نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ | سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ چه می شود؟

سرنوشت کنکور 1400

سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ در مقایسه با سرنوشت کنکور ۹۹

دانش آموزان دوازدهمی و پشت‌کنکوری‌ها و شما همراهانی که سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ را رقم می‌زنید؛ سلام. امیدواریم که امسال را با انرژی بیشتری شروع کرده باشید. پارسال همین موقع که در مورد سرنوشت کنکور ۹۹ و نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ می‌نوشتیم، برخلاف انتظار همه چیزی اتفاق افتاد که هیچ کسی پیش‌بینی نکرده بود.

پیدایش ویروس کووید ۱۹ و همه‌گیری بیماری کرونا همه معادلات کنکوری‌ها را بر هم زد. به طوری که در جریان برگزاری کنکور ۹۹ اتفاقات بسیار زیادی افتاد.

رعایت پروتکل های بهداشتی، افزایش تعداد روز‌های برگزاری کنکور، جدال مخالفان و موافقان برگزاری، تلفیق و حذف کنکور، لو رفتن سوالات کنکور هنر، تغییر در بودجه‌بندی کنکور ۹۹ از مواردی بود که اتفاق افتاد.

در این بین تنها گروهی که از لحاظ روانی آسیب شدیدی دید، کنکوری‌ها بودند. چرا ؟

  • چون نمی‌دانستند که آیا کنکور ۹۹ برگزار می‌شود یا نه!

  • نمی‌دانستند و نمی‌تواتسند که تمرکز خود را به هدفی که از پیش انتخاب کرده‌اند، متمرکز کنند!

اگر یک نکته ساده را که همه داوطلبان شرایط مثل خودشان را دارند؛ از ته قلب باور می‌کردند؛ رتبه برتر کنکور ۹۹ آن‌ها می‌شدند.

 

سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ چه می‌شود؟

خب عزیزان مکتبستان، تنها چیزی که در برابر ویروس کووید ۱۹ مقاوم است، برنامه ریزی، مشاوره و مطالعه برای کنکور ۱۴۰۰ است. پس این ۳ حلقه موفقیت را در ذهن خود داشته باشید که ما در آخر این مقاله به شما نشان می‌دهیم که این ۳ حلقه چگونه برگه برنده شما می‌شود. اما در این مقاله به چند فاکتور مهم اشاره می‌کنیم که در سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ تاثیر خواهد داشت.

 

سرنوشت کنکور 1400

زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۰

خیلی از شما، از الان این نگرانی را دارید که نکند در کنکور ۱۴۰۰ زمان آزمون عوض شود و من از برنامه خودم عقب بمونم و قربانی استرس و نگرانی ناخواسته شوم و حتی انگیزه خود را از دست داده و از هدفم دور شوم؟

ببینید مکتبستانی‌های عزیز؛ امسال با وجود مخالفت شدید گروه‌های مختلف چه در مجلس و چه گروه‌های مردمی، نتوانستند کنکور را تعلیق یا حذف کنند. البته ما موافق یا مخالف حذف، تعلیق یا برگزاری کنکور نیستیم. چیزی نیست که در تخصص ما باشد؛ پس مسئولین و متخصصان باید نسبت به این امر تصمیم‌گیری کنند.

اما این روشن که این آن همه مخالفت نتوانست در زمان برگزاری کنکور ۹۹ تاثیر چندانی بگذارد.

خوشبختانه امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت کاملا استاندارد در بسیاری از شهرها کنکور ۹۹ برگزار شد. بسیاری از شهرها و مراکز هم آن‌طور که باید رعایت نکردند؛ که این امر طبیعی است.

به هر حال تصمیم دولت و مجلس و خصوصا وزارت بهداشت برای برگزاری کنکور مثبت بود. پس شما نگران این نباشید که سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ تعلیق یا حذف آن است. به احتمال زیاد در سال آینده و به عبارتی قرن جدید، پیش‌بینی می‌شود واکس کرونا در کشور پخش شده و به امید خدا از این گرفتاری رها شویم.

 

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ هر مدل باشد، شباهت زیادی به نحوه برگزاری کنکور ۹۹ خواهد داشت. اگر در جایی فاصله بین صندلی‌ها کم بود زیاد می‌کنند؛ اگر در مرکز برگزاری کنکور جزئیات پروتکل های بهداشتی جواب داد باز هم آن را رعایت می کنند.

روزهای برگزاری کنکور ۱۴۰۰ هم به احتمال خیلی زیاد به همین منوال ادامه خواهد داشت. اما چیزی که روشن نیست آن است که اگر شرایط به حالت قبل بازگردد، آیا کنکورهای زبان و هنر باز هم در یک روز مستقل برگزار خواهند شد یا مثل سال‌های قبل در بعد از ظهر کنکور گروه‌های آزمایشی اصلی برگزار خواهند شد.

 

بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

در مورد بودجه بندی کنکور ۹۹ بحث‌های زیادی شد. البته حذف قسمتی از کتاب‌ها ضروری بود. همیشه رویداد‍‌های پیش‌بینی نشده به یک بحران تبدیل می‌شوند. خصوصا در ایران که آموزش و پرورش به صورت متمرکز است.

منظور ما از این حرف آن است که تا زمانی که در وزارت خانه تصمیمی گرفته نشود و به استان‌ها ابلاغ نشود کاری انجام نمی‌شود.

در زمان شیوع کرونا؛ آموزش به طور ناگهانی متوقف شد. خصوصا در مدارس دولتی که دانش آموزان زیادی داشتند و این اتفاق سرنوشت خیلی‌ها را نشانه گرفته بود.

به هر حال حذف قسمتی از کتاب‌های درسی یا در حقیقت تغییر در بودجه بندی کنکور ۹۹ ضروری بود. منتهی در سال‌تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ اپلیکیشن شاد آموزش و پرورش فعال نشده بود.

خیلی از مدارس غیر دولتی هنوز بستر آموزش مجازی را راه‌اندازی نکرده‌ بودند. دسترسی به اینترنت در بسیاری از مناطق روستایی و عشایری وجود نداشت.

اما امسال مکتبستان با استناد به اقدامات آموزش و پرورش که در مورد بروزرسانی و بهبود اپلیکیشن شاد و ایجاد بستر اینترنت و شبکه ملی را در مناطق کور خبر داده‌اند؛ می‌تواند پیش‌بینی کند که امسال در بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ تغییری نخواهد داشت. یعنی مثل‌ سال‌های قبل از همه قسمت‌های کتاب درسی سوال طرح می‌شود. البته این یک روی سکه است.

روی دیگر سکه چیزی دیگر نشان می‌دهد که اگر دولت به وعده‌های خود عمل نکند، این احتمال وجود دارد که سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ چیزی شبیه به سرنوشت کنکور ۹۹ باشد.

برای دیدن جزئیات کامل بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ لطفا کلیک کنید.

 

منابع کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

از زمانی که نظام جدید آمده است؛ ما تقریبا می‌توانیم تضمین کنیم که منابع کنکور تغییر نخواهد کرد.

برای کنکوری‌های نظام قدیم منابع همان است و قطعا تغییری نخواهد کرد. منتهی نظام جدید و کتاب‌هایش فعلا آن طور که باید مورد توجه ویژه طراحان سوال کنکور قرار نگرفته است. منابع همان است ولی ممکن است سوالات کنکور ۱۴۰۰ متفاوت‌تر از کنکور ۹۹ باشد .

از این رو انتشاراتی که در زمینه کنکور نظام جدید فعالیت می‌کنند، ممکن است چاپ‌های جدیدی از کتاب‌های خود ارایه دهند و از تغییرات زیاد در منابع خود خبر دهند.

برای دیدن بهترین منابع کنکور ۱۴۰۰ لطفا کلیک کنید.

 

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ یک بحث چالش‌برانگیز دیگری است که همیشه در بین کنکوری‌ها نگرانی ایجاد می‌کند.

مجلس و سازمان سنجش و آموزش و پرورش همیشه بر سر اینکه تاثیر معدل در نتیجه کنکور مثبت باشد یا مستقیم بحث می‌کند. به این معنی که اگر تاثیر مستقیم باشد، به ضرر داوطلبانی است که معدل کتبی خوبی ندارند. اگر مثبت باشد به آنهایی که معدل کتبی بالایی دارند مفید است و برای معدل پایینی ها تاثیر منفی نخواهد داشت. به طور میانگین در اکثر کنکورها تاثیر مثبت بوده است.

از دید مکتبستان، اگه آزمون‌های نهایی بتواند به خوبی برگزار شود و حق هیچ داوطلبی ضایع نشود اتفاقا معیار خوبی است. اما این امکان پذیر نیست. نه از جهت اینکه آزمون‌های نهایی با اشکال برگزار می‌شود؛ خیر!

کنکوری‌ها را کسی درک نمی‌کند. مدرسه واقعا جای فقط درس نیست. مدرسه گسترده‌تر از کنکور و جای یادگیری فرهنگ، هنر و علم است. بنابراین خیلی از کنکوری اگر به فکر کسب نمرات خوب در درس‌های مدرسه باشند، از خواندن برای کنکور می‌مانند.

واقعیت این است که درس خواندن برای مدرسه و تست زدن و موفق شدن در کنکور خیلی از هم فاصله گرفته‌اند. از این رو؛ یک دانش آموز متوسط یا باید برای کنکور بخواند و یا برای مدرسه زمان بگذارد.

البته مکتبستان از همراهان خود این انتظار را دارد که در هر دو ممتاز باشند و به همین دلیل ۳ حلقه موفقیت در کنکور ۱۴۰۰ را پیش روی شما گذاشته است.

حلقه اول : برای مطالعه و موفقیت در کنکوری باید برنامه ریزی کنکوری داشته باشید.

حلقه دوم : در هر مسئله‌ای حتی جزئی نباید آزمون و خطا کنید. یک مشاوره خوب بهتر از چند ماه آزمون و خطاست.

حلقه سوم : منابع خوب؛ کتاب‌های درسی برای موفقیت در کنکور کافی نیست. این اتفاق چه خوب و چه بد روی داده‌ است؛ پس لازم از بهترین منابع کنکور ۱۴۰۰ را تهیه کنیم و آن را بخوانیم.

 

نوبت شما

همراهان عزیز مکتبستان اگر فکر می‌کنید. مسئله‌ای هست که شما را درباره سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ نگران کرده است؛ در نظرات مطرح کنید به شما در این مورد توضیحاتی خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود