حداقل رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان (۹۸-۹۹) چقدر است؟ + برنامه ریزی کنکور ۹۹

رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

دانشگاه فرهنگیان | رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان

رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان چیزی است که شما به دنبال آن هستید، ولی اجازه دهید در ابتدا تاریخچه ای از رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان را بررسی کنیم. در گذشته مرکزی به نام «تربیت معلم» وظیفه آموزش و تربیت معلمان را بر عهده داشت؛ که معمولاً متقاضیان در این دانشگاه بعد از سپری شدن ۲ سال با مدرک فوق دیپلم به عنوان معلم مشغول به کار می‌شدند. اما در سال ۱۳۹۱ در دوره دولت دهم اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نوشته شد و این طرح با تبدیل مراکز سابق «تربیت معلم» به «دانشگاه فرهنگیان اجرا شد. به طوری که دانشجویان در این دانشگاه به مدت ۴ سال تحصیل می‌کنند و بعد از اخذ مدرک لیسانس در آموزش و پرورش خدمت می‌کنند.

رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان
رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان

مزایای دانشگاه فرهنگیان

تضمین شغلی، سپری شدن دوران سربازی (برادران)، حقوق ماهانه دانشجو معلم و دیگر مزایای این دانشگاه، باعث شده، داوطلبان بیشتری متقاضی تحصیل در این دانشگاه باشند.

 

چه کسانی می‌توانند در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنند؟ | رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان

تقریباً هر داوطلبی که شرایط سنی و سایر شرایط (مندرج در دفترچه انتخاب رشته) را داشته  باشد می‌تواند با شرکت در کنکور سراسری در این دانشگاه تحصیل کند.

یک شعاری همیشه در مورد دانشگاه فرهنگیان گفته می‌شود: «از بوم برای بوم»

به گفته مسئولان دانشگاه فرهنگیان و جزئیاتی که ما در دفترچه انتخاب رشته  می‌بینیم، این شعار را توضیح می‌دهد. طبق این شعار، هر استان نیروی مورد نیاز خود را توسط دستگاه آموزش و پرورش به سازمان سنجش کشور ابلاغ می‌کند. از این رو تعداد سهمیه هر شهر و رشته در دفترچه انتخاب رشته با توجه به نیاز هر استان دسته بندی شده است.

 

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان

فرض کنیم شخصی به نام «رضا» در کنکور سراسری شرکت می‌کند و رتبه ۱۴۰۰ کسب کرده است. و در استان محل زندگی و گروه آزمایشی مخصوص او مثلاً ۲۰ نفر در رشته «آموزش ابتدایی» جذب می‌کنند. «رضا» در این شرایط موجود با همشهری‌ها و هم استانی‌های خود رقابت می‌کند. او در صورتی قبول می‌شود که رتبه او در سهمیه یا محل زندگی او بهتر از نفر ۲۰ ام باشد.

با توجه به موارد گفته شده، رتبه قبولی در دانشگاه فرهنگیان ممکن است استان به استان و شهر به شهر فرق داشته باشد، مثلاً شخصی در تهران با رتبه ۹۰۰ به مصاحبه دعوت نمی‌شود، ولی شخصی در روستایی در یکی از استان‌ها با رتبه ۴۰۰۰ به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت می‌شود.

به طور کلی در سال‌های جاری فقط افرادی مجاز به انتخاب رشته می‌شوند که رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند.

میزان جذب دانشگاه و تأثیر آن در رتبه قبولی دانشگاه فرهنگیان

هر چقدر میزان جذب دانشجو توسط دانشگاه فرهنگیان بیشتر باشد، سهم استان شما برای جذب معلم بیشتر شده و شانس شما برای قبولی افزایش می‌یابد.

در کنکور ۹۸ میزان جذب دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

با توجه به اظهارت اخیر دکتر خنیفر (رئیس دانشگاه فرهنگیان) و دکتر بطحایی (رئیس آموزش و پرورش) میزان جذب دانشجو معلم در سال ۱۳۹۸ تا ۲۵ هزار نفر خواهد بود.

طرح (ماده ۲۸) برای جذب دانشجو معلم

لازم به ذکر است که یکی دیگر از راه‌های جذب معلم طرح ماده ۲۸ است که در این طرح متقاضیان با شرکت در آزمون استخدامی و رقابت با شرکت کننده، به مصاحبه دعوت می‌شود. سپس با گذراندن دوره‌ای کوتاه در دانشگاه فرهنگیان، معلم می‌شوند.

چگونه رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان در سال ۹۸ – ۹۹ را بدست آوریم؟

همان طور که اشاره کردیم، بعد از رشته‌های گروه آزمایشی تجربی مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، اغلب داوطلبان دوست دارند در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنند. و در اخبار و گزارش‌هایی که از دانشگاه فرهنگیان منتشر می‌شود، نشان می‌دهد که حتی رتبه‌های زیر ۱۰۰ هم در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه فرهنگیان از شما یک معلم متخصص می‌سازد و شما در رشته‌ای که درس می‌خوانید، تخصص بدست می‌آورید. ما در یک مقاله جامع درباره « بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان» صحبت کرده‌ایم.

با مکتبستان راه را برای موفقیت در کنکور دانشگاه فرهنگیان در سال ۹۸ -۹۹ بپیمایید : زنجیره موفقیت ما حلقه گم شده ندارد.

۱- شناخت

قبل از برداشتن گامی در جهت موفقیت قطعی، باید شناخت لازم را بدست آوریم. اینکه هدف ما چیست؟ راه رسیدن ما به هدف چگونه است؟ ابزار ما چیست؟ چگونه باید از ابزار استفاده کنیم و کلی از سؤالات را باید جواب داده و تاریکی‌های موجود را روشن کنیم.

۲- انتخاب هدف

همیشه هدف را انتخاب کنید. تصمیم بگیرید و یک رشته مورد علاقه را انتخاب کنید و نگذارید رتبه شما رشته تحصیلی شما را انتخاب کند. اگر می‌خواهید مهندس شوید، برای مهندس شدن تلاش کنید، اگر می‌خواهید پزشک شوید؛ برای پزشک شدن بِجَنگنید. اگر دوست دارید معلم باشید، تمامی راه‌هایی که به موفقیت می‌رسد را بجویید.

۴- برنامه ریزی

همه داوطلبان کنکور، حتی شما کنکوری عزیز می دانید که برنامه ریزی جرقه موفقیت است. چنانچه اطلاعات دقیقی از نحوه برنامه ریزی ندارید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «برنامه ریزی برای کنکور ۹۹» را بخوانید.

۵- منابع کنکور

با پیگیری اخبار و اطلاعیه‌ها از آخرین تصمیمات سازمان سنجش مطلع شوید. منابع مناسبی را برای مطالعه انتخاب کنید. ما در یک مقاله درباره «بهترین منابع کنکور ۹۹» صحبت کرده‌ایم.

۶- مطالعه

برای این که رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان را بدست آورید، باید مطالعه درست و اصولی داشته باشید. نحوه درس خواندن رتبه‌های برتر را بررسی کرده و از روش‌های برتر آن‌ها تقلید کنید. تغذیه خوب را فراموش نکنید و همه تلاش خود برای تقویت حافظه خود به کار بگیرید.

۵- مشاوره کنکور

از تجربه کسانی که این راه را پیموده‌اند، استفاده کنید. در یک مقاله علمی ثابت شده است که فقط ۱۰ درصد افراد از تجربه دیگران استفاده می‌کنند، بقیه نسبت به تجارب دیگران بی تفاوت هستند. یا پیش می‌آید که افراد به توصیه‌های افراد با تجربه اعتماد ندارند، در این شرایط بهتر است که از یک مشاور کمک بگیرید. مشاور نقاط قوت و نقاط ضعف شما را پیدا می‌کند. راه کارهای لازم برای برطرف کردن مشکلات را پیشنهاد می‌کند.

خلاصه کلام

اگر تمایل دارید در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنید باید در شهر و بوم خود بهترین رتبه را بدست آورید. رتبه قبولی در دانشگاه فرهنگیان هم به طور مستقیم از تلاش شما و رقیبانتان در شهر و استان شما تأثیر می‌پذیرد. دومین فاکتوری هم که در قبولی دانشگاه فرهنگیان تأثیر دارد مصاحبه دانشگاه فرهنگیان است که در روزهای آینده به آن می‌پردازیم.

 

مقالات خواندنی: 

آیا مشاوره کنکور ۹۹ می‌تواند سرنوشت ساز باشد؟

قبولی در کنکور با رتبه عالی مشروط به آموختن روش‌های آسان و اصولی

مگه میشه کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند موفق بشن؟!

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

درآمد رشته دندانپزشکی چگونه است؟

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود