چه بخش‌هایی از زبان کنکور درصدساز است؟ | معرفی منابع و بودجه بندی سوالات

چه بخش‌هایی از زبان کنکور درصدساز است؟ | معرفی منابع و بودجه بندی سوالات

 

با توجه به اهمیت  زبان کنکور ما تصمیم گرفتیم برخی از سوالات و نکات مهم را مجددا برای شما مکتبستانی‌های عزیز بنویسیم؛ در این مقاله خواهید خواند:

 

 • چه بخش‌هایی از زبان را چگونه بخوانیم که درصد قابل توجهی را کسب کنیم؟
 • به طور کلی، داوطلبان کنکور سراسری  به چند گروه تقسیم می‌شوند
 • منابع خوبی برای تسلط در بخش ریدینگ کدامند؟
 • بودجه‌بندی زبان کنکور
 • اشتباهات رایج در مطالعه زبان کنکور کدامند؟
چه بخش‌هایی از زبان کنکور درصدساز است؟ | معرفی منابع و بودجه بندی سوالات
چه بخش‌هایی از زبان کنکور درصدساز است؟ | معرفی منابع و بودجه بندی سوالات

 

مکتبستانی‌های عزیز 

امیدواریم حالتان خوب باشد، خیلی از شما امسال تصمیم گرفته‌اید که برای زبان کنکور زحمت بکشید. آنچه که خیلی از شما را به این تصمیم وا داشته، تاثیر بی قید و شرط درصد درس زبان در تراز و نمره علمی شماست.

دوازدهمی‌های عزیز، بدانید و آگاه باشید که رقیبانتان روز و شب برای بالا بردن پاسخ‌های درست خود در زبان کنکور، زبان می‌خوانند. اما چطور و چه قسمت‌هایی را!؟

 

اما چه بخش‌هایی از زبان را چگونه بخوانیم که درصد قابل توجهی را کسب کنیم؟

زبان کنکور را به ۴ بخش تقسیم‌بندی کرده‌اند:

 • لغات و گرامر
 • کلوز تست
 • ریدینگ ۱
 • ریدینگ ۲

 

به طور کلی، داوطلبان کنکور سراسری هم به ۳ گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول

گروه اول ۱۰۰‌ها بار به خودشان و در بین دوستانشان گفته‌اند که: “من فقط ۲ تست گرامر را از زبان کار می‌‎کنم، چون می‌خواهم بقیه وقت زبان را ادبیات بزنم، چون معتقدم، ادبیات مرا در کنکور جلو‌تر می‌اندازد”.

مکتبستانی‌های عزیز، در کنکور سراسری هر درس برای خود سرنوشت‌ساز است، کسی نمی‌تواند مدعی شود که شما به جای زبان، عربی بزنید و یا تمام تمرکز خود را روی درس دین و زندگی بگذارید. رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ کنکور عمدتا ۴ درس عمومی را خیلی خوب پاسخ می‌دهند و در بعضی درس‌ها مثل دین و زندگی و ادبیات رقابت زیادی وجود دارد. بنابراین کسب درصد بالا در درس زبان انگلیسی  در رتبه و تراز شما خیلی موثر است. پس اگر به فکر ۸ درصد زبان هستید، بهتر است در تصمیمات خود بازنگری کنید.

 

گروه دوم

گروه دوم معتقدند که هوشمندانه‌ترین و عاقلانه‌ترین کار تمرکز به بخش لغت و گرامر است. این گروه در چند ماه مانده به کنکور تمام لغت‌های کتاب درسی ۳ سال اخیر را می‌خوانند. حتی در زمان‌های خالی خود برای تقویت دایره واژگان کتاب‌های زیر را نیز می‌خوانند:

 • ۵۰۴
 • Oxford word Skills (پیشنهاد مکتبستان)
 • بخش لغت و گرامر کتاب‌های مثل (گاج، مهروماه و شهاب اناری)

 

گروه سوم

گروه سوم ضمن اینکه برای پاسخ به کلوز تست برنامه‌ریزی می‌کنند، به درصدهای پایین ۸ یا ۴۸ درصد قانع نیستند. چون این گروه معتقدند که آسان‌ترین بخش زبان کنکور ریدینگ‌‌های آن است که با یک‌بار خواندن با تمرکز و جدیت می‌توان ۸ سوال و ۳۲ درصد را از بخش ریدینگ به خود اختصاص داد.

به نظر مکتبستان گروه سوم دیدگاه درستی نسبت به این درس دارند. در حقیقت مهم‌ترین و آسان‌ترین بخش زبان کنکور همین ۲ تا ریدینگ آن است.

مکتبستانی‌های عزیز پیشنهاد می‌کنیم در مدت زمانی که به کنکور مانده است، آدم ریسک پذیری باشید و ریدینگ‌های مختلفی را که در چند سال کنکور آمده، بخوانید و به آن‌ها پاسخ دهید. ما می‌دانیم که برای بسیاری از شما این کار سختی به حساب می‌آید، اما برای پیشرفت باید رنج تمرین و یادگرفتن این بخش را به جان بخرید.

 

منابع خوبی برای تسلط در بخش ریدینگ وجود دارد، به موارد زیر دقت کنید:

۱- داستان‌های طبقه‌بندی شده آکسفورد بوک ورمز و پنگوئن ریدرز (هر روز نیم ساعت همراه با فایل صوتی متن این رمان‌ها را دنبال کنید.)

۲- ریدینگ زبان کنکور سال‌های قبل (هر روز یا هر دو روز یکبار، ابتدا سوالات ریدینگ سپس متن ریدینگ را بخوانید و پاسخ دهید.)

 

بودجه‌بندی زبان کنکور

بودجه بندی زبان کنکور

لغت و گرامر

۱۲ تست = ۴۸ درصد

کلوز تست

۵ تست = ۲۰ درصد

ریدینگ ۱

۴ تست = ۱۶ درصد

ریدینگ ۲

۴ تست = ۱۶ درصد

 

اشتباهات رایج در مطالعه زبان کنکور

خیلی از داوطلبان زحمت می‌کشند، ولی جواب نمی‌گیرند. چون روش مطالعه درستی ندارند و یا راه اشتباهی را انتخاب کرده اند. ما در زیر برخی از اشتباهات رایج را در مطالعه زبان برای کنکور لیست کرده‌ایم:

یک) حفظ کردن لغت‌های زبان انگلیسی

لغات زبان انگلیسی را نباید حفظ کنید، باید آن‌ها را با کاربردشان یاد بگیرید. ما پیشنهاد می‌کنیم برای هر کلمه جدیدی که یاد می‌گیرید در دفتر یادداشت یک جمله پیدا کنید و بنویسید تا یادگیری آن کلمه جدید برای شما معنی‌دار و کاربردی باشد. چنانچه مثل لغت‌های عربی آن‌ها را حفظ کنید عملا در پاسخ به سوالات ریدینگ و کلوز تست متوقف می‎‌شوید.

 

دو) به معلم زبان و یا کلاس زبان متکی بودن

بهترین و برترین معلم زبان، تنها ۳۰ درصد موفقیت شماست. عمدتا داوطلبان خودساخته در این درس موفق هستند. چون خودشان می‌یابند و خودشان یاد می‌گیرند.

 

سه) متکی بودن به کتاب‌های کنکوری

کتاب‌های کنکوری صرفا می‌توانند یک منبع خوب باشند، برای موفقیت در این درس باید مهارت‌ها را یاد بگیرید. برای مثال در پاسخ به سوالات ریدینگ باید سرعت عمل و درک مطلب خوبی داشته باشید و در کنار آن مهارت‌های اسکیم کردن و اسکن کردن را نیز یاد بگیرید و آن‌ها را تمرین کنید.

چهار) به کم قانع بودن

طبق آمار رسمی و غیر رسمی منتشر شده، به این نتیجه می‌رسیم که در ایران تعداد کمی از داوطلبان در درس زبان درصد‌های بالا کسب می‌کنند، چون بیشتر این افراد مثل گروه اول یا گروه دوم که در بالا اشاره کردیم، به کم بسنده می‌کنند. در حالی که در درسی مثل زبان همه بخش‌ها به هم مرتبط هستند و اگر برای  یک بخش آن زحمت بکشید، بخش دیگر به نقطه قوت شما تبدیل می‌شود. از این رو، ما در مکتبستان به شما پیشنهاد می‌کنیم که به کم قانع نباشید و برای بیشتر زحمت بکشید.

نوبت شما

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر در مورد نحوه مطالعه زبان کنکور، منابع خوب، روش‌ تست زنی زبان کنکور، بودجه‌بندی زبان کنکور سوالاتی در ذهن شماست، یا پیشنهادی برای دوستانتان در مکتبستان دارید، در زیر برایمان بنویسید. 

 

 نوشته‌های خواندنی: 

بهترین منبع زبان کنکور برای داوطلبان کنکور ۹۹ – دانش آموزان نظام جدید

کنکور منحصرا زبان و رشته های خوب آن

کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

راه‌حل نهایی برای موفقیت در کنکور و امتحان نهایی زبان انگلیسی

بودجه بندی گرامر زبان کنکور ۹۸-۹۹ (تجربی + ریاضی + انسانی ) 

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود