زمان صحیح تست زنی

زمان صحیح تست زنی

این که بخواید یه مطلبی رو بخونید و بعد از بستن کتاب ، بلافاصله و با اشتیاق بیش از حد ، به امید یه درصده خیلی تووووووووووپ ، کتاب تستو باز کنین و از همون مطلب تست بزنین تا به قول خودتون و یا دیگران(!) ، تو ذهنتون تثبیت بشه ، متاسفانه هیچ فایده ای نداره !

یعنی در اصل ، اصلا تثبیتی در کار نیست ! این جور تست زدن فقط باعث میشه خودتون رو گول بزنین و اعتماد به نفس کاذب پیدا کنین…  یعنی اساسا شما دارین ناخواسته حافظه ی بلند مدت خودتون رو تنبل و در عوض ، حافظه ی کوتاه مدتتون رو تقویت میکنین… در صورتی که در این شکی نیست که داشتن یک حافظه ی خوبه بلند مدت ، یه برگه برنده واسه کنکوری هاست …

 

زمان صحیح تست زنی
زمان صحیح تست زنی

 

برای تثبیت هر درسی ( اعم از دروس اختصاصی و عمومی ) باید حداقل ۵ و حداکثر n عدد سوال تشریحی کار کنین و این تنها راهه تقویت حافظه ی بلند مدت شماست ! برای تست زدن عجول نباشین… دست نگه دارین… حداقل ۲۴ ساعت بین خوندنه یه مطلب و حله تست از اون ، فاصله بندازین … در طی این ۲۴ ساعت ( و یا بیشتر ) شما این امکان رو به ذهن خودتون میدین که اطلاعات خونده شده رو ، از قسمت ” حافظه ی کوتاه مدت ” به قسمت ” حافظه ی بلند مدت ” انتقال بده… حالا چه ناقص و چه کامل… که این موضوع از نمره ی درصد شما مشخص میشه… اگه حداقل بعد از ۱ روز سراغ تسته مطلبی رفتین که روز قبل خونده بودینش و تونستین به اکثر سوال ها پاسخ صحیح بدین ، این یعنی بیشتر اطلاعات ثبت شده در ذهن شما ، به حافظه ی بلند مدت شما انتقال داده شده… پس delivery report  با موفقیت ارسال شد !! اما اگه درصدتون قابل قبول نبود و حس میکنین خیلی دقیق تر از درصده ۶۰ ، خونده بودینش ، معلوم میشه که این انتقال اطلاعات ناقص صورت گرفته !

تکنیک ضربدر و منها برای مدیریت زمان | نحوه استفاده از این تکنیک

 

چرا مطالب در خاطرمان کامل نمی ماند؟

حالا چرا؟! مشکل واقعا کجاست ؟! آیا مشکل از پست چی بوده ؟!! یعنی اطلاعات رو کم و زیاد کرده و بعد انتقال داده ؟؟! یا از فرستنده و گیرنده ؟!

فرض کنین فرستنده حافظه ی کوتاه مدت شما و گیرنده حافظه ی بلند مدت شماست… و ذهن شما ، کار انتقال رو انجام میده ( پست چی ) …

 

زمان صحیح تست زنی
زمان صحیح تست زنی

 

حالا نقش شما این وسط واقعا چیه ؟!

در واقع ، شما مهم ترین نقش رو تو این جا به جایی بازی میکنین ! و نقش شما ، بسیار حساس تر از نقش های دیگه ست ! شما یک منع اطلاعاتی هستید… یعنی حافظه ی کوتاه مدت شما ، از شما تغذیه میکنه ! پس هر جور اطلاعاتی رو که شما بهش بدین ، اون هم دریافت میکنه ! چه غلط و چه درست… ناقص و یا کامل… حالا اگه نتونستین درصد خوبی کسب کنین ، مشکل نه از فرستنده و گیرنده ست ، و نه از انتقال دهنده ! مشکل از منبع اطلاعات ، یعنی از شماست ! پس شما منبع اطلاعاتیه ناقصی بودین… و یا بالعکس… اگه موفق بشین ، یعنی منبع کاملی بودین !

پس سعی کنین مطالب رو درست و دقیق بخونین… تاکیید میکنم ! نقش شما بسیار بسیار مهم و سرنوشت سازه…شما مسؤولیت سنگینی رو به عهده دارین… و وقت زیادی رو هم صرف این مسوولیت کردید و خواهید کرد ! پس حالا که این همه وقته زندگیتون رو صرفش میکنین ، لااقل درست این کارو انجام بدین… این که فقط یه مطلبی رو ۱۰ بار بخونین تا حفظش کنین ، مهم نیست… باید بفهمینش… یعنی در اصل ، تا فهمیدنی در کار نباشه ، به خاطر سپردنی هم در کار نخواهد بود !…

چید‌مان سؤال‌های اد‌بیات کنکور د‌ر کنکور‌های سراسری اخیر

 

********************

مثالی از مفهومی خواندن برای تثبیت یادگیری

تو کتاب زیست سال سوم نوشته شده : ” پرکاری تیرویید ، سبب بی قراری ، اختلالات خواب ، افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش وزن میشود ”

دو راه وجود داره :

راهه اول اینه که بشینین ۵ دور از روش بخونین و صرفا حفظش کنین و بسپاریدش به دست حافظه ی کوتاه مدت… که در این صورت چون علت مطلب رو درک نکردین ، منبع کاملی نیستین و از اونجایی که ذهن انسان ها هیچ پیشامدی رو بدون دلیل و منطق قبول نمیکنه ، این اطلاعات اصلا به حافظه ی بلند مدت شما ارسال نخواهد شد و …

و اما راهه دوم اینه که بیاید ریشه ای و عمقی مطلب رو بخونین و به قول معروف ، مو شکافی کنیدش !… شما باید وقتی مطلبی رو میخونین ، هر جور سوالی که ممکنه ازش مطرح بشه رو از خودتون بپرسید ! مسلما اولین سوالی که اینجا براتون پیش میاد اینه که : چرا ؟! چرا پرکاری سبب اختلالات خواب و …؟ خب… باید این طور استدلال کنین… اگه یادتون باشه صفحه ی قبلش نوشته بود : ” هورمون های تیروییدی میزان سوخت وساز را در بدن تنظیم میکنند و … “ حالا یه کوچولو که فکر کنی خیلی راحت میتونی این دو تا مطلب رو به هم ربطشون بدین ! خب وقتی مسوول سوخت وساز هستن ، یعنی اینکه میزان انرژی ای رو که در اختیار سلول های بدن قرار میگیره ، تامین میکنن ! حالا وقتی این غده پرکار باشه چه اتفاقی میفته ؟! دقیقا… انرژی بیشتری در اختیار بدن قرار میگیره دیگه ! که خب مسلما فرد پر انرژی ، تعداد ضربان قلبش نسبت به افراده عادی ، بیشتره ، بی قراره و نمیتونه آروم بگیره و یه گوشه بشینه و یا خوب بخوابه ! چون انرژی بیش از حدی داره ، پیوسته در حال جنب و جوش و فعالیت و عرق کردنه ! و وقتی همش در حال حرکت و جنبش باشه ، خب معلومه که لاغر هم میشه !

تحلیل کارنامه آزمون - ارزیابی آزمون

********************

کلام آخر ( زمان صحیح تست زنی )

خب حالا که با دلیل و منطق یاد گرفتیش ، به نظرت آسون تر نشد ؟!اگه اینجوری بخونی ، تا عمر داری تو ذهنت می مونه… این فقط یه مثال بود که بهت ثابت کنم این جور درس خوندن هم لذت بیش تری داره و هن پر بازده تره !! لااقل میدونی وقتت رو الکی داری تلف نمیکنی… و داری مفید و پر بازده میخونی … واسه تک تک جملاتی که میخونی ، دلیل و منطق بیار… و اینجوری ذهنت رو وادار به پذیرش همیشگیه اون مطلب کن…( البته میدونم که دروس عمومی بیشتر جنبه ی حفظی دارن… حتی درسی مثله شیمی هم پر از مطالب حفظ کردنیه… اما سعی کن ، تا اونجایی که می تونی ، عمقی و با دلیل و منطق بخونی… ازت خواهش میکنم… تا اونجا که میتونی تلاش کن… ضرر نمیکنی ! )

به امید ارسال موفقیت آمیز مطالب از ” حافظه ی کوتاه مدت ” شما ، به ” حافظه ی بلند مدت “ !! …

موفق و سربلند باشید…

مقاله: زمان صحیح تست زنی

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود