رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان

همه چیز درباره دانشگاه فرهنگیان

سلام به همه­ی مکتبستانی های عزیز, به ویژه داوطلبین عزیز کنکور ۱۴۰۱ در رشته­های مختلف. تو این مقاله قصد داریم درباره رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان و رشته های دبیری با هم صحبت کنیم, میدونم که با توجه به شرایط این دانشگاه مخصوصا بحث تضمین شغلی, هر سال مورد توجه بیشتر دانش آموزا و داوطلبای کنکور قرار میگیره.

برای همین تو این پست میخوایم شرایط گوناگون پذیرش و جذب این دانشگاه رو به صورت کامل بهتون بگیم و البته درباره محاسن و ایرادات مختلف اون با شما صحبت کنیم تا با دید دقیق تری بتونید برای آینده خودتون و تحصیل احتمالی در این دانشگاه ها تصمیم گیری کنین.

پس تو این پست به صورت کامل شرایط قبولی تو دانشگاه فرهنگیان رو براتون بررسی کنیم. تاببینیم برای قبولی تو این دانشگاه باید چه رتبه ای بیاریم؟ تو این دانشگاه چه رشته های مختلفی هست و انتخاب این دانشگاه چه مزایا و معایبی میتونه برای ما داشته باشه.

 

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان  

ازونجایی که قبولی تو این دانشگاه ها به صورت بومی گزینی هست، رتبه دقیقی رو نمیشه تعیین کرد و تو مناطقی که تقاضا زیاده حتی به رتبه های زیر ۱۰۰۰ هم خواهیم رسید. ولی در مناطقی که تقاضا کمتره و استان های کوچک تر تا رتبه ۱۵۰۰۰ هم جذب داشتیم. بنابرین برای قبولی باید به رتبه خودمون خیلی توجه کنیم و حسابی به زیر گروه ها و ضرایب دروس در هر کدوم دقت کنیم و بدونیم که برای کدوم درس باید بیشتر وقت بذاریم مثلا برای رشته تربیت بدینی باید به ضرایب دروس در زیر گروه ۳ دقت کنیم و دروس با ضریب بالاتر رو بیشتر بخونیم.

اگر دفترچه کنکور سال‌های قبل را بررسی کنید، هر استان با توجه به نیاز خود میزان جذب دانشجو معلم را به تفکیک رشته و گروه‌های آزمایشی کنکور مشخص می‌کند.

جالب است بدانید، وزارت آموزش پرورش با شعار از بوم برای بوم، می‌خواهد معلمان یک منطقه را از ساکنان خود آن منطقه انتخاب کند. برای مثال اگر شما در شهری مثل کرج دانش آموز هستید، آموزش پرورش امکان انتخاب رشته و خدمت در شهر کرج را فقط برای دانش آموزان بومی آن شهر ممکن کرده است. بنابراین یک دانش آموز کرجی، بعد از ۴ سال تحصیل در آموزش پرورش کرج خدمت می‌کند. گرچه محل تحصیل دانشجو معلم ممکن است استان‌ها و شهرهای دیگر نیز باشد.

خب حالا بریم سراغ رشته های دانشگاه فرهنگیان به تفکیک گروه های آموزشی مختلف

گروه آزمایشی تجربی

رشته های دبیری شیمی، دبیری زیست، آموزش ابتدائی، آموزش تربیت بدنی و آموزش کودکان استثنائی

گروه آزمایشی ریاضی

رشته های دبیری ریاضی، دبیری فیزیک،  آموزش ابتدائی، آموزش تربیت بدنی و آموزش کودکان استثنائی

گروه آزمایشی علوم انسانی

رشته های دبیری زبان و ادبیات فارسی، دبیری الهیات و معارف اسلامی, دبیری تاریخ، دبیری زبان و ادبیات عربی، دبیری علوم اجتماعی, راهنمائی و مشاوره، اموزش ابتدائی, آموزش جغرافیا و آموزش تربیت بدنی

تغییرات کتاب های درسی (برای کنکور93)

هر سال دانش آموزایی که شرایط اولیه پذیرش رو داشته به میزان دو برابر ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان،

برای مصاحبه حضوری انتخاب میشن، که فن بیان و نحوه برخورد مناسب و البته حفظ آرامش از اصلی ترین پارامتر های مصاحبه کننده برای انخاب شماست.در عین حال شما باید شرایط اصلی پذیرش رو هم داشته باشین.

شرایط اصلی برای جذب در دانشگاه فرهنگیان

قبولی تو دانشگاه فرهنگیان ۳ شرط اصلی داره

۱- معدل دبیرستان, معدل سه سال آخر حداقل ۱۵ باید باشه

۲- تراز کنکور سراسری, تراز نهائی کنکور سراسری شما باید حداقل ۶۵۰۰ باشه

۳-قبولی تو مصاحبه حضوری, که شامل اطلاعات سیاسی و مذهبی شما میشه

البته شما باید این نکات رو هم با توجه به قوانین سازمان سنجش، حتما در نظر داشته باشین

۱- حداکثر سن مجاز موقع پذیرش ۲۴ سال هست.

۲- باید تابعیت جمهوری اسلامی داشته باشین

۳- سلامت جسمی و روانی شما هم مورد تایید قرار بگیره.

 

تو مصاحبه چه سوالایی میپرسن؟

معمولاً بعد از انتخاب رشته و قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، به میزان چند برابر ظرفیت از متقاضیان دعوت به مصاحبه می‌کنند. دانشگاه فرهنگیان معیارهای زیادی برای انتخاب نیروی وزارت آموزش پرورش دارد. در مرحله مصاحبه، افراد واجد شرایط را انتخاب و متقاضیانی که با معیارهای لازم سازگار نیستند رد می‌شوند. سپس نتیجه نهایی قبولی در دانشگاه فرهنگیان به صورت هماهنگ در سازمان سنجش قابل مشاهده می‌شود.

در مرحله اول، معمولا ۴ نفر مصاحبه کننده حضور دارند. این افراد عمدتا معلمان یا کارکنان دانشگاه فرهنگیان هستند و توانمندی و واجد شرایط بودن متقاضی را از جنبه های مختلف مورد سنجش قرار می دهند. به طور خلاصه معلمی یک شغل بسیار حساس و کلیدی است. بنابراین افرادی که جذب می شوند باید از سلامت روانی، روحی و سواد اجتماعی بالایی برخوردار باشند. قدرت بیان، همچنین آشنایی به نحوه برقراری ارتباط کلامی و … که از معیارهایی است که یک شخص متقاضی شغل معلمی باید داشته باشند، در این جلسه مورد بررسی قرار می گیرد.

خب حالا بریم سوالای مصاحبه رو بهت بگم. اولین سوال معمولا اینه که چرا معلمی رو انتخاب کردی؟ فن بیان و مهارت های کلامیت رو بررسی میکنن. میپرسن اوقات فراغت چه تفریح هایی داری و چه سایت ها یا کتاب های مفیدی رو میتونی معرفی کنی. راستی اعتماد به نفست رو هم بررسی میکنن

برخورد اولیه و آداب معاشرتت دقیق سنجیده میشه، اینکه چطور وارد مصاحبه میشی خیلی مهمه. از طرفی آراستگی ظاهری و پیراهن معلمی هم خیلی مهمه که تنت باشه، یکوقت با تی شرت نریا !!

اینجا یکم سخت میشه، چون حتما احکام نماز و شکیات و مبطلات رو ازت میپرسن، چیزایی که تو کتاب دینی نبوده و باید اطلاع داشته باشی. درباره شیوه صحیح وضو و تیمم هم سوال میشه. تو همین بحث سوالای مذهبی، باید روخوانی و روانخوانی قرآن رو هم بلد باشی و البته امام جمعه شهرت رو هم بشناسی. حتما درباره نماز جمعه هم ازت سوال میشه. پس از امروز آماده شو.

شبکه اجتماعی کنکوری ها

در رابطه با مسائل سیاسی هم خیلی وارد جزئیات نمیشن، بیشتر درباره وظایف رهبری و ضرورت ولایت فقیه یا مواردی مثل ولایت مطلقه فقیه ازت سوال میپرسن. بهتره روسای سه قوه کشور رو هم بشناسی. البته درسته که تو مصاحبه ها رابطه خیلی تاثیر داره اما اون تعدادی که بدون هیچ پارتی استخدام میشن باید این اطلاعاتی که گفتیم داشته باشن. پس به حواشی توجه نکن و از امروز سعی کن اطلاعاتت رو بیشتر کنی.

 

میزان حقوق در دانشگاه  

برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان باید جزو بهترین رتبه‌های برتر شهر خود شوید. لازمه کسب رتبه خوب نیز درس خواندن هوشمندانه است. در اینجا فرصتی برای بررسی نکات ریز و جزئیات نیست. ولی به جهت راهنمایی مکتبستانی ها ما سه کلید موفقیت را به شما معرفی می‌کنیم.

حقوق دانشجوهای این دانشگاه از ماه اول دانشجویی محاسبه میشه و تمام ۴ سالی که تحصیل میکنین هم جزو سابقه کاری براتون محسوب میشه. در حال حاضر این حقوق برای دانشجو ها حدود یک میلیون و پانصدر هزار تومنه که البته هزینه غذا و خوابگاهاز اون کم میشه. نکته جذاب تر هم اینه که با وجود تعطیلی تابستون، برای اون ۳ ماه هم حقوق برای بچه ها واریز میشه.

 

و اما برخی معایب این دانشگاه

اول اینکه بعد از قبولی به مدت ۲ برابر طول تحصیل متعهد به خدمت میشین و باید دبیر باشید. در مدت تعهد خدمتتون انتقال از محل تحصیل به سایر مناطق امکان پذیر نیست. حقوق شما پایه و سقف داره و عملا جای پیشرفت آنچنانی نخواهد داشت. خوب ما سعی کردیم همه مواردی که لازمه رو براتون بیان کنیم  تا با دید باز و اطلاعات کامل.بتونید درباره انتخاب این دانشگاه تصمیم گیری کنید.

 

گزینش نهایی دانشگاه فرهنگیان

در بخشی از مصاحبه، مصاحبه شونده نزد پزشک معتمد، برخی آزمون ها را انجام می دهد.

برای مثال فرد باید لکنت زبان نداشته، از قد مناسب برخوردار بوده باشد و نحوه راه رفتن و حرف زدن او طوری باشد که مشکلی در شغل آینده او ایجاد نکند.

افراد با قد کوتاه، کسانی که مشکل جسمی و یا لکنت زبان باشند، ممکن است در این مرحله قبول نشوند. سپس، مصاحبه شونده ها با یک شخص صحبت می کنند.

در این مرحله درباره مسائل اعتقادی، سیاسی و مذهبی سوالاتی پرسیده می شود. شاید حساس ترین بخش مصاحبه این مرحله باشد.

در این مرحله با اعتماد به نفس به سوالاتی که از شما پرسش می شود، به دقت پاسخ دهید. لازم نیست برای وانمود کردن و دروغ گفتن تلاش کنید. این شخص قصد رد کردن شما را ندارد. پس با خیال راحت به سوالات او پاسخ دهید.

مرحله نهایی قبولی در دانشگاه فرهنگیان که مربوط به مصاحبه نیست، گزینش می گویند. در این مرحله مسئول گزینش وزارت آموزش و پرورش از مدرسه و محل زندگی یا محل کار متقاضی پرس و جو می کنند. در این مرحله فرد مذکور ممکن است رد یا قبول شود. در صورت رد شدن امکان اعتراض و گزینش مجدد وجود دارد.

اگر آزمون آزمایشی کنکور 1401 شرکت نکرده‌ام چیکار کنم؟ | کنکور سراسری 1401

 

جریمه نقدی انصراف از دانشگاه فرهنگیان چقدر است ؟

در صورتی که دانشجویی بخواهد از رشته دانشگاهی خود انصراف داده و در آزمون سراسری سال آینده شرکت کند، باید هزینه‌ای را به عنوان جریمه نقدی انصراف ادامه تحصیل از دانشگاه پرداخت نماید.

میزان این هزینه بر اساس مقطع و دانشگاه متفاوت خواهد بود. همچنین می‌توان گفت هزینه انصراف از تحصیل از دانشگاه سراسری با انصراف از دانشگاه آزاد اسلامی متفاوت است. در این خصوص می‌توان گفت میزان جریمه نقدی انصراف از تحصیل از دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویانی که در حال تحصیل اقدام به انصراف می‌کنند ۲ برابر هزینه‌ای است که توسط دانشگاه فرهنگیان به دانشجو برای تحصیل در این دانشگاه پرداخت شده است.

علاوه بر این شرایط تحصیل در دانشگاه‌های پردیس خود گردان که از جمله واحدهای دانشگاه فرهنگیان محسوب می‌شود، بسیار سخت‌تر و دشوارتر است.

به صورتی که اگر دانشجویی بخواهد از دانشگاه فرهنگیان واحد پردیس خودگردان از ادامه تحصیل انصراف دهد باید به میزان شهریه ثابت تمام ترم‌های باقیمانده، در مقطع تحصیلی که در این دانشگاه قبول شده است، جریمه نقدی پرداخت نماید.بنابراین به داوطلبان و دانش آموزانی که در حال حاضر قصد شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ را دارند، توصیه و پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام انتخاب رشته محل در دانشگاه‌های مختلف، حتماً شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های مختلف و قوانین و مقررات آن دانشگاه را برای ادامه تحصیل مورد بررسی قرار دهند و سپس اقدام به انتخاب رشته نمایند.

 

و اما کلام آخر

همیشه درباره تعداد واحدها و شرایط نهایی دانشگاه هم زیاد سوال بوده, تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن دانشجویان دانشگاه فرهنگیان؛ در خوشبینانه ترین حالت از واحدهای لازم همان رشته‌ها در سایر دانشگاه‌ها بیشتر است. آن هم به سبب وجود واحدهای کارورزی دانشجو معلمان و سایر واحدهای مربوط به تعلیم و تربیت است. عمدتاً ۱۵۰ واحد باید گذرانده شود. این تعداد ممکن است کمتر و بیشتر نیز باشد. امکانات دانشگاه فرهنگیان در مقایسه با دانشگاه‌های سراسری بسیار محدود و توسعه نیافته است. شاید عمده دلیل آن تازه تأسیس بودن این دانشگاه باشد. در سال‌های اخیر در مراکز این دانشگاه‌ها ساخت پروژه‌های عمرانی  زیادی شروع شده است.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود