روز های خوب پیشرفت در راه است

روز های خوب پیشرفت در راه است

روز های خوب پیشرفت در راه است

از یک برنامه پیروی کنید: از خصوصیات یک برنامه ریزی درست، آرمانی نبودن این برنامه، فرصت جبران برای مباحثی که به هر دلیل مطالعه نشده اند و مرور به موقع مباحث و در نهایت فاصله ی مناسب آزمون هاست.

ساعت مطالعه را زیاد کنید: کمیت مطالعه مهم تر از کیفیت مطالعه است. اول زیاد بخوانید بعداً خوب بخوانید. برای یک دانش آموز کنکوری، میانگین سرعت مطالعه ی هفتگی ۳۵ ساعت و برای یک داوطلب فارغ التحصیل ۷۰ ساعت مطالعه ی هفتگی مناسب است. با پر کردن دفتر برنامه ریزی انگیزه ی افزایش ساعت مطالعه بیش تر می شود.

روش صحیح داشته باشید: روش صحیح یعنی بدانید که نحوه ی مطالعه ی درس های مختلف متنی، زبانی، محاسباتی و حفظی با یکدیگر متفاوت است و مثلاً روش مطالعه ی درس فیزیک مشابه درس ادبیات نیست و هر کدام روش مطالعاتی خاص خود را دارند.

متعادل درس بخوانید: رعایت تعادل در مواردی مثل تعادل مطالعاتی تستی و تشریحی، تعادل مطالعاتی درس های عمومی و اختصاصی، تعادل مطالعاتی درس های پایه و پیش دانشگاهی و تعادل مطالعاتی ساعت مطالعه ی شخصی و کلاس های آموزشی، لازم است.

کتاب های مناسب انتخاب کنید: با توجه به این که در کدام یک از ۵ مرحله ی یادگیری ( ادراک، تثبیت، تسلط، ارزیابی و جمع بندی) مشکل دارید، کتابی متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

اشتباهات خود را کم کنید: در این راستا نوشتن اشتباهات تکرار شده و هم چنین هدف گذاری ده دهی برای هر درس و اجرای تکنیک ضربدر و منها، راهکار های خوبی برای کاهش اشتباهات شماست.

 

روز های خوب پیشرفت در راه است

 

باید بدانیم کجا هستیم

در یک برنامه ریزی خوب باید بدانیم اکنون در چه مکانی قرار داریم. مثلاً اگر می خواهید از میزان مطالعه خود آگاه شوید، ساده ترین راه، بررسی کار ده روز یا دو هفته ی قبلی است که این مستلزم این است که داشته های قبلی را با دقت و منظم یادداشت کرده باشید.

حال با دانستن این که شما در چه مکانی قرار دارید به آسانی می توانید با در نظر گرفتن توانایی های فردی خود و با یک روند منطقی و مشخص، روند کار خود را بهبود بخشید.

خط پیشرفت و روند خود را ببینید

برای رعایت بهتر اصول و مطمئن شدن به مسیر خود باید در راه خود نقطه هایی را برای بررسی روند خود داشته باشید تا قبل از خط پایان فرصت اصلاح کم و کاستی ها برای شما امکان پذیر باشد. به علاوه این کار روند پیشرفت را منظم می سازد و این خود می تواند باعث تقویت روحیه و ایجاد انگیزه ی بیش تر شود و روند پیشرفت را به صورت عینی و قابل دسترسی در آورد.

شما می توانید هر موقع که لازم بود با مراجعه به نمودار، وضعیت خود را ارزیابی کنید.

استفاده از کمک دیگران به ویژه خانواده و اولیا

گاه به دلایل متعددی از جمله کافی نبودن انگیزه، عدم توانایی غلبه بر عادت های نا مطلوب و شرایط خاص محیطی، برای خودتان امکان اعمال کنترل فراهم نیست.

در این صورت باید بپذیرید که برای جلوگیری از اتلاف وقت و از دست رفتن فرصت ها، کسی شما را در این امر همراهی کند، حتی اگر این همراهی، کوتاه مدت و موقت باشد. این فرد می تواند پدر و مادر، خواهر و برادر بزرگ تر یا کسی باشد که با شما ارتباط نزدیکی دارد.

بعضی از دانش آموزان به دلیل نوع ارتباطات خانوادگی در برابر دریافت این نوع کمک، مقاومت به خرج می دهند و آن را نمی پذیرند. در صورتی که اگر کسی متوجه حساسیت موقعیت باشد، باید داوطلبانه البته در صورت فراهم بودن سایر شرایط لازم، خواستار استفاده از این کمک باشد.

چالش های پنهان خرید کتاب مناسب

مهندسی منابع برای پیشرفت در نیم سال دوم

هر کتابی که حاوی مطالب زیاد باشد لزوماً کتاب خوبی نیست! کتاب های حجیم و پر تراکم شما را از مسیر منحرف می کند. کتابی خوب است که در زمان محدود بتوانید آن را بخوانید و بهره ی کافی از آن ببرید. دانش آموزان باید توجه داشته باشند لازم نیست دنبال کتاب هایی بگردند که مثلا تمام نکات ریز در آن ها رعایت شده باشد.

در قدم اول، کتاب درسی، اولین، مهم ترین و اساسی ترین منبع شماست. در تمرین های تستی و تشریحی اولویت را به مهارت و پر کاری در تست های استاندارد و کنکور های سراسری گذشته بدهید.

گاهی داوطلبان به صورت اغراق آمیز در پی تست ها و روش های جدید هستند. آن ها بر این باورند که تست های جدید در کنکور درصد زیادی را به خود اختصاص می دهد و این اشتباه است.

دانش آموزان ابتدا باید سؤالات کنکور سال های قبل را حل کنند؛ چون درصد احتمال طرح این دسته از سوالات در کنکور نیز بالاتر است. البته تمرین تست های تألیفی روش بدی نیست اما تست های تألیفی زمانی می تواند برای شما خوب باشد که سوالات کنکور را حل کرده باشید.

درس های عمومی

شما دانش آموزان اکنون که در نیم سال دوم قرار دارید با خودتان تصمیم بگیرید و عزم خود رو جزم کنید تا درس های عمومی را مورد توجه بیش تری قرار دهید.

این درس های نقش بسیار زیادی در موفقیت تان در کنکور خواهند داشت اما سعی کنید تعادل را در خواندن این درس ها نسبت به اختصاصی ها رعایت کنید.

برای این منظور به نکات زیر توجه کنید:

۱-برای کتاب درسی وقت لازم و کافی را در نظر بگیرید و تا زمانی که کتاب درسی را کامل نخوانده اید و مرحله ی ادراک را کامل نکرده اید به سراغ مراحل دیگر و تست زنی نروید.

مزیت تمرین های زیاد چیست ؟

۲-سعی کنید تست های عمومی ها را در دو روز(۴۸ ساعت) بعد بزنید تا مطمئن شوید کدام مباحث را به خوبی یاد گرفته اید و به حافظه ی بلند مدت شما منتقل شده است.

۳-در مباحثی که فرّار هستند نکات مهمی را به صورت خلاصه نویسی بنویسید تا بتوانید نزدیک به کنکور از آن ها استفاده کنید.

۴-از همه ی اوقات خود در طول روز( مانند قبل از ناهار و شام، قبل از خواب و زمان هایی که نمی توانید درس بخوانید و…) استفاده کنید و برای درس های عمومی خود برنامه بگذارید. به طور مثال به خواندن لغات عربی و زبان انگلیسی و فارسی، زدن تست قرابت معنایی و آرایه ی ادبی، زدن تست آیات و روایات، خواندن یک درک مطلب زبان یا عربی و …

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میخوای کل DVD های فیزیک دهم مکتبستان رو رایگان بهت هدیه بدم؟

شمارتو اینجا بنویس، واست میفرستم
دریافت DVD
close-link
دریافت لینک دانلود