شب قبل از آزمون کنکور چه کار کنیم؟

شب قبل از آزمون کنکور چه کار کنیم؟

کنکوری‌های عزیز اول از همه به شما تبریک می‌گوییم که بعد از یک تلاش چند ماهه به مراحل آخر این مسابقه بزرگ رسیده‌اید. تا موفقیت شما راه زیادی نمانده است و می‌توانید این مراحل آخر را نیز با قدرت و شجاعت به پایان ببرید و از موفقیت کسب شده خود پله‌هایی برای موفقیت‌های بعدی در طول زندگی بسازید. اما شاید دچار اشکال‌های کوچک شده باشید. شاید احساس می‌کنید که شب قبل از آزمون کنکور دچار اضطراب شدیدی شده‌اید. شاید می‌خواهید بدانید از نظر متخصصان بهترین کاری که می توانید شب قبل از آزمون کنکور انجام بدهید، چه کار یا کارهاییست؟ 

شب قبل از آزمون کنکور چه کار کنیم؟
شب قبل از آزمون کنکور چه کار کنیم؟

کنترل استرس در شب قبل از آزمون کنکور

 اول از همه این را بدانید که اضطراب و استرس برای هر کار بزرگی طبیعی است و حتی میزان کم آن می‌تواند کمک کننده باشد.  بنابراین لازم نیست آن را بیش از حد بزرگ کنید به فکر کنید که در صورت وجود اضطراب و استرس، هر چه رشته‌اید پنبه خواهد شد. 

اگر علائم شدیدی مانند تپش قلب، خشکی دهان، تکرر ادرار، کم خوابی و پرخاشگری ندارید، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. در این صورت تنها می‌توانید با یک لیوان دمنوش از چای سبز و یا گل گاوزبان، شب قبل از آزمون کنکور را به خوبی و آرامش بگذرانید و خواب راحتی داشته باشید. اگر هم علائم شدیدی داشته‌اید و داروی خاصی برای کنترل  اضطراب مصرف می‌کنید سعی کنید آن را در شب کنکور قطع نکنید تا اضطراب شما تشدید نشود.

حتما یادتان باشد که تلقین‌های مثبت نیز بسیار کارساز هستند. دعا کردن در شب قبل از آزمون کنکور نه تنها می تواند در موفقیت شما تاثیر بسزایی داشته باشد بلکه در آرامش تان نیز نقش پررنگی ایفا می کند.

 کاری که دوست دارید را انجام دهید و برای چند ساعت کنکور و مسائل آن را از ذهن خود خارج کنید. مثلا شاید کسی دوست داشته باشد موسیقی مورد علاقه اش را گوش کند. انجام همین کار به او آرامش می‌دهد و اضطراب را از خود دور می‌کند.

 خانواده‌ها نیز باید توجه داشته باشند که موجب تشدید اضطراب در دانش آموز خود نشوند. طبق یک تحقیق ۳۳ درصد از اضطراب دانش‌آموزان در شب قبل از آزمون کنکور ناشی از بازخوردهای اشتباه خانواده‌هاست.

 

شب قبل از آزمون کنکور چه غذاهایی بخوریم؟

خوردن غذاهای پر‌حجم و سخت هضم مانند: انواع فست‌فودها خصوصاً به مقدار زیاد ممنوع!  خوردن غذا در ساعت‌های نزدیک به خواب ممنوع! غذاهای پر ادویه، چرب و سنگین ممنوع! به جای این کارها یک غذای سبک و مناسب در حدود ۳ ساعت یا بیشتر قبل از خواب مصرف کنید.  سعی کنید میوه هم میل کنید. خوردن یک لیوان شیر هم می تواند به آرامش شما و یک خواب راحت کمک کند.

آمادگی برای جلسه کنکور

۱- آدرس محل آزمون را دقیقاً چک کنید. اگر مسیر را بلد نیستید یا با آن آشنایی ندارید سعی کنید روز‌های قبل از آزمون، یکبار از آن محل بازدید کنید. این کار تأثیر خیلی زیادی در کاهش اضطراب شما دارد.

۲- برای آزمون فردا دو عدد مداد سیاه تراشیده شده، پاک کن، مداد تراش و کارت امتحانی خود را آماده کنید. آنها را دم دست بگذارید تا صبح آماده باشید.

۳- ساعت را برای بیدار شدن طوری تنظیم کنید که وقت کافی داشته باشید. طوری برنامه‌ریزی کنید که حتما نیم ساعت قبل از آزمون در محل آزمون حضور پیدا کنید. این کار تا حدود زیادی می‌تواند تمرکز شما را بالا ببرد. 

۴- با خودتان مواد قندی به همراه ببرید. به خوراکی هایی که در جلسه می دهند اکتفا نکنید. شاید خوردن یک کیک برای تان ساده نباشد. اگر چند شکلات به همراه داشته باشید در صورت افت قند می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بطری آب خنک نیز پیشنهاد مناسبی است.

 

چند توصیه ضروری

با هر کسی که ممکن است به اضطراب شما اضافه کند یا برای تان ناراحتی ایجاد کند صحبت نکنید. مثلاً با اقوامی که ممکن است حرف زدن با آنها درباره کنکور برای تان نه تنها نتیجه مثبتی ندارد بلکه نتایج منفی نیز دارد. با دوستانتان نیز درباره کنکور صحبت نکنید. اگر آن‌ها را می‌بینید به تفریح و حرفهای خوشایند بگذرانید. با دوستانتان در فضای سبز و یا یک محیط آرام قدم بزنید و خوش بگذرانید. این کار نتیجه مثبتی در خواب شب شما نیز خواهد داشت.

متخصصان می‌گویند مطالعه شب کنکور تقریبا هیچ فایده‌ای ندارد و تنها موجب افزایش اضطراب می‌شود. درس خواندن را رها کنید. اگر هم خواستید استفاده بکنید فقط در صبح روز قبل از کنکور یکسری نکات کلیدی را با خود مرور کنید. مطالعه در جمع و یا مباحثه درسی با دوستان اصلا کار مفیدی نیست. 

شب قبل از آزمون کنکور زود به رختخواب بروید اما اگر به راحتی خوابتان نبرد، به خودتان سخت نگیرید.

هم خودتان برای خودتان دعا کنید و هم از خانواده و مخصوصاً مادرتان بخواهید برایتان دعا کند! 

بینش صحیح به کنکور

حتما یادتان باشد که رقبای شما نیز شرایطی تقریبا مشابه با شما دارند. کنکور یک مسابقه است و هر کس بتواند شرایط را بهتر کنترل کند موفق تر است اما تقریباً مطمئن باشید در شب قبل از آزمون کنکور، هیچ کس بدون اضطراب به خواب نمی‌رود. مگر اینکه کلاً کنکور برایش بی‌اهمیت باشد.

سعی کنید در شب قبل از آزمون کنکور افکار منفی را از خود دور کنید. به هیچ‌وجه خاطرات بد را با خود مرور نکنید بلکه برعکس سعی کنید خاطرات خوب موفقیت‌های خود را به یاد بیاورید و نقاط قوت خود را از نظر بگذرانید.

 تلقین های مثبت انجام دهید. به خودتان بگویید که قوی هستید. به خودتان بگویید که در فلان درس یا فلان بحث استعداد و توانایی خاصی دارید. یا اینکه مثلا حافظه تان خیلی خوب کار می‌کند. یا اینکه مسائل شیمی را خوب حل می‌کنید…  یا هر چیزی دیگری شبیه اینها که جز به نقاط قوت شما در جلسه کنکور به حساب می‌آید. نقاط منفی را کلاً از ذهنتان خارج کنید. چرا که دیگران هم که با شما رقابت می کنند نقاط مثبت و منفی دارند.

 هیچ‌کس در کنکور همه سوال ها را جواب نمی دهد. آنهایی را هم که جواب می‌دهد همه شان درست نیستند. پس قرار نیست همه چیز را بلد باشید. مطمئن باشید اگر تلاش تان را کرده باشید نتیجه خوبی خواهید گرفت. شب قبل از آزمون کنکور دچار نگرانی از اینکه نکند همه چیز را فراموش کنم یا نتوانم مسئله‌ها را حل کنم نشوید. تنها اگر بتوانید آنچه را که خوانده اید و بلد هستید به خوبی پیاده کنید حتما نتیجه خوبی می‌گیرید. 

در آخر یادتان باشد که همه چیز را به خدای بزرگ و مهربان بسپارید و به یاری و کمک او امیدوار باشید. کنکور نیز یکی از مراحل زندگی است که اگر تلاش تان را کرده باشید حتماً در آن نتیجه خوبی خواهید گرفت.

مقالات خواندنی: 

با انتخاب رشته درست و اصولی درآمد، آسایش و احساس رضایت خود را از زندگی گارانتی کنیم

قبولی در رشته فیزیوتراپی مخصوص داوطلبان کنکور ۹۹

بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

بهترین رشته‌های انسانی کدامند؟ بروزرسانی ۲۰۱۹

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

برای قبولی در رشته پزشکی چه باید کرد؟

قبولی در دانشگاه فرهنگیان با چه رتبه‌ای امکان پذیر است؟

دندانپزشکی چند ترم است؟ تحصیل در دانشگاه و بازار کار

قبولی در رشته پرستاری مخصوص داوطلبان کنکور ۹۹ به چه صورت است؟

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود