چه رشته‌هایی نیمه متمرکز هستند؟

چه رشته‌هایی نیمه متمرکز هستند؟

در انتخاب رشته‌های نیمه‎متمرکز از مواردی که معمولا نیاز به توضیح بیشتر برای داوطلبان پشت‌ کنکور دارد این است که رشته‌های نیمه‌متمرکز به چه رشته‌هایی گفته می‌شود؟ تفاوت این رشته‌ها با سایر رشته‌ها چیست؟ و سوالات بسیار زیاد دیگری که برای دانش‌آموزان و داوطلبان پشت کنکور پیش می‌آید.

انتخاب رشته؟ چه رشته‌ای برم؟ (انتخاب رشته به روش افراد موفق) -رشته‌های نیمه‎متمرکز
انتخاب رشته؟ چه رشته‌ای برم؟ (انتخاب رشته به روش افراد موفق) – رشته‌های نیمه‎متمرکز

اگر به اطرافیان و آشنایان خود که در سال‌های پیش در کنکور سراسری شرکت نموده‌اند دقت کرده باشید احتمالا به این نکته پی‌برده‌اید که برخی از رشته‌ها پس از کسب نمره‌ی قبولی در کنکور سراسری دارای مصاحبه یا گزینش نیز هستند تا ثبت‌نام داوطلب نهایی شود. به این‌گونه رشته‌ها که دارای مصاحبه، آزمون علمی، عملی یا معاینه‌ی بدنی می‌باشد رشته‌های نیمه متمرکز گفته می‌شود.

اسامی افراد پذیرفته‌شده در این رشته‌ها بصورت چند‌برابر ظرفیت اعلام و از آن‌ها دعوت به مصاحبه می‌شود. عدم شرکت در مصاحبه به منزله‌ی انصراف تلقی می‌شود.

سایررشته‌ها که قبولی در آن‌ها فقط و فقط منوط به نتایج آزمون و سوابق تحصیلی می‌باشد، جزو رشته‌های متمرکز محسوب می‌شوند. تمام افرادی که پس از اعلام نتایج کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه شده‌اند، می‌توانند حداکثر تا دو کد‌ رشته از تمام کد رشته‌های نیمه متمرکز گروه آزمایشی خود را انتخاب کنند.

همچنین برای داوطلبانی که در گروه‌های آزمایشی زبان و هنر شرکت کرده‌اند انتخاب دو کد‌ رشته از کد رشته‌های نیمه متمرکز مجاز است.

شرط قبولی در رشته‌های نیمه‎متمرکز

همانطور که گفتیم قبولی در مرحله‌ی اول یا همان آزمون سراسری در رشته‌های نیمه متمرکز شرط لازم برای ورود به دانشگاه است ولی شرط کافی نیست. در واقع پس از اعلام چند برابری پذیرفته‌شدگان توسط دانشگاه نیمه متمرکز داوطلبان متقاضی باید برای شرکت در مصاحبه، معاینه یا هرچیزی که دانشگاه مذکور تقاضا کند در محل تعیین‌شده حاضر شوند و مراحل لازمه را سپری کنند، سپس با اعلام نتایج نهایی ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان قطعی می‌گردد.

البته اگر فردی در مصاحبه‌ی مذکور شرکت کند و پس از قبولی در دانشگاه نیمه متمرکز قصد انصراف را داشته باشد مطابق با قوانین سازمان سنجش محرومیت‌هایی شامل حال او خواهد شد که دراین مورد یک سال محرومیت از شرکت در کنکور سراسری خواهد بود، همانطور که اگر فردی در دانشگاه روزانه‌ای پذیرفته شود و انصراف دهد محرومیت‌هایی را متحمل می‌شود.

از نظر مدرک باید گفت که ارزش مدرک تحصیلی رشته‌های نیمه‌متمرکز با رشته‌های متمرکز هیچ تفاوتی ندارد. در واقع پس از پذیرفته شدن در مصاحبه سایر قوانین دانشگاه و رشته نیمه‌متمرکز دقیقا با رشته‌های متمرکز مطابقت دارد. برهمین اساس می‌توان گفت: که مشابه رشته‌های متمرکز از داوطلبان این رشته‌ها نیز شهریه‌ای گرفته نمی‌شود.

برخی از دانشگاه‌ها و رشته‌های نیمه‎متمرکز را در ذیل می‌بینید:

 •       رشته‌ی علوم‌ ورزشی
 •       رشته‌ی موسیقی نظامی
 •       رشته‌ی ‌مدیریت هتلداری/ ‌دانشگاه علامه طباطبایی
 •       دانشکده صدا و ‌سیما
 •       دانشگاه‌ اطلاعـات‌ و امنیت ملی
 •       رشته‌ی مددکاری اجتماعی/ دانشگاه علوم بهزیستی
 •       دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج)، کارشناسی ارشد پیوسته الهیات و معارف اسلامی و ارشاد
 •       تربیت مربی عقیدتی سیاسی سپاه
 •       کاردانی علوم‌ انتظامی
 •       دانشگاه علوم پزشکی ارتش
 •       ‌بورسیه ارتش در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 •       کاردانی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی
 •       دانشگاه امام صادق(ع)

میزان جذب رشته‌های نیمه‎متمرکز

میزان جذب دانشجو در رشته‌های نیمه‎متمرکز سازمان به سازمان و سال به سال متفاوت است. جهت اطلاع از زمان دقیق انتخاب رشته‌های نیمه‎متمرکز و کسب اطلاع از میزان جذب، دفترچه کنکور سال های قبل را با هم مقایسه کنید. البته برخی سال ها میزان جذب بیشتر می شود. مثلا در سال ۱۳۹۸ میزان جذب در رشته نیمه متمرکز تربیت بدنی نسبت به سال های مشابه افزایش جدی را تجربه می کند. از این رو به اطلاعات درج شده در دفترچه کنکور سال های قبل اکتفا نکنید و دفترچه انتخاب رشته جدید معیار شما باشد.

خلاصه کلام

معمولا بیشتر این رشته‌ها علاوه بر نگرفتن شهریه‌ی دانشگاه دانشجویان خود را بورسیه نیز می‌کنند. همچنین وضعیت استخدام در این رشته‌ها بسیار شفاف‌تر وقطعی‌تر از رشته‌های متمرکز است. درواقع در این رشته‌ها دانشگاه نیمه‌متمرکز ابتدا دانشجوی خود را بورسیه‌ی تحصیلی می‌کند و سپس به دنبال آن از دانشجویان خود انتظار کارکردن را برای مدتی مشخص در نهادی دلخواه دارد. اگر هزینه‌های تحصیلی برای شما در اولویت است و نگرانی زیادی برای آینده‌ی شغلی خود دارید، دانشگاه‌های نیمه‌متمرکز می‌توانند گزینه‌های بسیار خوبی برای تحصیلات شما باشند.

مقالات خواندنی: 

برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ رایگان

ترجمه مقاله استراتژی های مدیریت برای دانش شخصی و سازمانی

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱

روش اصولی مطالعه واژگان و املای ادبیات فارسی

بهترین روش مطالعه زیست

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود