم آموزشی کشور منجر گردد. فارغ از اینکه داوطلب شرکت در آزمون کدام نظام آموزشی هستید، به خاطر داشته باشید که برنامه‌ریزی، تلاش و رعایت اصول مطالعه، رموز اصلی موفقیت شما در کنکور هستند و ما نیز برایتان بهترین‌ها را در کنکور سراسری ۹۹ آرزومندیم.

 

مطالب خواندنی: 

تفاوت انتخاب بین نظام جدید و نظام قدیم آموزشی در کنکور ۹۹

تراز مشترک نظام قدیم و دردسرهای آن مورد بررسی قرار گرفت! (بروزرسانی جدید)

اگر در رشته دلخواه خود قبول نشدیم چه کار کنیم؟ (سربازی+ تغییر کتابها+ نظام جدید)

بهترین منبع زبان کنکور برای داوطلبان کنکور ۹۹ – دانش آموزان نظام جدید

بهترین منابع کنکور ۹۹ چه کتاب هایی هستند؟ [ تمام دروس نظام قدیم و جدید ]

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود