شهریه دانشگاه آزاد پزشکی چقدر است؟

شهریه دانشگاه آزاد پزشکی چقدر است؟

دانشگاه آزاد یکی از بهترین دانشگاه‌ها از نظر علمی، اساتید و رشته‌هاست. در این مقاله قصد داریم به رشته پزشکی دانشگاه‌های آزاد و همچنین شهریه‌های آن بپردازیم. ورود به دانشگاه آزاد، آن هم در رشته پزشکی تنها با کنکور تجربی امکان‌پذیر است و تحصیل در این دانشگاه ملزم پرداخت شهریه است. اما پرداخت شهریه تمام رشته‌ها یکجور نیست و با هم متفاوتند. شهریه بستگی به رشته، تعداد واحدهای کتبی و عملی دارد.

شهریه دانشگاه آزاد پزشکی چقدر است؟
شهریه دانشگاه آزاد پزشکی چقدر است؟

نکاتی در مورد انتخاب رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد

شاید هدف برخی از افراد از تحصیل در رشته‌ای، مدرک آن باشد ولی کسانی که در رشته پزشکی درس می‌خوانند، هدف آنها نمی‌تواند مدرک باشد، بلکه هدف آنها حس انسان‌دوستانه و درمان بیماران از نظر روحی و جسمی است. دریافت مدرک بدون علم به هیچ دردی نمی‌خورد و چه بسا جان بسیاری از افراد را به خطر می‌اندازد.

خیلی از دانش‌آموزان و داوطلبان گرامی صرفاً بخاطر اطرافیان و یا بخاطر اینکه آنها را خانم دکتر و آقای دکتر صدا کنند وارد این رشته می‌شوند در حالی که ممکن است به آن علاقه‌ای نداشته باشند و یا روحیه‌ی آنها مناسب اتاق عمل و جراحی نباشد. خیلی از افراد هم دچار استرس می‌شوند و با دیدن چند قطره خون از هوش می‌روند. پس پزشکی جزء آن دسته از رشته‌هایی است که باید با عشق و شجاعت در آن قدم نهاد، چون جان بیماران به تجویز و روحیه‌ی شما بستگی دارد.

متاسفانه خیلی از پزشکان وجود دارند که بخاطر اشتباه در تجویز، از کار برکنار و مهر پزشکیشان باطل می‌شود. دقیقاً پزشکی مثل انتخاب کردن شریک(زندگی یا کار) می‌ماند. در ابتدا ممکن است بدون تحقیق کردن راجع به آن فرد، وارد زندگی با او یا تصمیم به شراکت در کار با کسی شوید. اما پس از مدتی شکست می‌خورید و به این نتیجه می‌رسید که در انتخاب او اشتباه کردید و او مناسب شما نبوده. پس زندگی و کار شما با یک اشتباه خراب می‌شود. رشته پزشکی هم همینطور است. وارد شدن به رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد نسبت به سایر دانشگاه‌ها متفاوت است. چون شما علاوه بر اینکه باید علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه آزاد باشید، باید از روحیه‌ی خوبی نیز برخوردار باشید. از طرف دیگر بحث شهریه هم هست. شهریه دانشگاه آزاد خیلی بالاتر از سایر دانشگاه‌هاست. لااقل در دانشگاه‌های دیگر هزینه‌ها و دغدغه‌ی دانشجو از نظر پولی کمتر است.

نرخ شهریه‌ی پزشکی دانشگاه آزاد مانند تمامی رشته‌ها هر ساله افزایش می‌یابد. نرخ افزایشی در رشته‌های پزشکی بین ۱۵-۱۰ درصد است.

اگر شما واقعاً قصد دارید وارد رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد شوید بهتر است در ابتدا از شهریه‌ی آن مطلع شوید و سالانه ۱۵-۱۰ درصد به نرخ سال قبل اضافه کنید و برآورد هزینه کنید تا متوجه شوید تا پایان تحصیل از پس این هزینه‌ها بر‌می‌آیید یا خیر، در آن صورت اقدام به انتخاب رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد کنید. چرا که اگر بعد از چند ترم نتوانید این هزینه‌ها را پرداخت کنید و در نیمه‌‌ی راه شکست بخورید بیشتر ضربه خواهید دید. پس این مسیر را سنجیده انتخاب کنید و در آن قدم بردارید. هدف ما هم در این مقاله راهنمایی هر چه بهتر و بیشتر به شماست.

اما بریم سراغ رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد، رشته‌های پزشکی دارای شاخه‌های زیادی است و همانطور که گفتیم شهریه هر کدام با دیگری متفاوت است. همانطور که شنیده‌اید دانشجو در هر رشته‌ای که تحصیل می‌کند چه آزاد و چه غیر آزاد باید دو شهریه پرداخت کند: یکی ثابت و دیگری متغیر.

 

در ابتدا بهتر است با برخی از شاخه‌های پزشکی و مقاطع آن آشنا شویم: رشته‌های پزشکی عبارتند از :

 • پزشکی عمومی
 • توانبخشی
 • بهداشت عمومی
 • تغذیه و علوم غذایی
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • پرستاری و مامایی
 • هوشبری
 • اتاق‌عمل
 • دامپزشکی

 

مقاطع رشته پزشکی دانشگاه آزاد عبارتند از: رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی(در مقاطع دکتری عمومی، کارشناسی پیوسته، کاردانی ناپیوسته). بسیاری از این رشته‌ها ممکن است به زیر شاخه‌های متعددی تقسیم شوند.

 

شهریه پزشکی دانشگاه آزاد

رشته

ترمی(تومان)

سالانه(تومان)

پرستاری

۵/۰۰۰/۰۰۰ الی۴/۰۰۰/۰۰۰

۱۰/۰۰۰/۰۰۰ الی ۸/۰۰۰/۰۰۰

مامایی

۴/۷۰۰/۰۰۰ الی ۴/۰۰۰/۰۰۰

۸/۰۰۰/۰۰۰ الی ۹/۲۰۰/۰۰۰

اتاق‌عمل

۵/۰۰۰/۰۰۰ الی ۴/۴۰۰/۰۰۰

۸/۸۰۰/۰۰۰ الی ۱۰/۰۰۰/۰۰۰

هوشبری

۵/۰۰۰/۰۰۰ الی ۴/۵۰۰/۰۰۰

۹/۰۰۰/۰۰۰ الی ۱۰/۰۰۰/۰۰۰

پزشکی

۷/۵۰۰/۰۰۰ الی ۶/۷۰۰/۰۰۰

۱۳/۴۰۰/۰۰۰ الی ۱۵/۰۰۰/۰۰۰

دندانپزشکی

۷/۵۰۰/۰۰۰ الی ۶/۷۰۰/۰۰۰

۱۳/۴۰۰/۰۰۰ الی ۱۵/۰۰۰/۰۰۰

داروسازی

۷/۵۰۰/۰۰۰ الی ۶/۷۵۰/۰۰۰

۱۳/۵۰۰/۰۰۰ الی ۱۵/۰۰۰/۰۰۰

 

هدف دانشگاه آزاد پزشکی:

 

 • دانشگاه علوم پزشکی عمدتاً به آموزش استعدادها از طریق آموزش علمی می‌پردازد.
 • تحقیقات علمی و گسترش علوم پزشکی و پیراپزشکی
 • ارائه کادر نیروهای متخصص در کشور
 • توسعه امکانات پژوهشی و آموزشی برای شناخت توانایی‌ها و تقویت ظرفیت علمی در مسائل مربوط به بهداشت و درمان.
 • گسترش امکانات بهداشتی و درمان در سراسر جامعه از طریق سازمان‌های بهداشتی، درمانی و مراکز

 

چه کسانی در رشته‌های پزشکی موفق خواهند بود؟

بسیاری از رشته‌ها هر روز در حال آپدیت شدن است.مثلا علم کامپیوتر هر ۱۵ ثانیه آپدیت می‌شود. بنابراین برای موفق شدن در این رشته باید بروز بود. چون علم روز‌به‌روز پیشرفت می‌کند. رشته‌های پزشکی هم چندین برابر سایر رشته‌ها نیازمند آپدیت شدن هستند. چرا که ممکن است بیماری جدیدی ظهور کند یا یک روش پزشکی از بین رود و روش بهتر و سریعتری جایگزینش شود. مثلا در گذشته‌های خیلی دور افرادی که نیازمند جراحی بودند را بدون داروهای بیهوشی جراحی می‌کردند و این برای بیمار خیلی دردناک بود. بعدها داروهای بیهوشی ساخته شد. حال اگر برخی از پزشکان خود را آپدیت نمی‌کردند و از داروهای بیهوشی بی‌خبر بودند و بیماران را عمل می‌کردند بیمار باز به مانند گذشته درد بسیاری می‌کشید.

در دنیای امروز تنها پزشکانی موفقند که به رشته‌ی خود علاقه‌مند هستند، هدفشان درمان بیماران به بهترین و راحت‌ترین شکل ممکن است و علاوه بر این به‌روز باشند و همیشه قبل از دریافت پول ویزیت و یا درمان بیماران، وجدان خود را روی میز بگذارد و سلامتی واقعی را برای بیمار خود بخواهد.

امیدواریم شما هم بتوانید در رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد موفق شوید و از پس هزینه‌ها برآیید و جزء این پزشکان صادق و دلسوز شوید و نجات جان بیمار را جزء وجدان کاری خود بدانید.

 

مقالات خواندنی: 

آیا مشاوره کنکور ۹۹ می‌تواند سرنوشت ساز باشد؟

قبولی در کنکور با رتبه عالی مشروط به آموختن روش‌های آسان و اصولی

مگه میشه کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند موفق بشن؟!

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

درآمد رشته دندانپزشکی چگونه است؟

۸ نکته طلایی جهت ایجاد انگیزه برای درس خواندن در کنکور

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

چه رشته‌ای مناسب من است؟!

چه رشته‌ای بخونم؟(مخصوص دختر خانم‌های کنکوری)

دیدگاه‌ها بسته شده است.

یک جلسه مشاوره رایگان

برای یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجوی پزشکی، فرم زیر را پر کنید
درخواست یک جلسه مشاوره رایگان
close-link
دریافت لینک دانلود